in , ,

One Piece Odyssey’e Yeni Başlayanlar İçin 7 İpucu

Bu yazımızda dünyaca ünlü One Piece’in oyun uyarlaması olan One Piece Odyssey’e yeni başlayacaklar için 7 ipucu verdik.

One Piece, en sıkı anime ve manga hayranları için bile ürkütücü bir seri. 1997’den beri devam eden manga serisinde sayısız macera, detay ve yan hikâye var. Neyse ki One Piece Odyssey ile ilgilenen ancak hikâyesini bilmeyen RPG hayranları için seriyi anlamak oldukça kolay.

Luffy D. Monkey, One Piece hazinesini aramak için dünyayı dolaşan bir grup korsanın kaptanıdır. Luffy, mürettebatındaki bazı karakterler ve serinin kötü adamlarının çoğu, onlara güç veren sihirli bir meyve yemiştir. Mesela Luffy lastik bir adam gibi esneyebilir veya Nico Robin karşısındakinin vücut parçalarını kopyalayabilir. Oyunun konusu hakkında bilmeniz gereken tek şey bundan ibaret, oyun herhangi bir ana arc ile bağlantılı değil. Bazı temel durumlar dışında vereceğimiz ipuçları başlangıç aşamasında işlerinizi kolaylaştıracak.

Oyunda Zorluk Seviyesi Bulunmuyor

One Piece
One Piece

One Piece Odyssey hem RPG türüne yeni başlayanlar için, hem de değil. Potansiyel oyuncuları en başından uzaklaştırabilecek zorluk seviyeleri bulunmuyor. Oyundaki dövüşlerde zorluk ile kolaylık arasında ince bir denge gözetilmiş.

Oyunda ilerlemek için en iyi yöntem, ilk başta sıkıcı görünebilir ama karşılaştığınız her canavarla savaşmak. Herhangi bir RPG’de normal bir seviyeye kadar çıkmak, hayatta kalmanın anahtarıdır. Çoğu hayranın şimdiye kadar bildiği gibi, tecrübe türün bir parçasıdır. Düşmanlara göre daha yüksek seviyeli olmak daha da iyidir, ancak bu oyuncuların meydan okuma duygusu yaşamasını engelleyebilir.

Samus’lanacaksınız!

One Piece
One Piece

Oyunun ilk birkaç saati, oyunculara animedeki Hasır Şapka Korsanları’nın kendilerine özgü tekniklerinin çoğunu denemeleri için iyi bir zaman veriyor. Oyuncular, destansı bir RPG’nin başlangıcı için fazla güçlü olduklarını ve bu içgüdülerinin doğru olduğunu fark edebilirler.

Oyunun bir noktasında ekip adanın koruyucusu olan Ateş Devi ile karşılaşacak. Samus’un her Metroid oyununda yükseltmelerinin elinden alması gibi, mürettebatın güçleri ellerinden alınacak. One Piece Odyssey’de bazı Metroidvania unsurları var, bu yüzden bu durum o kadar da şaşırtıcı değil. Ha bu arada güçler yetenekler falan demişken oyundaki bazı karakterler engelleri ortadan kaldırabiliyor, mesela Zoro’nun demir parmaklıkları kesebilmesi gibi.

Düşman Türlerine Alışın

One Piece
One Piece

Düşmanların ve korsan ekibinin hepsinin savaş türleri ve koordineli dizilimleri var. Örneğin, Luffy bir Güç türünde, Nami ise bir Hız türünde bir savaşçı. Bu türler bir örnek göstermek gerekirse Fire Emblem oyunlarındaki silah çarkı sistemi gibi çalışıyor. Ya da bizim daha kolay anlayacağımız cinsten taş kağıt makas düzeni gibi.

One Piece Odyssey’de Güç , Hız’a karşı güçlü, Hız, Tekniğe karşı ve Teknik de Güce karşı güçlü. Eğitim aşamasından sonra karakterler hemen savaşa girip çıkabiliyor, bu nedenle oyuncuların bu türleri hızlı bir şekilde öğrenmesi gerekiyor. Başarılı olmak için karakterleri değiştirmek veya düşmanları daha hızlı ortadan kaldıracak yetenekleri kullanmak gerekiyor.

Yetenek Yükseltmeleri Nasıl Çalışır?

One Piece
One Piece

Çoğu RPG’nin aksine bu oyunda yetenekler seviye atladıkça gelişmiyor. Bunun yerine, oyuncular dünyada yeşil renkli belirli küp kümelerini bulduklarında gelişmeler açılıyor. Oyuncular ayrıca bu yetenekleri yükseltmek için kullanılabilecek küpler alabiliyorlar.

Oyuncuların pek fark edemediği güzel şey ise, bu yükseltme küplerinin kaldırılıp istenildiği kadar yeniden atanabilmesi. Bu durum oyunda pek çok kombinasyonun test edilmesine olanak sağlıyor. Örnek olarak, tüm küpleri Nami’nin çeşitli alan hasarlı yıldırım yetenekleri gibi bir alan saldırı yeteneğine koymak, savaşların daha hızlı ilerlemesine yardımcı olacaktır.

Boss Dövüşleri Sırasında Önce Daha Zayıf Düşmanları Yenin

One Piece
One Piece

Boss dövüşleri, oyundaki en eğlenceli savaşlardan bazıları. Bunun nedeni, oyuncuları oyunun mekaniğine ne kadar iyi uyum sağladıklarını test ediyor olmaları. Her boss’un onları yenmek için kullanılabilecek farklı bir stratejisi var, ancak çoğu RPG’de, özellikle One Piece Odyssey’de yardımcı olacak genel bir ipucu var.

Bir boss’un etrafında köleleri varsa, oyuncular önce onları ortadan kaldırdığından emin olmalıdır. Etrafta öncü düşmanlar varken, düşmanların ekibe zarar vermek için daha fazla şansı olur, bu yüzden onları hızlı bir şekilde öldürmek sağlam bir stratejidir. Bu nedenle, boss’a minyonların eşlik etmesi durumunda, bire bir dövüşlerden önce alan saldırılarını artırmak iyi bir fikirdir.

Kırmızı Ünlemlerden Uzak Durun

One Piece
One Piece

Hangi oyun olursa olsun eğer ekranda kırmızı bir ünlem işareti görüyorsanız ondan önce uzak durun. Bu oyunda harita, oyunculara oyunda nereye gidecekleri konusunda rehberlik ediyor. Hikaye bölümleri kırmızı ünlem işareti ile işaretlenmiş durumda, bu yüzden kaybolması zor. Adayı veya açılan diğer yerleri keşfetmek çok verimli olabileceğinden, oyuncular her zaman doğrudan bu hikaye noktalarına gitmemeli.

Oyun her bir köşesi keşfedilecek devasa bir açık dünya oyunu değil, ama alışılmışın dışında pek çok gizem var. Ayrıca, başka bir keşif önerisi için, oyuncuların tetikleyicileri çalıştırmak için sürekli basılı tutmak zorunda kalmamaları için seçeneklerde otomatik çizgiyi açmaları gerekiyor.

Sık Sık Kaydedin

One Piece
One Piece

One Piece Odyssey , oyuncuların yirmi açık slotta manuel olarak oyunu kaydetmeye olanak tanıyor ve bu, RPG hayranları için harika bir şey. Tüm oyunu tekrar oynamak zorunda kalmadan daha yakın bir zamana geri dönebilmeleri için en sevdikleri noktalarda kaydetme fırsatı veriyor.

Bu, oyuncuların bir kaydetme noktası açılır penceresini gördüklerinde kaydetmeleri, genel ipucu için bir bonus. Ayrıca, bir dosyanın bozulması veya oyuncuların herhangi bir nedenle daha önceki bir kayıt noktasına geri dönmesi gerekmesi durumunda sık sık kayıt oluşturmak hayat kurtarabilir. Hazırlıklı olmak en iyisidir ve aşırı kaydetmek asla küçümsenecek bir şey değildir.

One Piece Odyssey 13 Ocak 2023’te yayınlandı ve PC, PS4, PS5, Xbox One ve Xbox Series X’te mevcut. Oyunun fiyatı Steam’de 719 TL.

İçerik Yazarı ideaswonderland

Bir cevap yazın

Anime

Rock Müzik Severler İçin En İyi 10 Anime

İsekai Anime

Sırasıyla Gelmiş Geçmiş En İyi 23 İsekai Anime