in ,

MyAnimeList’e Göre Devam Eden En İyi 10 Anime

Japon animasyonunun Astro Boy’dan gelişmiş CGI teknolojisi kullanılan Bang Dream!’e kadar sağlam bir geçmişi var. Ne izleyeceğine karar veremeyen insanların önünde bol bol seçenek oluyor. Bazıları Fullmetal Alchemist’i seyretmek ister bazıları ise nostalji yaşamak için eski bir seri olan Pokemon’u.

Yeni çıkan animelere bakarken hangisini izlesem diye kararsız kalınabiliyor. Bazıları çok iyi olarak nitelendirilse de bazıları seyircilerden kötü notlar alabiliyor. MyAnimeList gibi siteler seyircilerin animelere verdikleri notlara bakarak onları bir sıraya koyuyor. Onlara göre devam eden ve izlenilmesi gereken bir sürü seri var.

Karakai Jouzu No Takagi-san 3, MAL Puanı 8.45

En İyi Anime
Karakai Jouzu No Takagi-san 3

Karakai Jouzu No Takagi-san’ın üçüncü sezonu, 2022 kış sezonunda yayına başladı. Bu anime, Nishikata’nın arkadaşlarına şaka yapmak istemesini ama başarısız olmasını işliyor. Ancak sınıfında şakalarını örnek alabileceği birini buluyor, bu kişi Takagi. Takagi’yi örnek aldıkça onun nasıl düşündüğünü ve nasıl şaka yapılabileceğini daha iyi anlıyor. Anime ilerledikçe daha yakın arkadaş olup aralarındaki ilişkiyle seyircilerin kalbini ısıtıyor, komedi unsurlarıyla kahkahaya boğuyorlar.

Sono Bisque Doll wa Koi wo Suru, MAL Puanı 8.34

En İyi Anime
Sono Bisque Doll wa Koi wo Suru

İngilizce adı ile My Dress Up Darling, son zamanların çok tutan romantik komedi serileri arasına adını yazdırdı. Ocak 2022’de ilk bölümü yayınlandığından beri fanları sonraki bölümü dört gözle beklemeye başladı. Bu anime, hina bebekleriyle uğraşan lise öğrencisi Wakana Gojo’yu anlatıyor.

Bir gün Marin Kitagawa ile tanışıyor ve Marin ona cosplay dünyasını tanıtıyor. Marinle tanıştıktan sonra cosplay kıyafetleri dikmenin makyaj yapmanın ve fotoğraf çekmenin detaylarını öğreniyor. Elbette bu iki karakterimiz, her ne kadar apayrı kişilikleri olsa bile birbirlerine romantik olarak ilgi duymaya başlıyorlar.

Kingdom Üçüncü Sezon, MAL Puanı 8.4

En İyi Anime
Kingdom 3

Kültür ödülü kazanmış olan Kingdom mangasının adaptasyonu olan bu seri hâlâ çok popüler. Tarihi konulu bu anime savaş döneminde geçiyor ve Li Xin düşmanından edindiği arkadaşıyla ve Çin’i bir araya getirmeye çalışırken gelişen olayları seyrediyoruz. Bu anime, strateji ve aksiyonu çok iyi dengede tutuyor ve hikayeyi anlatışı da sürekli övgüler alıyor.

Li Xin ve ordusu savaş durumunu analiz ederken, hızlı davranmazlarsa Qin ordusunu ve toprakları kaybetme riskiyle karşı karşıyalar. Li Xin şu ana kadar çabaladığı ve bir araya getirdiği her şeyi korumayı başarabilecek mi?

Su Gibi Akıp Giden “One Piece”, MAL Puanı 8.51

En İyi Anime
One Piece

One Piece, gelmiş geçmiş en uzun mangadan adapte edilmiş anime serisi olarak geçiyor. İlk olarak 1999’da yayınlanan One Piece, yirmi yıl geçmiş olmasına rağmen hâlâ popüler. Aksiyon bazlı bu seri, olağanüstü komedisi, sempatik karakterleriyle ve bazen ilginçleşen hikayesi ile biliniyor.

Yağmacılıktan ziyade maceranın peşinde olan Hasır Şapka Korsanlarını anlatan bu seri, Luffy ve dostları One Piece adındaki efsanevi hazineyi ararken onlarla beraber bir yolculuğa çıkmamızı sağlıyor. Mangakası Eiichiro Oda olan bu seri küresel derecede çok popüler. Korsanlarımız daha hazineyi bulamamış olsalar bile bir an bile sıkıcı geçmiyor.

Vanitas No Karte Part 2, MAL Puanı 8.20

En İyi Anime
Vanitas no Karte

Vanitas No Karte’nin ikinci sezonu Ocak 2022’de başladı. Serimiz, Vanitas ve Noe’nin epey bir kişiyi öldüren canavarın izini sürmesiyle devam ediyor. Canavarın lanetli bir vampir olabileceğinden şüpheleniyorlar ve Vanitas canavarı iyileştirmeyi teklif ediyor.

2022’nin başında ikinci sezonu yayınlandığından beri bu seri, daha da popülerleşti. Black Butler tarzı animeleri seven dostlarımız bu seriyi kaçırmasın derim!

Holo Graffiti, MAL Puanı 8.58

En İyi Anime
Holo Grafiti

Holo Grafiti Holo Live V-tuber’larının başına gelen olayları anlatıyor. Her biri özgün olan karakterlerimizin zorlu hayatı seyircileri her zaman güldürmeyi başarıyor. Maceraları hiçbir zaman bitmeyen karakterlerimiz ıssız bir adada ramen satmayı da deniyor uçmayı da.

Bu seri, BanG Dream! Girls Band Party! Pico gibi kısa bölümlerden oluşuyor. Seri bağımlılık yaptığı için süresi bir yerden sonra canınızı sıkabilir! Dikkatli olmazsanız tek seferde hepsini bitirebilirsiniz.

Sasaki To Miyano, MAL Puanı 8.03

En İyi Anime
Sasaki To Miyano

Sasaki To Miyano, Yoshikazu Miyano ve Shuumei Sasaki arasında geçen bir romantik komedi ve yaşamdan kesitler animesi. Sasaki, Miyano’nun arkadaşlarından birini okuldaki zorbalardan kurtarır ve Sasaki Miyano’nun güçlü karakterinden etkilenir ama sürekli başının etini yemesinden de şikayetçidir.

Birbirlerine olan ilgileri artar ve Miyano, Shounen Ai tarzında mangalar sevdiğini söyler. Sasaki ilk kez Shounen Ai mangası okuduktan sonra çok beğenir. İkisinin de ilgisini çeken bir konu oluştuğu için ilişkileri daha da karmaşıklaşır ve hisler oluşmaya başlar.

Ousama Ranking, MAL Puanı 8.81

En İyi Anime
Ousama

Ousama Bojji adındaki genç bir prensin hikayesini anlatıyor. Kendisi hem sağır hem de dilsizdir ve bu durumundan ötürü kötü davranışlara maruz kalır. Kendisine “işe yaramaz prens” lakabını takarlar ve aptal olduğunu iddia ederler. Ancak, engelli olmasına rağmen Bojji asla güçsüz değildir.

Bojji bir gölge canavarı ile tanışıp onunla arkadaş olunca işler değişmeye başlar. “Kage” yani arkadaşı olan gölge, zamanla masum Bojji’ye ısınmaya başlar ve korkularıyla yüzleşmesine yardım eder. Bojji’nin şu anki ana amacı gelmiş geçmiş en güçlü kral olmak ve insanlara kendini kanıtlamak.

Jojo’s Bizarre Adventure: Stone Ocean MAL Puanı 8.55

En İyi Anime
JoJo

Jojo’nun altıncı sezonu olan bu seri, Netflix’te Aralık 2021de yayınlandı ve o zamandan beri fanları sonraki 12 bölümü bekliyorlar. Stone Ocean işlemediği bir suçtan dolayı hapise atılan ilk kadın jojo ana karakteri Jolyne Cujoh’u anlatıyor.

Jotaro Kujo, ana karakterimize stand yeteneğini uyandırmasına sebep olacak bir şey yolluyor. Yeni uyandırdığı gücüyle bu esir halinden kurtulmaya çalışsa da esir tutulmasının bir başkasının planı olduğunu öğreniyor.

Attack On Titan: The Final Season Part 2 MAL Puanı 9.10

En İyi Anime
AOT

Attack on Titan, 2009 yılında mangası çıktığında çok popüler olmuştu. 2013’te animesi çıktığında ise çok daha büyük bir kitleye ulaştı. İnsanların titanların korkusunda yaşadığı umutsuz bir dünyanın hikayesini anlatan bu seride eren ve Keşif Birliği’ndeki arkadaşlarının hikayesini seyrediyoruz.

Çok özgün bir hikayesi olan bu yapımın popüler olmasına şaşmamak gerek! Attack on Titan işini iyi yapıyor olacak ki şu an devam eden seriler arasında en yüksek puana sahip. Seyircilerin bu umutsuz dünyanın başına neler geleceğini görmek için bir süre daha beklemesi gerekebilir ancak kaliteli ve heyecanlı bölümler bizi bekliyor olacak.

İlginizi Çekebilir:  InuYasha: Kagome’yi Diğer Shounen Kadın Kahramanlarından Farklı Kılan Şey Ne?
Kawaii dake ja Nai Shikimori-san

Kawaii dake ja Nai Shikimori-san Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

İsekai Anime

2022 İlkbahar Sezonunun En Çok Beklenen İsekai Animeleri