in , , ,

My Hero Academia’nın En Büyük Kahramanı Final’den Önce Zaten Seçildi

My Hero Academia

My Hero Academia’nın birçok öğrencisi, son savaşta kötülere karşı kahramanlık göstererek yeteneklerini kanıtladı, ancak hiçbiri henüz Ochaco Uraraka’nın son bölümlerde sergilediği özverili kahramanlık düzeyine henüz ulaşamadı sevgili okuyucular. Uraraka’nın kahramanlık duygusu, onu düşmanını bile kurtarmaya yönlendirdi ve hiçbir diğer pro kahramanın elde edemeyeceği bir başarı elde etmesini sağladı.

Son birkaç bölümde, Uraraka Toga’ya ulaşmak için çırpınarak çabaladığını görüyoruz, hatta bu süre boyunca sürekli kanayan bir bıçak yarası bile aldı. Ancak Uraraka, Toga’yı kendi benliğinden kurtarma amacından vazgeçmeden dayanmaya devam etti. Özellikle de 395. bölümde, kan kaybederken bile Quirk Uyanışı ile Uraraka tarafından sürüklenen kahramanları nazikçe yere yerleştirmek için gücünü kullandığında… Tam o sırada Toga, Uraraka’yı kendi kanını paylaşarak kurtarmaya cesurca karar verdi ama ölüm yaklaşsa da, Uraraka Toga’nın kendini feda etmesini engellemeye son derece kararlı.

Uraraka’nın Kahramanlığı Profesyonellerin Bile Ötesine Geçiyor

My Hero Academia
My Hero Academia

Uraraka’nın Toga’yı “kurtarma” konusundaki kararlılığı, özellikle profesyoneller arasında, seride başka hiçbir kahramanda görülmeyen bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Genel olarak anime yapımlarındaki yetişkin olarak pro kahramanlar çok daha pragmatik bir yapıyla karşımıza çıkarlar ve kötü adamları ikna etmeye çalışmanın, sahneye çağrıldıktan sonra pek işe yaramayacağını anlarlar. Bu onları biraz umursamaz yapar ve böylece gerçekten kötü adamları yaptıklarından vazgeçirebilecek durumları kaçırma olasılıkları artar. Fakat bu son bölümlerde Uraraka’nın karakter gelişiminde gördüğümüz farklılık ile yapımcıların bu genellemeye karşı çıktığını görüyoruz.

Açıkçası My Hero Academia’daki hiçbir pro kahraman, Uraraka’nın burada yaptığı şeyi denemeye dahi kalkışmaz ve bu, onun aldığı korkunç bıçak yarasını göz önünde bulundurmadan bile geçerlidir.

Toga, bu bölümde Uraraka’nın karakter gelişimindeki bu farklılığa dikkat çekiyor ve tabii ki de bu durumun Uraraka’nın zihinsel ve fiziksel sağlığı için iyi bir işaret olup olmadığı tartışılabilir, ancak Uraraka’nın tüm bunlar umurunda bile değil; tek odak noktası önünde olan kişiye yönelik ki bu kişi bir kahraman, bir sivil veya hatta bir kötü adam olsun ya da olmasın.

Bunu, Uraraka’nın hikayesinin manga boyunca ilerletmiş olduğu bir karakter gelişimi olarak görüldüğünü yazımızda pek çok kez olduğu gibi bir kere daha belirtelim, zira hem pro kahramanlara yönelik yenilikçi bir bakış açısı hem de animenin yeni kilit noktası haline gelen bir durum bu. Hatırlarsanız Uraraka, başlangıçta kurtarma kahramanı olmak ve sivilleri kurtarmak istiyordu. Deku’nun acı çektiğini görmekse sonunda Uraraka’nın genel nüfus tarafından kahramanların mücadelelerinin takdir edilmediği bir dünyada kahramanların kahramanı olmak istemesine neden oldu…

Sonuç olarak o, kötü adamların kahramanı da oldu ve düzeltilmesi imkansız görünenleri bile kurtarıyor. Bu, Ochaco Uraraka’yı şüphesiz, saf kahramanlık açısından serinin en iyi kahramanlarından biri yapıyor, çünkü diğer kahramanların bile imkansız olarak düşünebileceği her şeyi başardı. Uraraka için hiç kimse geri dönüşü olmayan bir noktada değil ve bu, onun My Hero Academia‘da en iyiler arasında yer almasını sağlayan bir özellik.

İçerik Yazarı Yuyunnim

Bir cevap yazın

Dedektif Anime

İzlenmesi Gereken 20 Dedektif Animesi

seinen anime

Tüm Zamanların En İyi 10 Seinen Animesi