in ,

Webtoon’lar Animedeki Bir Sonraki Büyük Olay mı?

Animeye dönüşen webtoonların son modası kalıcı hale geldi mi?

Hem hayranlar hem de eleştirmenler şimdiden Netflix’te yayınlanan LOOKISM’e olumlu eleştirilerde bulundu. Webtoon’lar, son yıllarda artan popülariteleri nedeniyle dünyayı kasıp kavuran Hallyu veya Kore Dalgası’syla eğlence endüstrisinde Güney Kore için şu anda önemli bir para kaynağı.

Ayrıca Aniplex ve Crunchyroll , A-1 Pictures stüdyosunun merakla beklenen anime serisini hayata geçireceği bir diğer ünlü webtoon Solo Leveling’in 2023 için anime uyarlamasını duyurdu.

Webtoon Nedir?

Webtoon
Webtoon

Webcomics veya Güney Koreli manhwa olarak da adlandırılan webtoonlar, elbette yeni bir şey değil, ancak bu tür medyanın, zaten büyük potansiyele ve popülerliğe sahip, neredeyse sonsuz bir hikaye kaynağı olarak hizmet ettiği inkar edilemez. Buradan çıkan birçok hikâye Kore dizilerine uyarlandı ve son yıllarda denizleri aştı ve tipik olarak iyi karşılanan animelere uyarlandı.

Webtoon olarak bilinen bu webcomic’ler siyah beyaz olmak yerine bazen tamamen renklidir ve hatta ses efektleri ve hatta fon müziği içerirler. Ülkenin fiziki çizgi roman satışları 2003 civarında düşmeye başladığında, pazarın yaşlanan eski modelinin yerini alacak yeni ve gelecek vaat eden bir pazar kuruldu. Bu dijital çizgi romanlar bir akıllı telefon, tablet veya bilgisayarda görüntülenmek üzere tasarlandı.

Webtoon Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

image 147
Noblesse

Formatın büyümesinden ülkedeki en popüler iki platform olan Naver Webtoon ve Kakao Webtoon sorumluydu. 2021 verilerine göre, Kakao Webtoon’un Japon iştiraki Piccoma, 96 milyon dolarlık aylık gelirle TikTok’un ardından dünyanın en çok hasılat yapan ikinci oyun dışı uygulaması. Her iki site de kayıtlı içerik oluşturucuların webtoon’larını ücretsiz olarak göndermelerine izin veriyor, bu da çok çeşitli hikaye ve başlıklara olanak sağlıyor, böylece yapımlar büyük hayran kitleleri topluyor ve sayısız hikaye anlatımı olasılığı ortaya çıkıyor.

Webtoon’lar, muazzam potansiyelleri, çeşitlilikleri ve hızlı, hareket halindeyken tüketim potansiyelleri nedeniyle Güney Kore’de ve başka yerlerde giderek daha popüler hale geldi. Hızlı, keyifli eğlencenin memnuniyetle karşılandığı bu zamanın hedef kitlesi için de çok uygunlar. Ek olarak, Korelilerin aşina olduğu kültürel hikayeler sunarlar ve dünyanın geri kalanına Kore gelenekleri hakkında bilgi sağlarlar. Webtoon’lar, pazar erişimi açısından başarı için giderek daha fazla diğer ülkelere bakıyor.

Webtoon’lara, çeşitli mobil uygulamalar sayesinde dünyanın her yerindeki müşteriler tarafından geniş çapta erişilebilir ve Güney Koreli kuruluşlar, webtoon içeriğinin diğer ülkelere ihracatını sağlıyor. Dayandıkları çizgi romanlar, süper kahraman filmleri ABD’de ve tüm dünyada kamu ve gişe rekorları kırsa bile, yalnızca ABD’de değil, daha çok bir nişle sınırlıdır. Öte yandan, webtoon olarak bilinen Güney Kore menşeili dijital çizgi roman formatı, son zamanlarda Doğu Asya dışında da biraz ses getirdi.

İlginizi Çekebilir:  En İyi 15 Fantastik BL Manhwa

Webtoon’ların Live Action Uyarlamaları

Webtoon
All Of Us Are Dead

Güney Kore’deki popülariteleri göz önüne alındığında, webtoon’ların yerel izleyiciler için uyarlanması beklenebilir. Bu nedenle, mevcut trende uygun olarak, oldukça başarılı olan ve artan sayıda Güney Kore webtoon’ları beyaz perdeye dönüştürüldü. Diğer medya biçimlerine dönüştürülmeden önce, Netflix’teki en güncel ve istisnai K-dramalarından bazıları, romantizmden korkuya kadar farklı türlerde geçen olay örgüsüne sahip webtoon’lardı.

K-dramalarına uyarlanan ve Netflix’te bulunan bazı webtoon örnekleri, Llana’nın aynı isimli webtoon’una dayanan, ölmek isteyen insanları kurtarmak için ölülere rehberlik eden bir grup ölüm meleği hakkındaki doğaüstü drama olan Tomorrow, zombi kıyamet dizisi All Of Us Are Dead, aynı zamanda doğaüstü gerilim filmi olan Hellbound, Joo Dong- Geun’un Now At Our School webtoon’una dayanmaktadır, Güney Kore zombi filmi Train To Busan’ı yönetmesiyle ünlü, aynı zamanda uyarlamayı da yöneten Yeon Sang-Ho’nun aynı adlı webtoon’una dayanmaktadır — ancak yalnızca Netflix’te değil, True Beauty Rakuten Viki’de bir webtoon’un bir K-dramasına uyarlanmasının başka bir örneğidir.

ABD ve Japonya kıyılarını yıkayan Kore Dalgası

Webtoon
Tower Of God

Tanınmış bir K-Pop grubu olan BTS, iki yıl üst üste ABD’de en çok satan sanatçı unvanını elinde tutuyor. ABD gişe tarihinde en çok hasılat yapan dördüncü yabancı film, Bong Joon-2020 Ho’nun Oscar ödüllü filmi Parasite ve Squid Game, ABD’de ve uluslararası alanda büyük bir hit oldu ve bir Emmy kazandı. Variety’ye göre, çıkışından sonraki ilk 28 günün sonunda platform aboneleri tarafından 1,7 milyar saat görüntülenmeye ulaştı. Japonya da K-Drama modasını yakalıyor.

Söylenen her şeyin ışığında, Güney Kore web çizgi romanlarının animeye uyarlanmaya başlaması hiç şaşırtıcı değil. Japonya’da büyük K-Dramalar Kore’deki kadar popüler. Goblin ve Descendants Of The Sun, bu hakları önemli miktarda paraya sattı. K-Pop idollerinin anime için açılış ve kapanış temaları yazma geçmişi var ve Oricon listelerinde üst sıralarda yer almaya devam ediyorlar. Öyleyse neden ilgi çekici web çizgi romanlarını animeye uyarlamayasınız? Bu bir fenomen değil, bu makalede şimdiye kadar açıklanan olaylar dizisinin bir sonucu.

2020’de dünyanın en büyük web çizgi romanı yayıncısı WEBTOON, Crunchyroll gibi kuruluşlarla ortaklık kurarak ve geniş kitap ve yazar kitaplığını filmler, TV, etkileşimli eğlence, lisanslama ve pazarlama gibi eğlence platformlarıyla birleştirerek hedef kitlesini genişletti.

2020’nin ateşi olarak görülen ve şimdiden ikinci sezonu duyurulan Tower of God, NAVER ve Crunchyroll ilişkisinin, tanınmış webtoon’lardan uyarlanan Crunchyroll orijinallerini üreten ilk çıktısı oldu. Japonya’da üretilen animenin açılış ve kapanış tema şarkıları ünlü K-Pop grubu Stray Kids tarafından seslendirildi. The God Of High School ve Noblesse, Crunchyroll’da da mevcut.

Solo Leveling animesinin 2023’te ve bahsedilen diğerlerinden farklı olarak Güney Koreli bir stüdyo olan Studio Mir tarafından Kore’de yapılan, Kore’de geçen ve Koreli seslendirme sanatçılarıyla seslendirilen Lookism’in Netflix’te başarılı bir şekilde yayınlanmasından sonra piyasaya sürülmesi planlanıyor. K-Pop grubu ATEEZ’in açılış şarkısı “Like That”, animenin ana karakterlerini K-Pop’un animasyonlu bir MV tarzında dans ederken gösteriyor, Kore Dalgası’nın daha fazla insana ulaşmaya çalışmaktan henüz vazgeçmediği söylenebilir.

İtachi

Naruto: Itachi Uchihaları Neden Öldürdü?

Manhwa

Solo Leveling Dışında Okunması Gereken En İyi Kıyamet Manhwaları