in ,

Gelmiş Geçmiş En İyi Romantizm Animeleri

Sayılamayacak kadar romantizm animesi var. Bu tatlı animeler tüm hayranların kalplerini ısıtıyor.

Komediden türlerinden daha komik ya da dramdan bile daha çok yürek burkan hikayelerle Japon animesi yıllar boyunca sayısız romantik hikaye anlattı. Romantizm hayranları izlemek için mükemmel seçeneği binlerce anime arasında bulmakta biraz zorlanabilirler. Neyse ki diğerleri arasında öne çıkan birkaç harika romantizm animesi var. İşte bu uçsuz bucaksız çiçek bahçesinde seçtiğimiz en iyi çiçekler:

Kawaii dake ja Nai Shikimori-san

Romantizm Anime
Shikimori’s Not Just A Cutie

Çiftin birlikte olma sürecinden ziyade zaten birlikteyken yaşadığı şeyleri anlatan pek fazla anime yok. Shikimori’ de bu nadir animelerden biri ve bu sayede ön plana çıkıyor. İki deneyimsiz aşığın yaşadığı ilişkiyi anlatıyor. “Sono Bisque Doll wa Koi wo Suru” ile aynı sezonda çıktığı için tam olarak parlayamasa da izlerken gıpta edilecek bir anime.

Bakemonogatari

Romantizm Anime
Bakemonogatari

Monogatari serisini romantizm olarak tanımlamak biraz zor fakat ağırlıklı olarak Koyomi Araragi ve Hitagi Senjougahara arasındaki ilişkiyi gösteriyor. İkisi de olağandışı koşullar altında tanıştılar ve Araragi’nin Senjougahara’ya bir lanet konusunda yardım etmesi sonucunda yakınlaşmaya başlarlar.

Monogatari’nin tüm tuhaflığına rağmen bu romantizm oldukça sağlıklı olduğunu ve Araragi ile Senjougahara’nın birbirleri için yaratıldığını düşünüyorsunuz. Araragi birçok güzel kızın bulunduğu bir harem kursa da asla bu ilişkiye zarar verecek bir şey yapmaz.

Wotaku ni Koi wa Muzukashii

Romantizm Anime
Wotaku ni Koi wa Muzukashii

Animelerde genellikle lise çağında yaşanan aşklar modadır. Wotakoi’nin ana odağı ise iki yetişkin çifttir. Yeni birlikte olan çift Hirotaka ile Narumi, uzun süredir birlikte olan Tarou ve Hanako’nun yaşadıklarını anlatıyor. Seri romantizmden çok komediyi içindeki romantizmi derinden hissediyoruz.

Çocukluk arkadaşı olmalarına rağmen Narumi, Hirotaka’yı asla potansiyel bir erkek arkadaş olarak görmedi ve bu belirsizlik seri boyunca sürüyor. Ne yazık ki animenin kısa olması nedeniyle bu ilişkiler yüzeysel işleniyor fakat izlerken oldukça eğlenceli bir yolculuğa çıkarıyor.

Kokoro Connect

Romantizm Anime
Kokoro Connect

Kokoro Connect, gerçek bir aşk üçgeni senaryosu ele alırken ona doğaüstü bir dokunuş katarak olayları güzelleştiriyor. Hikaye, okullarının Öğrenci Kültürel Araştırma Kulübünün bir parçası olan Taichi, İori, Yui, Yoshifumi ve Himeko’yu konu alıyor. Bu grup, Yürek Sarmaşığı adlı gizemli bir varlık onlara doğaüstü yetenekler verene kadar oldukça normal bir hayat yaşıyor.

O andan itibaren, ilişkilerini test edip kişiliklerinin en derinlerinde bulunan sırları gün yüzüne çıkarırlar. Anime baştan sonra harika gelişen karakterlerle mükemmel bir deneyim sunuyor.

Kaichou wa Maid-sama!

Romantizm Anime
Kaichou wa Maid-sama!

Maid-Sama!, tutkulu biri olan Takumi Usui ile erkeklerden nefret eden öğrenci konseyi başkanı Misaki Ayuzawa arasındaki ilişkiyi anlatıyor. Takumi işleri yavaşça hallederken Ayuzawa; yoğun okul, ev ve iş hayatını dengelemek zorunda olduğu için çok daha disiplinlidir. Takumi, Ayuzawa’nın bir hizmetçi kafesinde çalıştığını öğrendiğinde, öğrenci konseyi başkanının farklı bir yanını da görme fırsatı yakalar.

Seishun Buta Yarou wa Bunny Girl Senpai no Yume wo Minai

Romantizm Anime
Seishun Buta Yarou wa Bunny Girl Senpai no Yume wo Minai

Seride, romantizm ilk başta geri planda kalsa da ilerledikçe oldukça derin bir hale geliyor. Anime, Ergenlik Sendromundan muzdarip kızları bulmanın bir yolunu keşfeden lise öğrencisi Sakuta Azusagawa’nın başından geçenleri konu alıyor. Dizide farklı kızların yer aldığı birden fazla bölüm olsa da çok ünlü ve güzel bir aktris olan Mai Sakurajima tüm ilgiyi kendine çekiyor. Çoğu zaman ilişkileri ana konu olmasa da zaman zaman romantizmi doruklarına kadar yaşatıyorlar.

Sono Bisque Doll wa Koi wo Suru

Romantizm Anime
Sono Bisque Doll wa Koi wo Suru

Wakana Gojou ve Marin Kitagawa tamamen farklı dünyalarda yaşayan iki lise öğrencisidir. İçine kapanık Gojou’nun hiç arkadaşı yoktur ve hina bebeklerine olan ilgisi yüzünden kendisiyle alay edeceklerini düşündüğü için kendini herkesten uzak tutar. Kitagawa ise tam tersi, okulun en popüler kızıdır.

Bu ikisinin hiçbir bağı yokken Kitagawa, cosplayle ilgilendiği için Gojou’nun onun için kıyafet yapabileceğini fark eder. Cosplay derken bu ikisi birbirinden hoşlanmaya başlar ve anime geleneksel bir romantizm animesi haline dönüşür.

Toradora!

Romantizm Anime
Toradora!

Toradora! Klasik bir romantik komedidir ve bu türe harika bir giriş animesi niteliğindedir. Hikaye, birbirlerinin en yakın arkadaşına aşık olan iki öğrenci Ryuji Yusaku ve Taiga Aisaka’yı konu alyor. Ryuji ürkütücü görünümü yüzünden, Taiga ise asabiliği yüzünden diğerleri tarafından dışlanır ve bu nedenle aşk hayatlarında birbirlerine destek olmak için bir araya gelirler. Birbirlerine yardım ederken kendilerini aşık olmuş halde buluverirler.

Sakura-sou no Pet na Kanojo

Romantizm Anime
Sakura-sou no Pet na Kanojo

Seri, büyüme ve kendini keşfetme yolunda olan bir karakter grubunu anlatıyor. Ana karakter Sorata Kanda, okulun ana yurdundan atıldıktan sonra tuhaflar yurdu olan Sakura Yurduna taşınmak zorunda kalıyor. Sorata, Sakura Yurdunda sorunlu ama çok yetenekli öğrencilerle tanışır. Bu yurda yeni bir öğrenci geleceği haberi alınınca Sorata ona yardım etmekle görevlendirilir. Dizi, bireysel hedefleri ve ilişkilerin nasıl iç içe geçtiğini gösteriyor.

Ouran Koukou Host Club

Romantizm Anime
Ouran Koukou Host Club

Bu seri, neşeli ve etkileyici anlarla dolu bir ters haremdir. Antik bir vazoyu kıran Haruhi Fujioka, bir erkek çocuğu gibi davranarak ve servis yaparak bu borcunu ödemeye çalışır. Seri, yalnızca Haruhi’nin karakterini ve motivasyonlarını genişletmekle kalmayıp aynı zamanda diğer servisçilerininkini de genişletiyor. Bu, shojo hayranları için harika bir gösteri sunmakta.

Chuunibyou demo Koi ga Shitai!

Romantizm Anime
Chuunibyou demo Koi ga Shitai!

Seri, Chunbiyo yani gerçekçi olmayan sanrılar gören ergenler arasında dönüyor. Yuta Togashi, bu sanrılarından kurtulup normal bir lise hayatı yaşıyor. Sınıf arkadaşı olan Rİkka Takanashi, ona geçmişini hatırlatınca ve onu kendi kuruntularıyla Chunbiyo dünyasına geri döndürmeye çalışınca işler alt üst oluyor. Yuta, Rikka’nın hayallerini neyin tetiklediğini keşfetmeye çalışırken, seri ikisi arasındaki ilişkiyi araştırıyor.

Kimi ni Todoke

Romantizm Anime
Kimi ni Todoke

Birbirine zıt kutuplar kullanılması ne kadar klişe olsa da akıllıca uygulandığında yaratabileceği şeylerin sınırı yoktur. Aşırı utangaç olan Sawako Kuronuma ve popüler Shouta Kazehaya arasındaki dostluğu görüyoruz. The Ring’deki Sadako’ya benzediği için alay edilen Sawako okuldaki yalnız figürdür ve kızın kabuğundan çıkması çok zaman alır. Neyse ki Kazehaya bu iş için biçilmiş kaftan. Seri; komik, iç ısıtan ve hikaye ilerledikçe büyüyen iyi yazılmış karakterlerle dolu.

Yesterday wo Utatte

Romantizm Anime
Yesterday wo Utatte

Seri o kadar gerçekçi ki insan kendini o dünyada hissediyor. Aynı zamanda klasik aşk üçgenini ele alıyor ve bu üçgen beklenmedik bir yöne ilerliyor. Spoiler vermeyeceğiz fakat son, inanılmaz derecede tatmin edici ve başarısız aşkların bile bazen nasıl güçlü dostluklarla sonuçlanabileceğini gösteriyor.

Ore Monogatari!!

Romantizm Anime
Ore Monogatari!!

Bu romantik anime, ana karakteri olan Takeo Gouda nedeniyle insanı cezbediyor(!) Zarif mi zarif Rinko için alev alev yanan bu iri yapılı ve biraz ürkütücü genç, görünüşüne rağmen insanın içini ısıtıyor. Altın gibi bir kalbe ve cesur bir yüreğe sahip Takeo, Rinko’nun ona aşık olması için elinden geleni yapıyor!

Horimiya

Romantizm Anime
Horimiya

2021 kış sezonunun en iyi animelerinden biri olan Horimiya, romantizm animeleri arasındaki yerini asla kaybetmeyecek. Seri, kitabı kapağına göre yargılamamanın önemini anlatıyor. İzumi ve Kyouko çok uyumuz bir çift olacak gibi gözükseler de yavaş yavaş kabuklarından çıkıyorlar ve birbirleri için yaratıldıklarını anlıyorlar.

NHK ni Youkoso!

Romantizm Anime
NHK ni Youkoso!

Japonya’da herhangi bir sosyal temasta bulunmak istemeyenleri tanımlamak için bir terim vardır: hikikomori. Bu anime, Nihon Hikikomori Kyokai’nin (NHK- Japon Asosyal Kilisesi) buna neden olduğuna dair bir komplo teorisine inanan Tatsuhiro adında bir hikikomori’yi anlatıyor. Gizemli biri olan Misaki ile tanıştıktan sonra kendi kabuğundan hafifçe çıkmaya ve kendi sorunlarıyla yüzleşmeye başlar.

Bir iş bulmaya ve ilgi duyduğu bu yeni kişiye açılmaya çalışır. Eğer COVID-19 nedeniyle siz de evde izole olmuşsanız bu anime tam size göre.

Given

Romantizm Anime
Given

Bu romantizm animesi, herkesin keyif alabileceği kadar iyi yazılmış olmasına karşın eşcinsel ilişkilere ilgi duyan insanlar tarafından çokça seviliyor. Mafuyu, Ritsuka’nın grubunda gitar çalıp şarkı söylemeyi öğrenirken aralarındaki elektriğin git gide büyümesini ve birbirleriyle yakınlaşmalarını izlemek çok iç ısıtan bir şey. Romantizm doruklarına ilerlerken Mafuyu’nun kendine güveninin arttığını görmek hemcinslerinden hoşlanan kişiler için bir dayanma noktası oluyor.

Nana

Romantizm Anime
Nana

Tüm zamanların en ünlü ve popüler shoujolarından biri olan Nana, romantizm hayranı olsun ya da olmasın herkesin mutlaka izlemesi gereken bir anime. Görünüşte bambaşka olan fakat kendilerini tuhaf bir şekilde benzer durumlarda bulan ve farklı sonlarla sonuçlanan Nana adlı iki kadını anlatıyor. Daha fazlasını anlatmak spoiler olur fakat izleyicilerin düşündüğü gibi bitmediğini söylemek yeterli.

Shigatsu wa Kimi no Uso

Romantizm Anime
Shigatsu wa Kimi no Uso

Bu dünyada müzik kadar romantik bir şey var mıdır? Kousei adında hayal kırıklığına uğramış bir piyanist çocuğun ve onu kabuğundan çıkarıp müziğe olan tutkusunu geri kazandırmaya çalışan Kaori adındaki bir kemancıyla nasıl tanıştığını anlatıyor. Bu anime, tek bir etkileşimin bile bir insanı nasıl değiştirebileceğini ve onu romantizme yönlendirebileceğini gösteriyor.

Clannad

Romantizm Anime
Clannad

Clannad, fantastik bir animede ortaya çıkan bir flört simülasyonudur. Orijinal anime, ekranda “gerçek sonu” gösterirken oyunun devamını anlatıyor.

Fruits Basket

Romantizm Anime
Fruits Basket

Tooru’nun Çin Zodyak hayvanlarının lanetlerinden kurtulmalarına yardım etmeye çalışma hikayesi o kadar tuttu ki orijinal yayında 50’den fazla bölüme yayıldı fakat daha fazla talep gördü. Anime 2021 ilkbaharında final sezonu ile geri döndü. Son sezonu şu anda tüm zamanların en iyi 25 animesi arasında ve bu sadece romantizm olarak değil genel olarak harika bir anime olduğunu gösteriyor.

Kaguya-sama wa Kokurasetai

Romantizm Anime
Kaguya-sama wa Kokurasetai

Aşkta ve savaşta her şey mübahtır! Tipik bir romantizm yerine Miyuki ile Kaguya, birbirlerinin aşk itirafı yapması için üstün zekalarını ve becerilerini kullanırlar. İki taraf da kaybedip karşı tarafa göre ezik durumda kalmak istemiyor. İzleyen herkesin ayyyy dediği romantizme ve gülmekten ağlatacak kadar komedi içeriğine sahip. Yakın zamanda 3.sezonu da çıkan anime, bana göre en iyi romantizm animesi.

İlginizi Çekebilir:  Tüm Zamanların En İyi 10 Seinen Animesi
Vampir Animesi

İzlemeniz Gereken 20 Vampir Animesi

Lise Animesi

Sırasıyla En İyi 25 Lise Animesi