in ,

Vampire Hunter D, Anime Evreninin En Güçlü Vampir Avcısı!

Vampire Hunter D Kim?

Çok az canlı, insanların kalbini ve aklını vampirler kadar tamamen ele geçirebilmiştir. Karanlık, korkunç, şehvet dolu, tuzak kuran vampirler, sonsuzluğun zarif habercileri ya da ölüm saçan vahşi yaratıklar olmak için neredeyse sonsuz bir potansiyele sahiptir. Vampir hikayeleri yüzyıllardır folklorda var olmuştur ve birçok farklı kültür, gecenin kan emici sakinlerine kendi yorumlarını getirmiştir. Bu tür yaratıkların modern popülist kurguda, özellikle de animede kendilerine yer bulmaları çok doğal bir durumdur. Japon medyasında yer alan tüm vampirler arasında, hepsinin en iyisi olarak duran tek bir tane var: Vampire Hunter D.

Hideyuki Kikuchi tarafından 1983 yılında yaratılan Vampire Hunter D, animenin önde gelen vampir serisidir ve romanlar, sesli dramalar, anime, manga, video oyunları ve daha fazlasına yayılmıştır. Çok uzak bir gelecekte geçen Vampire Hunter D, bir amaç ve azim adamı olan esrarengiz kahramanının birçok hikayesini anlatıyor, ancak aynı zamanda ciddi bir gizem de içeriyor. İnsanlıktan geriye kalanların çekingen ve çelik gibi bir koruyucusu olan D, evi olarak adlandırdığı yıkılmış dünyada tek başına seyahat ederek yardımını hak edenlere yardım eder ve öfkesini hak edenleri acımasızca keser.

Vampire Hunter D Post-Apokaliptik Bir Korku Kabusu

Vampire Hunter D
Vampire Hunter D

Serinin ilk romanı olan 1983 tarihli Vampire Hunter D, okuyucuları MS 12.090 yılında geçen kıyamet sonrası bir dünyayla tanıştırdı. Harap olmuş bir dünyada hayatta kalmak yeterince zor değilmiş gibi, Dünya en karanlık kabuslardan doğan yaratıkların istilasına uğramıştır. Doğaüstü ve biyolojik canavarlar hüküm sürerken, yalnızca en yürekli insanlar yetersiz bir varoluş sürdürüyor. Ancak en dehşet verici güç, mutlak güçle var olan ve herkes üzerinde egemenlik kuran varlıklar, Dünya’nın nükleer yıkımının ardından egemenliğe yükselen eski vampirler olan Soylular’dır. Soylular Dünya’daki en güçlü varlıklardır, Dünya’ya musallat olan tüm dehşetlerin atalarıdır ve sadece çok az kişi onlarla yüzleşebilir. Doris Lang adlı genç kız bu dünyada D ile tanışır ve ondan yardım ister. D, Doris Lang’le birlikte güçlü Kont Magnus Lee ve onun gulyabani ordusuyla karşı karşıya gelir. Vampire Hunter D serisinin ilk filmi, seriyi tanımlayacak tüm özellikleri barındırıyordu: kanlı, damlayan şiddet ve güzel Gotik korku.

İlginizi Çekebilir:  No Game No Life: İkinci Bir Sezon Olacak Mı?

Bir vampir avcısı olarak D, nihai savaşçıdır. Yarı insan yarı vampir olan D, dhampir olarak bilinir. Vampir güçlerinin büyük bir çoğunluğuna sahipken zayıflıklarının çok azına sahip olan D, hesaba katılması gereken bir güçtür. D insanüstü hız, güç, çeviklik, dayanıklılık ve zeka ile donatılmıştır. Vücudu şaşırtıcı bir hızla yenilenir, doğrudan güneş ışığına maruz kaldığında saatler içinde iyileşebilir. Bir avcı olarak D, korkunç bir hilal kılıcı, altı bacaklı mekanik bir küheylan ve çeşitli silah ve silahlarla donatılmıştır. Yarı vampir olan D’nin emrinde bir dizi sihirli yetenek de vardır, ancak genellikle bunları kullanmamayı tercih eder. Cephaneliğindeki belki de en tuhaf şey olan D’nin sol avucunda düşünen ve konuşan bir yüz vardır ve bu yüz rüzgâr vakumları üretebilir ve hatta savaşta gerektiğinde D’yi canlandırabilir. D’nin yüzyıllara dayanan avcılık ve savaş deneyimi, doğaüstü güçleri ve ölümcül silahlarıyla birleşince onu gezegendeki en tehlikeli varlık haline getiriyor.

Vampire Hunter D Batıya Yetişkinler İçin Anime Getirmeye Yardımcı Oldu

Vampire Hunter D 1 jpg
Vampire Hunter D

1985 yılında Ashi Productions, serinin ilk kitabına dayanan tam uzunlukta bir animasyon filmi olan Vampire Hunter D‘yi yayınladı. Toyoo Ashida tarafından yönetilen Vampire Hunter D, özellikle genç yetişkin erkekleri hedef alan ilk anime filmlerinden biriydi. Batılı korku filmlerinden, özellikle de Hammer Films’in 1958 yapımı Horror of Dracula’sından büyük ölçüde etkilenen Vampire Hunter D, aynı zamanda ABD’deki yetişkinler için ilk animasyon korku filmlerinden biri olarak faturalandırıldı. 1980’lerde OVA’ların popülerliği artarken Vampire Hunter D büyük bir başarı elde etti; Batı korku temaları büyüyen pazara mükemmel bir şekilde uyum sağladı. Japon sinemalarındaki başarısı emsal teşkil eden Vampire Hunter D daha sonra 1992 yılında İngilizce dublajlı olarak küçük salonlarda gösterildi.

İlginizi Çekebilir:  En İyi 15 Felsefi Anime

İlk Vampire Hunter D filminin başarısı, OVA pazarında Batı yerelleştirmesi ve dublajının erken bir örneğidir ve ABD anime hayranları arasında kült bir favori olarak unvanını kazanmıştır. Anime Batı’da hala çok genç ve inanılmaz derecede niş bir pazar olduğundan, Vampire Hunter D‘nin başarısı küçümsenemez veya göz ardı edilemez. Robotech (orijinal adıyla Super Dimension Fortress Macross) ve Voltron (orijinal adıyla Beast King GoLion) gibi diğer erken dönem yerelleştirilmiş anime serileri kadar popüler olmasa da Vampire Hunter D, Batılı hayranlar için ortamın ne olabileceğinin sınırlarını zorlamaya yardımcı oldu. Tipik bir çocuk filmi ya da mecha’dan çok daha fazlası olan Vampire Hunter D, yetişkinlere yönelik acımasız temalarla yüksek anime aksiyonunu birleştiren kanlı ve şiddetli bir korku filmiydi.

Vampire Hunter D Anime ve Video Oyunlarında Çok Sayıda Uyarlama Aldı

YouTube video
Vampire Hunter D

Hayranların 1985 yapımı orijinal OVA’nın devamı niteliğinde bir film talebi 2001 yılında Vampire Hunter D: Bloodlust ile ödüllendirildi. Madhouse’un yapımcılığını üstlendiği ve Yoshiaki Kawajiri’nin yönettiği Bloodlust, serinin üçüncü romanı olan 1985 tarihli Vampire Hunter D: Demon Deathchase‘den uyarlanmıştır. Genç kız Charlotte Elbourne vampir Baron Meier Link tarafından evinden kaçırılınca, D onu kurtarması için babası tarafından tutulur. İşleri daha da karmaşık hale getirmek için Marcus Kardeşler olarak bilinen vampir avcısı ekibi de Charlotte’u kurtarmak ve Baron Meier Link’i öldürmek için kiralanır. Bundan sonrası, Kontes Carmilla Elizabeth Bathory’nin şatosunun derinliklerinde gerçekleşen son yüzleşmeyle birlikte, hain bir cehennemde geçen gergin bir kovalamacadır. Bloodlust, gotik güzelliği ve kabusvari dehşetiyle görsel bir başyapıt olan enfes bir güç gösterisi. Sadece Kikuchi’nin romanını beyaz perdeye uyarlamakla kalmıyor, aynı zamanda sürükleyici bir anime korku ve aksiyon hikayesi yaratmayı da başarıyor.

2000 yılında Vampire Hunter D ilk (ve şimdiye kadarki tek) video oyunu uyarlamasını aldı. Playstation’da yayınlanan Vampire Hunter D, Victor Interactive Software tarafından geliştirildi ve Jaleco tarafından yayınlandı. İkinci film olan Vampire Hunter D‘ye dayanmaktadır: Bloodlust’a dayanan PlayStation oyunu, D’nin genç bir kızı aramak için devasa bir kaleyi keşfetmesini konu alıyor. O zamanlar popüler olduğu üzere, Vampire Hunter D, Resident Evil tarzında bir hayatta kalma korku oyunudur. Oyuncular D’ye canavar istilasına uğramış kalede rehberlik etmeli, bolca savaşa ve bulmaca çözmeye katılmalıdır. Bir Vampire Hunter D video oyunu oynama fikri kulağa ne kadar fantastik gelse de, maalesef oyun hayranları ve eleştirmenleri etkilemeyi başaramadı. Oyun kötü görseller ve hantal kontrollerle boğuşuyordu. Resident Evil ve Tomb Raider’ın kullandığı 90’ların sonundaki popüler tank kontrolleri D’ye hiç uymuyordu ve oyunun cansız sunumuyla birleştiğinde, oyunun büyük ölçüde kötülenmesine ve unutulmasına neden oldu.

Vampire Hunter D, Anime Evreninde Tüm Zamanların En Başarılı ve Kalıcı Korku Serilerinden Biri

Vampire Hunter D 2 jpg
Vampire Hunter D

Vampire Hunter D‘nin kalıcı başarısı sadece karakterlerin estetiğinde değil, Hideyuki Kikuchi’nin ondan asla vazgeçmemesinde yatıyor. Adına 41 roman yazılan ve çok daha fazlası gelecek olan Vampir Avcısı D’nin hikayeleri ve maceraları muazzamdır. 2007 yılında Saiko Takaki’nin manga uyarlamaları Digital Manga Publishing tarafından yayınlandı. 2011’de Hideyuki Kikuchi Başka Bir Vampir Avcısı’nı yarattı: The Noble Greylancer, binlerce yıl geçmişte geçen ve Soyluların tarihini detaylandıran bir spin-off prequel serisi. 2022 yılında, Vampire Hunter D. adlı kısa öykünün çizgi roman uyarlaması yayınlandı: Cecile’den Mesaj adlı kısa öykünün çizgi roman uyarlaması Kickstarter’da başlatıldı ve tamamlandı. 2015 yılında Unified Pictures ve Digital Frontier tarafından yepyeni bir CG animasyon dizisi duyuruldu; 2020 COVID-19 salgını nedeniyle beklemeye alınmış olsa da dizi hala yapım aşamasında.

Vampire Hunter D, 2001 yapımı Bloodlust’tan bu yana uzun metrajlı bir animasyon filmi ya da 1999 yapımı PlayStation girişinden bu yana bir video oyunu almamış olsa da, sürekli olarak yeni içerikler üzerinde çalışılmaktadır. Grimdark fantezi ve bilim kurgunun bu başarısı genellikle Berserk ve Souls oyunlarının daha ana akım eserlerine indirgenir, ancak Vampire Hunter D 40 yılı aşkın süredir güçlü bir şekilde devam ediyor. Adını taşıyan 41 roman ve dünya çapında satılan 17 milyondan fazla kopya ile Vampire Hunter D, tüm zamanların en çok satan kitap serilerinden biridir. D’nin evim dediği lanetli kıyamete hiç adım atmamış olanlar için onlarca yıllık macera olarak söylenebilir.

Kısa Anime Filmleri

10 En İyi Kısa Anime Filmleri, Sırasına Göre

Josei Anime

En İyi Josei Animeleri, Sıralı