in ,

Shounen Türünün Neden Bu Kadar Çok Sevildiğini Gösteren, Anime Tarihindeki En İyi 10 Turnuva

Anime Tarihindeki En İyi 10 Turnuva

ÖZET

  • En iyi anime turnuvaları, Haikyu’daki Interhigh Voleybol Tournament gibi destansı mücadeleler için karakterleri bir araya getirir!
  • Animelerdeki turnuvalar yapı ve kurallar bakımından çeşitlilik gösterir, ancak en iyi örnekler benzersiz ve heyecan verici yarışmalar yaratanlardır.
  • Yu Yu Hakusho’daki Dark Tournament, Dragon Ball’daki Tenkaichi Budokai ve Yu-Gi-Oh!’daki Duelist Kingdom ikonik anime turnuvalarıdır.

Anime tarihindeki en iyi turnuva bölümleri, shounen animelerindeki en sevilen temalardan birini mükemmelleştirir. Tek başına dövüşler harika olsa da daha iyi olan tek bir şey vardır: mümkün olduğunca çok karakteri bir araya getirerek en güçlü olanı belirlemek için toplu bir savaş…

Genellikle, fikstürler üzerinden ilerleyen resmi bir turnuva düzenlenir. Ancak, birçok dizi yapı ve kurallar konusunda biraz daha esnek davranmakta özgürdür. Formatları ne olursa olsun, en iyi seriler, nispeten kolay ilk turlardan kıran kırana geçen finallere kadar turnuvalarını benzersiz ve heyecan verici kılmak için zaman ayırır.

Haikyu!!

Liselerarası Voleybol Turnuvası

Haikyu jpg

Haikyu!!!’nun şimdiye kadar yapılmış en iyi spor animelerinden biri olduğu göz önünde bulundurulduğunda, serinin shounen hayranlarına en iyi turnuvalardan bazılarını sunması şaşırtıcı değil. Karşılaştırma yapmak zor olsa da serinin en iyi turnuva bölümleri 1.Sezonun kapanışını da yapan Interhigh Volleyball tournament’dır. Turnuva, Kurasuno Lisesi’nin 1. sezon boyunca yaptığı tüm eğitim ve sıkı çalışmanın meyvesi olarak görülür ve ortaya çıkan sonuca ancak muhteşem denilebilir.

İlk birkaç maçın hepsi keyifli olsa da bu turnuvayı gerçekten farklı kılan şey, özel okul Aoba Johsai’ye karşı oynanan son maçtır. Maç son derece gergin geçse de asıl önemli olan kısmı Kurasuno Lisesi’nin kaybetmesi ve çeyrek finalin dışında kalması ile sonuçlanmasıdır. Bu mağlubiyet, Kurasuno Lisesi’nin oyununu geliştirmesi için önemli bir dönüm noktasıdır ve henüz o kadar da iyi olmadıklarını ortaya çıkarmıştır. Önceki maçlar bir bütün olarak turnuvanın puanını düşürse de son maç Haikyu!!!’nun Interhigh Volleyball Tournament’ına tüm zamanların en iyi turnuva bölümleri arasında bir yer kazandıracak kadar iyidir.

İlginizi Çekebilir:  En İyi Anime Dövüş Sahneleri

Yu Yu Hakusho

Karanlık Turnuva

Yu Yu Hakusho jpg

Urameshi Takımı kurulduktan hemen sonra bir sınava tabi tutulur. Diğer birçok dövüşçü takımını geride bırakarak, adi insanlar tarafından düzenlenen ve acımasız şeytanların dövüştüğü karanlık bir yarışma olan the Dark Tournament’a katılmaya hak kazanırlar. Kazanan takıma bir dilek hakkı verilecektir.

The Dark Tournament sezonu Yu Yu Hakusho’ daki en uzun sezonlardan biridir. Urameshi Takımı hem grup olarak hem de bire bir maçlarda birçok rakiple savaşır. Dördünün de savaştaki gerçek potansiyeli, özellikle o sırada serinin baş kötü adamları olan Toguro Takımına karşı yaptıkları dövüşlerde, bu sezon boyunca ilk kez olağanüstü bir şekilde ortaya çıkar. Bu turnuva, yoğun aksiyonu ve pek çok gerilimli anıyla boşu boşuna efsane haline gelmemiştir.

Dragon Ball

Dragon Ball Birçok Tenkaichi Budokai Turnuvası İçeriyor

Dragon Ball jpg

Konusu gereği Dragon Ball, devam ettiği süre boyunca birçok turnuvaya ev sahipliği yapmıştır. The Cell Games’de her kahraman Cell’e karşı teke tek dövüştü ve Tournament of Power’da birçok evrenin kaderini belirlemek için savaşıldı. Bununla birlikte, en ünlü Dragon Ball turnuvası Tenkaichi Budokai veya Dünya Dövüş Sanatları Turnuvası’dır.

Her dört yılda bir, dünyanın en büyük dövüş sanatçıları (hem yetişkinler hem de çocuklar) Papaya Adası’nda toplanır ve gök yüzünün altındaki en iyi çıplak elli dövüşçünün kim olduğunu belirlemek için savaşırlar. Bu turnuvada bir maçı kaybetmenin yasadışı silah kullanmak, ringden dışarı çıkmak ve hatta ağlamak gibi birçok yolu vardır. Ancak kazanmanın tek yolu en iyisi olmaktır.

Revolutionary Girl Utena

Ohtori Düellocuları Gül Gelininin Eli İçin Savaşıyor

Revolutionary Girl Utena jpg

Bu turnuva, Ohtori Akademisi büyük çoğunluğunun bırakın izlemelerine izin verilmesini, gerçekleştiğinden bile haberdar olmaması açısından benzersizdir. Bütün animelerdeki en güçlü öğrenci konseylerinden biri, gizemli gücünün dünyada devrim yapmalarına izin vereceğine inandıkları Gül Gelin Anthy Himemiya için birbirleriyle savaşıyor.

Signet yüzüğü’nün onu düellocu olarak kabul etmesiyle, Utena Tenjou hiçbirinin beklemediği bir yarışmacıdır. Düello oyununun pek çok somut kuralı olmadığı gibi, maçların belirli zamanları da yoktur. Her meydan okuma ve her savaş dövüşçülerin güçlerini arttırır, ta ki turnuvanın tek gerçek kazananı olmayı amaçlayan Akio’nun kendilerini kullanmasına değecek kadar güçlü olana kadar. Revolutionary Girl Utena yenilikçi olmasıyla ünlüdür ve bu durum turnuva sezonu için de kesinlikle geçerlidir. Serinin ayırt edici özelliği olan metafor yüklü imgeler hem izlemesi heyecan verici hem de felsefi açıdan ilginç dövüşler ortaya çıkarır.

Pokemon Sun & Moon

Manalo Konferansı Ash’in en büyük zaferidir

Pokemon Sun Moon

Tüm zamanların en uzun soluklu animelerinden biri olan Pokémon, Ash ve arkadaşlarının üstünden gelmesi gereken birçok turnuvaya sahip. Her Eğitmen ve takımı için, her kazandığın bölgesel Pokémon Ligi, en büyük hayale bir adım daha yaklaşmak demek: Bir Pokémon Ustası olmak. Ash’in hayali ise Alola Ligi’ne Katılmasıyla nihayet gerçek oldu.

Ash, pırıl pırıl ve yeni Manalo Stadyumu’nda Gladion, Guzma, Kiawe ve diğer güçlü rakiplerini yenerek gerçek zamanla yıllardır alamadığı Şampiyonluk kupasına nihayet sahip oldu. Bu zafer Ash’in diziden ayrılışının yaklaştığının haberini verse de hayranlar yine de sevinçliydi. Ash ve Pikachu’nun Kukui ile yaptığı gösteri maçında Tapu Koko’ya karşı kazanmasıysa pastanın üzerindeki çilek gibiydi.

Food Wars! Shokugeki No Souma

Tootsuki Akademisi’ nin Gelecekteki En İyi Şefleri seçiliyor

Food Wars Shokugeki No Souma jpg

İnsanlar genellikle “eleme turları” tabirini futbol, basketbol ve voleybol gibi geleneksel sporlarla ilişkilendirir. Tootsuki Aşçılık Akademisi öğrencileri ise bunu her yıl sınıf sıralamalarını belirlemek için düzenledikleri yüksek riskli turnuva ile ilişkilendiriyor. Bu kıyasıya rekabet dolu yarışmada, başarılı olmak her şeydir.

Öğrenciler düzenli olarak bire bir shokugeki pişirme maçlarında birbirlerine meydan okurlar. Eleme oyunları daha düzenlidir; ön turu geçen sekiz genç şef, bir kazanan belirlenene kadar bir turnuva grubunda yarışır. Bu turnuva, Food Wars!’ da şimdiye kadar kazanılmış en şaşırtıcı zaferlerden ve pişirilmiş en şaşırtıcı yemeklerden bazılarını içeriyor!

Magical Girl Lyrical Nanoha ViVid

Inter-Middle Şampiyonası boyutlar arası galipleri seçiyor

Magical Girl Lyrical Nanoha ViVid

Bir turnuvadan daha iyi olan tek şey nedir? Bir sihir turnuvası! Boyut Sporları Akademisi Derneği, yaşayan en umut verici genç büyücülerin tüm evrenin önünde neler yapabileceklerini göstermeleri için Inter-Middle Şampiyonası’nı (katılımcılar tarafından genellikle sadece Inter-Middle olarak adlandırılır) düzenler.

Bir önceki yılın şampiyonu da dahil olmak üzere birçok boyutun temsilcileri, ön eleme turları, şehir şampiyonaları ve nihayet dünya ve boyutlar arası şampiyonluk için mücadele eder. Vivio ve arkadaşları, büyü tekniklerini geliştirmek ve düzinelerce kuvvetli rakibe karşı koyabilecek kadar güçlü olmak için her şeyiyle çalışmalıdır.

Kengan Ashura

Kengan Annihilation Tournament’dan yalnızca birkaç kişi canlı çıkabiliyor

Kengan Ashura jpg

Roma İmparatorluğu döneminde, Kolezyum’daki gladyatör savaşları en ünlü ölüm kalım müsabakalarıydı. Kengan Ashura’nın dünyasında ise CEO’lar iş anlaşmalarına karar vermek için bu onaylanmış ve güvenilir yönteme başvuruyor. CEO’lar Kengan arenasında kendilerini temsil etmesi için bir dövüşçü seçerler ve istediklerini zorla kabul ettirmeye çalışırlar.

En iyi boks animelerinden biri olan Kengan Ashura’da dövüşe düşkün sokak dövüşçüsü Tokita Ohma keşfedilir ve Kengan Annihilation Tournament’a katılır. İşverenlerine Kengan Birliği başkanlığını kazandırmak için Tokita ve dövüşçü arkadaşları arenada binlerce tezahürat yapan seyircinin önünde kanlı bir şekilde dövüşürler.

Yu-Gi-Oh! Duel Monsters

Duelist Kingdom Gösteriye Büyük Bir Coşkuyla Başlıyor

Yu Gi Oh Duel Monsters jpg

Pokémon’a benzer şekilde Yu-Gi-Oh! dünyası canavarların savaşması üzerine kuruludur.
Birçok seride, o evrenin kart oyununun en iyi oyuncularını belirlemek için turnuva üstüne turnuva düzenlenmektedir. Bu turnuvalar geleneksel braket maçlarından Duelist Kingdom’ın Yıldız Çipi elemeleri gibi daha kendine özgü formatlara doğru çeşitlilik göstermektedir.

Birçok hayranın en iyi saydığı turnuva, serinin ilk turnuvasıdır: Pegasus’un düzenlediği Duelist Kingdom Turnuvası. Henüz dünya şampiyonu değilken, Yugi Firavun’un ruhuyla takım olarak çalışmayı öğrenmeye çalışıyordu ve Joey de bir düellocu olarak kendini gösteriyordu. Bu turnuva, birçok ikonik karakter ve canavarın yanı sıra oyunun doğaüstü kökenlerini de tanıtıyor.

Naruto

Chunin Sınavları çok etkileyici bir turnuvayla sona erdi

Naruto jpg

Beş Saklı Köy’ün geninleri, chunin rütbesine yükselmek için uzun ve çoğu zaman ölüm riski olan bir sınavdan geçmek zorundadır. Sınavın ilk aşamaları göründüğü gibi olmayan yazılı bir test, ormanda takımlar arası serbest bir mücadele ve rastgele teke tek maçlardan oluşurken, sınavların son aşaması fikstürlü maçlardan oluşan turnuva tarzı bir etkinliktir.

Naruto’ya karşı Neji’den Sasuke’ye karşı Gaara’ya, final turnuvası Naruto’daki en iyi dövüşlerden bazılarına sahiptir. Ses ve Kum Köyleri ise final aşamasını Konoha istilalarını başlatmak için kendi avantajlarına kullanırlar, çünkü eleme maçlarının aksine, final maçları Konoha Köyü shinobileri ve sivillerinin eğlence olarak izlemeye geldiği halka açık stadyumda yapılan maçlarıdır. Naruto’nun en unutulmaz anlarından bazılarına sahip olduğu göz önüne alındığında, Chunin Sınavları’na tüm zamanların en iyi shounen turnuvası olarak bakılmasına şaşmamak gerekir.

Solo Leveling: Tanrı Heykeli

Solo Leveling’deki Korkunç Heykel Neden Bu Kadar Önemli?

Ranma 1/2 Hakkında Bilmediğiniz Şeyler!

Ranma 1/2 Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey