in , , ,

Sırasıyla En İyi 12 Futbol Animesi ve Mangası

Futbol dünyadaki en popüler spor olduğundan dolayı animeye de bu popülaritenin yansıyışını görebiliyoruz. Bu yüzden sizlere en iyi futbol animesi ve mangasını yazdık!

Futbol, dünyada en çok izlenen spor. Her maça binlerce insan katılıyor, katılamayanlar ise evden seyrediyor. Japonyada futbol çok popüler olduğundan dolayı pek çok mangaka sporla alakalı anime yapmaya yönelmiş durumda.

Bu seriler aynı zamanda sporla ilgilenmeyen kişilerinsp ilgisini bu spora çekmeyi de sağlıyor. yıllar boyunca pek çok manga ve anime futbol teması kullandı. İşte bu yüzden sizler için futbol odaklı en iyi manga ve animeleri derledik.

Fantasista

En İyi Futbol Animesi
Fantasista

Fantasista, Michiteru Kusaba tarafından yazılan bir futbol mangası. Seri, 1999’da Haftalık Pazar Shonen’i dergisinde yayınlanmaya başladı ve 2004’de son bölümünü yayınladı. Serinin devam mangası da çıktı ve epey popüler oldu.

Mangamız, Teppei Sakamota adında köylü bir çocuğu anlatıyor. Teppei çok büyük bir futbol tutkunudur ve sürekli kendini geliştirmeye çalışıyordur. Bu yüzden kız kardeşi futbolda öğrenilecek ne varsa ona öğretmeye karar verir ve eğitimi sona erdikten sonra hayaline erişmek için lisenin okul takımına girmeye karar verir.

Sayonara Football

En İyi Futbol Animesi
Sayonara Football

Sayonara Football’un MyAnimeList skoru 7, bu skor bir futbol mangasına göre epey yüksek. Sayonara Football, kadın futboluna dikkat çeken ve kadınların spor hayatlarındaki zorlukları gösteren ikonik bir manga. Bu manganın yazarı Naoshi Arakawa.

Ana karakterimiz Nozomi Onda sadece futbol oynamak istemektedir. Fakat, resmi maçlarda rakipleriyle arasındaki fiziksel fark çok olduğundan büyük bir problemi vardır. Hikaye ilerledikçe Nozomi kendisine daha çok güvenmeye başlar ve hedefine ulaşmadan durmayacaktır.

Farewell My Dear Cramer

En İyi Futbol Animesi
Farewell My Dear Cramer

Farewell My Dear Cramer, Sayonara Football’ın devam serisi. 2016’da Aylık Shonen Dergisinde yayınlanmaya başladı ve 2020’de son buldu. Ayrıca 2021’de bu serinin bir anime adaptasyonu da yapıldı.w

Bu devam serisinde, Sumire Suo ve Midori soshizaki Warabi Seinan Lisesi’ne katılır. Bu ikili, liseyi başarıya taşıma sorumluluğunu üstlenir. Takımın başına yeni bir teknik direktör gelir, Naoko Nomi. Naoki Nomi’nin de yardımıyla takım gelişir ve ülkenin en iyi lise takımlarına kafa tutmaya başlar.

Hungry Heart: Wild Striker

En İyi Futbol Animesi
Hungry Heart: Wild Striker

Hungry Heart: Wild Striker, Yoichi Takahashi tarafından yazılan manganın bir anime adaptasyonudur. Seri 2002’de yayınlanmaya başladı ve 52. bölüm ile 2003’de bitti.

Kono Kyosuke adlı ana karakterimiz Jyoyo Orange Lisesi’ne giden bir futbolcudur. Kyosuke’nin abisi Milan’da profesyonel olarak futbol oynamaktadır. Kyosuke’nin abisi futbol ile ilgili her şeyi ona öğreten kişi olduğundan Kyosuke’nin hayatında yeri büyüktür. Zamanla insanlar Kyosuke ile abisini karşılaştırmaya başlarlar ve bu Kyosuke’nin futbola olan ilgisini kaybetmesine sebep olur. Fakat, Jyoyo Orange Lisesi’ne katıldıktan sonra futbol aşkını geri kazanır.

Captain Tsubasa

En İyi Futbol Animesi
Captain Tsubasa

Captain Tsubasa, belki de en popüler futbol animelerinden biri. Yoichi Takahashi tarafından yazılan bu seri 1981’den beri piyasada. Hikayemiz, FIFA Dünya Kupasını Japonya’ya kazandırmayı hedef edinmiş Tsubasa adındaki bir futbolcunun hikayesini anlatıyor.

Küçüklük yaşlarından beri, Tsubasa çevresindekileri etkileyecek seviyede yeteneğe sahipti. Bir hoca edindikten sonra Tsubasa’nın futbol kariyeri uçtu gitti ve büyük maçlarda kendini göstermeye başladı. Çıktığı zamandan bu yana seri, 80 milyondan fazla sattı ve dünyanın en popüler mangalarından biri oldu.

Giant Killing

En İyi Futbol Animesi
Giant Killing

Giant Killing, Doğu Tokyo adında bir takımı anlatıyor. Bu takım, Japonya’nın en iyi liginde biraz zorlanmaktadır. Küme düşmeyi kıl payı atlatan takım, kondisyonlarını düzeltmek için elinden gelen her şeyi dener. Ve son olarak yeni bir teknik direktör alırlar.

Yeni teknik direktörün omzunda diğer büyük bütçeli takımların karşısında takımı başarıya taşıma sorumluluğu vardır. Ayrıca yeni teknik direktör kötü ünlendiğinden dolayı hayranlar tarafından nefrete maruz kalır ve işi daha da zorlaşır.

Whistle

En İyi Futbol Animesi
Whistle

Whistle, Daisuke Higuchi tarafından yazılan yüksek puanlı bir manga serisidir. hikayenin ana karkateri Kazamatsuri Shou, profesyonel futbolcu olmayı hayal eden bir gençtir.

Hayalinin karşısında duran en büyük engel ise, yüksek seviyede becerilerinin yetmemesidir. Fakat Sakura Jousui Lisesi’ne katıldığında yetenekleri üzerine çalışmaya başlar. Takım arkadaşlarının ve dostlarının desteği ile hayaline adım adım yaklaşır.

Inazuma Eleven

En İyi Futbol Animesi
Inazuma Eleven

Bu seri Raimon Ortaokulu’nun futbol kulübünün hikayesini anlatıyor. Kulüp sürekli bir kargaşa içindedir ve bu sorunu çözmenin sorumluluğunu Mamoru Endou yani takımın kaptanı üstlenir. Fakat sonrasında fark eder ki bu asla kolay olmayacaktır.

Bunu fark ettikten sonra kulübü düzene sokmak için fazladan yardıma ihtiyacı olacağını da fark eder. Shuuya Gouenji adında çok yetenekli ama futboldan vazgeçmiş bir futbolcu ile karşılaşır. Bu futbolcuyu geri dönmeye ikna etmek için Mamoru elinden gelen her şeyi yapar.

Days

En İyi Futbol Animesi
Days

Days Tsuyoshi Yasuda tarafından yazılan, iki erkek genç arasındaki rekabeti anlatan bir seridir. Tsukushi yeteneksiz olarak görünmektedir ve herkes ona üstten bakmaktadır. Jin ise çok yetenekli ve en üst seviyelere çıkabilecek kapasitede görülmektedir.

Bir gün bu iki genç karşılaşır ve bilmezler ki o günden itibaren kaderleri birbirine bağlanacaktır.

Ao Ashi

En İyi Futbol Animesi
Ao Ashi

Ao Ashi, Yugo Kobayashi tarafından yazılan bir seridir. Manga Nisan 2022’de bir manga adaptasyonu aldı. Ao Ashi’nin ana karakteri, ortaokulunun yıldızı olan Ashito Aoi’dir. Fakat bir gün tepesi atar ve takımdan atılır.

Takımdan atıldıktan sonra takım çöker ve kendisini sorgulamaya başlar. Şansınadır ki, bir teknik direktör ile tanışır, bu teknik direktör ondaki potansiyeli görür ve onu Tokyo’ya yeteneklerini bilemeye davet eder.

Ao Ni Nare

En İyi Futbol Animesi
Ao Ni Nare

Ao Ni Nare, Ryuu İchijou adındaki hedefi Japon Milli Takımı’nda oynamak olan bir genci anlatıyor. Her şey iyi gidiyor gibi gözükürken Ryuu arkadaşlarından birine araba çarparken onu kurtarır.

Fakat, sakatlandığından ötürü Ryuu yedeğe alınır ve tekrar oynamak için iki yıl beklemesi gerekir. Kazadan sonra Ryuu, bir lise takımına katılır ve yavaş yavaş iyileşir.

Blue Lock

En İyi Futbol Animesi
Blue Lock

Japon Milli Takımının kesinlikle büyük bir şeye ihtiyacı olduğunun farkına varan Futbol Federasyonu bir adım atar ve Jinpachi Ego adında bir teknik direktör alır. Yeni teknik direktöre göre takımın ihtiyacı olan şey çok gol atacak bir forvettir. Bu fikirle beraber üç yüz forvetin kapıştığı bir kuruluş kurar.

Yoichi İsagi bu yarışmacılardan biridir ve geçmişteki başarısızlığını unutturmak amacıyla katılmıştır. Hikayemiz, Yoichi’nin dünyanın en iyi forveti olma yolundaki hikayesini işliyor. Blue Lock gelmiş geçmiş en iyi futbol mangalarından birisi olma potansiyeline sahip ve hem futbol severler hem de manga severlerin okuması gerek.

İlginizi Çekebilir:  Beğenebileceğiniz İsekai Light Novel Önerileri
Orochimaru

Naruto Anatomisi: Orochimaru’nun Vücudunun Tuhaf Geçmişi

image 34

Gelmiş Geçmiş En İyi Anime Açılış Şarkıları