in , ,

Suzume No Tojimari: Hikayesi, Karakterleri, Yayın Tarihi Ve Bilmeniz Gereken Her Şey

Ödüllü yönetmen Makoto Shinkai’nin yeni filmi Suzume No Tojimari bizi yeni ufuklara götürecek gibi duruyor.

Makoto Shinkai, ödüllü Your Name(Kimi No Na Wa) filmini 2016’da çıkardığında japon medyasını deli gibi sarstı. O zamandan beri şöhreti büyüdükçe büyüdü ve 2019da çıkardığı Weathering With You filmiyle 92. Akademi ödüllerinde en iyi uluslararası filme aday gösterildi. Her yönetmen gibi o da filmlerini ağırdan alıyor ve en yeni projesi Suzume No Tojimari büyük beklentiyle karşılanıyor.

Bu filmde de yine bir gencin yetişkinliğe adımı söz konusu. Shinkai’nin filmleri genellikle vücut değiştirme havayı kontrol etme gibi fantastik şeyler içeriyor. Bu sefer ise Japonya’nın başını felaketlerden kurtaracak bir güç geliyor. Harika renkleriyle muhteşem animasyonlarla ve ortalamanın üstünde hikaye ile bakalım Shinkai’nin yeni filmi bize neler sunuyor.

Suzume no Tojimari’nin Konusu

Suzume no Tojimari

Suzume no Tojimari’de on yedi yaşında yetişkinliğe yeni adım atan Suzume Iwato’nun Japonya’yı felaketlerden koruması işleniyor. Açık olduğu durumda felakete sebep olan kapıları kapalı tutan Suzume bir gün bu kapıları arayan bir adam ile karşılaşıyor. Sonrasında dağların içinde, açıldığı durumda neredeyse memleketini yok edecek bir felaketi tutan kapıyı buluyorlar.

Böyle bir hikaye ve Japonya göze alındığında Suzume no Tojimari’de Shinkai’nin diğer filmleri gibi harika görünen sahneler olacağından eminiz. Fragmandan anlaşıldığı üzere Shinkai yine filmin müzikleri konusunda estirecek ve Your Name kadar güzel müziklere sahip bir film seyredebiliriz!

Filmin orijinal özeti şu şekilde paylaşıldı.

“Kyushu adında sakin bir köyde yaşayan 17 yaşındaki Suzume “kapılar arayan” bir adam ile karşılaşır. Suzume döküntüler arasındaki bir eve kadar onu takip eder ve kendi başına duran ve sanki felaketten tek başına sağ çıkmış gibi gözüken bir kapıyla karşılaşır. Suzume görünmez bir güç tarafından çekilmiş gibi hisseder ve kapıya uzanır. Sonrasında Japonya’nın dört bir yanındaki kapılar açılmaya başlar. Bu kapılar, artlarındaki felaketin engellenmesi için tek tek kapatılmalıdır. Yıldızlar, gün batışı, ve doğan güneş. Kızımızın gittiği her yerde gökyüzündeki gün olayları birbiriyle iç içe gibi gözükür. Gizemli kapılar ile meşgul Suzume’nin “Kapı kapatma macerası” başlar.

Shinkai’nin yaptığı bir açıklamaya göre Suzume no Tojimari’nin tüm konusu kapatmak üzerine. Kapıları kapatmak üzerine bir filme göre mantıklı bir açıklama. Somut düşüncenin yanı sıra Shinkai filmlerinin ardına bir mesaj gizlemeyi çok sever. Shinkai filmden sonra izleyenlerin “Ne kadar çok kapatacak kapımız varmış” dedirtmeyi sever. Eminiz ki hikaye Shinkai’nin istediği gibi olacaktır.

Suzume no Tojimari’nin Kadrosu

Suzume no Tojimari
Suzume no Tojimari

Suzume no Tojimari çok yetenekli kadroya sahip bir Japon anime filmidir. 2013’de Why Don’t You Play Hell? ‘den Nanoka Hara Suzume’yi seslendirecek. Live Action filmi XxxHolic’den Hokuto Matsumura ise Sota Munakata’yı seslendirecek. Eri Fukatsu (Bayside Shakedown, Parasyte) Koshiro Matsumoto (13 Assassins) ve Shota Sometani (Belle, Parasyte) de kadroya dahil.

Bildiğimiz Diğer Her Şey

Suzume no Tojimari
Suzume no Tojimari

Suzume No Tojimari çok belenen bir film. Özellikle de Weathering With You ve Your Name’in başarısından sonra. 2019’dan beri Shinkai herhangi bir film çıkarmadı ve seyirciler heyecanla bu filmi bekliyor. Güzeller güzeli animasyonu ve detaya verdiği önem ile bilinen Shinkai’ye olan övgü büyüdükçe büyüdü.

Ghibli’den Hayao Miyazaki’nin emekliliğinde sonra yönetmenler yerini almak için harekete geçti. Yıllar boyunca Hayao Miyazaki’nin yerini Naoko Yamada mı, Mamoru Hosoda mı, yoksa Makoto Shinkai mi alacak tartışıldı. Fakat, Shinkai’nin yaptığı Your Name’in inanılmaz başarısı sonrasında bir çok kişi onu yeni japon film ustası olarak görmeye başladı.

Hosoda’nın Belle ve Mirai filmi de çok ilgi gördü ve Shinkai’nin Weathering With You filmi de farkını ortaya koydu. Bir çok kişiye göre kimse Hayao Miyazaki’nin yerini tutamaz. Ve şimdi üçüncü kez emeklilikte döndüğüne göre kimsenin yerini tutmasına gerek kalmayacak. Makoto Shinkai onlarca yıllık çalışması ile birlikte büyük anime yönetmenlerinden bir tanesi oldu ve Suzume no Tojimari’nin çıkışıyla beraber onu göreceğimiz için çok heyecanlıyız.

Suzume no Tojimari Çıkış Tarihi

Suzume no Tojimari
Suzume no Tojimari

Suzume no Tojimari 11 Kasım 2022’de Japonya’da gösterime girecek. 2023’ün başlarında ise uluslararası yayına başlanılacağı düşünülüyor.

İçerik Yazarı Keşif Asya

KesifAsya.com / Eski Çeviri Kurucusu

Bir cevap yazın

My Dress Up Darling

My Dress Up Darling Sevenlerin Okuması Gereken 10 Manga

MangaGecesi

MangaGecesi [Röportaj]