in ,

Tüm Zamanların En İyi Korku Mangaları

Korku Mangaları

Korku tam olarak olumlu bir duygu olmasa da, birçok insan hâlâ korku türü içerikleri tüketmeyi seviyor; gerçek tehlikeye maruz kalmadan heyecan ve korkuyu tatma arayışında. Japon korkusu, uzun süre önce ana akıma başlamış kültürel olarak benzersiz bir türdür.

Dünya genelinde insanlar, J-Korku filmlerini seviyor, etkileyici ve ürkütücü Japon korku oyunlarını övüyor. Ancak, en çeşitli ve muhtemelen en korkutucu korkular, manga ortamından çıkıyor. Korku mangalarının manzarası sonsuz çeşitlilik ve çok yönlülük gösterir; Junji Ito’nun rahatsız edici dehşetlerinden Kyoko Okazaki’nin dünya çapında ünlü psikolojik gerilimlerine kadar.

Hideout

hideout
Hideout

Hideout’u okuyan herkesin ilk etkilendiği şey, serinin muhteşem ama ürkütücü bir şekilde rahatsız edici sanat tarzıdır. Ve manga’nın görselleri güzel olmasına rağmen, anlattığı hikaye tüyler ürpertici bir şekilde gerici. Seiichi Kirishima ve karısı, oğullarını kaybettiği için uzak bir adada geçmişi unutup yeni bir adım atmak isterler. Ancak tatil, Seiichi’nin ana amacı değildir – karısını öldürmeyi planlar. Ancak karısı kaçtığında, Seiichi’yi çok daha korkunç olaylar bekler.

Freesia

freesia
Freesia

Belirli sahneleri rahat edici olsa da Freesia daha çok psikolojik olarak okuyucuları rahatsız etmektedir. Günümüz dövüş serileriden daha karanlık bir şey arayan okuyucular için Freesi mükemmel bir korku mangasıdır. Freesia’da tasvir edilen Japon toplumu, intikam amaçlı öldürmeleri yasallaştıran bir yasayı geçirmiştir ve başkarakteri Kano, böyle öldürmeleri gerçekleştiren bir firmada işe başlar. Ancak Freesia’daki dehşet, öldürmelerden değil, bu toplumda yaşayan zihinsel olarak bozulmuş insanlardan gelir. Onların huzursuz edici hikayeleri, psikolojik korku mangasının en iyi yazılarından bazılarını oluşturur.

Homunculus

homunculus
Homunculus

Hideo Yamamoto’nun Homunculus’u, gerçekliğin ne kadar saptırılmış algılara dayalı olarak nasıl şekillenebileceğini gösteren rahatsız edici bir hikayedir. Susumu Nakoshi, arabasında yaşayan umutsuz bir evsizdir ve bir gün gizemli bir genç ile karşılaştıktan sonra hayatı değişir. Nakoshi’ye göz alıcı bir miktar para (700bin Yen) teklif edilir ve karşılığında ilginç bir deneye katılması istenir: kafatasına delik açma eylemi olan trepanasyonun bir konusu olmak. İşlem sonucunda Nakoshi, herkesi rahatsız edici bir homunculus olarak görmeye başlayarak dünyaya tiksindirici bir bakış açısı kazanır.

İlginizi Çekebilir:  Hunter x Hunter: Kara Kıta Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

PTSD Radio

ptsd radio
PTSD Radio

Koishou Radyo olarak da bilinen PTSD Radyo, rahatsız edici bir korku antoloji serisidir. Masaaki Nakayama tarafından yazılan bu seri, düzinelerce farklı hayalet hikayesine yer verir ve gerçeklik bükülür, tamamen ürkütücü bir şeye dönüşür. Bu hikayelerin çoğunun ortak noktası Saç Tanrısı’nın varlığıdır, büyük siyah gözlere sahip, kurbanlarını etkileyen bir metamorfik varlık. PTSD Radyo, kabus yakıtıdır. Okuyucular, Saç Tanrısı ve serinin diğer varlıklarını bakmaktan alı koyamazlar ve bu canavarların sayfa üzerinden onlara baktığını hissederler. Ayrıca, seri hikayesi neredeyse hiç anlam ifade etmez, bu da bu ürkütücü manga’nın rahatsız edici hissine katkıda bulunur. Teoriler üretmeyi seven korku hayranları, içsel bulmacasını gerçekten keyifle çözecekler.

Tomie

tomie
Tomie

Junji Ito tarafından yazılan Tomie mangası, Tomie Kawakami adlı karakteri baz almaktadır; bir sukkubus benzeri yaratık olan Tomie, erkekleri birbirine karşı şiddetli hale getirerek güzellikle kaosun bir ajanı gibi dolaşır. Kimse Tomie’nin ne olduğunu veya onu nasıl durduracağını bilmez. Bunun yerine, o ölümsüzdür ve aynı anda farklı yerlerde var olabilir, bir arı zihni durumunda, bu da onun daha fazla insan öldürmesine izin verir. Tomie’yi ancak vücudu karbonize edildiğinde öldürmek imkansızdır. Hatta o zaman bile inanılmaz hızlı bir hızda ürer, bu nedenle dizi onun her yerde ve herhangi bir zamanda olabileceği ürkütücü bir kapalı alan hissi verir. Bu, Tomie’yi en iyi korku mangalarından birisi yapar.

Doubt

Korku Mangaları
Doubt

Japonya’da, Rabbit Doubt adı verilen bir oyunun başlamasıyla ilginç bir hikaye başlar. Bu oyunda her oyuncu, sürüdeki tavşanlardan birini canlandırırken, diğerlerinden biri gizlice kurt rolünü üstlenir. Her turda, kurt bir tavşanı avlar; geri kalan tavşanlar ise kurdun kimliğini çözmeye çalışır. Oyunun katılımcıları Yuu, Mitsuki, Rei, Hajime, Eiji ve Haruka, buluşmaya karar verirler. Ancak aralarından biri beklenmedik bir anda kurdun rolünü üstlenip birini öldürür. Peki, kurt kimdir ve korkunç bir son kaçınılmadan önce durdurulabilir mi?

Koroshiya Ichi

Koroshiya Ichi
Koroshiya Ichi

Japonya’nın en büyük suç yuvası olan Shinjuku Kabuki-Cho, suç dünyasını sarsan bir cinayetle sallanır. Anjou Çetesi’nin lideri acımasızca öldürülür ve yanında bulunan 300 milyon Yen çalınır. Liderin sadist ve mazoşist oğlu Kakihara, bu vahşi olayı öğrenir ve katilin peşine düşer. Onun elindeki tek ipucu ise katilin adıdır.

Nijigahara Holograph

Nijigahara Holograph
Nijigahara Holograph

Suzuki, içinde sorunlar barındıran bir gençtir. Hayatının büyük bir bölümünü ilgisiz üvey ailesiyle geçirmiş, okuldaki diğer çocuklarla uyumsuzluk yaşamış ve mutsuz bir ruh haline sahiptir. Öte yandan, Arakawa normal bir genç kızdır; Komatsuzaki’ye ilgi duyar, ancak onu elde edememektedir. Tek gözüyle gören bir öğretmen, intihara teşebbüs etmiş bir anne ve komaya girmiş bir kız evlat da hikayenin içinde yer alır. Tecavüz girişimleri, cinayetler, talanlar, cinsel tacizler ve kelebek nüfusundaki büyük artış gibi karanlık olaylar bir araya gelir ve nihayetinde acının, karanlığın ve kıyametin hikayesini oluştururlar.

Satsuriku Morph

Satsuriku Morph
Satsuriku Morph

Ikebukuro’nun merkezindeki yoğun bir sokaktaki korkunç katliamın ardından, Madoka adlı kişi psikopatın gözünden gördüklerinin etkisi altında kalmıştır. Bu görüntülerin gerçek olup olmadığını sorgulayarak kendi akıl sağlığını tartışmaktadır.

Uzumaki

Uzumaki
Uzumaki

1998 yılında efsanevi korku yazarı Junji İto tarafından kaleme alınan üç ciltlik korku mangası Uzumaki (diğer adıyla ‘Sarmal’), okuyanı büyüleyen bir eserdir. Bir sarmal gibi sıradan görünen bir konudan nasıl bu kadar derin ve korkutucu bir hikaye çıkarılabilir? Farklı bir tat arayanlar, sadece manga hayranları değil aynı zamanda çizgi roman meraklıları da, kesinlikle bu esere bir şans vermelidir.

Üstelik bu eserin adını taşıyan, 2000 yılında çekilen bir Japon yapımı korku filmi de mevcuttur. Türkiye’de ciddi bir hayran kitlesi bulunan Uzumaki ile tanışmaya hazır mısınız?

Bir yanıt yazın

Zombi Manga

En İyi 20 Zombi Mangası

Kokushibo

Demon Slayer: Kokushibo Ne Kadar Güçlü?