in ,

Monster: Finalde Kaçırdığınız Her şey

Monster animesinin sonu, gözden kaçması kolay küçük ayrıntılarla doluydu. İşte bilmeniz gerekenler.

Monster, ister orijinal manga formunda isterse Studio Madhouse’un anime uyarlamasında olsun, eleştirel olarak saygı duyulan bir hikaye ve bir kült klasiğidir. İyinin ve kötünün doğası gibi felsefi temalarla ve hazcılık ile nihilizm arasındaki gerilimle ilgilenen bir psikolojik gerilimdir, Naoki Urasawa’nın başyapıtında her zaman daha fazla keşfedilecek bir şeyler vardır.

Pek de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, hikayenin sonu oldukça bölüktü ve birçok hayranı tatminsiz hissettirdi. Ancak içeriğine daha derin bir bakış, başlangıçta göründüğünden daha fazlası olduğunu ortaya koyuyor. İşte Monster’ın finalinde kaçırmış olabileceğiniz sekiz şey. Ağır spoilerlar geliyor dikkatli olun.

Dr. Rudy Gillen’in Önemi

Monster
Dr. Rudy Gillen

Pek çok kişiye, Dr. Gillen o kadar önemli bir rol olmadığı için Monster finalindeki rolü biraz garip gelmiş olabilir. Pek çok kişi, Urasawa’nın Nina’ya eşlik etmesini istediğini ve Gillen’in en mantıklı seçim olduğunu yazdı. Ama aslında amacı bundan çok daha derinlere uzanıyor.

Gillen’in Tenma ile pek çok benzerliği var, özellikle de ortak geçmişleri. Ancak Tenma, hikaye boyunca çok daha fazlasını yaşadı, bu nedenle, kıyaslandığında, Gillen daha çok “düz bir adam”. Johan’ın vurulmasından sonra ortaya çıkan polise durumu açıklamak için onun dahil edilmesi de gereklidir.

Herbert Knaup’un Önceden Haberleri

Monster
Herbert Knaup

Çok az insan onun adını hatırlayabilir, ancak Monster hayranları kesinlikle onun yüzünü biliyor. Sonuçta, Johan’ı vuran kişi o. Bu an, muhtemelen Tenma, Nina veya hatta Lunge gibi birinin Johan’ı nihayet durduracak kişi olmasını bekleyen birçok izleyici için gerçek bir şok oldu.

Bununla birlikte, Knaup ve nişancılık becerileri ile ilgili oldukça eğlenceli bir ön haber var. Ruhenheim’daki katliamdan önce birçok kez, diğer kasaba halkı Knaup’un o kadar düzensiz olduğunu ve denerse birini vuramayacağını söylüyor. Bu, Bayan Hirman’ın köpeğini vurduğunda çürütülür, ancak bu onun gelecekteki rolünün sadece küçük bir tadıdır.

Eva Heinemann’ın Amacı

Monster
Eva Heinemann

Eva, Ruhenheim’da görünmüyor, ancak yine de birkaç önemli sahnesi var. Dr. Reichwein ile konuşurken, bir iç koordinatör olarak, yani mutfaklar için bir işe başladığını söylüyor. Bu, Eva’nın mali geçmişine sahip biri için tuhaf görünebilir, ancak birçok yönden, asıl mesele bu.

Bunun tematik önemi, bir yemeği diğer insanlarla paylaştığınızda en güzeli olmasıdır. Önceleri çok bencil olan Eva, artık başkalarıyla iletişimini geliştirdiğini sembolize ederek katılıyor.

Roberto ve Kakao

Monster

Roberto, Monster’ın sonunun özündeki kötü adamlardan biridir, ancak onun hakkında asla doğrudan cevaplanmayan bir gizem vardır. Johan için yaptığı onca şeyden sonra neden Johan hala Roberto’nun bir kıyamet günü için manzarayı göremeyeceği konusunda ısrar ediyordu?

Bu, Roberto’nun Lunge ile konuştuğu daha önceki bir sahnede yanıtlanır. Roberto, anılardan yoksun olduğu için boş olduğunu söylüyor, biri hariç: Johan’ın ona sıcak kakao ikram ettiği hoş bir an. Bu, Roberto’nun onu tamamen nihilizmde boğulmasını engelleyen tek dayanağıdır, ancak Johan’ın onu bir kıyamet günü için manzarayı görmeye değmez görmesinin nedeni de aynıdır. Çünkü Roberto, Johan’dan farklı olarak, gerçekten boş değildir. Sadece öyle olduğunu iddia ediyor.

Johan ve Ölüm

Monster
Johan

Johan’ın kafasını işaret etmesi, karakterin en tanınmış pozudur. Yine de, bu hareketin arkasında gizli bir anlam var. Bir nihilist olarak Johan hayatın gerçek bir anlamı olmadığına inanıyor. Bu kadar çok insanı öldürmeyi ve rutin olarak kendi hayatını riske atmayı bu şekilde haklı çıkarabiliyor. Başını işaret etmek, hayatının büyük bir tehlike altında olduğunun kabul edilmesidir. Ancak, kendisini tehdit eden şeyden kaçmak yerine, kaderi ona meydan okuyarak test eder.

Aynı derecede önemli olan, Nina ortaya çıktıktan ve onu affettikten sonra Johan’ın sağ kolunu indirmesi gerçeğidir. Bundan sonra Tenma’nın onu vurmak için çok daha tereddütlü olduğunu biliyor. Wim Knaup’ı rehin almasının nedeni de budur.

Wolfgang Grimmer’ın Ölümündeki Amaç

Monster
Wolfgang Grimmer

Grimmer, hayranların favorisi bir karakter ve ölümü onları çok duygusal yaptı. Fakat birçok insana, Franz Bonaparta’yı dünyaya ifşa etmek ve suçlarını itiraf ettirmek istediği için boşuna ölmüş gibi görünüyor. Bonaparta daha sonra yine de ölür, yani Grimmer’ın arzusu asla gerçekleşemez.

Aksine, Grimmer’ın ölümü tamamen başka bir amaca hizmet eder. Bonaparta’yı kurtarır. Monster’daki karakterlerin çoğu bir bakıma canavar. Bonaparta, hikayedeki birçok trajedinin kışkırtıcısı olarak bir istisna değildir. Ancak Grimmer’ın ölümü, karakterini insanlaştırmaya hizmet eder. Duygusal olarak onu geçmiş deneylerinden pişmanlık duyduğu ve kefaret aramaya başladığı noktaya taşır.

Dolambaçlı Son

Monster

Bu, tüm gösterinin en unutulmaz sahnelerinden biri değilse de, kesinlikle Monster’ın finalinin en unutulmaz sahnelerinden biri. Burada Tenma, Johan’ın hayatını kurtarmak için ameliyat yaparak hikayeyi başladığı gibi bitiriyor. Bu, bir hikayenin başlangıcı ve sonunun bağlantılı olduğu döngüsel bir hikaye anlatımı örneğidir.

Daha da önemlisi, bu Tenma’nın ideallerine nasıl sadık kalmayı başardığını temsil ediyor. Johan onu katile dönüştürmek için çok uğraşsa da başarısız oldu. Sonunda, Tenma hala her zamanki kadar güçlü, hayata adanmış ve Hipokrat Yemini ile bağlı.

Johan Gerçekten Hayatta Kalabildi Mi?

Monster

Monster gibi çok katmanlı bir hikayeden beklendiği gibi final, son bir gizemle sona eriyor. Johan’ın boş hastane yatağı birçok anlama gelebilir. Elbette, yakınlardaki açık pencere Johan’ın kaçtığını gösteriyor. Ancak Tenma’nın Johan’la yüzleştiği daha önceki sahne işleri karmaşıklaştırır.

Johan’ın aniden uykusundan çıkıp Tenma ile annesi hakkında “konuşmaya” başladığı bir an var. Ancak Johan bitirdiğinde Tenma gözlerini kırpıştırıyor ve Johan bir kez daha uyuyor. Bu, Tenma’nın gördüğü şeyin bir halüsinasyondan başka bir şey olmadığını ima ediyor. Ama bu şu soruyu akla getiriyor: Tenma Johan’la konuşurken halüsinasyon gördüyse, Johan’ın varlığını halüsinasyon görmediğini kim söyleyebilir? Belki Tenma Johan’ı hiç kurtarmadı ve sadece Johan’ın cesediyle, hatta boş bir yatakla konuşuyor. Ve Tenma Johan’ı kurtarmadıysa, bu onun kontrolü dışında mıydı yoksa kasıtlı olarak ölmesine izin mi verdi?

Diğer yazılarımız:
Jujutsu Kaisen: Anime ve Manga Arasındaki 10 Fark
Kakegurui: Nasıl oldu da bu kadar popüler oldu?
Shaman King: Fragman, Konusu, Çıkış Tarihi & Bilinmesi Gerekenler
Anime Nedir? Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri

İçerik Yazarı Keşif Asya

KesifAsya.com / Eski Çeviri Kurucusu

Bir cevap yazın

1894771 e1618343765239

Hunter x Hunter Hakkında Ne Kadar Bilgilisiniz?

Skeleton Knight in Another World

Skeleton Knight in Another World Anime Oluyor!