in ,

Tek Nefeste Bitebilecek Şahane 10 Kısa Anime Önerisi

Kısa Anime

Bahsedeceğimiz kısa anime serileri sadece 12-13 bölüm olamayacak kadar iyi. Bu serileri sevenleri belki yıllardır yeni sezonunun çıkmasını ümit ediyor. Haksız da değiller. Bir çoğunun 2. sezonunun çıkması için potansiyeli var.

Japon anime endüstrisinde One Piece ve Detective Conan gibi Arka Sokaklar uzunluğunda anime serileri varken, Dragon Ball ve Yu-Gi-Oh! gibi hepsi birbirinden uzun çok sayıdaki sezonlarıyla çoğumuzun gençliğinden vakit alan seriler de mevcuttur. Bunların endüstrideki efsanevi devler olduğu yadsınamaz bir gerçek olsa bile maraton uzunluğundaki bu uzun soluklu animeler yerine bazen az ama öz içerikleri tüketmek tatminkar keyfe neden olabiliyor. İşte sizlerle birlikte 10 kısa anime serisine bir göz atalım. Tabii bunun bir sıralama olmadığını belirtmek isteriz.

Highschool of The Dead

Kısa Anime

Highschool of the Dead okul temalı ikonik bir apokaliptik zombi animesidir. Türünün ilk akla gelebilecek temsilcilerindendir. İlk sezonu yayımlanması esnasında orijinal yazarı Sato Daisuke, kalp damar tıkanıklığından dolayı 52 yaşında hayatını kaybettiği için seri aniden durdu. Ardından sezonu bitirecek bölümler yayınlandı tabii. Tüm bunların 10 ila 12 yıl önceki bir zamanda olduğu göz önüne alındığında, HoTD animesinin yeniden başlayıp devam etmesi oldukça olanaksız gibi duruyor.

Highschool of the Dead, adının hakkını vererek, dünyaya yayılmış zombi kıyametinde hayatta kalmak için savaşan birkaç liselinin baş etmesi gerektiği vahşet dolu maceralarını konu alıyor. Anime; net görseller, çok sayıda kanlı aksiyon ve sosyal platformlardaki kesitleriyle ünlü, kötü bir şöhreti olan fazlasıyla fanservis sahnesi barındırıyor.

One Punch Man

Kısa Anime

One-Punch Man 2. Sezon’un, 1. Sezon’un oluşturduğu heyecan ve merakla karşılaştırıldığında yetersiz kaldığı yanlış değil. Yine de orijinal OPM mangası, hâlâ güçlü bir şekilde devam eden güzel bir seinen örneğidir. Bu nedenle OPM sevenleri; 3. Sezonun, peşi sıra da 4.sünün olabileceği, hatta kimilerince olması gerektiği hususunda hemfikir.

One-Punch Man, shounen süper kahraman anime parodisi olmaktan çok daha fazlasıdır. Depresif ama belli belirsiz garip bir umudu ve sevinci olan pelerinli kel abimizin karakter çalışması ilgi çekici bir derinliğe sahip. Saitama‘nın mücadeleleri, savaşmaya layık bir düşman bulmanın çok ötesine geçiyor. Bu anime devam etmelidir, böylece Saitama’nın olağanüstü karakter eğrisinin nereye ivme alacağını hep birlikte görebiliriz.

Sora yori mo Tooi Basho

image 27

Sora yori mo Tooi Basho (Evrenden Öte Bir Yer), Antarktika’ya egzotik bir geziye çıkan dört liseli kız hakkında kısa ama tatlı bir anime olarak bazen göz ardı edilir. Genel izleyicinin çoğunda, sıkıcı izlenimi ile önyargı oluşturur. Animemiz aslında motivasyon pompalayıcı, atmosferine kendini fark etmeden kaptıracağın, sonlara doğru da biraz sert drama ile “Sevimli kızlar, sevimli şeyler yapar” animesidir.

Bu kısa anime sadece 12 bölüm uzunluğunda, ancak animeler arasında belki bir kez karşılaşabileceğiniz bu maceraya ön yargılarınızı kırıp biraz zaman ayırabilir ve dünyanın en soğuk kıtasını bu dört arkadaşla daha detaylı keşfedebilirsiniz. Düşüncemize göre, ilk birkaç bölüm gayet iyi ilerliyordu, ancak son ikisi aceleye getirilmiş gibi geldi. Bu nedenle anime genel olarak bu kadar kısa değil de daha fazla bölüme sahip olabilirdi.

Sono Bisque Doll wa Koi wo Suru

image 28

Sono Bisque Doll wa Koi wo Suru, şimdiye kadar sadece 12 bölümlük bir sezonu olan, çok keyifli bir romantik-komedi animesidir. İlk çıktığında pozitif ivme yakalayarak sevildi ve gerçekten animenin daha uzun olmasını veya yeni sezon çıkarmasını bekleyen bir kitle edindi. Şöyle geriye dönüp baktığımızda; içeriğindeki bazı yerleri riske atabilme ihtimali olsa bile serinin bu birinci sezonu 24 bölümlük bir ilk sezon olarak yayınlanması gerekirdi.

Genki kız Marin Kitagawa’nın, dandere terzi abimiz Wakana Gojo ile mükemmel kostümler yapmak için bir araya gelmesiyle, Darling’in tamamen enerji ve cosplay dolu bir anime olduğunu kestirmek çok da zor değil. Marin ve Gojo, iyi arkadaşlar olmasının yanı sıra potansiyel sevgili olarak aralarında güçlü bir kimyaya sahipler. Tam anlamıyla tencere-kapak ikilisinin eğlence dolu romantik-komedi animesi.

Grand Blue

image 29

Grand Blue, devam etmekte olan Grand Blue Dreaming mangasına dayanan ve 18 cildiyle hala ayakları üzerinde sağlam bir şekilde durmaya devam eden bir komedi seinen animesidir. Animemizin orijinal materyali, yani mangası oldukça iyi ve tatmin edici, ancak komedi severler için anime uyarlamasında bir sezon neredeyse yeterli değil.

Grand Blue, cıvıl cıvıl bir üniversite ortamındaki arkadaşların deniz dalışları yaptığı güzel doğal manzaralara, komik karakterlere ve onların başına gelen talihsizliklerle mücadele etmesi gibi içeriklere sahiptir. İşin aslı pek umudumuz olmasa da, Grand Blue güçlü komedi yanının tadını ağzımızda yarım bırakmasıyla ikinci bir sezonu hak ediyor.

Wotakoi: Love Is Hard For Otaku

image 30

Wotakoi: Love is Hard For Otaku, hikayeyi bitirmek için ilk sezondan hemen sonra 3 bölümlük ovasını sunmuş olan, birçok kısa ama tatlı anime serilerinden biridir. Aslında, orijinal manga 11 ciltte tamamlandığı ve içeriğinin de buna uyumlu olduğu için tüm bunları anime formuna uyarlamaları çok da zor olmadı.

Wotakoi, ofis ve iş hayatında 20’li yaşlarındaki gençler arasındaki diyaloglardan oluşan romantik-komedi içeriğini bizlere sunuyor. Bu anime; kendine has keskin bir mizahı, gayet güzel animasyonu, kendine has karakterler ve izleyenlerin yakalayabileceği pek çok popüler kültür referansı içeriyor.

No Game No Life

image 31

Birçok anime sever, farklı sesler ama tek yürek: No Game No Life’ın yeni sezonu gelsin! Ancak bu gidişat, anime dünyasında bir klasik olarak yer edinmiş NGNL’ın yeni sezonuna dair umutları söndürmekte. No Game No Life’ın yalnızca bir sezonu var ve hayranlar on yılı aşkın bir süredir olası bir 2. Sezon için bekliyorlar.

No Game No Life çok kısa anime olsa bile, yine de bir öğleden sonra veya akşam art arda izlemeye değer harika bir anime. Animemiz, asosyal üvey erkek/kız kardeş ikilisi Sora ve Shiro’nun kendilerini bir oyun dünyasının içinde buldukları, oyun deneyimlerini bu dünyada yansıttıkları ve burada yepyeni bir kafa yapısına girdiklerini anlatan iyi bir isekai animesidir.

Chainsaw Man

image 32

Çoğu yeni anime serisinde, eğer hayranları tarafından ilgi gördüyse ilk sezonunun 12 yerine 24 bölüm olması beklenir. Chainsaw Man’de ise ilginin kralı görüldü! Bu yüzden izleyici kitlesini memnun etse de tatmin edip edemediği tartışılabilir.

Buna istinaden Denji ile Power’ın o vahşet dolu olaylar içerisindeki nispeten gamsız tavırlarını, başlarına gelen talihsizlikleri, animeye bir talihsizlik gelmemesi için aylarca hatta bir yıldan uzunca bekleyebiliriz.

Hataraku Saibou

image 33

Vücudumuzdaki kawaii hücrecikler iş başında! Hataraku Saibou yani Cells at Work, biri 13 biri 8 toplamda 21 bölümden oluşan 2 sezona sahip kısa anime serisidir. Yaratıcı görselleri, şahane mizahı ve aksiyonuyla harika eğitici aynı zamanda eğlenceli bir anime. Aslında tıp alanının ne kadar karmaşık ve geniş , içeriğinin de ne kadar tatlı olduğunu göz önünde bulundurunca tadını damağımızda bırakan animemiz kolayca iki, üç sezon daha uzun olabilirdi.

Hataraku Saibou Black (TV) ve Hataraku Saibou Baby, gibi yan manga ve anime serilerinin olduğu doğrudur. Ama bana inanın ana serisi en iyisidir. Zaten çok da dallanıp budaklanan bölümleri yoktur. Yine de tutkulu bir şekilde sevmişseniz, yan bölümlerini ve yan manga serilerini takip ederek bir nebze idare edebilirsiniz.

Black Lagoon

image 34

Son olarak seinen severler için, çeşitli alternatifleri ile gezintiye çıkabileceğiniz Black Lagoon var. Black Lagoon’un kendi adına iki sezonu bunun haricinde göz atılabilecek OVA’ları mevcut.

Black Lagoon için her ne kadar seinen olduğunu desek de izleyicilerine sunduğu bazı abartılı sahneler shounen havası vermiyor değil. Ancak bunları göz ardı edebilirsek sevilen karakteri ile Black Lagoon en az bir bu kadar daha bölüm çıkarma potansiyeline sahip. Her ne kadar kökü eskiye dayansa da yeni sezon çıkartması geç de olsa muhtemel.

İçerik Yazarı jekiyim

Bir cevap yazın

Naruto

Naruto’daki Susanoo Kullanıcıları Sıralaması

Anime Film

En İyi Savaş Karşıtı 10 Anime Filmi