in ,

En İyi 15 Felsefi Anime

Felsefi Anime

Animelerin bir şekilde izleyicileri derinlemesine düşünmeye sevk eden bir yanı var, hayat, ölüm, aşk ve arasındaki her şey hakkında. İlk anime, 20. yüzyılın başlarından beri, yaklaşık yüz yıl boyunca, birçok televizyon serisi ve film önemli felsefi konulara kendi bakış açılarını sunmuştur.

80’ler ve 90’lar boyunca yeni teknolojilerin tanıtılmasıyla, bu konular insanların siber alanla ilişkisini keşfetmeye genişledi. Bununla birlikte, diğer bazı animeler insan varlığının manevi sorularına, etik, ahlakına ve psikolojisine daha derinlemesine bakarlar. Bunlar arasında derinlemesine felsefi olan ve izlemeye değer olan televizyon serileri ve filmleri bulunmaktadır.

İşte sizler için hazırladığımız birbirinden farklı 15 felsefi anime listesi:

Ghost In The Shell

Felsefi Anime

Birçok kişi, orijinal olarak 1995 yılında Japonya’da yayınlanan Ghost in the Shell’in, felsefi fikirleri keşfetme konusunda diğerlerinin üzerinde duran bir anime olduğuna katılır. Film, Major Motoko Kusanagi’nin hafızasının tamamen sentetik bir bedene transfer edildiği hikayeyi takip eder.

O, bedensiz bir süper-hacker olan The Puppet Master’ı avlamak zorundadır, bu yapay zeka programı kendiliğinden fark kazanmış ve başka bir sentetik beden çaldıktan sonra somut bir varlık olarak sığınma talebinde bulunmaktadır. Film, Innocence adlı ikinci bir anime ile takip edildi, aynı zamanda bir canlı aksiyon uyarlaması ve bir Netflix animasyonu da yapıldı. Bununla birlikte, orijinal film siber çağda bedenlenme ve bedensizleşme konusundaki sorduğu sorularla benzersizliğini koruyor.

Psycho-Pass

image 44

Psycho-Pass, geleceğin Japonya’sında geçen bir siberpunk psikolojik gerilimdir, burada Sybil Sistemi adlı bir bilgisayar toplumu yönetmektedir. Bu süper bilgisayar, vatandaşların beyin biyometriklerini ölçer ve suçlu olma potansiyellerini belirler.

Sybil Sistemi ardından bir kişinin suçluluk potansiyelinin belirli bir sınırı aşması durumunda yetkililere uyarı gönderir, böylece kişi yakalanabilir. Ghost in the Shell gibi, bu anime yapay zeka ve bilinçlilik hakkında önemli sorular ortaya koyar.

Spirited Away

image 45

Stüdyo Ghibli’nin bir başyapıtı olan “Ruhların Kaçışı”, on yaşındaki Chihiro Ogino’nun yanlışlıkla Japon folklorundaki ruhlar dünyası Kami’ye girdiği hikayeyi takip eder. Terk edilmiş bir lunaparkı keşfederken, ebeveynleri domuzlara dönüşür. Sonunda ebeveynlerini serbest bırakmanın bir yolunu bulmaya çalışırken, ruhsal dünyadaki banyo evinde bir iş bulur.

Chihiro, yolculuğu sırasında birçok ilginç karakterle karşılaşır, her biri açgözlülük, yalnızlık, masumiyet ve arkadaşlık gibi temaları keşfeder ve sonunda ebeveynlerini serbest bırakmayı başarır.

Perfect Blue

Felsefi Anime

Perfect Blue, 90’ların bir diğer klasik anime filmidir. Bu psikolojik gerilim animesi, pop idolü Mima Kirigoe’nun hayatını takip eder; CHAM! adlı bir J-Pop üçlüsünün üyesidir. Mima şarkıcılığı bırakıp oyunculuğa geçmeye karar verir, ancak takip edilme kurbanı olur ve dehşet verici cinayetlere tanık olur.

Sonunda Mima, gerçeklik ile kurguyu artık ayırt edemediği için gerçeklikten kopmaya başlar. Aynı zamanda Mima’nın sanrılar gördüğü gibi görünmektedir ve pop yıldızı Mima onu rahatsız etmeye başlar. Film, şaşırtıcı bir sürprizle sona erer ve filmin altında yatan tema olan zihinsel hastalığı ortaya çıkarır.

Ergo Proxy

image 1


Başka bir siberpunk psikolojik gerilim olan Ergo Proxy de insanların makinelerle bir arada yaşamını keşfeder. Bu, ekolojik bir felaketin yaşandığı bir sonraki-apokaliptik dünyada geçmektedir ve şehirler nüfusu korumak için kubbelerde inşa edilmiştir.

Bu şehirlerde, insanlar ve makineler bir arada huzurlu bir şekilde yaşarlar, ancak makinelerden bazıları kendini farkında olmaya başlar ve bir dizi cinayet işler. Bu anime de birçok diğerinde olduğu gibi, yapay zeka ile ilgili felsefi soruları gündeme getirir. Ergo Proxy’nin durumunda, izleyiciler doğa ile yetiştirme arasındaki tartışmayla yüzleşirler.

Death Note

image 1 1

Death Note farklı canlı aksiyon filmleri ve dizilerine uyarlanmış olmasına rağmen, 37 bölümlük animesi derinlemesine felsefi ve etik ile ahlaki prensipler hakkında önemli soruları gündeme getirir. Lise öğrencisi Light Yagami, bir Shinigami’nin defterini bulur. Kitapta adı yazılan kişi ölür.

Light suçluları öldürmeye başlar, bu başlangıçta soylu görünse de. Ancak bir noktada şu soru sorulmaya başlar: Herhangi bir kişiye, kimliği belirsizce öldürme gücü verilmeli mi? Ve bu kişiyi kim hakim kılar, kimin yaşamaya değer olduğuna ve kimin olmadığına?

Mushishi

image 2

Mushishi, Ginko adındaki bir adamın hikayesini takip eder. Ginko, Mushi adı verilen yaratıklar veya ruhlarla iletişim kurup etkileşimde bulunabilme yeteneğine sahiptir. Çoğu insan için görünmez olsalar da, Mushi tehlikeli olabilir. Ginko, bu yaratıkların insanlarla etkileşime girdiği her yerde Japonya’nın dört bir yanında seyahat eder, onları incelemek ve neden oldukları zararı düzeltmek için.

Bu anime, zihinsel sağlık konularını ele alır, çünkü Mushi, travmatik geçmişlere sahip bireyleri etkileyebilir veya engelleyebilir. Ayrıca insanların doğal düzenle müdahale etmemeleri gerektiğini öne sürer.

Mononoke

image 3

Anime filmi Prenses Mononoke ile karıştırılmaması gereken Mononoke televizyon dizisi, aynı zamanda ruhsal dünyayı keşfeden deneysel bir anime serisidir. Mononoke, “Tılsım Adam” olarak bilinen bir seyyar tılsım satıcısını konu alır. Bu adam, depresyon ve olumsuz duygular yaşayan insanlara bağlanan mononoke adlı ruhlarla karşılaşır ve mücadele eder.

Mushishi gibi, bu çarpıcı görsellere ve ruhsal temalara sahip olan anime, zihinsel sağlık konularını ele alır ve görünenin ötesinde var olan bir ruhsal dünyanın varlığını keşfeder.

Serial Experiments Lain

image 4

Ghost in the Shell ve Psycho-Pass gibi, bu siberpunk psikolojik korku anime’si de yükselme ve İnternet hakkında sorular soruyor. Girdiği, içe dönük bir ortaokul öğrencisi olan Lain, okulundaki birkaç kız öğrenciye ölü bir öğrenci olan Chisa Yomoda’dan e-postalar aldığında ve soruşturma yapmaya karar verdiğinde tuhaf olaylar dizisi yaşamaya başlar.

Ölen öğrenci ölmediğini, sadece “fiziksel benliğini terk ettiğini” ve Tanrı’yı bulduğunu iddia eder. Bu anime, gerçekliğin gerçek doğasını, insanların ona olan algısını ve insan bilincini keşfeder.

Paprika

image 5 1

Birçok kişi, rüyalar hakkında olan 2010 yapımı Inception filminin, 2006 yılında yayınlanan Paprika adlı anime filminden büyük ölçüde esinlendiğini belirtti. Bir rüya teröristi, insanların birbirlerinin rüyalarını etkilemelerine ve onlar için kabuslar üretmelerine olanak tanıyan bir cihazı çalar. Araştırma psikoloğu Doktor Atsuko Chiba’nın, rüyalarına girip suçluyu bulması gerekmektedir.

Rüyalara girdikçe, Paprika adında bir rüya dedektifi olur. Bu anime, bilinçaltıyla ilgilenir ve gerçekliği sorgular, çünkü rüya dünyası ve gerçeklik sonunda birleşmeye başlar.

My Neighbor Totoro

image 6 1

Başka bir Studio Ghibli klasiği olan My Neighbor Totoro, 1988 yılında yayınlandı. Film, 1950’lerin savaş sonrası Japonya’sında geçiyor ve iki genç kız olan Satsuki ve Mei’nin dostça orman ruhlarıyla etkileşimlerini anlatan bir düşündürücü hikayeyi konu alıyor. Kızların annelerinin uzun süreli bir hastalık nedeniyle hastanede olduğu gibi üzücü durumların ortasında, Satsuki ve Mei bu orman ruhlarını görmeye başlar ve onlarla oynamaya başlarlar.

Mushishi gibi animeler gibi My Neighbor Totoro da maneviyat, kaçış, animizm ve Şinto felsefesi gibi temaları keşfeder ve Japonya’ya ütopyan bir bakış sunar.

Vampire in the Garden

image 7 1

Vampire in the Garden, 2022 yılında Netflix’te yayınlanmış yeni bir anime. Sadece beş bölümden oluşsa da, anime aşk, dostluk ve kayıp gibi karmaşık temaları çok dokunaklı bir şekilde ele alıyor. Vampire in the Garden, vampirlerin ve insanların savaş halinde olduğu bir dünyada geçiyor ve müziğin insan kültüründen tamamen çıkarıldığı bir düzen içeriyor.

Bir insan kızı ile bir vampir beklenmedik bir ittifak kurar ve karşılıklı fedakarlık ve güvenle derin bir şekilde birbirine aşık olurlar, böylece insanların ve vampirlerin barış içinde bir arada yaşayabileceğini gösterirler.

Neon Genesis Evangelion

Felsefi Anime

Başlangıçta yalnızca bir yıl boyunca, 1995’ten 1996’ya kadar yayınlanan Neon Genesis Evangelion, sonrasında diğer mecha animeleri üzerinde derin etkiler yaratan bir anime oldu. Evangelion, din ve bilim temalarını birleştirerek insan doğası ve yaşamın anlamı konusunda felsefi ve varoluşsal bir bakış sunar.

Shinji adlı bir genç, insanları rahatsız eden başka dünyevi yaratıklar olan Meleklerle mücadele etmek üzere büyük bir mekanik bedene girmek üzere çağrılır. Dizi sonuna doğru, İnsan Enstrümantal Projesi tetiklenir ve bu, insanlık evriminin son aşamasının tüm insanlık ruhlarının daha yüksek bir amaç için birleşmesi olduğunu önerir.

Kino’s Journey

kino

Kino’nun Yolculuğu, başlangıçta 2003 yılında ekrana uyarlanan hafif bir Japon roman serisiydi. Anime, genç bir kız olan Kino ve konuşan motosikleti Hermes adlı aracının çeşitli yerlere seyahat ettiği ve her bir yerin kültürünü ve toplumunu deneyimlediği bir hakkında. İki istisnasız olarak, ikisi de bir yerde en fazla iki gece ve üç gün kalırlar.

Anime, güzellik temasını keşfeder – veya daha doğru bir şekilde – dünyada ezici yalnızlık, baskı, üzüntü ve şiddete rağmen umut ve güzellik olduğu fikrini.

Revolutionary Girl Utena

Felsefi Anime

1990’ların bir başka başyapıtı olan Devrimci Kız Utena, ilk olarak 1997 yılında Japonya’da yayınlandı. Anime, LGBTQ temalarını da dahil olmak üzere çeşitli konuları keşfeder. Bir çocukken, genç bir kız olan Utena, seyahat eden bir prens tarafından bir gül mührü işareti ile bir yüzük verilir; ilham alarak, büyüdüğünde bir gün kendisinin de bir prens olacağına dair yemin eder.

Hayali, liseye gelindiğinde gerçek olur; bir kılıç dövüş yarışmasında benzer bir yüzüğe sahip bir kızla tanışır ve onu koruması gerekmektedir. Anthy adındaki kızın, diğerlerinin sahip olduğu devrimci güçleri vardır ve böylece ikisi derin bir bağ oluştururlar.

İlginizi Çekebilir:  Demon Slayer: İblisler Evrimleşebiliyor - Ve Muzan Bunu Biliyor!
romantik animeler

Bu Yılın En İyi Romantik Animeleri

Burcuna göre hangi Hunter x Hunter Karakterisin?

Burcuna Göre Hangi Hunter x Hunter Karakterisin?