in ,

En İyi Organize Suç Animeleri

En İyi Organize Suç Animeleri

Bu organize suç animeleri, gangster filmlerini animenin eşsiz güzelliğiyle birleştirerek suç öykülerini sevenler için hem muhteşem görsellere sahip, hem de heyecan dolu bir deneyime sürüklüyor. Gangsta’nın ahlaki açıdan belirsiz karakterlerinden, “Phantom: Requiem for the Phantom“un karmaşık karakter ilişkilerine bu seriler suç dünyasının psikolojik tarafını ele alıyor. Aksiyon dolu Jormungand ya da karanlık ve ciddi Banana Fish bu animeler suç dizilerine meraklı herkes için bir şeyler sunuyor.

Mafya, yakuza veya triad olsun insanlar uzun zamandır suçlulara ve çetelere ilgi duymakta. Bu listede birçok kültürün suç dünyasını keşfeden aksiyonla, silahlarla dolu, ahlakı sorgulayan, psikolojik ve felsefi animeler var.

Bu listedeki seriler Holywood’un gangster filmlerinin özelliklerini anime tarzıyla harmanlayarak muhteşem dövüş sahneleri ve eşsiz soundtrackleriyle en sıkı suç dizisi hayranlarını bile tatmin edecek.

Gangsta

image 13
Gangsta
MyAnimeList Puanı7.94
Çıkış Tarihi2015
Bölüm Sayısı12

Serinin adı, içeriği hakkında izleyiciye yeterli bilgiyi veriyor. Görsel açıdan etkileyici açılışı sunduğu her şeyi gösteriyor: uyuşturucu, fuhuş ve gangsterlar. Ergastalum kasabasında ‘twilights’ adına sahip, güçlerini özel bir ilaç sayesinde edinmiş bir grup süper insan bulunur. Twilights’dan Nicholas Brown ve Worick Arcangelo ‘handymen’ ikilisini oluşturur. Başka kimsenin yapamayacağı işleri hallederler.

Maalesef seri hikaye sonuçlanamadan bitiyor ve yapımcısı stüdyo Manglobe Gangsta ile sona eriyor dolayısıyla bu seri muhtemelen ikinci sezonuna sahip olamayacak. Manga için bir promosyon gibi olsa da, anime kendi başına da oldukça iyi olarak kalıyor.

Phantom: Requiem for the Phantom

image 1 5
Phantom: Requiem for the Phantom
MyAnimeList Puanı7.80
Çıkış Tarihi2009
Bölüm Sayısı26

Nitroplus isimli görsel romandan uyarlanan Gen urobuchi tarafından yazılan ve yönetilen Phantom: Requiem for the Phantom Zwei isimli genç demans hastasının ünlü suç örgütü Inferno tarafından kaçırılmasını konu alıyor. Inferno’nun ünlü suikastçısı Ein tarafından örgüte maşa olması için beyni yıkanan Zwei, anılarını geri almak içim Inferno’nun acımasız dünyasında savaş veriyor.

Daha çok karakter gelişimi isteyen izleyiciler aksiyon sekanslarından çok Ein ve Zwei arasındaki ilişkiye ilgi duyabilir. Zaman atlamasından dolayı karakterlerin yaşları konusunda bir uyumsuzluk olsa da Phantom: Requiem for the Phantom izlemeye değer bir animedir.

Jormungand

image 2 4
Jormungand
MyAnimeList Puanı7.80
Çıkış Tarihi2012
Bölüm Sayısı24

Temelde Black Lagoon’la pek çok benzerliği olan Jormungand. Jonah Mar’ın eski bir çocuk askerin, yasadışı silah satıcısı Koko Hekmatyar’ı koruma görevi almasını takip ediyor. Sorun şu ki Jonah silahlardan, silah tüccarlarından nefret ediyor ve bu Koko’ya sadıklık konusunda iç çatışmalar yaşamasına sebep oluyor.

Bunun için karakter derinliği ve konudan feda etse de Phantom: Requiem for the Phantom’un aksine Jormungand daha aksiyon odaklı. Eğer beyninizi kapamak istiyorsanız bu anime tam size göre!

Michiko & Hatchin

image 3 4
Michiko & Hatchin
MyAnimeList Puanı7.83
Çıkış Tarihi2008
Bölüm Sayısı22

Japonya’da geçmeyen bir anime bulmak kolay ama Latin Amerika’da geçen bulmak oldukça zor. Güney Amerika’nın Diamandra ülkesinde geçen Seri kaçak mahkûm Michiko Malandro’nun eski sevgilisi Hiroshi Morenos’u aramasını anlatıyor. Michiko amacına ulamak için Hana Morenos’u (Hiroshi’nin sözde kızı) istismarcı koruyucu ailesinden kurtarıyor ve ona Hatchin adını takıyor. Talihsizlik sonucu Monstro Preto isimli suç örgütü üyesi durumu anlıyor ve bir kovalamaca başlıyor.

Samurai Champloo ve Ergo Proxy’nin arkasındaki zihinler tarafından yapılan seri muhteşem görselliği ve harika müzikleriyle dikkat çekiyor, dünyanın gözden kaçırılan bir bölgesinin gerçekçi ve kendine özgü karakterlerle temsilini sağlıyor.

91 Days

image 4 4
91 Days
MyAnimeList Puanı7.83
Çıkış Tarihi2016
Bölüm Sayısı12

1920’lerin alkol yasağı mafya serileri için uygun bir zemin sunuyor. 91 Days bunların içinde oldukça öne çıkıyor. Vanetti çetesi tarafından ailesinin öldürülmesine şahit olan Angelo Lagusa intikam peşindedir. 7 yıl saklandıktan sonra Don Vincent’dan intikam almak için kanunsuzluğun başkenti Illionis e gelir ve bunu Don’un oğlu Nero ile arkadaş olarak yapar.

bu serinin tipik bir aksiyon animesinden çok The Godfather veya Goodfellas’ı andırdığını söylenilebilir. İntikam hikayelerini sevenler ahlaki olarak karmaşık ana karakteri . Stilize aksiyon sahnelerini ve zekice alınan risklere bayılacaktır.

Cyberpunk: Edgerunners

image 5 4
Cyberpunk: Edgerunners
MyAnimeList Puanı8.60
Çıkış Tarihi2022
Bölüm Sayısı10

Cyberpunk 2077, tartışmalı olarak çıkmış olsa da aynısı oyunun bir yıl öncesini anlatan ve aşırı beğenilen animesi için söylenemez. Her sahnesi göz ve kulaklara şölen olan seri araçlardan yapılan çapraz ateş sonucu kendisi ve annesi yaralanan genç Daviz Martinez’in hikayesini anlatıyor.

Giyene süper hız veren prostetiğiyle donanmış Martinez Ona bunu yapanlardan intikam alma yemini ediyor. Lucy Kushinada Martinez’in yeteneklerinin farkına varır ve onu suç örgütüne katar. Bundan sonra ana karakterimiz kontrolü dışında pek çok ahlaki ikilemlerin içine düşer.

Banana Fish

image 6 4
Banana Fish
MyAnimeList Puanı8.48
Çıkış Tarihi2018
Bölüm Sayısı24

Shojo animelerin tatlı ve sevimli olması gerektiğini kim söylemiş? Banana Fish, Akimi Yoshida’nın 1985 yılında yayımlanan mangasının bitişinden 24 yıl sonra anime edildi. 1980’lerin New York’unda geçen seri, 17 yaşında bir çete lideri olan ve gizemli ‘Banana Fish’i araştıran Ash Lynx ve Çeteler üzerine görevli olan fotoğrafçı Eiji Okumura’nın hikayesini anlatıyor.

Seri, anime ve manga dünyasındaki en etkililerden biri sayılıyor. Özellikle erkekler arasında geçen aşk konusunda büyük etkisi var. İzleyiciler ‘Shojo’ etiketine bakıp da yanılmasın Banana Fish çocuk istismarı, uyuşturucu ve çete terörü hakkında problemlere değinen son derece karanlık bir seri.

Gungrave

image 7 4
Gungrave
MyAnimeList Puanı7.83
Çıkış Tarihi2003
Bölüm Sayısı26

Gungrave üzerine biraz bilimkurgu serpilmiş klasik bir mafya animesi. Brandon Heat ve Harry MacDowel isimli iki yakın arkadaşın Millenion çetesinde yükselmesini anlatırken Brandon, Harry tarafından öldürülür ve daha sonra necrolyzation denilen yasaklı teknik sayesinde hayata döndürülür. Artık Seri Haryy’nin ihaneti ve Brandon’un intikamını konu alır.

Gungrav, kaynak materyali genişletmiş hatta geliştirmiş olsa da tıpkı esinlenildiği oyunlar gibi hak ettiği değeri görememiş bir seri olarak kalmıştır.

Black Lagoon

image 8 3
Black Lagoon
MyAnimeList Puanı8.03
Çıkış Tarihi2006
Bölüm Sayısı24

Holywood tarzı aksiyon severler bu klasik seriye bayılacak. İş adamı Rokurou Okajima Güneydoğu Asya denizinde mal kaçakçılığı yapan bir grup korsan olan Lagoon Company tarafından esir alınır ve Eski işinden öğrendiği becerileri sayesinde arabulucu olarak onlara katılır. Rock lakabı verilen Rokurou yeni tayfasıyla Roanapur denilen suç şehrine gitmek zorundadır.


Anime komik sahneleriyle birlikte şaşırtıcı şekilde iyi olarak suç hayatı hakkında felsefe de yapıyor. Çok çeşitli kahraman kadrosuyla beraber farklı kültürdeki suç örgütlerini keşfetmek büyüleyici bir deneyim. Black Lagoon kahkaha ve gözyaşlarıyla dolu bir yolculuk.

Baccano!

image 9 2
Baccano!
MyAnimeList Puanı8,36
Çıkış Tarihi2007
Bölüm Sayısı13

Quentin Tarantino anime yapmaya karar verse nasıl olurdu? Tıpkı Pulp Fiction gibi Baccano! Lineer olmayan bir hikaye anlatım tarzına sahip daha büyük bir konuya giden iç içe geçmiş 3 hikaye. Çoğunlukla Büyük Buhran zamanında geçen anime konudan çok içerdiği çeşitli karakterlerle alakalı, mafya babaları, hırsızlar, ölümsüzler ve suikastçiler. Beceriksiz ikili Isaac ve Miria’dan ölümsüz dahi Firo’ya oradan da deli Ladd Russo’ya.

Bu kaotik anime hakkında sevecek çok şey var. Gülünç anlar, çarpıcı vahşet, romantizm ve Cowboy Bebop’la karşılaştırılan İngilizce Dublaj.

İçerik Yazarı unknowed

Bir cevap yazın

Doujinshi

Doujinshi: Hayran Yapımı Mangalar İçin Kapsamlı Bir Rehber

Ecchi Anime

En İyi Ecchi Anime Önerileri