KesifAsya Anime Nedir
in , ,

Anime Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Anime Önerileri

Anime, Japonya ile bütünleşen bir kültür unsurudur. Pek çok Mangaka’nın kaleminden çıkmış eserlerin televizyona uyarlanmasının ardından, dünya çapında herkesin ilgisini çekmeyi başarmış Japon Animasyonudur. Japon Sanatının bir unsuru olan animeler hakkında detayları ve anime dünyasına giriş için izlemenizi tavsiye ettiğimiz animeleri sizler için sıraladık. Şimdi Anime nedir? başlıklı yazımız ile devam edelim.

Anime nedir?

Anime kelimesi animasyon veya çizgi film anlamına gelir. Kelimenin tam anlamı ise japon çizgi filmi olarak geçmektedir. Animeler çoğunlukla “Manga” denilen çizgi romanlardan ya da oyun, kitap gibi eserlerden uyarlanmaktadır. Anime kelimesinin tarihte ilk ne zaman geçtiği tam olarak bilinmese de 1916 ila 1917 yılları arasında olduğu düşünülmektedir. İlk anime ise 1917 yılında Shimokawa Oten tarafından yayınlanan “Dekobo Shingacho – Meian no Shippai” animesidir. Yayınlanan bu ilk seri 4-5 dakikadan daha kısa bir süresi olan ve tebeşir ile çizilen bir animedir. Her ne kadar ilk animeyi Shimokawa Oten bulmuş olsa da Anime ve Manga’nın babası (kurucusu) olan Osamu Tezuka’dır.

Anime ve Manga arasındaki fark nedir?

Anime yukarıda yazdığımız gibi animasyon ve çizgi film olarak geçmektedir. Animeler çoğunlukla mangaların animasyonlaştırılmış ve seslendirilmiş sürümüdür. Animeler genellikle çizilen mangaya bağımlı olarak devam ettiği için hikaye, konu, yer ve zaman olarak birebir işlemektedir. Her yaş grubuna yönelik animeler ve mangalar mevcuttur. Mangalar animelere göre daha detaylı ve istenilen hissi daha iyi vermektedir. Animeler ise görselliği daha ön planda tutmaktadır. Kısacası her ikisi ayrı ayrı hissiyat veren eserlerdir.

Türkiye’deki Anime Kültürü Nedir?

Çıkış yeri Japonya olan Animelerin en çok sevildiği ve izlendiği ülke yine Japonya olsa da dünyanın her yerinde izleyicisi olan Animelerin Türkiye’de maalesef herhangi bir yapımcısı bulunmamaktadır. Ülkemizde Anime ve Manga kültürü çok gelişmiş olmasa bile bazı mangaların telifleri satın alınarak ülkemizde Türkçe halleriyle satışa sunulmaktadır. Bunun dışında gönüllü olarak anime ve mangaları Türkçeleştiren topluluklar bulunmaktadır.

Pek bilinmeyen Anime türleri

  • Josei: 18 ila 30 yaş arası kadınlara hitap etmektedir. Konuları daha derin ve gerçekçi işlemektedir. Yetişkin içerik barındırabilir.
  • Seinen: 18 yaş üstü erkek bireylere hitap etmektedir. Kan, vahşet ve çıplaklık içerebilir.
  • Shoujo: Çoğunlukla romantizm konularını genç kızların düşüncelerine göre işlemektedir. Konularını Josei türüne göre daha yüzeysel işlemektedir.
  • Shounen: Çoğunlukla aksiyon, macera gibi türlere sahip animelere verilen türdür. Genellikle sürükleyici olan animeler bu türde işlenmektedir.

Yeni başlayacak olan için 5 anime önerisi

Görsellikten çok Anime’nin konusunu önemsiyor iseniz bu listemiz tam da sizlere göre. Yeni başlayacak olanlar için kalbinizde yer edinecek harika serileri hep beraber inceleyelim.

1. Kamisama Hajimemashita

anime nedir
Kamisama Hajimemashita

Evsiz kalan liseli bir kızın Tanrı olmasıyla başlayan seri romantik komedi türündedir. Ayakashi, Yokai gibi Japon mitolojisine ait yaratıklarla bezeli bu Animede Şintoizm inancı ile ilgili birçok terim ve ritüel de karşımıza çıkmaktadır. Romantik anime sevenlerin mutlaka izlemesi gereken bu Animede sonsuz aşkı derinden hissedeceksiniz.

2. Yakusoku no Neverland

anime nedir
Yakusoku no Neverland

Dış dünyadan izole bir yetimhanede büyüyen her yaştan çocuğun birlikte neşe içerisindeki yaşamları öğrendikleri gerçekle altüst olur. Her bölümü ayrı bir merak uyandıran bu Anime Shounen türüne ilgi duyanların mutlaka göz atması gereken Animelerden biridir.

3. Dororo

anime nedir
Dororo

Dororo isimli evsiz bir çocuğun Hyakkimaru ile karşılaşmasını ve birlikte yaşadıkları maceraları konu alan Anime aksiyon ve dramı harmanlamıştır. Seri boyunca iblisler, samuraylar ve hükümdarlarla ilgili hikayeler ana konuya bağlı şekilde anlatılır. İlk olarak 1969 yılında yayımlanan seri 2019 yılında çizimleri yenilenerek izleyiciyle tekrar buluştu.

4. Mahoutsukai no Yome

anime nedir
Mahoutsukai no Yome

Büyücülerin ve sihirli yaratıkların dünyasına sıcacık bir yolculuğa hazır olun. Kadim bir büyücüye köle olarak satılan kızın büyü dünyasına adım atışının ardından büyücünün çırağı olarak yetişmesi ve başından geçen diğer sihirli maceralar tadına doyulmaz bir seri oluşturuyor.

5. Boku dake ga Inai Machi

anime nedir
Boku dake ga Inai Machi

Zamanda yolculuk yapabildiğini ve bu yeteneğiyle olabilecek kötülükleri engelleyebildiğini fark eden Satoru Fujinuma, yaşadığı büyük felaketi düzeltebilmek için geçmişe gider. Geçmişteki olaylara yetişkin bilinciyle yaklaşan ve bunları düzeltmeye çalışan Satoru’yu büyük bir şok beklemektedir. Dram ve bilim kurgunun iç içe geçtiği bu seri Anime severlere soluksuz izleyecekleri saatler vadediyor.

İlginizi çekebilecek diğer Anime Önerilerimiz:
İzlenmesi gereken Kült Animeler
En Popüler Spor Animesi: Haikyuu!!

İçerik Yazarı Keşif Asya

KesifAsya.com / Eski Çeviri Kurucusu

Bir cevap yazın

Kimetsu no Yaiba the Movie Mugen Train

Japonya’da Gişesi En Fazla Olan Anime: Kimetsu no Yaiba the Movie: Mugen Train

Heterophobia Fansub scaled

Anime Fansub: Heterophobia Fansub [Röportaj]