in ,

Sırasıyla Tüm Zamanların En İyi 10 Gizem Animesi

Gizem Animeleri

Gizem animeleri, en çok izlenen türler arasında yer alır. Bize göre tüm zamanların en iyi 10 gizem animesini sıraladığımız bu yazımızda, izleyiciyi ekrana kitleyen ve bir sonraki sahnede ne olacağını tahmin edemeyeceğiniz animeleri inceleyeceğiz.

İzleyicileri ekrana kitlemek için gizem türünden daha iyi bir tür yoktur. Görkemli anlatı bulmacasının parçaları yerine oturdukça muammaların yavaş yavaş çözülmesini izlemek, izleyicilerin kendilerini en sevdikleri kahramanlarla birlikte olay örgüsünü inceleyen gerçek dedektifler gibi hissetmelerini sağlar.

Gizem türü özellikle animelerde çok güzel işlenir. İyi bir gizem hikayesi, izleyicilerin sonuna kadar tahmin etmeyi bırakmasına izin vermez ve bu hikayeleri her gizem ortaya çıkana kadar elden bırakmayı imkânsız hale getirir. İşte bu türün en iyi örneklerinden bazıları:

Made In Abyss

image 34

Tüm iyi gizem animeleri, sırların ve gizli planların incelikli bir şekilde işlendiği bir labirenttir. Kişi bu labirentin derinliklerine daldıkça, yolda daha da karmaşık bilinmezliklerle karşılaşır. Made in Abyss, tam da bu tanıma uyan bir anime.

Animenin cesur genç kahramanları Riko ve Reg’i yutan esrarengiz Abyss, tehlikeler ve gizemlerle dolu, çoğunlukla keşfedilmemiş doğaüstü fantastik bir dünya. Animenin kahramanları da bu dünyada onları nelerin beklediğinden izleyiciler kadar habersiz.

Gankutsuou: The Count Of Monte Cristo

image 35

Anime’nin Alexandre Dumas‘nın Fransız romanını yorumlaması, klasik intikam hikayesine beklenmedik bilimkurgu unsurları ekleyerek orijinal eserden bağımsız olarak benzersiz bir seriye dönüşmesini sağlamış. Yine de Gankutsuou, uyarlandığı zamansız eserdeki gizem ögelerinden faydalanmamış demek de olmaz.

Seyirci, Fransız aristokrat Vikont Albert’in gizemli Kont’la olan ilişkisini izlerken, bu sürükleyici intikam tamamen onları tamamen ekrana kilitliyor. Gankutsuou, içindeki gizem ögeleriyle daha ilk birkaç bölümüyle bile kendisine hayran bırakan sayılı animelerden.

Mo Dao Zu Shi

image 36

Anime kültürü Japonlara özgü olarak bilinse de diğer ülkelerin de bu türde işler ortaya çıkarttığı oluyor. Mo Dao Zu Shi ya da Grandmaster of Demonic Cultivation, dünyanın dört bir yanındaki geniş bir hayran kitlesine sahip bir seri.

Benzersiz gizemli olay örgüsü, eski müttefiklerine yenildikten 13 yıl sonra reenkarne olan eski bir şeytani yol takipçisi Wei Wuxian etrafında dönüyor. Eski sınıf arkadaşı Lan Wangji ile birlikte, onun yokluğunda dünyalarını tehdit eden tüm gizemleri ve komploları ortaya çıkarmak zorundadır.

Kaiba

image 37

Sıra dışı anime yönetmenlerinden Masaaki Yuasa’nın eseri olan Kaiba, izleyiciye bir gizem animesinden daha fazlasını vaat ediyor.

Animenin baş kahramanı geçmişe dair hiçbir anısı olmadan uyanır, tek ipucu göğsünde açılan bir delik ve tanımadığı birinin resminin olduğu bir madalyondur. Kahramanımızın dünyasında anılar, sahiplerinden ayrılmış çiplerde bulunmaktadır. Kaiba’nın kendi anılarını geri alma şansı olsa da bu, sırlar ve komplolarla dolu dünyada, hiç de kolay olmayacaktır.

Serial Experiments Lain

image 38

Gizem animelerinin ikonlarından biri olan Serial Experiments Lain, izleyicilerine sürekli ipucu veren bir anime olmayabilir, ancak bölümler ilerledikçe doğru soruları sorarak belli gizemleri çözmek mümkün. Lain Iwakura’nın hikayesi, kişinin kendi benliğini algılayışının sanal dünyada ve somut gerçeklikte nasıl farklılaştığını anlatıyor.

Genellikle zamanının çok ötesinde olduğu düşünülen Serial Experiments Lain, ilk yayınlandığından 20 yıldan fazla bir süre sonra bile kalitesinden hiçbir şey kaybetmeyen, kült bir klasik olduğunu kanıtlayan, zihin açıcı bir gizem deneyidir.

Mononoke

image 39

Tüm animeler içinde görsel açıdan en farklı serilerden biri olan Mononoke, gizemi, nadiren iyi işlenen bir tür olan doğaüstü korku ile birleştiriyor. Her bölümde, isimsiz bir satıcı, Japon halk hikayelerinden düşman ruhlardan biri olan Mononoke’yi aramak için feodal Japonya’yı dolaşıyor.

Ancak mononoke’lerden kurtulmak için onları öldürmek yetmiyor. İlk olarak, karşılaştığı canavarlar hakkında her şeyi öğrenmesi gerekiyor, bu da her bölümü doğaüstü korku serpiştirilmiş zorlayıcı ve gerilim dolu bir gizem animesine dönüştürüyor.

Mushishi

image 40

Kült klasiklerden biri olarak kabul edilen Mushishi, doğaüstü gizemleri, farklı bir anlatım tarzıyla izleyiciye sunuyor.

Animenin teması kasvetli ve sırlarla dolu, her bölüm mushi olarak bilinen dünya dışı bir yaşam formunu içeren belirli gizemli bir vakaya odaklanıyor. Dehşet verici sırlar saklayan şaşırtıcı yaratıklarla karşılaşmaları ve devamında gelişen olaylarla animeye uyarlanan en benzersiz serilerden biri olma özelliğini taşıyor.

Monogatari Serisi

image 41

İlk bakışta Monogatari serisi, karşılaştığı kızların gizemlerini çözerek, onları ele geçiren doğaüstü tuhaflıklardan kurtarmaya çalışan, vampire dönüşmüş bir lise öğrencisi olan Araragi Koyomi’nin etrafında dönen basit bir hikâye gibi görünüyor. Ancak, bu ikonik anime basit dedektiflik hikayelerinden çok daha fazlasını sunuyor.

Modern anime kurgusunun başarılı örneklerinden biri olan Monogatari, her gizemi, basit cevap arayışının ötesine geçen esprili bir karakter çatışmasına dönüştürüyor. Gizem hikayelerinin kalitesi farklı olsa da serinin kapsayıcı konusu, son bölümüne büyüsünü korumayı sürdürüyor.

Odd Taxi

image 42

Karikatürize edilmiş insan benzeri karakter tasarımlarıyla ve basit anlatımıyla, Odd Taxi gözden kaçmış harika gizem animesi . Animenin kahramanı Hiroshi Odokawa adlı taksi şoförünün hayatını altüst eden basit bir kayıp vakasının altında, gölgelerde gizlenen daha uğursuz gizemler ortaya yatıyor.

Zekice kurgulanmış olay örgüsüyle ve ilmek ilmek örülmüş gizemli hikayesiyle Odd Taxi, tüm sırlar son bölümüne kadar sizi ekrana kilitleyecek bir seri.

Monster

image 43

Sadece animelerde değil, dizilerde ve filmlerdeki en iyi gizem hikayelerini tartışırken, Monster’ı unutmak mümkün değil. Bu ikonik gizem animesinde, her seçimin somut sonuçları var ve her sonuç, gün ışığına çıkmasından korkulan sırları açığa çıkarıyor.

Beyin cerrahı Dr. Kenzou Tenma, kasabanın belediye başkanı yerine bir çocuğu kurtardıktan sonra idealleri dışında neredeyse her şeyini kaybeder. Sonrasında küçük hastasının acımasız bir katil olduğu ve Tenma’nın adaleti sağlamakla yükümlü olduğu ortaya çıkınca, verdiği karar peşini bırakmaz.

İlginizi Çekebilir:  Code Geass: En İyi 10 Kadın Karakter
Hangi Tokyo Revengers Karakterisin

Burcuna Göre Hangi Tokyo Revengers Karakterisin?

Guilty Crown

Guilty Crown: Görselliğiyle Tüm Animelere Taş Çıkartıyor!