in ,

Satın Almanız Gereken İlk 10 Türkçe Manga

Koleksiyonluk Türkçe Mangalar

Günümüzde Japonya’nın kültürüne aşina olmuş olan ülkemizde, Japon edebiyatının kitapları ve mangaları popüler durumda karşılıyor bizleri… Son günlerde çokça yeni animenin daha sezon finali verirken ilk cildinin Türkçe olarak yayımladığına bile şahit oluyoruz. Okunacak ve satın alacak mangalar çoğaldığından ve maliyetleri de bir o kadar fazla olduğundan insanlar neyi toplamalı konusunda çoğu kez tereddütte kalıyorlar ki topladıkları serilerinde devam ciltlerinin gelip gelmeyeceği popülerliğine göre değişebiliyor. Çok fazla uzatmadan sizlere bu tarz sorunlarla karşılaşmayacağınız türkçe mangalarla başlıyoruz.

Seraph Of The End (Kıyamet Meleği)

Seraph Of The End
Seraph Of The End

Hikayemiz, bilinmeyen bir virüs yüzünden çocuklar hariç tüm insanların öldürüldüğü bir Dünya’da geçiyor. Bu çocuklar ise bir süre sonra vampirler tarafından tutsak edilir, onlar için bir besin kaynağı haline getirilirler. Hikayemizin merkezindeki Yuichiro Hyakuya adlı ana karakterimiz ise, bir gün tüm vampirleri öldürmeye yetecek kadar güçlü olmayı hayal eden bir insandır.

Güncel olarak 26 cildi çıkmış olan bu serinin tükenen ciltleri yenilenmeye devam eder ve manga koleksiyoncularında olmazsa olmaz o seridir.

Made in Abyss

Türkçe Manga
Made in Abyss

Hikayemiz, dünyada tek keşfedilmemiş olan devasa çukur ve mağaralar sistemine “Hiçlik (Abyss)” deniyordu. Derinliklerinde garip ve harika yaratıklar barındıran bu mağaralar sistemi, şu anki insanlığın üretemediği kalıntılar ile de doludur. Abyss’inin sahip olduğu bu gizemler, insanların onu keşfetmesi için cezbediyor. Uçurumdan aşağı çukura dalan bu maceracılara ise “Mağara Akıncıları” deniliyor.

Abyss’in kenarında bulunan Ousu şehrinde yaşayan kimsesiz bir kız olan Rico’nun hayali ise annesi gibi bir mağara akıncısı olup, mağara sisteminin gizemlerini çözmek. Bir gün Rico mağaraya keşif yapmak için gittiğinde insana benzeyen bir robot ile karşılaşır. Bu karşılaşmayla neşeli ve bir o kadarda heyecanlı hikâyemiz başlar.

İlginizi Çekebilir:  Manga Severlerin Beğeneceği En İyi 15 Korku Manhwası

Manga koleksiyoncuları için set olarak 1’den 8’e kadar satılan bu manga serisi de olmazsa olmazdır.
Eksik bir cildin bulunması bir manga koleksiyoncusu için sadece acıdır. Bunu ben de dahil olmak üzere birçok koleksiyoncu biliyor.

Horimiya

Horimiya
Horimiya

Hikayemiz, okulda sevecenliği ve akademik başarılarıyla bilinen liseli Kyouko Hori’nin, aslında gizli bir yanını saklıyor. Hori’nin ailesi sık sık iş nedeniyle evden uzaktayken, onun küçük erkek kardeşine bakması ve ev işlerini yapmak zorunda oluşu okulda sosyalleşmesine engel oluyor. O esnada, Izumi Miyamura ise üzerinde kara bulutlar dolaşan gözlüklü bir otaku olarak biliniyor. Fakat aslında ders çalışma becerisi olmayan nazik bir kişiliğe sahiptir. Ayrıca uzun saçlarının ardında sakladığı dokuz piercingi, sırtında ve sol omzunda da bir dövmesi vardır.

Tamamıyla şans eseri olarak, Hori ve Miyamura okul dışında karşılaşırlar. Görünen o ki bu iki zıt kutup arkadaş olurlar ve kimseye göstermedikleri yanlarını paylaşırlar. Birçoğumuz bu mükemmel klişe romantizm okul serisinin animesini izlemişizdir.

Şu anda Türkçe olarak 9 cildi yayımlanmış olan bu serinin toplam cilt sayısı 16’dır. Eksik ciltleri hâlen tekrardan yayımlanmaya devam ediyor.

Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen
Jujutsu Kaisen

Hikayemiz, bir çocuğun “doğru ölüm” için savaşma felsefesine uygun bir hikayedir. Gelin sizlere bunu daha da açayım: Zorluk, pişmanlık, utanç: İnsanların hissettiği olumsuz duygular, günlük yaşamlarımızda gizlenen Lanetlere dönüşür. Lanetler dünya çapında yaygın bir şekilde yayılıyor ve insanları korkunç talihsizliklere ve hatta ölüme sürükleyebiliyor. Dahası, Lanetler yalnızca başka bir Lanet tarafından yok edilebilir.

Itadori Yuji adlı karakterimiz, tamamen sıradan bir lise hayatı yaşamasına rağmen muazzam fiziksel güce sahip bir çocuktur. Bir gün Lanetlerin saldırısına uğrayan bir arkadaşını kurtarmak için Sukana’nın parmağını yer ve Laneti kendi ruhuna alır. O andan itibaren Sukuna ile aynı bedeni paylaşıyor. Büyücülerin en güçlüsü Gojou Satoru‘nun rehberliğinde Itadori, Lanetlerle savaşan bir organizasyon olan Tokyo Metropolitan Büyücülük Teknik Lisesi’ne kabul edilir… ve böylece bir Laneti kovmak için Lanete dönüşen bir çocuğun kahramanlık hikayesi başlar. asla geri dönemeyeceği bir hayat.

Türkiye’de daha toplamda yedi cilt çıkmasına rağmen toplanmaya değer mükemmel bir seridir ki stokları yenilendiğinden ötürü asla alamadığınız cilt kalmaz.

Ao Haru Ride (Gençlik Yolculuğu)

Türkçe Manga
Ao Haru Ride

Hikayemiz, aslında klişe romantizm sevenlerin favorileri arasında yer alan bir seridir.
Gençlik yolculuğu’nun konusu ise:
Yoshioka Futaba’nın yeni bir lise öğrencisi olarak imajını ve hayatını “sıfırlamak” istemesinin birkaç nedeninin var olmasından geçiyor. Sevimli olduğu için ortaokulda kız arkadaşları tarafından dışlanmış ve bir yanlış anlaşılma nedeniyle duygularını şimdiye kadar hoşlandığı tek çocuk olan Tanaka-kun’a aktaramamıştır. Artık lisedeyken, arkadaşları onu kıskanmasın diye mümkün olduğunca hanımefendiye benzememeye kararlıdır. Hayatını bu şekilde mutlu yaşarken Tanaka-kun ile tekrar tanışır ama o artık Mabuchi Kou adını almıştır. Ona, gençken kendisi gibi hissettiğini ama artık hiçbir şeyin bir daha asla eskisi gibi olamayacağını söylüyorken Futaba, üç yıl önce başlayamamış olan aşkında neler yaşayacak?
Gençlik yolcuğu serisi, toplamda 13 ciltten oluşur. Manga toplayıcılarının da gözünden kaçmayan bir seri olmasına rağmen, son dönemlerde sekizinci cildinin tekrar basılmamasından ötürü toplanmamaya başlayacak gibi duruyor ama şu anlık hala popüler!

Oyasami Punpun (İyi Geceler Punpun)

Türkçe Manga
Oyasami Punpun

İyi Geceler Punpun, bir çocuğun ilkokul yıllarından yirmili yaşlarının başına kadar olan kaotik aile bağlarını, arkadaşlarını, aşk hayatını ve hayallerini konu alan bir büyüme dramını ele almaktadır.
Fazla bahsedilecek bir şey olmamasının da yanında psikoloji okurlarının çokça seveceği bir eserdir.
Hatta sadece psikoloji okurları değil, birçok farklı konu severlerinin de gözüne çarpmıştır.

Toplamda Türkiye’de şu anda 3 cilt basılmıştır, hâlâ yeni basılmaya devam eden bu seri koleksiyoncularda olmazsa olmaz kaliteli eserlerden biridir. Toplamda 13 cilttir, toplamaya başlayacaksanız şimdiden başlasanız iyi edersiniz!

Gotobun no Hanayome 1 (Eşsiz Beşizler)

Türkçe Manga
Gotoubun no Hanayome 1

Eşsiz Beşizler serimiz, son dönemde popülerliğini sürdürmüş ve sonrasında sönüşe geçmiş bir seri olsa da yine klişe romantizm sevenlerin gözünden kaçmayan o seridir. Serimizin konusu: Fakir ve asosyal bir lise öğrencisi olan Fūtarō Uesugi, bir gün lisenin kafeteryasında zengin bir transfer öğrenci olan Itsuki Nakano ile tanışır. Uesugi, zengin kız öğrenciye özel ders verecektir ve bu sırada diğer dört kız kardeşi ile de tanışmaya başlar.

Şu anda yedinci cilde kadar çıkmış olsa da tüm ciltler yeniden basılıyor ve stokta yerini tutuyor.
Toplamda 14 cilt olan bu seri, koleksiyoncular için mükemmel bir malzemedir.

5 Centimeters Per Second (Saniyede 5 Santimetre)

Türkçe Manga
5 Centimeters Per Second

Normalde eklemeyecektim listeye lakin animesini izleseniz bile çok bir şey anlamayacaksınızdır,
Manga bu filmi çok daha ayrıntılı işlemiştir. Bu sebepten ötürü kesinlikle okunması gerektiğine kanaat getirdim. Serimizin konusu: adını kiraz ağacı yapraklarının düşüş hızından alan, 2007 tarihli, Makoto Shinkai başyapıtı bir anime. Toplam bir saate yakın süren üç kısa öyküden oluşan film, ailelerinin Japonya’nın iki ayrı köşesine taşınmaları nedeniyle ayrılmak zorunda kalan Takaki ile Akari isimli iki çocukluk arkadaşının hikayesini anlatıyor.

Orange (Portakal)

Depresif Anime
Orange

Orange adlı serimiz aslında başta iki cilt basılmış ve devamı gelmemiş bile olsa şimdilerde tüm ciltleri basılmış ve stoklarında tükenme yaşanmayan bir seridir. Klişenin dışına çıkılmaya çalışılmış ve bir o kadar da iyi bir şekilde başarmıştır. Serimizin konusu: Kakeru Naruse annesinin intiharı yüzünden büyük bir yara alır ve bir yıl sonra ölür. Naho Takamiya 26 yaşına geldiğinde ise hâlâ onu düşünmektedir. Lise 2.sınıf öğrencisi Naho Takamiya artık 10 yıl sonraki geleceği öğrenir ve geleceğini değiştirmek için bir maceraya atılır.

All You Need Is Kill (Öldür Yeter)

Türkçe Manga
All You Need Is Kill

İki ciltten oluşan bu seri aslında o bir o kadar muhteşem bir mangadır, hatta bunun Amerikan yapımı bir filmi bile bulunmaktadır ki hepimiz bunu izlemişizdir. “Yarının Sınırında” izlemeyenlere de önerilir. All You Need Is Kill koleksiyoncular için çerezlik bir seri ve raflarında tamamlanan seriler arasında mükemmelliğine mükemmellik katacak o seridir.

Serimizin Konusu: Dünyanın uzaylılar tarafından işgal edilmesinin ardından başlayan mücadele ele alınıyor. Hikâyenin ana kahramanı asker Keyci Kiriya, öldükten sonra yeniden aynı hayatı yaşayıp tekrar öldüğü sonsuz ve anlamsız bir döngüye düşüyor.

Depresif Anime

En İyi Depresif Anime Önerileri

En Çok Satan Mangalar

2023 Yılının En Çok Satan Mangaları, Sıralı