in ,

Neden Herkes Solo Leveling İçin Bu Kadar Heyecanlı?

Solo Leveling: Abartılıyor Mu?

Yeni, popüler bir anime olan Solo Leveling zorlu mücadeleler veren, büyük değişiklikler geçiren E-seviye bir avcının; Sung Jinwoo’nun hikayesini anlatıyor. Geleneksel ana karakterlerin tersine Sung Jinwoo bu dünyada güç seviyeleri sabit olduğundan ve seviye atlamak mümkün olmadığından güçlenmek için antrenman yapamıyor. Sung Jinwoo’nun zayıflığı ve stratejik düşünme becerisi onu diğer cüretkar kahramanlardan ayırıyor ve yolculuğu yeni elde ettiği güçlerinin psikolojik etkilerini gösteriyor. Demon Slayer, Jujutsu Kaisen ve Spy x Family’nin arasına katılan Solo Leveling hayranlar arasında hızla popülerleşiyor.

Bir Manhwa olarak ortaya çıkan Solo Leveling yıllar içinde büyük ilgi topladı. Henüz birkaç bölümü yayınlanmış olmasına rağmen 2024’ün en büyük animelerinden sayılıyor ve Crunchyroll’da neredeyse 5 yıldızlık etkileyici bir puana sahip. Hayranlarının övgüleriyle sayesinde sosyal medyada çokça konuşulan bir konu haline geldi. Peki, bu aksiyon-fantezi animesi ve alışılmadık ana karakteri hakkında hayranları bu kadar derinden etkileyen şey nedir?

Solo Leveling Nedir?

image 24

Solo Leveling avcıların, büyülü güçlere sahip bireylerin ölümcül canavarla savaştığı dünyasındaki yolculuğunu takip ediyor. Avcılar E-seviye’den (en düşük)’den S-seviye’ye (en yüksek) doğru rütbelerle sınıflandırıyor. Bu sıra dışı evrende çoğu animenin aksine bireylerin güçleri sabit ve antrenman yaparak daha yüksek rütbelere yükselmek imkânsız. Sung Jinwoo E-seviye ve en güçsüz avcı olarak biliniyor. Ancak gittiği bir geçit sırasında yaşadığı olaylar güçlerinde ve hayatında dramatik değişikliklere yol açıyor. Manhwa’dan spoiler vermemek için, hikâye Sung Jinwoo’nun avcı olarak statüsünü değiştiren büyük dönüşüm ve mücadelelerden geçmesiyle devam ediyor diyebiliriz.

Solo Leveling, Chugong adlı bir yazar tarafından, Kore çizgi romanlarının ve karikatürlerinin bir türü olan bir Manhwa olarak ortaya çıkarıldı. 25 Temmuz 2016’ya kadar devam etti. Mart 2018’de çıkmaya başlayan Webtoon adaptasyonu ise 201. Bölümüyle Mayıs 2023’te sona erdi. Yıllar içinde inanılmaz popülerliğe ulaştı ve 2022 yılı Cruncyhroll Anime Fuarında anime adaptasyonunun geleceği doğrulandı. İlk bölümün gösterimi 6 Ocak 2024’te Crunchyroll’da oldu.

İlginizi Çekebilir:  Gerçek Hikayeden Uyarlanmış 15 Anime Önerisi

Sung Jinwoo Antremanla Güçlenemiyor!

image 25

Sung Jinwoo tipik anime karakteri klişelerine uymuyor. Geleneksel anime ana karakterlerinin aksine yolculuğuna hiyeraşide en zayıf olan E-seviye avcı olarak başlıyor. Solo Leveling’teki güç sistemi eğitimi anlamsız kılıyor. Güçlerin sabit olması ve daha yüksek bir seviye için çalışmanın anlamsız olması Solo Leveling’i Naruto ve Jujutsu Kaisen gibi serilerden ayırıyor. Naruto ve İtadori’nin güçlerini arttırmak için zorlayıcı eğitimlerden geçmelerine oldukça fazla vurgu yapılırken Solo Leveling bu geleneksel yöntemden ayrılıyor. Seri alışılagelmiş eğitim sezonları yerine Sung Jinwoo’nun stratejik düşünme yeteneğine odaklanmakta.

Sung’un Kişiliği Onu Özel Kılıyor!

image 26

Sung Jinwoo korkusunun ve zayıflığının gösterilmesiyle One Piece’den Luffy veya Yu Yu Hakusho’dan Yusuke gibi karakterlerden ayrılıyor. Küstah ana karakterlerin aksine Jinwoo’nun karakteri anime hayranlarının sevdiği korkusuz, kendine güvenen kahramandan farklı. Sung Jinwoo’nun kararlılığı ve kırılganlığını yumuşatarak onu sevilebilir ve çok yönlü bir lider haline getiriyor. Jinwoo’nun güçlüklere stratejik yaklaşımı onun daha dik başlı ve cüretkâr kahramanlardan farkını gösteriyor.

Sung’un Yolculuğu Diğerlerinden Farklı!

image 27

Jinwoo’nun yolculuğu yalnızca fiziksel güç ile alakalı değil, yeni güçlerinin psikolojik bedellerini de inceliyor. Seri olağanüstü şekilde güçlü olmanın sonuçları ve getirdiği sorumlulukları keşfederken bize de daha karmaşık bir karakter gelişimi sunmuş oluyor. Esasen Sung Jinwoo tipik anime karakteri kalıbına karşı koyarak Solo Leveling’in  büyüsüne ve benzersizliğine katkıda bulunuyor.

Solo Leveling (Tek Yükselebilen) animesini Dantel Entel‘den izleyebilirsiniz.

Josei Anime

En İyi Josei Animeleri, Sıralı

Kenjaku

Jujutsu Kaisen: Gege, Kenjaku’nun Ölümünü Doğruladı