in , ,

İzlenmesi Gereken Kült Anime Önerileri

Kült Anime Önerileri dediğimizde, burada kullanılan kült kelimesi, barındırdığı hikaye öğeleri; çarpıcı sahneler; döneminin izleyicisi ve okuyucusunda olduğu gibi şimdinin izleyicisi ve okuyucusunu da kendine çekebilmesiyle, bir (kült)ürün parçası haline gelmiş veya kalitesiyle müşterisini etkilemiş içerikler için kullanılır. Özellikle yabancı kaynaklarda bir şeyin kült olduğunu belli etmek için “sinema sektöründeki Yurttaş Kane gibi” ifadeleri kullanılır. Bu Kült Anime Önerileri adlı yazımızda, size anime sektörünün Yurttaş Kane (Citizen Kane) ‘lerini derledik.

Monster

Kült Anime Önerileri
Monster

Anime Türü: Gerilim, Korku, Polisiye, Psikolojik, Gizem, Dram, Seinen
Bölüm Sayısı: 74

Anime’nin Konusu:
Doktor Tenma, Almanya’da oldukça iyi bir konuma gelmiş, ünlü ve yetenekli bir beyin cerrahıdır. Daha öncelikli bir hasta yüzünden eşini kaybetmiş bir kadının, kocasının ardından ağlamasını gördükten sonra bundan sonra hiçbir hastasına sosyal statüsüne göre öncelik tanımayacağına dair kendi kendine karar verir. Bu kararından sonra, kafasından vurulmuş bir çocuğu, belediye başkanına tercih eder. Bu kararı ona hastanedeki pozisyonuna, kariyerine, geleceğine ve nişanlısına mal olur. Tedavi ettiği çocuk bir süre sonra ortadan kaybolur. Bunu izleyen günlerde hastane müdürü ve Doktor Tenma’yı suçlayan birkaç doktor öldürülür. Tenma, eski pozisyonuna getirilir; ama bu, onu cinayetlerdeki bir numaralı şüpheli yapmaya yeter.

Cowboy Bebop

Kült Anime Önerileri
Cowboy Bebop

Anime Türü: Aksiyon, Bilim Kurgu, Uzay, Macera, Komedi, Dram
Bölüm Sayısı: 26

İlginizi Çekebilir:  Highschool of the Dead'in 2. Sezonu Olacak mı?

Anime’nin Konusu:
2021 yılında gezegenler arasında seyahat mümkün hale gelmiştir. Ancak, gezegenler arasında ulaşımı sağlayan atlama ağında büyük bir düzensizlik bulunmaktadır. İhmal edilen bu aksaklık sistemde büyük bir felakete yol açar. Ayda bulunan atlama geçidi infilak eder ve ay yüzeyinde büyük bir delik oluşur. Patlama sonucunda aydan kopan parçalar dünya yüzeyine düşer ve süreğen bir meteor sağanağına yol açar. Bu olay dünya yüzeyinin büyük bir bölümünü ve milyarlarca insanı yok eder. İnsanların büyük bir bölümü yer altına sığınır. İmkanı olanlar Mars ve Venüs gezegenleri ile yaşam koşulları oluşturulan bazı asteroit ve Jüpiter uydularına yerleşirler.

Cowboy Bebop, bu olaydan 50 yıl sonra, 2071 yılından başlayarak gerçekleşen olayları konu alır. Spike Spiegel ve iş ortağı Jet Black güneş sisteminde faaliyet göstermekte olan iki haydut avcısıdır. Oldukça tehlikeli ve zor bir meslek icra eden ikili geçimlerini sağlayabilmek için, Bebop isimli gemileri ile, aranılan suçluların peşinden sistemin bir ucundan diğer ucuna yolculuk etmektedir. Dizi, Bebop tayfasının, suçluların peşinde yaşadıkları olaylar etrafında şekillense de aslında her bir karakterin geçmişi ile yüzleşmesini konu alır.

Hunter x Hunter

Kült Anime Önerileri
Hunter x Hunter

Anime Türü: Fantastik, Aksiyon, Shounen, Macera, Süper Güçler
Bölüm Sayısı: 62

Anime’nin Konusu:
Avcılar, hazine avcılığından aşçılığa kadar bir çok çeşitli alanda uzmanlaşmıştır. Başka turlu ulaşamayacakları kaynaklara ve bilgiye erişme imkânları vardır ki, bu da onlara hayallerinin ve ilgi alanlarının pesinden koşmalarını sağlar. Avcı olmak özel bir ayrıcalıktır ve ancak, başarı oranı oldukça düşük olan amansız bir sınava katılarak elde edilebilir.12 yaşında bir çocuk olan Gon Freecss, kayıp babasını bulabilme umuduyla, avcı sınavına katılmak üzere maceraya atılır. Yol boyunca kendisininkiyle ayni tehlikeli sınava girmeyi amaçlayan üç arkadaş edinecektir.

İntikam pesindeki Kurapika, doktor olmayı amaçlayan Leorio ve Gon ile yaşıt olan yaramaz çocuk Killua Zoldyck. Hunter x Hunter, avcı olmayı hedeflerken, tehlikeli maceralara atılan, olasılıklara meydan okuyarak hayalleri için savaşan 4 kişinin hikayesini takip eden klasik bir shounendir.

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Kült Anime Önerileri
Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Anime Türü: Fantastik, Aksiyon, Büyü, Shounen, Macera, Askeri, Komedi, Dram
Bölüm Sayısı: 64

Anime’nin Konusu:
“İnsan bir şeyleri feda etmeden hiçbir şey elde edemez, Bir şeyi elde etmek istiyorsan ona eş değerde bir şey sunmalısın, Bu simyanın eşdeğer değiş-tokuş prensibidir.” Elric kardeşler Edward ve Alphonse ölen annelerini diriltmek için simyaya başvururlar. Ama insan ruhu ile değiş-tokuş yapılacak eş değerde bir şey bulunmamaktadır. Deney sırasında büyük kardeş Edward bacağını, küçük kardeş Alphonse ise bedenini kaybeder.

Edward elindeki son çareyi kullanıp Al’ın ruhunu bir zırha bağlamayı başarır ama bu esnada da kolunu kaybeder. İki kardeş annelerini diriltmenin imkansız olduğu büyük kayıplardan sonra anlar. Automail sayesinde mekanik uzuvlarına kavuşan Ed, kardeşine olanların kendi suçu olduğuna inanır. Al’ın bedenini geri almak ve simyayı daha da iyi öğrenmek için Elric kardeşler evlerini yakıp bir yolcuğa çıkarlar. Orijinal mangaya daha sadık bir hikâye takip edecek olan bir yeniden yapımdır.

Ginga Eiyuu Densetsu

Kült Anime Önerileri
Ginga Eiyuu Densetsu

Anime Türü: Bilim Kurgu, Uzay, Askeri, Dram
Bölüm Sayısı: 110

Anime’nin Konusu:
Samanyolu galaksisini, 150 yıldır devam etmekte olan yıldızlararası bir savaş etkisi altına almıştır. Çöküşteki Goldenbaum hanedanlığının hüküm sürdüğü Galaktik İmparatorluğu’yla, işlevselliğini yitirmiş demokratik federasyon Hür Gezegenler Birliği arasında geçen bu savaşta; on binlerce uzay gemisi ve milyonlarca asker çarpışmaktadır. Sahneye iki kumandan girer: İmparatorluk Amirali Reinhard von Lohengramm ve HGB’nden Yang Wenli. Fakir bir Reichsritter aileden gelen Reinhard; Kayzer’in, ablasını metresi olarak aldıktan sonra sistemi değiştirmek için asker olmayı seçen yetenekli ve karizmatik biridir. Üniversite eğitimini karşılayabilmek amacıyla asker olmak zorunda kalan Yang Wenli’yse, zeki olmakla beraber bir o kadar da tembeldir de.

Her iki karakter, eylemleriyle yetenek sahibi askerleri, amiralleri ve düşünce adamlarını etraflarında toplamaya başlarlar. Zamanla, bu iki zıt insanın arasındaki rekabet; mevcut açmazı temellerinden sarsacaktır. Astlarıyla ve üstleriyle uğraşırlarken, kişisel ve politik sorunlarla yüzleşecekler; savaşımlarını strateji ve taktik üzerinden yürütecekler ve kendi iradelerini ortaya koyduklarında, insanlık tarihinin en büyük savaşı yüzünden sınanacak ve değişeceklerdir. Galaktik Kahramanların Efsanesi, engin, duygusal ve ince düşünülmüş askerî bir uzay operadır. 110 bölümlük bu dizi ana seri olup, diğer bağlı seriler ek olarak çıkarılmıştır. Galaktik Kahramanların Efsanesi, Yoshiki Tanaka’nın yazarlığını yaptığı; 1982-87 yılları arasında çıkan on kitaplık bilim kurgu serisidir. Bu seri, 1988 yılında Seiun Ödülü’ne layık görülmüştür.

Great Teacher Onizuka

Kült Anime Önerileri
Great Teacher Onizuka

Anime Türü: Okul, Seinen, Yaşamdan Kesitler, Komedi, Dram
Bölüm Sayısı: 43

Anime’nin Konusu:
Eski bir motosiklet çetesi üyesi, Eikichi Onizuka’nın hayatında tek bir amacı vardır. “En iyi öğretmen” olmak. Zar zor girmeyi başardığı okuldan, aynı şekilde zar zor mezun olup eline diplomasını alır. İş için başvurduğu ilk okulda kötü bir tecrübe geçirir ve kendini yollara vurur. Ama bilmediği şey okulun müdürünün Onizuka’dan etkilenmiş ve onu işe almak istediğidir. Bunu haber alan Onizuka tam gaz okula geri gider ve işi alır. Ama ne yazık ki Onizuka’nın hayalini kurduğu cici öğrencilerin yerinde okulun en problemli ve öğretmenlerden nefret eden sınıfı vardır. Onizuka’nın işi bu sınıfı adam etmektir. Ne de olsa Onizuka “En iyi öğretmen” olmak için çabalamaktadır bu da bunun için iyi bir fırsattır.

Hajime no Ippo

Kült Anime Önerileri
Hajime no Ippo

Anime Türü: Shounen, Spor, Komedi, Dram
Bölüm Sayısı: 75

Anime’nin Konusu:
Magunochi Ippo, içine kapanık, utangaç, sıradan bir lise öğrencisidir. Okuldan arta kalan zamanını annesine, balık işinde yardım ederek geçirmektedir. Genelde de okulda tartaklanmaktadır. Tartaklanmaktan nefret etmektedir ama karşı koyamamaktan daha çok nefret etmektedir. Bir gün okulun serserileri, Ippo’ya saldıracak iken Takamura adlı bir boksör tarafından kurtarılır. Takamura’ya hayran kalan Ippo, boks öğrenmeye karar verir. Ancak boks, Ippo’nun sandığı kadar kolay değildir. Takamura, Ippo’yu teste tabi tutar. Boks hakkında hiç bir şey bilmeyen Ippo, testi geçebilirse rüyalarına açılan kapıdan geçip boks dünyasına meydan okuma ve güçlü olmanın ne demek olduğunu anlama şansına sahip olacaktır.

Perfect Blue

Kült Anime Önerileri
Perfect Blue

Anime Türü: Korku, Psikolojik, Şizofreni, Dram
Bölüm Sayısı: 1

Anime’nin Konusu:
CHAM! isimli pop grubunun üyelerinden Mima Kirigoe radikal bir karar ile şarkıcılık kariyerini bırakır ve oyunculuğa soyunur. Ancak, Mima’nın bu kararı hayranlarının bir bölümünü rahatsız etmiştir. CHAM!’den ayrılmasının ardından bilinmeyen bir numaradan kendisini hain ilan eden bir faks alır. Mima’nın menajeri Rumi, Mima’ya kararlı olması ve yeni kariyerine devam etmesi yönünde telkinde bulunsa da kızgın hayranları ve özellikle de Me-Mania lakaplı saplantılı takipçisi Mima’nın hayatını çekilmez hale getirmektedir. Akli dengesi yavaş yavaş kaybolan Mima kısa bir süre sonra gerçeklik ile hayal arasında ayrım yapamaz duruma gelecektir.

Ghost in the Shell

Kült Anime Önerileri
Ghost in the Shell

Anime Türü: Mecha, Aksiyon, Bilim Kurgu, Polisiye, Psikolojik, Seinen
Bölüm Sayısı: 1

Anime’nin Konusu:
2029 yılında dünya günlük yaşamın her alanına yayılmış sınırsız bir elektronik ağ ile birbirine bağlıdır. İnsanlar, cyborglar, robotlar ve yapay zekaya sahip programlar bu ağın birer parçasıdır. İnsanları diğer yaşam formlarından ayıran tek ayırt edici özellik ise sahip oldukları hayaletlerdir. Hayalete sahip her türlü canlı, tamamı ile sibernetik bir vücuda sahip olsa da insan olarak tanımlanmakta ve insana dair her türlü hak ve özgürlüklerden yararlanabilmektedir. Ancak, siber suçlular hayaletleri yönlendirmekte, algısal verilere ulaşılabilmekte hatta hafızalar silinip üzerlerine yenilerini yazılabilmektedir.

Böyle bir ortamda, insanlığın, bilincin ve varoluşun bilinen tanımları bile netliklerini yitirmektedir. Japonya’nın Ulusal Kamu Güvenliği Komisyonu teşkilatında yarı özerk konumda faaliyet gösteren 9. Şube personeli yukarıda anılan suçlara karşı mücadele eden özel bir birimdir. Teşkilatın harekat lideri, vücudu tamamı ile sibergenetik organ ve uzuvlardan oluşan Binbaşı Motoko Kusanagi ve ekibi, siber suçlulara karşı yürüttükleri operasyonlar esnasında Kuklacı adındaki oldukça tehlikeli ve kimliği tespit edilemeyen bir siber suçluya ulaşır. Motoko Kusanagi ve 9. Şube çok geçmeden Kuklacının gerçek kimliği ve amaçları ile karşı karşıya kalacaktır.

Hellsing

Kült Anime Önerileri
Hellsing

Anime Türü: Korku, Aksiyon, Vampir, Doğaüstü Güçler, Askeri, Seinen
Bölüm Sayısı: 10

Anime’nin Konusu:
Alucard yakalandıktan sonra deneysel olarak güçlendirilmiş olağanüstü bir vampirdir en büyük amacı gücünü tam anlamıyla sınayabileceği asıl ”ölümsüz olan”ı bulmaktır., Seras Victoria sonradan Alucard tarafından vampire dönüştürülmüş bir polis memurudur. İkisi beraber merkezi Britanya da olan ve gecenin yaratıklarına savaş açmış tarihi Hellsing organizasyonunun birer parçasıdırlar.

Bu organizasyonun Lideri ve sahibi Sir Integra Wingates Fairbrooks van Hellsing’dir. Sadık yardımcısı Walter C. ”Shinigami” Dornez’in de yardımıyla insanlığı tehdit eden karanlık güçlerle savaş halindedirler.

Hokuto no Ken

Kült Anime Önerileri
Hokuto no Ken

Anime Türü: Dövüş Sanatları, Aksiyon, Bilim Kurgu, Dram, Shounen
Bölüm Sayısı: 109

Anime’nin Konusu:
Kısa zaman öncesinde yaşanan nükleer savaş, Dünyayı yok olma noktasına kadar getirmiştir. Dünya yok olmamıştır ama; insanlık bir kaç adım geriye gitmiştir. Uygarlıklar bozulmaya uğramış, zayıflar köle olarak kullanılmaya başlamış ve Dünyaya değişime uğramış devler hükmetmeye başlamıştır. Barut, insanoğluna yabancı bir madde olmuş, sadece kas gücüne ihtiyaç duyulur olmuştur. İnsan oğlunun kurtulmak için tek umudu, yeni “Fist of the North Star” olacak bir kahramandır.

Akira

Kült Anime Önerileri
Akira

Anime Türü: Korku, Aksiyon, Bilim Kurgu, Macera, Doğaüstü Güçler, Askeri, Seinen
Bölüm Sayısı: 1

Anime’nin Konusu: Yıl 2019. 3. Dünya Savaşı’ndan 31 yıl sonra. Yıkılan Tokyo yerine yapılan Neo-Tokyo’da kaos hüküm sürmektedir. Polis ve Hükûmet güçleri yeraltı örgütlerine karşı mücadele etmektedirler. Kaneda ve motosiklet çetesi, otoriteyi hiçe sayarak bildikleri gibi yaşamakta ve zamanlarını serserilik etmekle geçirmektedirler.

Bir gün çete üyesi Tetsuo, küçük bir çocuğun da bulunduğu bir kazaya karışır ve ağır yaralanır. Olay yerine gelen askeri birlikler Tetsuo’yu da alarak ayrılırlar ve üzerinde bir takım deneyler yaparlar. Dünya Savaşı’na yol açan ve Tokyo’nun yıkılmasına sebep olan Akira Fenomeni nedir? Tetsuo’yu ne bekliyor? Kei ve örgütü neyin peşinde? Gizemler birbiri üzerine gelecek ve cevapları bu görsel şölende kendini gösterecek.

Dragon Ball

Kült Anime Önerileri
Dragon Ball

Anime Türü: Fantastik, Dövüş Sanatları, Shounen, Macera, Süper Güçler, Komedi
Bölüm Sayısı: 153

Anime’nin Konusu: Goku, ormanda ufak bir kulübede, ölmüş büyük babası Son Gohan’nın ona bıraktığı dört yıldızlı Ejder Topu’yla yaşamaktadır. Goku, bu Ejder Topu’nu, büyük babası zannetmektedir. Bir gün bu ejder toplarını arayan Bulma adında bir kız gelir ve Goku’ye Ejder Toplarının büyüsünü anlatır; “Yedi tane Ejder Topu varmış. Bunların içindeki yıldızlar sayesinde parıl parıl parlıyorlarmış.

Bir taneden yedi taneye kadar hepsini toplarsan ve doğru ilahiyi söylersen, Ejder Shenlong, gelip senin herhangi bir isteğini yerine getirirmiş. Ama yalnızca bir tanesini!!” Bunun üzerine Goku ve Bulma bol aksiyon ve komedili uzun bir maceraya atılırlar ve Ejder Toplarını aramaya başlarlar.

D.Gray-man

Kült Anime Önerileri
D.Gray-man

Anime Türü: Aksiyon, Shounen, Süper Güçler, Macera, Komedi, Şeytanlar
Bölüm Sayısı: 103

Anime’nin Konusu: Genç bir exorcist olan Allen Walker, Millenium Earl’ün yarattığı Akumaların eski formlarını görmesini sağlayan lanetli bir göze ve bir tür anti-Akuma silahı olan sol kola sahiptir. Allen, hocası tarafından İngiltere’de kendisi gibi diğer Exorcist’lerin bulunduğu bir karargâha gönderilir. Innocence taşıyan son derece nadir insanlardan biri olan Allen, Black Priest organizasyonuna katılarak Millenium Earl’ün planlarına karşı savaşmaya başlar. Yollarında ilerledikçe sorular, özellikle de Allen’ın geçmişiyle bağlantılı olan sorular, ortaya çıkmaya başlar.

Mushishi

Kült Anime Önerileri
Mushishi

Anime Türü: Fantastik, Tarihi, Macera, Yaşamdan Kesitler, Doğaüstü Güçler, Seinen, Gizem
Bölüm Sayısı: 26

Anime’nin Konusu: Mushiler varlıkları ya da görünümleri pek çok insan tarafından bilinmeyen gizemli varlıklardır. Değişik formlarda nadir insanlar tarafından görülebilirler. Bunlardan biri olan Ginko, çeşitli yerlerde mushileri inceleyen; yeri geldiğinde insanlara ve mushilerle problemlerinde yardımcı olan gezgin bir “mushishi”dir (mushi uzmanı).

Sailor Moon

Kült Anime Önerileri
Sailor Moon

Anime Türü: Fantastik, Tarihi, Aksiyon, Shoujo, Doğaüstü Güçler, Romantizm, Dram, Komedi
Bölüm Sayısı: 200

Anime’nin Konusu: 1000 yıl önce Ay Krallığı’nda başlayan öykü anlatılmıştır. En sonunda her şeyin sorumlusu olan Kraliçe Berly ve Metallia’ya karşı savaşılmış ve Ay Krallığı’nda yaşananların tekrar yaşanmaması için çalışılmıştır. Usagi, sıradan sekizinci sınıf öğrencisidir. Bir gün okula giderken alnında ay işareti olan bir kedi ile karşılaşır. Okuldan sonra evde daha önce karşılaştığı kediyi bulur. Kedinin adı Luna’dır ve konuşabilmektedir.

Luna’nın görevi yıllar önce Ay Krallığı’nın Kraliçesi Serenity tarafından hapsedilen Metallia’nın serbest kalması ihtimaline karşılık geleceğe gönderilen savaşçıları uyandırmaktır. Luna önce Sailor Moon olan Usagi’yi uyandırır. Beraber bir yandan Karanlıklar Krallığı’nın saldırılarına karşı koyarlarken bir yandan da diğer savaşçıları aramaya başlarlar.

Kamikaze Kaitou Jeanne

Kült Anime Önerileri
Kamikaze Kaitou Jeanne

Anime Türü: Fantasik, Büyü, Romantizm, Shoujo, Macera, Komedi, Dram, Gizem, Şeytanlar
Bölüm Sayısı: 44

Anime’nin Konusu: 16 yaşında bir lise öğrencisi olan Marron, aslında Jeanne d’Arc’ın reenkarnasyonudur. Koruyucu meleği Finn’in yardımıyla Kaitou Jeanne’e dönüşerek karanlık güçlere karşı savaşır. Sanat eserlerinin içine gizlenerek insanların ruhlarını ele geçiren ve onları etki altına alan yaratıkları mühürleyerek yok eder. Ancak yaratıkları mühürlerken sanat eserleri de yok olur. Jeanne’i, sanat eseri hırsızı sanan polis ve polis şefinin kızı olan en yakın arkadaşı Miyako’yla başı derde girer.

Bir yandan polisten kaçarken bir yandan da ortaya çıkan yeni bir “hırsız” olan Sinbad’la yarışmak zorunda kalır. Sinbad da yaratıkların peşindedir ama amacı ve kimin adına çalıştığı belli değildir. Marron, zamanla yan dairesine taşınan ve okul arkadaşı olan Chiaki adlı gizemli çocuğa aşık olur. Başlarda sadece bilgi edinmek için Marron’la yakınlık kuran Chiaki’nin duyguları da zamanla değişecektir.

Neon Genesis Evangelion

Kült Anime Önerileri
Neon Genesis Evangelion

Anime Türü: Mecha, Aksiyon, Bilim Kurgu, Psikolojik, Şizofreni, Dram
Bölüm Sayısı: 26

Anime’nin Konusu: Yıl 2015, dünya büyük bir nükleer felaketten sonra toparlanmaya çalışmakta. Fakat Birleşmiş Milletler’e bağlı gizli ve özel bir organizasyon olan NERV’ün başka hedefleri var. Kadim metinlerde anlatılmış olan ‘Angel’ların dünyaya gelişine hazırlanıyorlar. NERV’ün başkanı Gendo Ikari, yıllardır ayrı yaşadığı 14 yaşındaki oğlu Shinji’yi aniden Tokyo-3 şehrine çağırır. Niye çağırıldığını anlayamayan Shinji, Tokyo-3’e gelir gelmez şehre saldırmakta olan devasa bir Angel ve ardından NERV’in merkez üssünde babası ile karşılaşır.

Shinji daha bunların şokunu üstünden atamadan, Gendo Ikari oğluna, Shinji’in hayatında ilk kez gördüğü dev ve korkutucu bir mecha’ya girip üsse saldıran Angel’la savaşmasını emreder. Shinji başta reddetse bile, bunu yapmaya zorunlu kalacak ve hayatı asla eskisi gibi olmayacaktır…

Slam Dunk

Kült Anime Önerileri
Slam Dunk

Anime Türü: Okul, Spor, Shounen, Komedi, Dram
Bölüm Sayısı: 101

Anime’nin Konusu: Hanamichi Sakuragi, sürekli kavga eden, sürekli aşık olan ve de sürekli ret edilen, liseli bıçkın bir delikanlıdır. En son aşık olduğu Haruko Akagi, tarafından da ret edilir. Ama Haruko, Hanamichi’yi neden ret ettiğinin açıklamasını da yapar. Basketbol kulübünden biriyle çıkmak istemektedir. Sevdiği kızın kalbini kazanmak ve onunla çıkmak için, o zamana kadar amatör olarak yaptığı dövüş sporlarından başka sporla ilgilenmemiş Hanamichi, basketbol kulübüne katılmaya karar verir.

Kenpuu Denki Berserk

Kült Anime Önerileri
Kenpuu Denki Berserk

Anime Türü: Fantastik, Korku, Aksiyon, Romantizm, Macera, Doğaüstü Güçler, Askeri, Seinen, Şeytanlar, Dram
Bölüm Sayısı: 25

Anime’nin Konusu: Midland Krallığı eski güzel günleri arar hale gelmiştir. Ülkenin hiç bir yerinde hiç bir şey eskisi gibi huzurlu ve bereketli değildir. Tüm bu karmaşanın arasında bir silahşor ortaya çıkar ve ülkenin kralını ve taraftarlarını öldüreceğini söyler. Guts, insanüstü bir güce ve dev bir kılıca sahip bu silahşor, Griffith önderliğindeki paralı askerler grubu olan “Band of Hawks”a katıldığı dönemi ve sonrasını hatırlamaya başlar.

Trigun

Kült Anime Önerileri
Trigun

Anime Türü: Aksiyon, Bilim Kurgu, Komedi
Bölüm Sayısı: 26

Anime’nin Konusu: Trigun animesinin hikayesi, uzak bir gelecekte çölleşmiş bir seyyarede geçmektedir. Efsanevi bir kanun kaçağı olan Ezergeçer Vash, başına 60.000.000.000$ ödül konmuş, son derece acımasız bir figürdür. Herhangi bir kente gidişiyle ilgili sadece bir dedikodu yayılsa bile, o kent hemen terk edilir. Ancak, gerçek Ezergeçer Vash hakkında söylenenlerle aslında kim olduğu arasında büyük farklar vardır. Trigun’un gizemli ve anlaşılması zor ana karakteri, içinde aslında daha kahramansı bir yan barındırır; zaman zaman ise tam bir aptal gibi davranabilir.

Vampire Hunter D

Kült Anime Önerileri
Vampire Hunter D

Anime Türü: Fantastik, Korku, Aksiyon, Romantizm, Bilim Kurgu, Vampir, Dram
Bölüm Sayısı: 1

Anime’nin Konusu: Karanlık bir dünyada, vampirlerin ve iblislerin dolaştığı bir yerde, bir vampir babanın ve ölümlü bir annenin oğlu olan bir dampir, D kanını taşıyarak iki ırkın da korkusunu kazanmış bir vampir avcısıdır. Yalnızca belirli bir ölçüde vampirlerin zayıf noktalarına sahip olan D, insanlar arasında yaşamaya çalışsa da toplumları tarafından kabul edilmemektedir.

Son kalan vampirlerden Meier Link, Charlotte Elbourne’u kaçırır. Charlotte’un babası, kızını geri getirmesi için D’yi tutar ve eğer vampire dönüşmüşse onu insancıl bir şekilde öldürmesini ister. Charlotte’un abisi de Marcus Kardeşleri, kardeşini geri getirmeleri için tutar. D ve Marcus Kardeşler, Link’e ulaşmak için hem birbirleriyle hem de zamana karşı yarışmak zorunda kalacaktır.

Tenshi no Tamago

Kült Anime Önerileri
Tenshi no Tamago

Anime Türü: Fantastik, Şizofreni, Dram
Bölüm Sayısı: 1

Anime’nin Konusu: “Tenshi no Tamago” İngilizce adıyla Angel’s Egg, ıssız ve karanlık bir dünyada, kucağında büyük bir yumurta taşıyan küçük bir kızın, garip bir haç taşıyan bir adamla karşılaşması ve bu iki insanın varoluşu sorgulamalarını anlatır. Film, nesnel bir anlatımdan ziyade öznel bir algıya dayanır. Sunulan imgeler ve semboller, izleyicinin kendi yorumunu yapmasını teşvik eder.

Oshii, Angel’s Egg’i büyük ölçüde Hristiyanlığın doğuşuna ve yaratılış mitlerine dayandırmış ve sembolizmi bu temalar doğrultusunda kullanmıştır. Yoshitaka Amano’nun sürrealite ve ekspresyonist sanat anlayışı, yapıma önemli bir katkı sağlamıştır. Anlatım durağan bir yapıda olsa da, gerçeküstü sahneler ve gerilim dolu anlarla anime tarihinde benzerine pek rastlanmayan bir film ortaya çıkarılmıştır.

Kült Anime Önerileri Listemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız, bu Kült Anime Önerileri listemizin ilk serisi olmakla beraber devam edeceğini söyleyebilirim. Sizde Kült Anime Önerileri listesine eklemek istediği Kült Anime Önerileri var ise yorumlarda belirtebilirsiniz.

Ve diğer tüm Anime Önerilerimiz için ilgili kategori sayfamıza gidebilirsiniz.

Hikari Yono

Seslendirme Sanatçısı Hikari Yono Vefat Etti

Sailor Moon

Sailor Moon Eternal Anime Filminin Yeni Ön Gösterimi Yayınlandı