in ,

Küçük Cadı Kiki: Jiji Kikiyle Gerçekten Hiç Konuştu mu?

Küçük Cadı Kiki

Kiki hastalandıktan sonra Jiji ile konuşma yeteneğini kaybetmiştir. Fakat, kedinin onunla hiç konuşmamış olması da mümkündür.

Hayao Miyazaki’nin Küçük Cadı Kiki filmi hâlâ Studio Ghibli‘nin en popüler filmlerinden biri olarak kabul edilir. Temaları, hikayesi ve müziği için övgüler ve sayısız ödül alan Küçük Cadı Kiki, Ghibli filmlerini keşfetmek isteyen herkesin izlemesi gereken bir film olarak kabul edilir. Bununla birlikte, bazı izleyicilerin Kiki’nin, uçma yeteneğini geri kazanmasına rağmen siyah kedisi Jiji ile konuşma yeteneğini kalıcı olarak kaybetmesinden rahatsız ve kafası karışıktır.

Bunun farkında olan Miyazaki, Kiki’nin artık büyüdüğü için Jiji’nin görüşüne ihtiyaç duymadığı için böyle olduğunu açıklamıştır. Ancak Disney’in İngilizce dublajında, filmin sonunda kısa bir süre konuşur. Küçük Cadı Kiki olgunluk ve bağımsızlık üzerine yoğunlaştığı için, bu durum anlaşılabilir, çünkü Kiki bazen yalnız başına yeterince özgüvenli hissetmemiştir. Bununla birlikte, aslında Jiji’nin başlangıçta Kiki ile iletişim kurmadığı bir olasılık da mevcuttur.

Jiji Kiki’nin Olgunlaşmamışlığının Bir Sembolüdür

Küçük Cadı Kiki
Küçük Cadı Kiki

On üçüncü doğum gününü kutladıktan sonra, Kiki bağımsızlığa ilk adımlarını atmak için cadılık eğitimine başlamak üzere başka bir kasabaya yerleşmek için dolunaylı bir gecede evinden ayrılır. Kiki uçma yeteneklerini kullanarak, işini kurmaya karar verir. İşler pürüzsüz bir şekilde ilerler, ancak bir işinde yağmura yakalanınca hasta olur. Kiki iyileşse de kısa sürede depresyona girer ve hizmetlerine olan ilgisini kaybeder, bu da onun Jiji ile konuşması dahil büyülü yeteneklerini kaybetmesine neden olur.

Ancak Kiki evden gitmeden önce, çocuksu ve düşüncesiz olarak görülür. Hatta ne kadar tehlikeli olabileceğini bile bile yeni kasabasına uçmak için yaptığı süpürgeyi kullanmakta ısrar eder. Annesi kendisinin olan daha büyük ve deneyimli süpürgesini kullanmasını önerdiğinde isteksizce kabul eder, bu da Kiki’nin olgunluk eksikliğini ve her şeyin daha iyisini bildiğini düşünmesini gösterir. Miyazaki, Jiji’nin Kiki’nin çocuksuluğunu temsil etmesi gerektiğini belirtmesi nedeniyle, Kiki, duymak istediklerini duyabilmek için yolculuğu boyunca bu düşünceleri Jiji’ye yansıtmış olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Donghua: İzlemeniz Gereken 10 Çin Animesi

Küçük Cadı Kiki’nin sonunda Jiji Gayet Normal Bir Yaşam Sürüyormuş Gibi Görünüyor

image 271
Küçük Cadı Kiki

Jiji hâlâ Kiki’yi tanımaktadır, ancak artık aşık olduğu normal bir beyaz kediyle vakit geçirmeyi tercih eder, bu başta Kiki’nin üzüntüsüne neden olur. Küçük Cadı Kiki’nin sonunda yeniden buluştuklarında, Jiji’nin yeni ilgi alanı ve yavrularıyla oldukça iyi anlaştığı gösterilir. Kiki’nin ebeveynlerine yazdığı mektuba göre hâlâ arkadaş oldukları ima edilse de Jiji artık Kiki’yi tam anlamıyla tanıdığı olarak görmemiştir.

Aslında, Kiki hastalığa yenik düştükten ve güçlerini kaybettikten sonra, Jiji normal bir kedi gibi davranmaya başladı ve hatta Kiki’den kaçarak yeni arkadaşıyla takılmaya gitti -ki bu filmde daha önce görülmemişti. Birçok izleyici bunu, Kiki’ye sadık davranışlarına karşıt bir davranış olduğu için rahatsız edici buldu. Ancak, bu ani değişim, Kiki’nin olgunlaşması ve bağımsızlığıyla birleştirildiğinde, Jiji’nin aslında Kiki’yle hiç konuşmamış olması ve sadece normal bir siyah kedi olma ihtimali de oldukça yüksektir.

Doctor Elise: The Royal Lady With the Lamp

Doctor Elise: The Royal Lady With the Lamp Anime Uyarlaması Geliyor!

image 293 min

Manga Hayranlarına En İyi 20 Romantik Manhwa Önerileri