in ,

Bu Yıl Okumanız Gereken 15 Muhteşem Manhwa

Mangalar daha iyi bir hikaye anlatma yolu olsa da bu manhwalar yok sayılmamalı ve okumaya değer.

Manhwalar son yıllarda manga severler arasında popülerleşti. Manhwalar Güney Kore’den çıkmış olsa da ünleri Kuzey Kore’ye ve dünyanın geri kalanına ulaştı. Mangalar siyah beyazken manhwaların renkli oluşu birçok okuyucuyu kendine çekiyor.

Manhwalar yıllardır çizgi romanlardan daha popüler olan mangalara yaklaşmaya başladı. Hatta anime uyarlamaları bile yapılıyor. Yeni sezonda gelecek mangalardan bazıları kesinlikle ilgi çekici.

7FATES: CHAKHO BTS’in Yeni Webtoon’u (2022-Güncel)

Manhwa
7Fates: Chakho

BTS geçmişte birkaç Webtoon yayınladı; hatta biri, albümlerindeki hikayeleri işleyen mobil oyunlarıyla bağlantılıydı. Fakat 7FATES: CHAKHO bunlardan bağımsız bir hikaye anlatıyor ve ölümüne ARMY değilseniz bile kesinlikle okumaya değer.

Manhwa, Kore tarihine ve kültürüne göndermeler barındırıyor. Başlıkta bulunan “chakho”, Kore Alfabesinin yaratıcısı ve Joseon hanedanlığının dördüncü yöneticisi Kral Sejong’un kurduğu profesyonel kaplan avcıları takımının adı olan “chakhogapsa” ‘nın kısaltması. Ayrıca hikayede karakterlerin avladıkları “beom” da Korece “kaplan” anlamında gelmektedir.

Eskimeyen Bir Klasik: What’s Wrong With Secretary Kim? (2016-2018)

Manhwa
What’s Wrong With Secretary Kim

What’s Wrong With Secretary Kim sıkılmadan defalarca okuyabileceğiniz türden bir manhwa. Hikaye, mükemmeliyetçi ve narsist patronu Lee Young-joon’un yanında çalışan kusursuz sekreter Kim Mi-so’nun yaşantısını anlatıyor.

Kim Mi-so biraz dinlenmek ve hayatını düzene sokmak için işini bırakmak istediğinde Lee Young-joon ona bir çalışan ve hatta daha fazlası olarak ne kadar değer verdiğini fark eder.

Tomorrow X Together’ın Webtoon’u: The Star Seekers (2022-Güncel)

Manhwa
The Star Seekers

HYBE Webtoon’larla uğraşmaya başlayınca bünyesindeki bazı sanatçılar da kendilerine ait manhwalara sahip oldu. Tomorrow X Together’ınki ise The Star Seekers. Hikaye fantastik bir dünyada geçiyor. Star One adındaki beş üyeli idol grubu ise TXT’yi temsil ediyor.

Bu dünyada sihirli güçlere sahip olan idoller ilgi görürken, güçleri olmayanlara kötü davranılır. Güçlere sahip olmayan idoller kaybetmeye mahkumlardır. Star One sihirli güçlere sahip olmayan bir grup olarak başlar fakat bir arkadaşının sahnede saldırıya uğradığını gören üyelerden birinin güçleri uyanır.

Misaeng: An Incomplete Life Bir Cevher Niteliğinde (2012-2018)

Manhwa
Misaeng: An Incomplete Life

Misaeng: An Incomplete Life bir cevher niteliğinde, özellikle de manwha okumaya başlamak isteyenler için. Bu hikaye, One International adındaki bir ticaret şirketinde çalışan, Jang Geu-rae başrolde olmak üzere bir grup çalışanın çevresinde şekilleniyor.

Misaeng: An Incomplete Life bu çalışanların karşılaştıkları zorlukları ve bunları çözmek için baduk (“Go” adıyla da bilinen bir Çin tahta oyunu) kullanan Jang Geu-rae’nin başından geçenleri anlatıyor.

Dark Moon: The Blood Altar, Enhypen’in Webtoon’u (2022-Güncel)

Manhwa
Dark Moon: The Blood Altar

HYBE’ın Webtoon’larla olan uğraşının üçüncü ürününde, Enhypen’i Dark Moon: The Blood Altar’ın başrolünde görüyoruz. Vampir veya dark shojo türü animeleri sevenler bu manhwayı kesinlikle severek okuyacaktır. Dark Moon: The Blood Altar, içinde bolca klişe ve görmeye alışık olduğumuz elementler barındırmasına karşın bunu sürükleyici kılmayı başarıyor. Sooha’nın yürekleri ısıtan hikayesi okurları kendine kilitliyor.

Webtoon, Sooha’nın Decelis Üniversitesi’ne girmesiyle başlar. Bu okulda vampirlere karşı katı kurallar vardır ve bu, çocukluğunda arkadaşının bir vampir tarafından öldürüldüğünü gören Sooha için çok önemli bir detaydır. Fakat zaman geçtikçe Sooha, kendini onun kalbini çalmaya çalışan yedi vampirle bir arada bulur.

En ikonik manhwalardan biri: Cheese In The Trap (2010-2017)

Manhwa
Cheese In The Trap

Cheese In The Trap, Soon Ki tarafından yazılan ve çizilen bir manhwa. Bu ikonik manhwayı hâlâ okumadıysanız hemen listenizin ilk sırasına yerleştirmelisiniz. Hikaye üç sezon halinde yayınlanmış, yani okuyacak çok şeyiniz var.

Çalışkan ve güzel üniversite öğrencisi Seol Hong, üst sınıflardan Jung Yoo’nun karanlık tarafını öğrenince hayatı karmaşık bir hal alır. Seol, Jung’un bu iki yüzlülüğünü ifşa edip onu hayatından çıkarmak istese de hikaye ilerledikçe ikili birbirinden hoşlanmaya başlar.

Leveling Up My Husband To The Max, Orijinal Bir Webtoon (2021-Güncel)

Manhwa
Leveling Up My Husband To The Max

Görücü usulü evlilik şu sıralar en popüler romantizm konularından biri. Birbirinden nefret eden iki insan zorla evlendiriliyor ve zaman içinde birbirlerine karşı hisler beslemeye başlıyorlar.

Leveling Up My Husband To The Max, Amber’ın idama mahkûm edilmesiyle başlayan orijinal bir Webtoon. Pişmanlık içinde, imparator tarafından tuzağa düşürülmeden önceki son on yılında hayatını nasıl geçirdiğini hatırlar. Fakat garip bir şekilde Amber idam edilmemiş, zamanda geri giderek 20 yaşına, düğün gününe dönmüştür.

Hayranlarının Hâlâ Animeye Uyarlanmasını Umduğu Manhwa: The Gamer (2013-Güncel)

Manhwa
The Gamer

The Gamer, Seong Sang tarafından yazılıp Sang A. tarafından çizilmiş. Altı yıl önce bitmiş olmasına rağmen bu manhwanın hayranları hâlâ animeye uyarlanacağı konusunda umudunu yitirmemiş.

Video oyunları oynamayı çok seven Jee-Han, bu oyunları gerçek hayatta oynamasını sağlayan bir yeteneğe sahip olduğunu öğrendiğinde çok şaşırır. Jee-Han diğer insanların seviyelerini ve istatistiklerini görebilir hale gelmiş, yeni yetenekler edinmeye ve hatta seviyesini yükseltmeye başlamıştır. Tabii bu özeliklerin yanında gelen canavarlarla da yüzleşmek zorundadır. Fakat çok zaman geçmeden Jee-Han, bu güce sahip olan tek kişi olmadığını fark eder.

Crunchyroll Orijinal Yapımı Bir Uyarlamaya Sahip Noblesse (2007-2019)

Manhwa
Noblesse

Noblesse, Crunchyroll tarafından animeye uyarlanmış- yani kesinlikle okumanız gereken bir manhwa. Anime uyarlamasından önce, manhwa daha bitmemişken yayınlanan bir OVA’sı da bulunuyor. Je-Ho tarafından yazılan ve Gwang-Su Lee tarafından çizilen bu hikaye, çok konuşulan vampirlerin ve Fankenstein’ın hikayesine farklı bir yönden bakıyor.

Rai 820 yıllık uykusundan uyanır ve dünyanın büyük ölçüde değiştiğini fark eder. Sadık uşağı Frankenstein’la birlikte kendine yeni bir hayat kurup modern topluma ayak uydurmaya karar verir. Fakat kendilerine “The Unions” adı verilen insanların saldırıları yüzünden ortam pek de huzurlu değildir.

Girls of The Wild’s Harem ve Shojo Fanlarının En Sevdikleri Arasına Girecek (2011-2016)

Manhwa
Girls of The Wild’s

Girls of The Wild’s, Hun tarafından yazılmış ve Zhena tarafından çizilmiş. Harem anime ve mangalarını seven biriyseniz bu seri kesinlikle ilginizi çekecektir. 42 yıllık köklü bir kızlara özel dövüş okulu olan Wild’s Lisesi karma bir okul haline gelmiştir.

Tek erkek öğrenci olan Song Jae Gu bu okuldan notları kötü olsa bile kesilmeyecek bir burs alır. Fakat kazara Kraliçe’nin (Wild’s Yarışmasının şampiyonu) kendinden nefret etmesine sebep oluşuyla birlikte okul hayatı düşündüğünden çok daha karmaşık bir hal alır.

My Dress-Up Darling veya Rent-A-Girlfriend’i seviyorsanız bu manhwa kesinlikle hoşunuza gidecektir.

Netflix Uyarlamasına Sahip Manhwa: Business Proposal (2018-Güncel)

Manhwa
Business Proposal

Yakın zamanlarda K-Drama fandomlarını takip eden herkes Business Proposal’ı duymuştur. Yeni yayınlanmaya başlanmış K-Drama uyarlamasının yeni bölümlerini beklerken okumalık bir manhwa.

Business Proposal, arkadaşının hatırına randevuya çıkmayı kabul eden Hari’yi konu alıyor. Hem de görücü usulü evliliklerden nefret etmesine rağmen. Bu adamla evlenmenin kolay bir para kazanma yöntemi olabileceği yanılgısına kapılan Hari çok geçmeden hata ettiğini fark eder. Sonra onunla aynı durumda olan ve Hari’nin çalıştığı şirketin CEO’su olan Taemu’yla tanışır ve sevgili rolü yapmaya başlarlar.

En Yüksek Puanlı Manhwa: Solo Leveling (2018-2021)

Manhwa
Solo Leveling

Solo Leveling, Chugong tarafından yazılıp Gee So-Lyung ve Radice Studio tarafından çiziliyor. Okurları kendine kilitleyen bu hikayenin adını hemen hemen herkes duymuştur. Diğer çoğu manhwa gibi aynı isme sahip romandan uyarlanmış bu manhwa aksiyon sahneleriyle öne çıkıyor.

Solo Leveling, E-derece bir avcı olan Sung Jin-Woo etrafında şekilleniyor. Sadece kendinin görüp seviye atlayabildiği bir zindan keşfediyor. Hedefi ise en yüksek derece ola S-derece bir avcı olmak.

The Druid Of Seoul Station Bilim Kurgu ve İsekai’yi Birbiriyle Harmanlıyor (2021-Güncel)

Manhwa
The Druid Of Seoul Station

The Druid Of Seoul Station isekai ve bilim kurgu hayranları için birebir. Bu manhwa Seoul’da yaşayan sıradan bir genç olan Suho’nun hikayesini anlatıyor. Normal bir şekilde hayatını yaşarken kendini bir anda cehennem gibi bir boyutta buluyor. Bu boyutta gökyüzünde iki ay var ve canavarlar etrafta kol geziyor.

The Durid Of Seoul Station aynı türdeki diğer ürünlerden farklı. Suho kendi boyutunda döndüğünde dünyasının o canavarlar tarafından ele geçirildiği gerçeğini atlatmakta zorlanıyor. Aksiyon ve vahşet dolu, dinamik bir olay örgüsüne sahip bu hikayeye başladığınız zaman bitirene kadar başından kalkamayacaksınız.

66,666 Years: Advent Of The Dark Mage Bir Web Romanından Esinlenilmiş (2021-Güncel)

Manhwa
66,666 Years: Advent Of The Dark Mage

66,666 Years: Advent Of The Dark Mage aynı isme sahip, Hwabong tarafından yazılmış bir web romanının manhwa uyarlaması. Hikaye, on iki bilinmeyen tanrı tarafından 66,666 yıl boyunca cehennemin dibine hapsedilen Diablo adındaki kara büyücünün, sevgi dolu bir ailenin çocuğu olarak reenkarne oluşunu anlatıyor.

Jamie Welton alan Diablo hâlâ eski kişiliğine ve anılarına sahip. Şimdilerde ise onu on binlerce yıl tutsak eden on iki tanrıdan intikam alma peşinde.

Animesiyle Ünlü Tower Of God (2010-Güncel)

Manhwa
Tower of God

Tower Of God’ı hiç okumamış olanlar veya okuyup da unutmuş olanlar için okumanın tam zamanı. Hatta hatırlayanlar için bile tekrar okumaya değer bir manhwa. Anime uyarlamasına da sahip olan bu manhwa, en uzun süredir devam eden manhwalardan biri. Sağlam bir hikayesi var.

Tower Of God üç sezona ayrılmış ve 2010’dan beri devam ediyor. Hikaye yakın zamanda biteceğe de benzemiyor. İlk sezonu bittikten sonra fanları ikinci bir sezon için çılgına dönmüştü, bu bekleyişe siz de katılmaya ne dersiniz?

İlginizi Çekebilir:  The Boxer Manhwasının Anime Uyarlaması Duyuruldu!
Hunter x Hunter

Hunter x Hunter Mangası Kaldığı Yerden Devam Ediyor!

Pride

Pride Ayına Özel Okumanız Gereken 5 LGBTQ+ Manga