in , ,

Özgün Çizimleriyle Which Hat Atelier, Yeni Fullmetal Alchemist Olma Yolunda

Witch Hat Atelier

Oldukça özgün hikayesi ve çizimleriyle Fullmetal Alchemist, çoğu insanın gönlünde taht kurmuş bir anime. Son günlerde çok popüler olan ve bir anime uyarlamasının geleceği söylenen Which Hat Atelier ise pek çok açıdan Fullmetal Alchemist ile benzer özellikler taşıyor.

Bazı animeler kısa süreli popülerliğin tadını çıkarırken, diğerleri iz bırakmayı başaramayabilir. Öte yandan, anime hayranlarının gönlünde yıllarca hatta belki de daha uzun süre kalacak olan seriler de var. Peki hangi animelerin bu gruba girebileceğini tahmin edebilmek mümkün mü?

Popüler manga Witch Hat Atelier için bir anime uyarlaması üzerinde çalışıldığı duyuruldu ve bu da pek çok hayranını oldukça sevindirdi. Serinin bu kadar sevilmesi sadece manganın kendisinin sevilmesine değil animenin topluluğun favorisi Fullmetal Alchemist ile olan benzerliklerine de dayanıyor. Which Hat Atelier’ın da FMA:B gibi, animesinin çıktığı yıl, en çok izlenen serilerden biri olması bekleniyor. Bu yazımızda, Which Hat Atelier’ın Fullmetal Alchemist ile olan benzerliklerini inceleyeceğiz.

Which Hat Atelier’in Hikayesi

image 64

Which Hat Atelier, Shirahama Kamome tarafından yazılan ve 2016 yayımlanmaya başlanan fantastik ve macera türünde manga. Yıllar önce bir yabancıdan aldığı sihir kitabı sayesinde sihirle tanışan ve ona anında âşık olan genç kız Coco’nun macerasını anlatıyor. Fakat Coco’nun yaşadığı evrende bir cadı olabilmek için cadı olarak doğmuş olmak gerekiyor, başka türlü sihir yapılması mümkün değil. Coco, annesiyle birlikte terzi olarak yaşadığı hayattan oldukça memnun bir yaşam sürerken Qifrey adından bir cadı köylerine uğradığında sihrin ardındaki büyük gizemi öğrenir ve elindeki sihir kitabından kazara yaptığı bir büyüyle büyük bir felakete yol açar.

Neyse ki Qifrey, onu sebep olduğu felaketten kurtarır fakat annesi Coco kadar şanslı değildir. Tersine çevirmenin bilinen bir yolu olmayan bir büyüyle taştan bir heykele dönüşür. Sihir kitabının ve yazarının izinin nasıl sürüleceğine dair tüm ipuçları kaybolur. Sonrasında Qifrey, Coco’yu çırağı yapmaya karar verir ve onu atölyesinde diğer üç çırak cadıyla birlikte yaşaması için alıp götürür. Coco ise burada sihrin gerçek doğasını öğrenmek ve annesine yaptığı büyüyü tersine çevirmek için çalışmaya başlar.

İlginizi Çekebilir:  Netflix’in Yeni Anime Serisi Super Crooks’un Fragmanı ve Çıkış Tarihi!
image 66

Tazecik bir cadı çırağı olan Coco, kendisine çok yabancı gelen bambaşka bir dünyanın içine girdiğini fark eder. Ancak Qifrey’in rehberliğinde, diğer çıraklarla birlikte atölyede kendine bir yer bulur. Cadı dünyasında türlü entrikalar dönerken Coco, yavaş yavaş hem dış dünyadaki sihri hem de kendi içindeki sihri keşfedecektir.

Mangasını sıkı takip eden hayranların yeni çıkacak anime uyarlamasından beklentileri oldukça yüksek. Comic-Con International’da “En İyi Manga” ve YALSA’da “Gençler için En İyi On Grafik Roman” ödüllerine layık görüldü. Bununla birlikte, Which Hat Atelier’nin hikayesi, dikkatli incelendiğinde özellikle de Nisan 2009’da yayınlandığından beri sürekli olarak listelerin zirvesinde yer alan Fullmetal Alchemist: Brotherhood ile paylaştığı güçlü yönleriyle göze çarpıyor. FMA:B’yi bu kadar iyi yapan şeyin ne olduğunu ve Which Hat Atelier’in sahip olduğu güçlü hikayeyi bilen hayranlar, ikincinin de ilki gibi kült bir anime olma potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor.

Fullmetal Alchemist: Brotherhood’dun Doğru Yaptığı Şey Neydi?

image 65

Fullmetal Alchemist: Brotherhood, 64 bölümden oluşan sağlam hikayesiyle, sadık ve kalıcı bir hayran kitlesine sahip olmayı sonuna kadar hak eden bir anime. Her biri 100’den fazla bölüme sahip popüler shounen serileriyle karşılaştırıldığında FMA:B, filler bölümlerle izleyiciyi asla sıkmayan bir gidişat izliyor. Çünkü Edward ve Alphonse Elric’in çok açık ve net bir tane büyük hedefleri var: bedenlerini geri kazanmak. Çıktıkları yolculukta ve gittikleri her yerde insanlara yardım edip onları homunculuslardan kurtarsalar bile, Ed ve Al bedenlerini geri almış olarak eve döndüklerinde hikâye sona eriyor. Sonuç olarak, bölümlerin ve hikâyenin gereksiz yere uzatılmadığı ve tam olması gerektiği zamanda bittiği bir anime Fullmetal Alchemist.

Hikâyenin kalitesini, kötü karakterlerin işlenişinde de görmek mümkün. Homunculus’lar seyirciye serinin başında tanıtılıyor ve bu varlıkların Yedi Günah’a dayandığı ve efendilerinin onların eylemlerini yönettiği açıklanıyor. Alt ettikleri her günahla birlikte karakterler yeni bir şey öğreniyor ve bu da hikâyenin ilerlemesine katkı da bulunuyor. Kötü adamlar tarafından yapılan planlarda sürekli karakterlerimizin karşısına sürprizler ve şaşırtmacalar çıksa da hikâyenin sonunda Ed ve Al, nihai hedeflerine ulaşıyor.

image 68

FMA:B yetişkin karakterleri de birçok popüler shonenin kullanmadığı bir şekilde kullanıyor. Birçok animede gençlere akıl hocalığı yapan tek veya birkaç belirli yetişkin varken, FMA:B’de hepsi farklı ve önemli roller oynayan çok sayıda yetişkin var. Bu yetişkinlerin, zayıflıklarını ortaya çıkaran ve karakterlerini zenginleştiren özgün hikayeleri var. Ayrıca bu karakterlerin olaylara bakış açıları da Ed ve Al’den oldukça farklı. FMA:B’de ırkçılık ve askeri konuları dikkate alanlar neredeyse sadece yetişkinler; genç karakterler anime boyunca doğru bakış açısını yakalayamıyor. Ek olarak animenin bu konular üzerinde bu kadar durması, yıllar boyunca çoğu izleyiciden önemli ölçüde beğeni topladı.

FMA:B’nin evreni da başarısına katkıda bulunuyor. Simyanın kullanımı sürekli açık bir şekilde açıklanıyor ve belli kuralları var, ancak bu kurallar eğlenceli yorumlara ve kullanıma açık. Karakterler simyayı, özel manevralar ve güç karmaşasına dönüşmeden kurallara sadık kalacak şekilde kullanabilirler. Düzgün hikâye yapısı, nüanslı bakış açılarına sahip ilgi çekici yetişkin karakterleri ve kendine hayran bırakan kural sistemine sahip evreni, FMA:B’yi on yıl sonra bile en iyi animelerden biri yapıyor.

Peki Witch Hat Atelier FMA:B’ye Nasıl Benziyor?

image 67

Witch Hat Atelier, FMA:B’nin net hedefleri, sağlam karakterleri ve harika evrenine gösterdiği benzerlikle popüler olmayı sonuna kadar hak ediyor. Coco’nun nihai hedefi en başından beri açık: annesini kurtarmanın bir yolunu bulacak ve hikâye muhtemelen bu olay örgüsü çözüldüğünde sona erecek. Ancak, tıpkı FMA:B’deki yedi homunculuslar’ın hikayeyi ilerleten basamaklar olması gibi, Coco’nun da yaptığı büyüyü tersine çevirmeye başlamadan önce bir dizi sınavdan geçmesi gerek. Bu ölçütlerin yerinde olması, hikâyeye, hız kazandıran ve izleyicinin Coco’nun ilerleyişini anlamasına yardımcı olan bir yapı kazandırıyor.

Witch Hat Atelier aynı zamanda Coco’ya gizemli sihir kitabını veren ve the Brimmed Hats olarak bilinen grubu da hemen kötü karakterler olarak izleyiciye tanıtıyor. Hikâye ilerledikçe karakterler daha karmaşık bir hale gelirken de düşmanca bir varlık gösteriyorlar ve okuyucuların, bir nedenden dolayı hedeflerine ulaşmak için Coco aracılığıyla hareket etmeyi seçen bu gizemli organizasyona odaklanmasını sağlanıyor.

Witch Hat Atelier’deki yetişkin karakterler de FMA:B’dekilere benzer şekilde karmaşık karakterler. Özellikle Qifrey öğrencileri arasında popüler ve onlara değer veriyor ancak sırlarının ortaya çıkmasını önlemek için çevresindekileri manipüle etmekten de geri kalmıyor. Hem çocukların hem de yetişkinlerin toplumdaki rolü sorusu yoğun ve anlatıyı zenginleştirecek bir şekilde ele alınıyor. Sihir dünyası, bize, bir çocuğun zihnini büyünün sırrından arındırmak için hafızasını silmekten çekinmeyen Moralis Şövalyeleri’ni tanıttığında cadılar iyilik perileri gibi görülmekten çıkıyor ve Coco’nun atölyedeki güvenliği bile sorgulanabilir hale geliyor. Tamamen Coco’nun bakış açısından anlatılsaydı, bekçileri izleyenler ve ayrımcılık yapan bir büyü sisteminin ahlak anlayışı gibi konular ele alınırken hikâye derinliğini kaybederdi.

Son olarak, Witch Hat Atelier’in dünyası inanılmaz derecede zengin ve detaylı; büyünün uygulanma şekli, yaratıcı kullanım söz konusu olduğunda büyük bir esnekliğe izin verirken aynı zamanda dikkatlice kontrol edilmesini de gerektiriyor. Witch Hat Atelier’deki büyü FMA:B’deki simyadan bile daha katı kurallara sahip, bu nedenle Coco’nun eşit takastan daha fazla değişkenle uğraşması gerekiyor. Bu da onun bir cadı olarak yolculuğunda, zorluklara karşı her zaferini daha tatmin edici hale getiriyor. Bir bütün olarak evrenine ve bunun hikâyeyi nasıl etkilediğine bakınca Which Hat Atelier birçok hayran teorisine açık bir manga ve animesinin de mangası kadar başarılı olacağını ön görmek mümkün.

Tüm bu yönlerden, açık bir son, yetişkin karakterlerin iyi bir şekilde kullanılması ve sağlam kurallara ve bolca maceraya kucak açan ayrıntılı bir dünya olan Witch Hat Atelier, Fullmetal Alchemist:Brotherhood’u popüler yapan çoğu önemli özelliğe sahip. Bu da yakın zamanda çıkacak anime uyarlamasının da nasıl en iyilerden biri olma potansiyeline sahip olduğunu gözler önüne seriyor.

Burcuna Göre Hangi Monster Karakterisin

Burcuna Göre Hangi Monster Karakterisin?

Skip to Loafer

Sezonun Shoujo Rüzgarı Estiren İncisi: Skip to Loafer