in ,

MBTI Kişilik Tipine Göre Hangi Fullmetal Alchemist Karakterisin?

Hangi Fullmetal Alchemist karakterisin

Bu yazımızda sizler için “Hangi Fullmetal Alchemist karakterisin?” testi hazırladık.

Fullmetal Alchemist içinde çeşitli karakterler barındıran ve popüler anime listelerinin başını çeken bir anime. Bilindiği üzere serinin ilk uyarlaması henüz manga bitmeden yapılan Fullmetal Alchemist. Yıllar sonra çoğunlukla mangayla paralel olarak ilerleyen ve herkesin bildiği yeniden yapımıysa Fullmetal Alchemist: Brotherhood. Mangadan uyarlanan iki yapımda da çok sayıda kendine has karakter bulunmakta. Bu karakterler sayesinde seri oldukça büyük bir üne sahip oldu ve çoğunluğun beğenisini kazandı. Öyle ki seri, 2000’lerin en popüler shounen anime serilerinden biri oldu.

Myers-Briggs testi (MBTI) ile pek çok kişilik tipi bulabileceğimiz animede, karakterler oldukça özgün ve baskın kişilik özelliklerine sahip. Bu özellikler, karakterlerin hayranlar tarafından oldukça sevilmesini ve animenin büyük bir ün kazanmasını sağladı.

Edward Elric – ENTP, Tartışmacı

Hangi Fullmetal Alchemist karakterisin

Ed, her yönden bakıldığında, kesinlikle bir ENTP. Simya, ordu, iyi ve kötü gibi konular hakkında sürekli tartışacak bir şeyler buluyor ve sürekli bir şeyleri sorguluyor. Ayrıca alıngan bir karaktere sahip olan Ed, boyuyla dalga geçilmesinden hiç hoşlanmıyor. Bunun yanı sıra, dünyaya diğerlerinin bakmadığı bir gözle bakmayı ve farklı yollarla bir şeyler keşfetmeyi seviyor. Ed, çoğunlukla olabilecek en kötü ihtimali düşünerek hareket ediyor ve hikâye boyunca karşılaştığı insanların her hareketini sorgulamaktan asla çekinmiyor. Seri boyunca sürekli sorular soruyor, insanların gerçek niyetini çözmeye çalışıyor ve sonuçlara bu şekilde hızlıca ulaşıyor. Bu özellik, aldatıcı pek çok karakter ve gizemli bir olay örgüsü barındıran serimizde, sahip olunması gereken özelliklerin başını çekiyor.

Alphonse Elric – INFP, Arabulucu

Hangi Fullmetal Alchemist karakterisin

Alphonse ya da kısaca Al, INFP kişilik tipinin mükemmel bir örneği. Son derece nazik ve insanlara yardımının dokunmasından çok hoşlanıyor. Nina ve Hughes gibi kayıplar yaşadıktan sonra, seri boyunca ne pahasına olursa olsun kendini arkadaşlarını korumaya adıyor. İnsanlar görünüşünü küçümsediğinde bile onlara karşı oldukça kibar yaklaşıyor. Ed, küçüklüklerinden beri ikisini kurtarmak için çabalarken, Al da ona yardım etmek için elinden geleni yapıyor. Al’ın serideki pek çok olayda da kendini gösteren yüksek bir ahlak anlayışı var, olaylara sadece kendi doğrularıyla değil, herkesin açısından bakarak adaletli yaklaşmanın doğru olduğunu düşünüyor. Ayrıca Al, gerçek hislerinden ve düşüncelerinden bahsetmeyi pek sevmiyor çünkü Ed ile paylaştıkları üzücü kaderin başkalarını üzmesinden korkuyor. Bu yüzden biriyle konuşmak istediğinde genelde en yakınları, Ed ve Winry’ye gidiyor.

İlginizi Çekebilir:  Toonami, Black Clover 4. Sezon İlk Gösterim Tarihini Belirledi

Winry Rockbell – ESFJ, Konsül

Hangi Fullmetal Alchemist karakterisin

Winry her yönden mükemmel bir ESFJ. Elric kardeşlere olan düşkünlüğü ve seri boyunca onlar için endişelenip onlara yardım etmek için çabalaması ile pek çok izleyenin gönlünde taht kurmuş bir karakter. Hatta bir bölümde üzüntülerini bile onlar için taşıyacağını belirten bir cümle ile karşımıza çıkıyor: “Siz ikiniz ağlamayı kesin, ben bunu ikiniz için de yaparım, ne dersiniz?”. Winry ayrıca çok sosyal bir karakter ve seri boyunca kolayca pek çok kişiyle arkadaş oluyor. Ed için hem harika bir arkadaş hem de serinin ilerleyen bölümlerinde derinleşen ilişkilerinde ona büyük yardımı dokunan mükemmel bir eşe dönüşüyor.

Roy Mustang – ENTJ, Buyurucu

Hangi Fullmetal Alchemist karakterisin

Seride, ordudaki başarılarıyla ve simya kabiliyetiyle Roy’a komutan rolünden başkası yakışmazdı herhalde. Roy, orduda albay olarak görev yapan ve bir gün ordunun başına geçmeyi hedefleyen idealist bir karakter. Emrindeki insanları motive etmede ve birlikte savaşmaları için etkilemekte oldukça başarılı. Cesur, yaratıcı ve inanılmaz derecede güçlü bir iradeye sahip. Ekibini ne pahasına olursa olsun bir arada tutmaya çalışıyor ve Lust ile yaptığı dövüşte olduğu gibi seri boyunca onlar için gerekirse canını ortaya koymaktan çekinmiyor.

Riza Hawkeye – INFJ, Savunucu

Hangi Fullmetal Alchemist karakterisin

Savunucu bir özelliğe sahip olan INFJ’ler sessiz ve gizemli olmalarıyla bilinirler. Riza, ordudaki en disiplinli ve başarılı askerlerden biri. Orduda ve diğer gizli görevlerde her zaman Roy’a yardımcı olmaya çalışıyor ayrıca zaten orduya girmesinin en önemli sebebi Roy, bu da ikisinin geçmişe dayanan gizemli bir bağı olmasından kaynaklanıyor. INJF kişilik tipine sahip insanlarda olduğu gibi, Riza da ahlaki değerlere çok önem veriyor. Bu da savaşta gördüğü şeylerden, duygusal ve fiziksel etkilenmesinden kaynaklanıyor.

Envy – ESFP, Eğlendirici

Hangi Fullmetal Alchemist karakterisin

Envy, dikkat çekmeye bayılıyor. Zaten hikâye boyunca en büyük arzusu sürekli sürekli göz önünde olmak ve diğerleri tarafından beğenilmek. Bunlara kendisinden daha fazla sahip olan herkesi kıskanıyor. Bu nedenle bir şeylerde sürekli “en iyisi” olmaya çalışıyor fakat sonunda bu çabaları hep yetersiz kalıyor. Envy, oldukça spontane hareket eden bir karakter. Hikâye boyunca her zaman canı ne isterse nu yapıyor ve yoluna çıkan kim olursa olsun her an öldürmeye hazır. Kaos çıkarmaya bayılıyor ve aslında hikâyede pek çok olayı tetikleyen Ishaval İç Savaşı’nı çıkaran da Envy’di.

Greed – ESTP, Girişimci

Hangi Fullmetal Alchemist karakterisin

Greed, ESTP özelliklerinin çoğuna sahip bir karakter. Buna karşın hikâyenin belli kısımlarında vücudunu ele geçirdiği Ling ise Envy gibi bir ESFP’ydi. İkisinin temel farkı ise Greed’in iyice düşünüp tartmadan olayların içine girmemesi ve Ling’in duygularıyla hareket ederek ve anında karar vermesi olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra Greed fazlasıyla karizmatik bir karakter. Bu yüzden belki de izleyiciler için yedi ölümcül günah içerisinde en sevileni. Akıllı ve son derece enerjik. Hayatı sınırında yaşamaya bayılıyor, bu da onu toplum tarafından pek sevilmeyen biri haline getiriyor. Hikâye ilerledikçe Greed, yavaş yavaş Elric kardeşlerin safına geçiyor.

Maes Hughes – ENFJ, Önder

Hangi Fullmetal Alchemist karakterisin

Hughes, oldukça trajik bir hikâyeye sahip bir karakter. Çok cana yakın ve hikayedeki neredeyse herkes tarafından çok seviliyor. Bu da zamansız ölümünün, onu seven kişilerde derin yaralar açmasına sebep oluyor. Hikâyede çoğunlukla espritüel kişiliği ile ön plana çıksa da gereken durumlarda ciddi tavrını takınmaktan geri durmuyor. Hughes, ENJF kişilik tipine mükemmel bir şekilde uyuyor. Bunun bir örneği de karizmatik karakteri ve hikayedeki karakterleri kolayca yönetebilmesi. Temel hedefi her zaman başkalarına yardım etmek ve sonrasında bu hedef, Elric kardeşlerin vücutlarını geri almalarına yardım etmeye dönüşüyor.

Scar – ISTJ, Lojistikçi

Hangi Fullmetal Alchemist karakterisin

Scar, oldukça ilginç ve son derece değişken özelliklere sahip bir karakter. Seriye ana kötü karakterlerden biri olarak başlıyor ve ordudaki çoğu simyacı ile sürekli bir anlaşmazlık içinde. Bu durum Elric kardeşlerin, Scar’ın, Winry’nin ailesini öldürdüğünü öğrenmesiyle daha da alevleniyor fakat sonrasında Elric kardeşlerin yanında yer alıp, onların amaçladıkları şeyleri yapmalarına yardımcı oluyor. Hikâyede pek çok noktada aslında kötü bir karakterden çok iyi amaçları olan biri olduğunu ve yaptığı şeyler için kendi sebepleri olduğunu öğreniyoruz. Bununla birlikte Scar, Elric kardeşler için bulunmaz bir müttefik. Simya hakkında hikâyeye yön veren geçmişiyle ve güvenilir kişiliğiyle karakterlerimize çok yardımı dokunuyor. Bunun bir örneği de düşmanları kandırmak için Winry’nin kaçırma planını önermesi ve bu süreç boyunca Ed’e olan sözünü tutarak Winry’ye asla bir zarar vermemesi.

Lan Fan – ISFJ, Savunmacı

Hangi Fullmetal Alchemist karakterisin

Lan Fan, Prens Ling için kelimenin tam anlamıyla bir koruma. Onu hikâye boyunca her zaman ve her yerde ne pahasına olursa olsun korumaya ant içmiş. Prens Ling’e ne zaman ihtiyacı olursa yardım etmeye hazır. Lan Fan, diğer karakterlere nazaran sessiz bir tip ve daha içe dönük bir karaktere sahip. Ayrıca hikâyenin sonlarına doğru Ling için derin duygular beslediği ortaya çıkıyor, bu da Ling’i sadece görev için korumadığını gösteriyor. Prense o kadar bağlı ki onu korumak için her şeyi yapar, öyle ki bu, kendi canını tehlikeye atmak olsa bile.

Gedo Mazo

Naruto: Gedo Mazo

90'lar animeleri

En İyi 90’lar Animeleri