in ,

En İyi 10 Ninja Animesi (Naruto Hariç)

Ninja Anime

Naruto serisi genellikle ninja anime/manga zirvesi olarak kabul edilir, ancak ninja temasında değer hak eden birçok başka anime ve manga bulunmaktadır. Ninjalar, Japonya’nın yazarları için her zaman popüler kahramanlar olmuştur, çünkü gizli topluluklara, gölge savaşlarına ve karmaşık sihirli güçlere çok yatkındır. Masashi Kishimoto’nun ninjası en iyi ve en çok bilineni olduğu için, diğer ninja animeleri genellikle anime izleyicileri tarafından fark edilmez.

Neyse ki, ninja hikayeleri esnek ve birçok farklı türe uyumu var. Japonya’nın shinobi ve kunoichi’leri, karanlık ve ciddi politik gerilimlerde, bilim kurgu maceralarında hatta romantik komedilerde başrol oynamışlardır. Yeni bir şey denemek isteyenler veya sadece Boruto’nun hayal kırıklığından kurtulup ninja animelerine doymak isteyenler için çok çeşitli ninja anime önerileri hazırladık.

Brave 10

image 8 1

Brave 10 en iyi “Naruto’suz Naruto” olarak tanımlanabilir, çünkü Naruto’nun birçok özelliğini yansıtmaktadır: tuhaflığı vurgulanmış karakterler, hayali süper güçler ve çok sayıda dövüş sahnesi. Bu tarihi fantezi, kendisini Isanami adlı bir rahibe için koruma olarak çalışırken bulan eski bir Iga ninjası olan Saizo Kirigakure’yi takip ediyor. İkili, samuray Yukimura Sanada tarafından, bölgesini ve Isanami’nin içindeki gizli gücü korumasına yardımcı olan bir ninja grubu olan “10 Brave” ‘i doldurmak üzere işe alınır. Karşılarında ise Ieyasu Tokugawa ve Hanzo Hattori gibi tarihten esinlenen çeşitli kötü adamlar vardır.

TMS Entertainment (Dipnot: Anime yapım Stüdyosu)” 2012 yılında 12 bölümlük bir dizi üretti. Hayal kırıklığı yaratan bu seri, Kairi Shimotsuki’nin dokuz ciltlik devam serisinden önce sekiz cilt olarak yayınlanan orijinal mangasının sadece küçük bir bölümünü kapsıyor. Yine de, bu kısalıkla, uyarlama Naruto’ya kısa ve tatlı bir tamamlayıcı sağlıyor. Saizo bile kara kara düşünen, siyah saçlı görünümüyle Sasuke Uchiha’yı andırıyor.

İlginizi Çekebilir:  Gelmiş Geçmiş En İyi Romantizm Animeleri

Ninja Slayer

image 9 1

Bu Orijinal Net Animasyon (ONA) “dengesiz” kelimesinin tam karşılığı. Aşırılık ve absürtlüğünden zevk alan Ninja Slayer, sözde Kenji Fujikido’nun ailesini öldüren “kötü ninja “ya karşı intikam arayışını gösteriyor – Ninja Slayer böcek adamlarla, yüksek sütun kafalı cyborglarla ve “Demolition Ninja” veya “Hugeshuriken” adlı kötü adamlarla savaşırken, orantıları ve kıyafetleri 90’ların anime klişelerinin parodisini yapan bir dizi kadın yardımcıdan yardım alıyor.

Trigger’ın mizah anlayışı, parodi uğruna 10 dakikalık bölümleri genellikle kötü bir şekilde canlandırdıkları için, bazı potansiyel izleyicilerin başka yöne bakmasına neden olabilir ve kadın karakterlerden birini hedef alan sık cinsel taciz de iyi oturmayabilir. Cyberpunk: Edgerunners gibi eleştirmenlerce beğenilen dramalarından çok uzak. Bununla birlikte, ONA saf eğlence yayıyor: seslendirme sanatçıları en dramatik performanslarını kullanırken karakterlerin kağıttan kesilmiş gibi sağa sola hareket ettiğini görmek insanın yüzüne bir gülümseme yerleştiriyor.

Blackfox

image 10 1

Yapımcılığını 3Hz’in üstlendiği Blackfox, bir süper kahraman hikayesini ninjalarla canlandırdığınızda elde edeceğiniz şeydir. Rikka Isurugi’nin ninja eğitimini ve ailesinden kendisine miras kalan robotik evcil hayvanları kullanarak araştırmalarını çalan kişileri avlamasını konu alıyor.

Bir Japon yapımı olmasına rağmen, Rikka Amerikan tarzı bir şehri keşfederken ve intikam mücadelesi Batman gibi çizgi roman hayranlarına tanıdık gelirken, estetiği bir Batı çizgi romanından alınmış gibi hissettiriyor. Bu tür çizgi roman geleneklerini farkında olmadan taklit etmesi sayesinde Blackfox bir animasyon filmi olarak biraz merak uyandırıyor.

Ninja Ryukendan

image 11 1

Animenin adı her ne kadar ele vermese de, bu aslında Nintendo Entertainment System için hazırlanan Ninja Gaiden üçlemesinin bir devamıdır ve “Ejder Ninja” Ryu Hayabusa ve Robert Sturgeon’un Kötü Tanrı’nın yeniden dirilişini durdururken yaşadıkları son macerayı konu alır.

Bu Orijinal Video Animasyon hakkında hayranlık uyandıracak pek çok şey var: akıcı animasyonu, on yıllar öncesinden bir video oyunuyla ilişkisi veya 1990’lardaki dünyanın anlık bir görüntüsü olması. Anime meraklıları ya da video oyunu tutkunları Ninja Ryukendan’ı animasyon tarihindeki yeri için izlemeyi kendilerine borçlular.

Jubei-chan: The Ninja Girl

image 12 1

Jubei-chan bir kült klasiğidir. 300 yıl sonra Jubei Yagyu’nun ölümü, onun yeteneklerinin Jiyu Nanohana’ya sihirli bir göz bandı sayesinde geçmesine sebep olmuştur. Göz bandını her taktığında, kişiliği değişiyor ve Rujouji okulunu defeden bir ninja oluyordur; amacı ise tekrar Dünya’ya gelmiş olan Jubei’nin bedenini yok etmektir. Ortaya çıkmış bu seri büyülü kız serilerine gönderme yapmaktadır. Örneğin “sevimli” bir göz bandı kullanarak ninjaya dönüşen kahramana sevimli bir maskot yerine saldırgan bir yetişkin adam yardım ediyor.

Anime, ilk yarısında karikatürün eşiğine gelen bir dizi karakterle komik olsa da, Ryujouji kan davasının ciddiyetini ve Jiyu’nun hayatı ve ailesi üzerindeki etkisini incelemeye başladığında ikinci yarısında daha dramatik hâle geliyor. Madhouse 2004 yılında hem dram hem de komediyi iki katına çıkaran ikinci bir sezon yayınlamaya devam etti.

Ayakashi Triangle

image 13 1

Kentaro Yabuki romantik komedisi To Love Ru ile zaten tanınıyor ve Ayakashi Üçgeni de ninjalarla da olsa aynı benzerliklere sahip. Bu şehir fantezisi, yerel doğaüstü tehdit olan ayakaşileri kovan bir ninja olan Matsuri Kazamari’nin etrafında dönüyor. Sorunları, ninjayı fiziksel olarak bir kıza dönüşmesi için lanetlemek için son gücünü kullanan ayakashi Shirogane’yi yendikten sonra başlar. Hikaye, ninjanın ayakashi şeytan çıkarma ayinleriyle uğraşmasını, lanetini kaldırmanın bir yolunu bulmasını ve baş kahraman Suzu’yla filizlenen aşkını, ikisi de cinsiyet kimlikleri beklentileriyle uğraşırken takip eder.

Ayakashi Üçgeni’nin en iyi yanı, kadın kahramanlarının en müstehcen hallerinde bile savaş kabiliyetine sahip olmalarını sağlamayı başarması: Matsuri kıza dönüştürüldükten sonra bile asla bir şakaya indirgenmiyor ve Suzu etkili dövüş yolları buluyor. Manganın LGBTQIA temalarıyla içtenlikle boğuşma isteği de animelerin klişelere geri dönme sıklığı göz önüne alındığında yeni bir soluk. Studio Connect’in uyarlaması COVID-19 nedeniyle ertelenmiş olsa da, neyse ki tekrar yayında.

In the Heart of Kunoichi Tsubaki

image 14 1

Kunoichi Tsubaki serisi “Eğer naruto komedi ve yaşamdan kesitler olsaydı acaba nasıl olurdu?” sorusunun yanıtıdır. Tsubaki, eğitim gören kadın ninjalardan oluşan izole bir grup olan Akane Sınıfı’nın bir öğrencisidir ve bir gün erkeklerin varlığını keşfedip nereye gittiklerini sorgulamaya başlar, böylece kendisi için bir tane bulabilir. Bu, bir erkek-kız romantizminin başlangıç noktası gibi görünse de, hikaye bunun yerine ninja öğrencileri olarak hayatlarını sürdürürken birbirlerinden sıçrayan çok geniş bir oyuncu kadrosunun günlük maskaralıklarını takip ederken, hızla arka plana düşüyor.

CloverWorks’ün vinyet uyarlaması, bir ninjanın sıradan hayatının neye benzeyebileceğine dair büyüleyici bir deneyim sunuyor. Naruto’da popüler hale gelen tüm klasik ninja imgeleri, Tsubaki ve arkadaşları tarafından sınıf atlamak veya öğle yemeği için fazladan porsiyon çalmak gibi sıradan faaliyetler için eğlenceli bir şekilde yeniden kullanılıyor, ancak çok fazla konudan sapmasını önlemek için bol miktarda aksiyon sahnesi de var. Dünyanın kaderi için destansı savaşlarda ninjaları görmeye ara vermek isteyenler ve daha düşük riskli bir şey isteyenler için Kunoichi Tsubaki’nin Kalbinde’nin tüm bölümleri şu anda Crunchyroll’da mevcut.

Hell’s Paradise: Jigokuraku

image 15 1

Jigokuraku, korku türüne dalmaya istekli, ninja kurgusunun son zamanlardaki göze çarpan bir örneği olarak anılmaya değer. Hikaye, Gabimaru’nun içi boş bedenini takip ediyor, Başlarda başarısız olan idamlardan ötürü Gabimaru’ya bir teklif sunulur: Ölümcül Kotaku Adası’nı keşfetmek, ölümsüzlük iksirini bulmak ve bir afla geri dönmek için ölüm cezası almış diğer dokuz suçluya katılmak. Gabimaru’nun çeşitli katiller arasında müttefikler bulması ve Ada’nın canavarlarının kaynağını keşfetmesi, kısmen savaş ve kısmen doğaüstü gizemi takip ediyor.

Jigokuraku, içgüdüsel dehşeti ve Edo dönemi Japonya’sının karanlık bir yorumunda yaşayan kötü adamlardan oluşan kadrosuyla bir değişiklik sergilemektedir. Bu ve MAPPA tarafından uyarlanıyor olması, onu 2023 bahar sezonu için merakla beklenen bir gösteri haline getirdi. Stüdyo, Kotaku Adası’nın ormanlarının ve canavarlarının muhteşem görüntülerinin eşlik ettiği şık sanat yönetimi ile bir kez daha yeteneklerini kanıtlıyor. Jigokuraku’nun ikinci sezonu çoktan duyurulmuş olsa da, manga 127 bölümle tamamlanmış durumda. İlk sezon Crunchyroll’da Hell’s Paradise başlığı altında mevcut.

Basilisk

image 16 1

Basilisk olarak da bilinir: Kouga Ninja Scrolls, Gonzo’nun bu animesi iyi bir nedenden dolayı “Ninjalarla Romeo ve Juliet” olarak adlandırılmıştır. Bu hikaye, Iga ve Kouga’yı acı bir geçmişe sahip rakip ninja klanları olarak tasvir ediyor. Ieyasu Tokugawa her iki taraftan da en iyi 10 ninjalarını seçmelerini ve ülkeyi yönetecek bir sonraki Shogun’u belirlemek için bir gölge savaşında iki oğlunu temsil etmelerini istediğinde, barut fıçısı sonunda ateşlenir ve iki klan, liderleri Gennosuke ile Oboro’nun aşık olmasına ve sadece barış istemesine rağmen, işleri sonsuza dek çözmek için savaşır.

Bu ölümüne savaş, hikayenin tüm trajedisini sağıyor ve geniş karakter kadrosu, Naruto’da yersiz olmayacak çeşitli özel güçlerle birbirlerini stratejik olarak seçerken sonuna kadar tahmin edilemez kalıyor. Ceset sayısına rağmen anime, kaçınılmaz sonlarını daha da üzücü hale getirmek için oyuncu kadrosuna yeterince karakter enjekte etmek için zaman bulmayı başarıyor.

Ninja Scroll

image 17 1

“En iyi anime” listelerinde sıkça görülen bu animasyon filmi, Jubei Kibagami adlı gezgin bir roninin, kadın ninja Kagero’yu kurtardıktan sonra, kendisini istemeyerek de olsa, darbe hazırlığı yapan hükümet karşıtı güçleri destekleyen ninjalardan oluşan Kimon’un Sekiz Şeytanı’nı öldürmek üzere görevlendirilmiş bulmasını konu alıyor. Bir panzehir vaadine uymasını sağlamak için zehirlenen Jubei, zamanı dolmadan sekiz ninjayı da avlamak zorundadır, üstelik sadece kılıcı ve zekâsıyla silahlanmıştır. 2003 yılında, filmde yer alan Madhouse, sadece Ninja Scroll olarak bilinen bir TV devam filmi de yayınladı: The Series olarak bilinen bir TV devam filmi yayınladı.

Bu filmin 90’larda Batı’ya tanıtılan anime dalgası sırasında yarattığı etki muazzamdır. Yoshiki Kawariji’nin yeni izleyicilere muhteşem sanat eserleri ve olgun hikayelerle ortamın sınırlarının nasıl zorlanabileceğini gösteren birçok filminden biriydi, her ne kadar tüm animelerin aşırı derecede şiddet içerdiği klişesini yaratmış olsa da. Bununla birlikte, Naruto dünyayı kasıp kavurmadan önce, Ninja Scroll ufuk açıcı bir ninja filmiydi ve bugün hala anime hayranları arasında elle çizilmiş sanatıyla büyük saygı görüyor.

Bunlar Naruto ile birlikte ortaya çıkan birçok ninja hikayesinden sadece birkaçıdır ve bu mitolojik casuslar ve savaşçıların tasvirleri, onlar hakkındaki diziler kadar çeşitlidir. İzleyiciler ister gülmek, ister heyecanlanmak ya da sadece durmak bilmeyen bir aksiyon istesin, ninja görüntüleriyle karıştırmanın her zaman bir yolu vardır. Neyse ki, birçoğunun yayını bittiği veya film olarak var olduğu göz önüne alındığında, çoğu hızlı bir şekilde izlenebilir ve okunabilir. Umarım bu 10 kitaplık seçki, izleyicilerin Naruto ve Boruto’nun gölgesinde başka nelerin var olduğunu keşfetmelerine yardımcı olabilir.

Ecchi Anime

Tüm Zamanların En İyi Ecchi Animeleri

Manhwa

Hak Ettiği Değeri Görmeyen 10 Manhwa