in ,

Tüm Zamanların En İyi Reverse Isekai Animeleri, Sıralı

Birçok anime, insanların fantastik dünyalara gitmesini içeriyor, ancak bu serilerde durum tam tersi. Peki en iyi Reverse Isekai Animeleri hangileridir?

En İyi Reverse Isekai Animeleri!

Isekai animeleri, son on yılda neredeyse her yerde görülür hale geldi. Sword Art Online, Overlord, Re:ZERO -Starting Life in Another World- ve KonoSuba bu alt türü anime sektörünün temel taşlarından biri haline getiren animelerden sadece birkaçı. Birinin hayata yeniden başlamak için fantastik bir dünyaya fırlatılması şeklindeki temel konu noktası doğası gereği ilgi çekicidir ve yaratıcılara benzersiz ortamlar, ilginç karakterler ve temalarla oynamaları için çok fazla alan bırakır.

Bir insanın bir MMO oyununa gönderilmesi oldukça yaygın, ancak aynı şey tam tersi için söylenemez. Reverse Isekai, başka bir dünyadan bizim dünyamıza gelen karakterleri konu alır ve bu türe ait animeleri bulmak imkânsız olmasa da genel Isekai türünün küçük bir bölümünü oluştururlar. Bu türe ait serilerden en iyi Reverse Isekai Animesi hangisidir?

2024 Yılında Çıkan İsekai Animeler

İlkbahar 2024 anime sezonunda oldukça fazla sayıda isekai animesi yer alıyor. Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation, KonoSuba ve That Time I Got Reincarnated as a Slime‘ın yeni sezonları yayınlanıyor ve önümüzdeki aylarda gündemde olmaları muhtemel. Bunlara Re:Monster, As a Reincarnated Aristocrat, I’ll Use My Appraisal Skill to Rise in the World, Chillin’ in in Another World with Level 2 Super Cheat Powers ve The New Gate de katılıyor, bunlar aynı yıl daha önce yayınlanan diğer Isekai’lerin gölgesinde kalacak olsalar bile genel olarak izlemesi keyifli animeler.

İlginizi Çekebilir:  Mieruko-chan Animesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Her zamanki gibi, 2024 Baharı çoğunlukla standart isekai animelerine ev sahipliği yapıyor, ancak birkaç istisna da var. Konsepte tam olarak uymasa da Studio Apartment, Good Lighting, Angel Included, kadın başrolü melek Towa’nın Dünya’da yeni olması nedeniyle reverse bir isekai’den çok uzak değil.

A Salad Bowl of Eccentrics

A Salad Bowl of Eccentrics jpg

Aynı zamanda Haganai ve A Sister’s All You Need‘in yazarı Yomi Hirasaka’nın light novel’inden uyarlanan A Salad Bowl of Eccentrics, her zaman sevilen aptalca bir komiklik sunuyor. Hinamatsuri‘yi  çağrıştıran anime, kendi dünyasından kaçan ve kendini bizim evrenimizde bulan güçlü bir prenses olan Sara Da Odin’i takip ediyor.

Sara’nın Gezegene ilk ayak basışı, dolandırıcıları yakalayarak hayatını devam ettiren özel bir dedektif olan Sousuke’nin evine zorunlu iniş yapmasıyla gerçekleşir. Ufak tefek tehditlerin ardından, Sara Sousuke’yi kendisiyle yaşamasına izin vermeye ikna eder ve bıkkın bir adam ile çok az çabayla binaları yıkabilen enerjik bir kız arasında isteksiz bir dostluk kurulur. Ayrıca Sara’nın muhafızı Livia, prensesini Dünya’ya kadar takip eder ve bir evsizler topluluğuna katılır.

Tavsiye etmek için henüz çok erken olsa da, A Salad Bowl of Eccentric umut verici bir başlangıç yaptı. Yomi Hirsaka’nın komedik yazım tarzı, uyarlamanın açılış bölümünde Sara ve Sousuke’nin anında kimyalarının tutmasıyla kendini belli etti. Livia’nın hikayesi çok komik değildi ama yine de iyiydi. Dürüst olmak gerekirse, serinin şimdiye kadarki en büyük sorunu, şimdiye kadarki en iyi reverse isekai animelerinden biri olan Hinamatsuri’ye biraz fazla benzemesi. Umarız, A Salad Bowl of Eccentrics önümüzdeki haftalarda kendini farklılaştırmayı başarır.

Şimdi en iyi Reverse Isekai Animelere geçelim:

Mirmo Zibang!

Mirmo Zibang jpg

Dönemin kesinlikle en popüler serileri dışında, 2000’lerin başlarındaki animelerin çoğu büyük ölçüde unutuldu ve Mirmo Zibang! bunun en iyi örneği. Bu animenin 150 bölümden fazla bölümü var ve üç yıllık bir süre boyunca dört sezon yayınladı. Kaede, kendisini pek umursamayan bir çocuğa umutsuzca aşık olan sevimli bir kızdır.

Uzun lafın kısası, Kaede kendini başka bir dünyadan bir peri olan Mirumo’yu çağırmaya karar verir. Mirumo Kaede’nin aşkı bulmasına yardım etmek yerine, nişanlısından mümkün olduğunca uzak kalmak ve daha çok eğlenmekle ilgilenmektedir. Mirmo Zibang! hakkında yazacak pek bir şey yok, ancak çoğunlukla eğlenceli karakterlere sahip sevimli, hafif tempolu bir anime, zaman geçirmek için iş görebilecek bir anime serisi.

Sasaki And Peeps

Sasaki And Peeps jpg

Sasaki And Peeps, neyin işe yarayacağını görmek için her türden bir şeyler deniyor. Hepsi işe yaramasa da, ortaya kesinlikle eğlenceli bir macera çıkıyor. Hikayede konuşan bir kuş, sihirli kızlar, gizli bir hükümet örgütü, dünyayı gezen bir kahraman ve doğaüstü güçler var.

Sıradan bir ofis çalışanı olan Sasaki, hayatına biraz renk katmak için bir Java Serçesi sahiplenmeye karar verir ve bu kararın beklenenden çok daha büyük sonuçları olur… Söz konusu kuş Pii-chan, başka bir dünyadan reenkarne olmuş bir bilgedir ve Sasaki’ye kendi dünyasını ziyaret etme yeteneği verir. Oradayken, kahramanımız eşya satarak başarıya ulaşır ve yavaş yavaş sihirli güçler geliştirir, ayrıca bir savaşa da dahil olur. Sasaki Dünya’da da bolca zaman geçirir ve sonunda doğaüstü yetenekleri olan insanları hedef alan bir örgüt tarafından işe alınır.

Sasaki and Peeps, farklı temaları harmanlama eğilimi ve genel tuhaflığı nedeniyle sürekli olarak azalan bir şaşırtma faktörünün eşiğindedir; ancak anime, ön görülemezliği kabul edilebilir tarafında kalmayı başarır. Her ne kadar bu konseptin geleneksel işleniş tarzına aykırı olsa da, hikâyenin saçmalığı reverse isekai’lenmiş bir karakter üzerinden işleniyor ve Pii-chan da Sasaki kadar ana bir karakter.

Dropkick On My Devil!

Dropkick On My Devil jpg

Pek çok reverse isekai animesi, bir insanın genellikle yardım istemek için başka bir dünyadan bir varlığı çağırmasıyla başlar. Yani, temel konsept açısından, Dropkick On My Devil! oldukça tahmin edilebilir; ancak, seri tipik olmaktan çok uzak.

Dropkick On My Devil! genellikle bir insan olan Yurine’nin şiddete oldukça meraklı bir iblis olan Jashin-chan’ı azarlamasını içeren bir abartı komedisidir. Son derece iyi olan anime, karakter kadrosunu diğer mitolojik varlıkları da içerecek şekilde genişletiyor. Zaman zaman tekrara düşse de, Dropkick On My Devil! Gabriel Dropout gibi bir animeye çılgın bir alternatif olarak iyi iş çıkarıyor.

Magical Witch Punie-Chan

Magical Witch Punie Chan jpg

2006 ve 2007 yıllarında yayınlanan bir OVA serisi olan Magical Witch Punie-Chan, adından da anlaşılacağı gibi sihirli kız türünün bir parodisidir. Büyülü Ülke’yi yönetmek için yola çıkan Punie, Japonya’da bir yıl geçirmek üzere yola çıkar ve bu süreçte bir liseye kaydolur.

Punie ilk bakışta bir melek gibi görünebilir, ancak sihirli cadının da sınırları vardır ve gerektiğinde seve seve şiddet uygulamaktan çekinmez. Magical Witch Punie-Chan, bazen aynı espriyi biraz fazla sık tekrarlasa bile kısa ve eğlenceli bir anime.

Otaku Elf

Otaku Elf jpg

Otaku Elf, bir tapınak rahibesi ve ölümsüz bir varlık hakkında çok tatlı bir anime. Hikayenin başlamasından yüzlerce yıl önce Elda, ölümsüzlüğü nedeniyle bir tanrıça olarak görülmeye başlandığı Dünya’ya çağrılmıştır. Takamimi Tapınağı’nda yaşayan elfin ihtiyaçları Koganei ailesi tarafından karşılanmaktadır, 16 yaşına giren yeni bir tapınak rahibesi bu bakım görevini üstlenir. Bu sorumluluğu daha yeni edinmiş olan Koito, Elda’nın bazı tuhaflıklarını sinir bozucu bulsa da sorumluluğunu yerine getirmeyi önemsemektedir. Ayrıca, serinin adından da anlaşılacağı üzere, Elda otaku kültürüne büyük ilgi duymakta ve genellikle insanlarla etkileşime girmekten mümkün olduğunca kaçınmaya çalışmaktadır.

Otaku Elf, Elda  uzun süredir dünyada olmasına ve yeni evine tamamıyla alışmış olmasına rağmen, hala Reverse Isekai konseptini işleyen bir Yaşamdan Kesitler animesidir. Elda’nın tapınağını terk etme konusundaki isteksizliği nedeniyle, animede sudan çıkmış balık teması da vardır. Piyasadaki en popüler serilerden biri olmasa da Otaku Elf izlenir.

Zatch Bell!

Zatch Bell jpg

Diğer bazı savaş shounenleri gibi her ortamda bahsedilmese de Zatch Bell! ilk yayınlandığı dönemde oldukça popülerdi. Anime bu türün severlerinin oldukça hoşuna gidecek kadar iyi durumda. İnsanların bilmediği Mamodo dünyası, Dünya’nın yanında bulunmaktadır. Bu diyar, sık sık en güçlü savaşçılarından birkaçını Dünya’ya gönderir, böylece dünyalarının bir sonraki hükümdarını belirlemek için bir turnuvaya katılabilirler, turnuvada yer alabilmek için Mamodo’nun büyülerini içeren bir kitap verilecek bir insanla eşleşmeleri gerekir.

Zatch Bell de bu adaylardan biridir ve turnuvaya katılmaya isteksiz olan Kiya ile takım olur. Zatch Bell! açılış bölümlerinde her bölüm yeni bir düşman formatını izlese de, sonunda daha uzun maceralar içeren bir seriye evriliyor. Mizah ve savaşlarla dolu olan seri, komedi ve aksiyonu dengelemekte iyi bir iş çıkarıyor.

Isekai Izakaya: Japanese Food From Another World

Isekai Izakaya Japanese Food From Another World jpg

Kendisinden bir yıl önce çıkan benzer bir konsepte sahip başka bir anime tarafından gölgede bırakılmış olsa da Isekai Izakaya: Japanese Food From Another World yine de reverse isekai formülüne ilgi çekici bir yaklaşım. Anime, başka dünyalardan gelen konukları ağırlayan bir restoranın etrafında dönüyor ve odak noktası esas olarak yemekler.

Aksiyon veya gerilim içermeyen Isekai Izakaya, sevimli karakterler, muhteşem yemekler ve neşeli bir atmosferle keyifli ve rahatlatıcı bir fantastik seri. Bölümler de kısa, bu yüzden hızlıca izlenebilir.

Kuromukuro

Kuromukuro jpg

Netflix aracılığıyla yayınlanan Kuromukuro‘da robotlar, uzaylılar ve oldukça iyi animasyonlar var. hareketsiz dev bir robotun keşfinin ardından insanlık, sonunda birkaç mecha inşa etmeyi başaran bir araştırma merkezi kurar. Doğal olarak, uzaylı devler Dünya’ya saldırdığında bu mecha’lar oldukça değerli hale gelir. Üstelik, ana karakter bir küp aracılığıyla yüzlerce yıl geleceğe yolculuk yapan bir samuraydır.

Kuromukuro, birçok anime klişesini tatmin edici şekillerde birleştiren eğlenceli bir aksiyon serisidir. 26 bölüme sahiptir, zaman zaman biraz uzatılmış gibi hissettirse de içeriği yüksek kalitededir.

Sugar Sugar Rune

Sugar Sugar Rune jpg

Büyük ölçüde kendi başına bir tür olarak görülseler bile, pek çok büyülü kız animesi aslında reverse isekai’dir. Ultra Maniac ve Magical Girl Lyrical Nanoha‘nın her ikisi de reverse isekai unsurlarına sahiptir, ancak bu grubun en iyisi Sugar Sugar Rune‘dur. Klasik bir 2000’ler serisi olan bu anime, Cadı Dünyası’nın tahtına sahip olmak için yarışan iki cadıyı takip ediyor.

Bir kazanan seçmek için Dünya’ya giderler ve kimin daha fazla insanı kendine aşık edebileceğini görmek için bir yarışmaya girerler. Bu shoujo serisi, aksiyondan ziyade başroldeki Chocolat ve Vanilla arasındaki arkadaşlığa ve biraz da romantizme odaklanıyor.

Dead Mount Death Play

Dead Mount Death Play

Bahar 2023 anime sezonunda çoğu türden anime çıktı, ancak geleneksel isekai bu türlerden biri değildi. Why Raeliana Ended up at the Duke’s Mansion dışında, temanın standart şablonu kayda değer bir seri üretmekte başarılı olamadı; neyse ki, iki reverse isekai animesi boşluğu doldurmayı başardı. Dahası, bu seriler- Otaku Elf ve Dead Mount Death Play – birbirinden daha farklı olamazdı. ikisinden Dead Mount Death Play, birkaç yıl içinde hakkında konuşulması en muhtemel olanı gibi görünüyor.

Ölümü yaklaşan bir Necromancer, kendisini karanlık fantezi dünyasından modern Tokyo’ya gönderen bir reenkarnasyon büyüsü yaparak kendini kurtarır. Yakın zamanda öldürülen Polka Shinoyama’nın bedenini ele geçiren kahramanımız, kaotik bir suikastçı ve yüksek teknolojili bir hacker sayesinde hızla Japonya’nın yeraltı dünyasına sürüklenir. Çok geçmeden Polka, bu zaman diliminde yaşayan tek sıra dışı kişinin kendisi olmayabileceğini fark eder.

Saint Young Men

Saint Young Men jpg

Kısa bir mola için Dünya’ya gitmeye karar veren İsa ve Buda, Tokyo’da bir daire kiralar, burada sıradan ve bizimkine benzer hayatlar sürmeye başlarlar. Kimilerine göre, Saint Young Men‘in konusu kulağa inanılmaz ya da berbat gelebilir; Hikaru Nakamura’nın seinen mangasının yaklaşık 15 yıl sürdüğü ve bu süreçte 20 cilt ürettiği düşünülürse, ilkinin doğru olduğunu varsaymak yanlış olmaz.

Saint Young Men iki bölümlük bir OVA serisine ve bir filme uyarlandı, her ikisi de izlenilebilirin çok çok ötesinde muazzam deneyimler. Bununla birlikte, film OVA’lardan kesinlikle daha iyi, öyle ki filmi izledikten sonra OVA hikâyeyi daha fazla izlemek isteyenler için bonus içerik olarak görülmeli.

Restaurant To Another World

Restaurant To Another World jpg

Tıpkı Isekai Izakaya: Japanese Food From Another World gibi, Restaurant to Another World animesi de başka diyarlardan gelen müşterilere hizmet veren bir restoran hakkında. Batı Restoranı Nekoya, haftanın bir gününü fantastik müşterilerine ayırıyor ve birçoğu işletmede geçirdikleri süre boyunca kişisel gelişimler yaşıyor.

Anime ayrıca, özellikle şeytan ırkından bir garson olan Aletta aracılığıyla, bu tür farklı dünyaların birbirine bağlanması durumunda ortaya çıkacak bazı sorunlara da değiniyor.

Gabriel Dropout

Gabriel Dropout jpg

Gabriel Dropout geleneksel olarak bir isekai olarak görülmez, ancak türün tüm klasik özelliklerine sahiptir. İki melek ve iki iblis, sırasıyla Cennet ve Cehennem’den Dünya’ya gönderilir ve pek de kendilerinden beklendiği gibi davranmazlar. Büyük potansiyele sahip bir melek olan Gabriel, Dünya’nın sunduklarına, özellikle de video oyunlarına âşık olur ve Cennet’e sırtını döner.

Gabriel Dropout, reverse isekai konseptine sahip bir “şirin şeyler yapan şirin kızlar” animesi. Karakterleri, özellikle iblis Satanichia komiktir ve anime yeni ortama uyum sağlayamayan karakterler ile yapılan mizahı fazla kullanmaz.

The Devil Is A Part-Timer!

The Devil Is A Part Timer jpg

Muhtemelen reverse isekai denince akla gelen ilk seri olan The Devil is a Part-Timer! güçlü bir İblis Lordu’nu Tokyo’ya indiriyor, gücünün çoğunu elinden alıyor ve ardından onu bir fast-food restoranında çalışmaya gönderiyor. Konusu dahiyane olan anime, karakterlerinin insan kurallarına aşina olmamasından sonuna kadar faydalanıyor.

Sadao Maou, İblis Lordu olmakta harikadır, Emi Yusa ise başroldeki Sadao için eğlenceli bir dengeleyicidir. Bununla birlikte, animenin gösteri hırsızı, Sadao ile birlikte sürüklenen ve İblis Lordu hamburger çevirirken eve bakmak zorunda bırakılan bir iblis olan Shirou Ashiya’dır. The Devil is a Part-Timer! 2013 sezonuna hâkim olan sudan çıkmış balık komedisine ağırlık verdiğinde en başarılı olduğu şeyi gösteriyor. Emi ve Sadao’nun düşmanlık dinamiği de bu sezon sırasında en iyi halini alıyor ve sürekli kahkaha üretiyor.

Ne yazık ki, devam sezonları dizinin genel başarısını gölgeleyecek kadar sönük geçiyor. İzlenmez denilemeyecek olsa da Devil is a Part-Timer! başlangıçtaki cazibesini oluşturan unsurlardan giderek uzaklaşıyor. Sadao’nun iş hayatı ilk sezondan sonra neredeyse hiç önem taşımıyor ve Emi ile olan etkileşimleri de sıkıcı hale geldi. Chiho’nun rolü küçük bir oyuncudan gerçek bir kahramana doğru genişletildi ve tartışmasız en az ilgi çeken ana karakterlerden biri oldu.

Uncle From Another World

Uncle From Another World jpg

Uncle from Another World, isekai ile reverse isekai arasında ortada bir yerde var olan özel bir seridir. Ojisan gençken, kısa sürede bir kabusa dönüşse de hayalindeki hayatı yaşayabileceği bir fantezi dünyasına gönderilmiştir. Gerçek dünyada, bedeni 17 yılını komada geçirmiş, ancak bir anda eve döndüğünde uyanmıştır.

Dönüşünden sonra geçen Uncle from Another World, Ojisan’ın modern dünyaya uyum sağlama çabalarına odaklanırken, aynı zamanda yeğenini orklar, ejderhalar ve tsundere ile dolu kahramanlık hikayeleriyle şaşırtıyor. Bir isekai parodisi olan bu anime, türün klişeleri, tiplemeleri ve kahramanlarıyla komik bir şekilde dalga geçiyor.

Ya Boy Kongming!

Ya Boy Kongming jpg

Ya Boy Kongming! teknik olarak isekai değildir çünkü başroldeki karakte dünyaları değiştirmek yerine sadece zamanda yolculuk yapmaktadır. Bununla birlikte, Çin’in Üç Krallık dönemi modern Tokyo’dan o kadar uzaktır ki, farklı evrenler de sayılabilirler. Bu anime, Kongming’i Eiko adlı hevesli bir şarkıcıya danışman olarak eğlence sektörüne soktuğu için son derece tuhaftır.

Bu başlangıç kulağa ne kadar aptalca gelse de Ya Boy Kongming! bunu saf karakteriyle izletmeyi başarıyor. Kongming ve Eiko birbirlerini güzel bir şekilde tamamlayan fantastik karakterler ve hikâyenin küçük oyuncuları animenin dünyasını canlandırmaya yardımcı oluyor. Dizinin müzikleri pastanın üzerindeki çilek görevi görüyor ve bu müzikler sadece Eiko’nun şarkılarından çok daha fazlası.

Re:Creators

ReCreators jpg

Bu evrende, her kurgusal hikâye kendi dünyasında var olur ve bu hikayelerdeki karakterlerden bazıları kendilerini Dünya’da bulduklarında sorunlar ortaya çıkar. Re:Creators, karakter tipleri, yetenekler ve temalar söz konusu olduğunda bütün bir olasılıklar evrenini açan herhangi bir reverse isekai serisinin en güçlü konusuna sahip olabilir.

İki başrol Souta Mizushino ve Selesia Upitiria biraz ruhsuz olsa da diğer karakterler, özellikle de ana baş kötüler Altair ve Meteora Österreich oldukça iyi yazılmış karakterler. Re:Creators‘ın animasyonu da oldukça göz alıcı.

Miss Kobayashi’s Dragon Maid

Miss Kobayashis Dragon Maid jpg

Kobayashi sarhoş bir halde dışarıda gezerken kendini yaralı bir ejderhayla vakit geçirirken bulur. Evet, bir ejderha. Ertesi sabah, söz konusu ejderha Kobayashi’nin evine gelir ve hizmetçisi olarak çalışarak iyiliğinin karşılığını ödemek ister. Ayrıca ejderha, kuyruğu ve boynuzları olan bir insan kıza dönüşebilmektedir.

Miss Kobayashi’s Dragon Maid, gülümsemelere ve bazen kıkırdamalara yolm açmayı başaran türden sıcak ve samimi bir animedir. Ağırlıklı olarak bir komedi olmasına rağmen, Miss Kobayashi’s Dragon Maid‘in gidişatı, özellikle 2. sezonda yoğun duygular ve şaşırtıcı derecede derin temalarla büyük değişikliklere uğruyor.

Hinamatsuri

Hinamatsuri jpg

Bir yakuza üyesi olan Nitta, rastgele bir günde oturma odasında üzerinde kız yüzü olan tuhaf bir kapsül bulur. Bu nesne, kendisini bir araçtan daha fazlası olarak görenlerden uzaklaşmak için kendi dünyasından kaçan güçlü bir telepati yeteneği olan Hina’yı barındırmaktadır.

Hinamatsuri çok zekice yazılmıştır. Hina’nın soğukkanlı tavrı Nitta’nın aşırı tepkileriyle mükemmel bir şekilde uyuşuyor ve seri ilerledikçe baba-kız dinamiklerinin gelişmesini izlemek büyük bir zevk. Yan karakterler de mükemmel ve beklenmedik yolculuklara çıkıyorlar.

En Güçlü Kaiju No. 8 Karakteri!

Kaiju No. 8: Şimdiye Kadar Manga’daki En Güçlü 12 Kaiju

İzlenmesi Gereken 10 Studio Ghibli Filmi!

Hayranlarının İkinci Bir Şans Vermesi Gereken Hafife Alınmış 10 Studio Ghibli Filmi