in ,

Spy x Family’nin En iyi 10 Özelliği

Spy x Family’nin çok fazla sevilebilir yönü olduğundan neden bu kadar popüler olduğuna kesinlikle şaşmıyoruz.

Spy x Family 2022’nin başlarında yayınlandığında anime alemini sarstı ve 12 bölümde seyircilerin favorilerinden biri oldu. Yakında ise ikinci sezonu başlayacak ve Ostania ülkesindeki soğuk savaşta seyircileri bekleyen daha çok şey var.

Hiçbir anime mükemmel değildir, Spy x Family bile. Fakat mangası yayınlanmaya devam ettikçe bu seri daha da ilgi çekecek gibi duruyor. Spy x Family’de bütün seyircileri çeken bir şeyler var.

Spy x Family’de 1960lar Tarzı Bir Soğuk Savaş Havası Var

Spy x Family
Spy x Family

Anime serileri Gizli Yaprak Köyü’nden orta çağ avrupa’ya kadar pek çok yerde, dönemde geçebiliyor. Spy x Famil’ynin geçtiği dönem ise 1960 avrupasındaki almanya tarzında bir soğuk savaş.

Bu tarz zamanlardan esinlenilmiş hikayeler hem havalı oluyor hem de bu tarz hikayelerde neler beklemeleri gerektiğini biliyorlar. Mesela 1960’ların kıyafetleri, gizli polisler, havalı arabalar, araba takip sahneleri, çatışmalar ve tabii ki casusluk.

Spy x Family’nin Mizahı Çok İyi

Spy x Family
Spy x Family

Kaliteli mizah her seriyi daha eğlenceli hale getirebilir. One-Punch Man ve Gintama gibi bazı animeler ise bu kaliteli mizahtan dolayı ünlüdürler. Spy x Family komedi türünde bir efsane olacak gibi durmasa da çok kaliteli bir mizah içeriyor.

Seri ne zaman komiklik yapması gerektiğini biliyor. Mesela, Yor’un yemek yapamaması veya Anya’nın aşırı komik yüz ifadeleri. Hatta bazen bölümün bir kısmı direkt bu komik sekanslar üzerine yapılıyor ve insanı güldürmeye başarıyor.

Spy x Family’deki Aile Harika

Spy x Family
Spy x Family

Çeşitli animelerde sonradan kurulan aile konsepti işleniyor. Bu illaki gerçek bir aile olmak zorunda değil, Luffy’nin korsan tayfası veya Fairy Tail’deki lonca bunlara örnek gösterilebilir. Spy x Family’de de gerçek bir aile değiller ama olmaya çalışıyorlar diyelim.

Forger ailesi son zamanların en iyi anime ailelerinden birisi olabilir. Üç karakterin de birbirine ihtiyacı vardı ve birbirlerinin eksiklerini kapatarak çok güçlendiler. Çıkar ilişkisi ile oluşan bir aile olsalar da birbirlerine bir şekilde sevgi besledikleri gerçek.

Spy x Family Casus ve Suikastçı Hikayelerini Mizah İle Güzel Birleştiriyor

Spy x Family
Spy x Family

Spy x Family çok komik bir anime evet ama komik olması insanı sadece kahkaha attırıyor demek değil. Komedi unsurunun genelde serilerdeki rolü, belli başlı bir türden animeyi daha genele yaymak için araç olarak kullanılmasıdır. Örneğin casus animesi sevmeyenler de bu komedi unsuru sayesinde Spy x Family’i sevebilir.

Bu komedi unsuru hem animeyi daha fazla insana çekici hale getiriyor hem de hikayeyi daha da derinleştiriyor. Normalde suikastçı veya casus sevmeyen insanlar bu sayede animeyi izlerken keyif alabiliyor.

Spy x Family’deki Okul Sekansları Çok Keyifli

Spy x Family
Spy x Family

Epey bir anime okul hikayesi içeriyor. Bu yüzden bazı seyirciler okulda geçen animelerin ne yöne çekileceğini kestirebiliyorlar. Anime hikayeleri Toradora!’dan Fruits Baskete ve Komi Can’t Communicate’ye kadar uzanıyor. Bu yüzden okul animelerine yeni bir tat gelmesi gerekiyordu.

Spy x Family’nin sadece okul üzerine odaklanmayıp ferah bir açıdan işlenmesi, Anya’nın prestijli bir okulda talihsiz maceralarını seyredişimiz, animeyi hem tanıdık hissettiriyor hem de klişe bir okul animesiymiş gibi can sıkmıyor.

Spy x Family Çok İyimser ve Neşeli Bir Havaya Sahip

Spy x Family
Spy x Family

Vinland Saga ve Berserk gibi animeler vahşi ve kasvetli havasından dolayı seviliyor. Spy x Family bunun tam tersine gidiyor ve bu yüzden çok daha sevilebilir olmayı başarıyor. Konusu böyle olan bir anime, karanlık ve vahşi bir anime olsaydı mantıklı olmazdı zaten.

Onun yerine, şamata dolu hikayesi hem komediye yer veriyor hem de kalpleri ısıtan, çalışan ve yeterince şanslı olan herkesin başarılı olabileceği havasını veren sahneler ile karşılaşabiliyoruz. Eğer Anya gibi akademik konuda sıkıntılı bir öğrenci bile Stella Yıldızı alabiliyorsa, her şey mümkün demektir.

Spy x Family Pek Filler İçermiyor

Spy x Family
Spy x Family

Naruto ve Bleach gibi animeler aşırı fazla filler bulundurmalarından dolayı kötü şöhrete sahipler. İyi haber şu ki, Spy x Family gibi kısa animelerde genelde filler ya bulunmaz ya da çok kaliteli filler bölümler ile karşılaşırsınız.

Spy x Family’de ise mangadan alınan anlık bir kesit ile filler oluşturulmuş ve filler gibi hissettirmeden ana hikayeyle bağlantılı şekilde ilerlenmiş. Franky ve Anya’nın kalede geçirdikleri bölüm, bir filler’ın ne kadar kaliteli olabileceğinin göstergesi.

Spy X Family İlginç Gizemli Konulara Sahip

Spy x Family
Spy x Family

Her anime çoğu gizemin ana hatlarını açıklar ve ufak bir kısmını seyircilerin doldurması için açıklamaz. Spy x Family’de de durum aynı şekilde. Bazı kısımlar seyirciler doldursun diye boş bırakılmış.

Seyirciler hâlâ Loid Forger/Alaca karanlık’ın adının ne olduğunu bilmiyor. Anya’nın gerçek ailesinin kim olduğu ve Ostanya’nın neden telepati deneyleri için onu seçtiği bilinmiyor. Ayrıca seyirciler, Anya gibi daha fazla X-Men tarzı çocuklar var mı ve ne güçleri var öğrenmek istiyor. Bu soruların cevabını yalnızca zaman ile öğrenebiliriz.

Spy x Family Meme Kültürüne Uygun

Spy x Family
Spy x Family

Bir animenin popülerliğini artırmakta veya seyir zevkini yükseltmekte rolü büyük olmasa da internet meme’leri bazen önemli olabiliyor. Bir animenin popülerliğini anlamak için ne kadar meme, fan art hatta youtube videosu yapıldığına bakmak yetiyor.

Spy x Family’deki renkli özgün karakterler meme kültürüne mükemmel uyuyorlar. En çok da Anya Forger. Anya’nın şapşal “heh” suratı epey bir süredir meme kültürüne dahil ve bu sayede animenin popülaritesi de artıyor.

Spy x Family Ana Karakterlerin Her Birine Önem Veriyor

Spy x Family
Spy x Family

Animeler sadece ana karakterin gelişimine önem verdiği zaman destekçi karakterler arka planda kalabiliyor. Fakat Spy x Family‘de durum böyle değil. Loid, Yor ve Anya’yı tek tek öyle güzel işliyor ki hangisinin ana karakter olduğunu söylemekte bile zorlanıyoruz.

Bu anime her bir ana karakterini güzelce işliyor ve parıldaması için hepsine şans tanıyor. Loid, Yor ve Anya’nın ilgileri farklı şeyler olduğundan bu biraz zor ama anime bunu çok iyi başarmış gibi duruyor.

İlginizi Çekebilir:  Neden Stüdyolar ‘Boys Love’ Animeleri İçin Daha Çok Çalışmalı?
Nihayetin Ardındaki Başlangıç

Nihayetin Ardındaki Başlangıç Manhwasının Diğer İsekailerden Daha İyi Yaptığı 8 Şey

My Dress Up Darling

My Dress Up Darling Sevenlerin Okuması Gereken 10 Manga