in ,

Okumanız Gereken 7 Tarihi Manhwa

En İyi Tarihi Manhwalar

Eskiden, okumayı istediğiniz mangaların bölümlerine ulaşabilmek bir o kadar zordu ve hatta o kadar çabaya rağmen bulsanız bile ne yazık ki türkçe çevirisi olmuyordu. Şimdilerdeyse bu durum tam tersi rotasyonda ilerlemeye devam ediyor.

Özellikle de Tarih türünde bulunan klasikleri, Manhwalar yeni bir perspektif ile sunabiliyor. Kore kültürüne derinlemesine inebiliyorlar veya sadece ilgili dönemde geçen, bol dram ve ilginç karakterlere sahip iyi bir hikaye anlatabiliyorlar. Yeterince araştırma yaparak, sizler için en iyi tarihi Manhwa’ları araştırdık ki harcadığınız zamana değebilsin.

Your Throne

Tarihi Manhwa
Your Throne

Tam anlamıyla tarihi manhwa bulmak zor olabilir, çünkü anahtar kelime olarak ‘tarihi’ kullanmak genellikle gerçek tarih ortamlarından ziyade isekai hikayeleri veya tarih temalı fantezi hikayeleri getirecektir. Örneğin, Your Throne‘daki Vasilios İmparatorluğu adını Bizans İmparatorluğu’nun imparatorlarından alıyor, ancak estetiği daha çok Viktorya Dönemi-Fire Emblem karışımı.

Yunan temalı karakterlerin isimleriyle de devam ediyor; entrikacı Medea Solon, popüler Veliaht Prenses Psyche Callisto ile bedenlerini değiştiriyor. Bu şekilde, imparatorluğu Veliaht Prens Eros Orna Vasilios ile birlikte yönetme şansını elde edecek. Psyche konumunu geri almayı planlamaktadır, ancak bunu yapmak için kurnaz Medea gibi olmayı ve tebaası için hayatın gerçekte nasıl bir şey olduğunu öğrenmesi gerekecektir.

Baroness Goes On Strike

image 1
Baroness Goes On Strike

Baroness Goes On Strike da Avrupai bir fantezi dünyasına bağlı kalırken, isekai patlamasından doğan bir trendi takip ediyor: reenkarnasyon. İlk hayatında Kontes Cassia Ruberno, Simone İmparatoru tarafından savaş çabaları için şövalye ilan edilen paralı asker Greze’li Baron Zester ile evlendirilmiştir. On yıl boyunca topraklarını tek başına yönetmeye çalıştıktan sonra, tedavisi olmayan bir hastalıktan öldü.

Ancak ölümü onu 10 yıl öncesine, Zester’le tanıştığı güne götürür. Hayatta yeni bir şans verilen Zester, İmparator’un emrine isyan eder ve Baron’la evlenmektense tek başına stressiz bir hayat yaşamayı tercih edeceğini açıklar. Ancak bu yeni yola girmesine rağmen, Zester hala ona kur yapmaya çalışmakta ve bu da onun ilgisini çekmektedir.

The Unwelcome Guests of House Fildette

image 2
The Unwelcome Guests of House Fildette

Tarihi temalı ortamlarda yanlış bir şey olduğundan değil. Sadece oldukça aynılaşabiliyorlar. Fantastik ortaçağ dünyaları ve 19. yüzyıl soylu ortamlarından sonra, Fildette Hanesi’nin İstenmeyen Konukları 20. yüzyılın başlarındaki soyluları konu alarak işleri biraz değiştiriyor. O zaman bile, siyasi entrikalardan çok aile içi dramlara odaklanıyor.

Hayden Fildette’in ailesi Fildette Kontu ve Kontesi’yle birlikte yaşadığı hayat, eskiden huzurlu ve istikrarlıdır. Ancak babasının geçmişinden biri geri dönüp herkesi Hayden’ın uzun süredir kayıp olan üvey kardeşiyle tanıştırınca her şey alt üst olur. Ailenin varisi olma ihtimali artık tehlikededir ama Hayden daha çok bunun ailesine ne yapacağından endişe etmektedir. Bir arada kalmayı başarabilecekler mi yoksa dağılacaklar mı? Fildette’in geleceği artık düşündüğü kadar istikrarlı değildir.

Whale Star: The Gyeongseong Mermaid

image 3
Whale Star: The Gyeongseong Mermaid

House Fildette, Honey ve Your Throne tarihi ortamları olan ilgi çekici hikayeler. Ancak bunlar manhwa’ya özgü değil. Dünya çapında pek çok isekai, reenkarnasyon ve yerli kdrama var, ancak Whale Star gibi çok fazla hikaye yok: Gyeongseong Mermaid. Hatta Live Action TV dizisine bile uyarlandı. 1926’da işgal altındaki Kore’de geçen film, Japon yanlısı bir ailenin okuma yazma bilmeyen hizmetçisi Su-Ah hakkında.

Sahile vurmuş bir adam bulduğunda işler değişir. Onu sağlığına kavuşturan adam kendisini Ui-Hyeon olarak tanıtır ve aralarında bir bağ oluşur. Hatta ona Küçük Denizkızı’nın hikâyesini bile anlatır. Ancak Kore’yi Japonya’nın pençesinden kurtarmak için savaşmaya istekli Kore direnişinin bir parçası olduğunu açıklar. Denizkızı gibi, o da asil bir davaya katılmak için görece rahat hayatından vazgeçmek zorunda kalabilir.

The Elixir of the Sun

image 4
The Elixir of the Sun

Güneş İksiri, Orta Çağ’dan ziyade Antik Kore’ye dayanan bir fantezi dünyasına yöneliyor. Siyo klanının bir üyesi olan Bayan’ı takip ediyor. Üyeleri genellikle hastalıkları iyileştirme gücüne sahiptir, ancak Bayan bu yeteneği miras almamıştır. Siyo’lar onu yollarından çekmek için Büyük Güneş İmparatoru Dhan’ın sarayına gönderirler.

Ama bu rahat bir pozisyon değildir. Bu bir ölüm cezasıdır. Dhan, kendi cariyelerini katletmesine neden olan şiddetli patlamalardan muzdariptir ve Bayan doğrama bloğundaki sıradadır. Ancak Bayan’da Dhan’ın ruh halini yatıştıran bir şeyler vardır. Bazıları diğerlerinden daha yetişkin olan karşılaşmaları sayesinde Bayan’ın bildiklerinden daha iyi bir şifacı olabileceğini keşfederler.

The Blue Guardian of the Princess

image 5
The Blue Guardian of the Princess

Okuyucular çok ateşli olmayan yetişkin bir hikaye istiyorlarsa, Prensesin Mavi Muhafızı siyasi entrikaları ve beklenmedik romantizmiyle bunu sunuyor. Küçük erkek kardeşinin ölümünün ardından Prenses Yeong-Myung, annesi Kraliçe Dowager In-Mok Daebi ile birlikte İmparatorluk Sarayı’ndan uzak bir saraya sürülür.

İmparatorun karısı Kim Gae-shi’nin ona karşı komplo kurması ve ufukta beliren efsanevi bir canavarın tehdidiyle, görünüşe göre ihtimaller Prenses’in aleyhinedir. Ancak yanında kalmaya ve onu tüm tehditlere karşı korumaya yemin eden Goblin Kralı gibi beklenmedik bir kişiden yardım alır. Belki birlikte siyasi entrikaların üstesinden gelebilir ve ülkeyi kurtarabilirler.

My Royal Awakening

image 6
My Royal Awakening

Kraliyet Uyanışım farklı bir isekai. Bu kez, Modern Kore’de yaşam mücadelesi veren sıradan bir adam, Joseon Hanedanlığı döneminde yüksek bir soylu olarak yeniden doğduğunda yüksek yaşamda bir şans elde eder. Ne yazık ki, Kore’nin en kötü şöhretli zorbası Kral Yeongsan’ın küçük üvey kardeşi Büyük Prens Jin-seong olarak yeniden doğmuştur.

11 yıllık hükümdarlığı boyunca ifade özgürlüğünü ve eğitimi bastırdı, bilginleri tasfiye etti ve saray eğlenceleri olarak hizmet etmeleri için ülkenin dört bir yanından kadınları kaçırdı. Yeni Jin-seong, bir darbe sonrasında Yeongsan’ın yerine geçeceği tarihin akışına bırakabilirdi. Ancak belki de daha aktif bir rol üstlenirse, bu süreçte hayatta kalırsa, işleri daha iyi hale getirebilir.

İlginizi Çekebilir:  En İyi Yemek Mangaları, Sıralı
Bilim Kurgu

En İyi 8 Isekai Bilim Kurgu Manga Önerisi

manga

Korku ve Romantizm Türünün Birleştiği 7 Manga Önerisi