in ,

Tondemo Skill de Isekai Hourou Meshi Aslında Tipik Bir İsekai Değil

Tondemo Skill de Isekai Hourou Meshi

“Tondemo Skill de Isekai Hourou Meshi” (Absürd Becerimle Başka Bir Dünyada Kamp Ateşinde Yemek Pişirmek) animesi sadece isminden çıkarım yaparak bize hakkında çok fazla şey söyleme fırsatı veriyor. Isekai tarzı olduğunu anlamak çok zor değil o yüzden. Ancak kamp ateşinde yemek yapmak, hem de absürd becerilerle… Ayrıca fantastik bir evrende… İşte bu kulağa ilginç geliyor. Animemizin tipik isekailerden neden farklı olduğuna gelin bir göz atalım.

Ren Eguchi’nin light novel serisi olan “Tondemo Skill de Isekai Hourou Meshi” için kollar 2016’da sıvanmıştı. Romanın 13. cilti ise 2022 de yayımlanmıştı. Daha ilk çıkışında popülerlik yakalayan serimizin 2017’de manga uyarlaması, 2018’de mangasının spin-off’u kitlesine sunuldu. Şuan yayınlanması devam eden anime uyarlaması da Ocak 2023’te Crunchyroll’da yapıldı.

Tondemo Skill de Isekai Hourou Meshi Konusu

Tondemo Skill de Isekai Hourou Meshi

Anime izleyicileri olarak isekai sevdiğimiz doğru. Ama bunların arasından izlemek için seçim yapmaya kalktığımızda iyisiyle kötüsüyle uçsuz bucaksız bir liste ile yüzleşiyoruz. Maalesef bu yüzden popüler olup vasat kalitede olanlar var, popüler olmadığı halde ortalama üstü veya çok iyi olanlar da var ki; bunların araya kaynaması, gözden kaçması muhtemel. Bu soruna istinaden sizlere klasik isekai anlayışına çok daha farklı bir yaklaşım sergileyen MAPPA’nın “Tondemo Skill de Isekai Hourou Meshi” animesine bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Anime, isekai hayranlarını rahatsız eden ama en sevilenlerinden bazılarına bağlı kalan aşırı kullanılan mecazları alt üst ederek bu hikayeyi yalnızca eğlenceli değil aynı zamanda türünün en iyilerinden biri haline getiriyor. Kimini rahatsız eden kiminin hoşuna giden isekai dünyasının tipik terimlerini, kinayelerini alt-üst ederek seyircilere sunuyor.

Ana karakterimiz Tsuyoshi Mukouda’yı, farklı bir evrende olan Reijseger krallığının lideri, kendi evrenine çağırarak onu Japonya’dan alıkoyar. Mukouda ile birlikte çağrılan diğer üç kişinin krallığı kurtarmaları için yeterli büyü gücüne sahip oldukları anlaşılır. Ancak Mukouda’nın krallığı savunması açısından değersiz bir yeteneğe sahip olduğu ortaya çıkar. Kral tarafından rüşvet alan karakterimize köken kimliği saklanıp herkese karşı sır tutulması gerektiği söylenir.

İlginizi Çekebilir:  Bu Yılın En İyi Romantik Animeleri

Peki Mukouda’nın o “Değersiz” gücü ne mi? Kendisi ne kadar Japonya’dan fiziken kopmuş olsa da yeteneği ile birlikte Japonya’da online olarak alış-veriş hizmeti veren bir markete erişim imkanı olan “Online Bakkal” yeteneğine sahip. Böyle ilginç bir yeteneği karakterimizin isekai evreninde nasıl kullanacağı ve hayat mücadelesini başarıp başaramayacağı ona kalmış bir şey. Ancak, Mukouda yeteneğinin göründüğünden çok daha fazla kullanışlı olduğunu zamanla öğrenir.

Online Bakkal yeteneği ile Mukouda sadece kendinin değil diğer insanların da karnını doyurabilir ve istediklerini sipariş edebilir. Bunu kullanarak kendisine başka bir krallığa kadar eşlik etmeleri için bir grup maceracıyı işe alır. Yolda Mukouda, modern Japonya’dan gelen yemeklerin maceracıların istatistiklerini yükselttiğini keşfeder. Yemeğinin kokusu, Mukouda ile fiilen bir anlaşmaya zorlayan büyülü bir kurdu da cezbeder. Mukouda onların yiyecek imkanlarını sağlamasıyla diğerleriyle arasında bir bağ oluşur. Sihirli kurt Fel, Mukouda’yı korur ve kendi başının çaresine bakabilmesi için de ona sihir kullanmasını öğretir. Fel’in gücüyle, ikisi bu isekai dünyasında avlanıp ganimetlerini çok para karşılığında satabilmenin yanı sıra düşük fiyata aldığı gerçek dünya eşyalarını fahiş bir fiyata satabilir! İşte bu ilginç işleyiş animemizin alt-üst ettiği isekai terim ve kinayelerinden sadece biridir.

Tondemo Skill de Isekai Hourou Meshi

“Tondemo Skill de Isekai Hourou Meshi” farklı şekilde ele aldığı bir başka isekai kinayesi ise reenkarnasyon konusudur. Genelde isekai animelerinde ana karakterimiz ya saçma bir şekilde bir kamyonun altında kalarak, ya ölerek, ya da sözde bir Tanrı figürü ile çağırılak farklı bir evrene ve genellikle farklı bir bedende reenkarne edilir. Mukouda’ya gelince, o dümdüz bir şekilde yeni dünyaya çağrıldı. Çağrılan olarak yeteneklerine bakıldığında yetersiz görüldüğü için uzaklaştırılıp o fantastik evrende kendi haline bırakıldı. Bu eşsiz bir durum değildir tabii ki.

Geçen sene yayımlanan “Genjitsu Shugi Yuusha no Oukoku Saikenki” animesi de çağırılma konusunda birebir aynıdır. Orada da kurtarıcı olarak çağırılan ana karakterimiz Kazuya Souma, gerçek dünyadaki hukuk, iktisat, ekonomi, eğitim ve yönetimi çağırıldığı isekai evrenine uygular. Bu da ilgi çekici değil mi? Zaten şuan 2 sezonu bulunan Genjitsu’ya da bir göz atmanızı bu satır arasında tavsiye etmiş olalım.

MAPPA’nın “Tondemo Skill de Isekai Hourou Meshi” animesi hem yeni hem de deneyimli isekai izleyicileri için harikulade seçim olabilir. Mukouda, kurt Fel ve slime Sui ile bu evrende gezinirken başına gelenleri izlemek çok keyifli olacaktır. Seri ayrıca klişe olarak kullanılan isekai terim ve kinayeleriyle bildiğiniz kafa buluyor. Ek olarak, -özellikle Ramazan Ayı’nda- bunu izlemek Mukouda’nın Online Bakkal sayesinde hunharca yediği ve yedirdiği yemekler yüzünden ağzınızın suyunun akmasına veya ağır mide guruldamasına maruz bırakabilir.

Anime Film

En İyi Savaş Karşıtı 10 Anime Filmi

Bleach

Bleach: Shinji Hirako’nun Bankaisi Soul Society’de Neden Yasaklandı?