in ,

Kakegurui: Nasıl oldu da bu kadar popüler oldu?

Kakegurui yayın hayatına Netflix’te 2017 yılında başlamasına rağmen, popülerliğini şu anda yükseltti ve devam ettiriyor.

Kakegurui

Kakegurui, nihayet hak ettiği itibarı almaya başlıyor gibi gözüküyor. Megan Thee Stallion ve Poppy gibi ünlülerin ana karakter Yumeko’nun cosplay’lerini yapmaları ve seriye olan sevgileriyle, Kakegurui’ye altın kapılar yeni fanların onu keşfetmesi sayesinde açıldı. Bu aynı zamanda küresel çapta etkin olan Netflix servisinin her iki sezonu da yayınlamasına yardımcı oluyor. Ancak 2014 yılında yayımlanmış bir Manga’nın, 2017 tarihli Anime versiyonu neden şimdi popüler olmaya başladı?

Kakegurui, bir öğrenci değişim programı üyesi olan öğrenci Yumeko Jabami’nin bir lisedeki tuhaf kumarbaz ve hiyerarşik rolünü konu alıyor. Japonya’nın en varlıklı aileleri olarak öğrenciler, tüm sorunlarını hiyerarşik düzen içerisinde kumar oynayarak çözüyorlar. Eğer bir öğrenci borç batağına düşerse, o diğer öğrenciler için bir evcil hayvana dönüşüyor ve cinsiyetine bağlı olarak ‘’Doggy’’ ya da ‘’Kitty’’ adı takılıyor bu öğrenciye. Bu borç eğer temizlenmezse, onları mezun olduktan sonra bile takip etme şansı var. Ancak, çoğu diğer popülerlik ve bağlantılar kazanmayı amaçlayan öğrencilere göre Yumeko bunu sadece heyecan olsun diye yapıyor. Yumeko bir kumar tutkunu (Anime’nin başlığından da anlaşılacağı üzere), dolayısıyla bu tutku onu giderek artan tehlikeli oyunlara katılmaya sırf o tatmin olsun diye itmekte.

Kakegurui

Anime’ye olan bu sonradan rağbet, Japonya dışarısından erişim ile mücadele etmek zorunda kalıyor. Çoğu Anime fanı Anime’leri internet üzerinden izlemek için farklı yollara gitmekte, örneğin Crunchyroll ya da Funimation, ancak Kakegurui bu serilerden birisi değil çünkü yayın lisansı Netflix’e ait. Yasadışı farklı yollardan serileri izleyebilmenin yararı bazılarını bedavaya izleyebilmek, ancak bu yollarda da pek çok reklam oluyor ve yeni bölümleri izleyebilmek için haftalarca beklemek gerekiyor. Bu, Netflix gibi diğer yayın servislerine erişimi olmayan ya da bu tip servislere parası yetmeyen genç izleyici kitlesi için harika.

İlginizi Çekebilir:  Evangelion: 3.0+1.0’ın Sonuncu ve Spoiler Dolu Fragmanı

Ama, eğer bir dizi Crunchyroll gibi bir sitede mevcut değilse, o zaman genç kitle virüslü internet siteleriyle uğraşmak zorunda kalıyor ve diziyi de izleyemiyorlar. Her zaman bir Manga vardır, ama herkes Manga okumayı bir çözüm yolu olarak görmüyor, özellikle de hayatları yoğun olanlar. Bir mağazaya gidip Manga’nın bir nüshasını alıp okumaktansa, yemek yaparken bir iki bölüm dizi izlemek çok daha kolay.

Kakegurui

Bir başka sebep kumar Animesi türünün yabancı fanlar için pek popüler olmaması olabilir. En çok popüler olan türler çoğunlukla isekai, shonen, battle ya shoujo türleri oluyor. Kumar Animesi alışagelmiş bir konsept değil, dolayısıyla birisi çıkıp izlemedikçe genel Anime fanları bu türün muhtemelen var olduğunu bile bilmeyecek. Teknik olarak kumar oynamak olarak düşünülmese de Japonya’da benzin istasyonları kadar bol olan Paçinko salonları, ki Million olarak ülkedeki en ünlü salonlardan birisidir, Kakegurui’nin oluşmasında katkısı olmuş olabilir. Japonya dışarısındaki çoğu yerde kumar oynamak tamamen yasadışı, dolayısıyla Anime ile amatör bir şekilde uğraşan fanlar böyle bir türün olduğundan bile düşünmezler eğer Japon kültürüne aşina değillerse. Aynı zamanda çok yüksek ihtimal ile birlikte, ülke içerisindeki fanlar eğer kumar oynamayı seviyorlarsa bu şekilde görünme izlenimi vermek istiyor olabilir.

Seçici ve belirli türde dizi izleyen kitle için dizi popülerken bile, büyük isimler ün verinceye kadar popüler değildi. Bir şeyin ünlü birisi hakkında konuşmadığı için popüler olmaması alışıldık bir şey. İnsanlar idolleri gibi olmak istiyor. Eğer idolleri anime seviyorsa, o zaman bu anime iyi olmalı öyle değil mi? Fan art ve Cosplay ile birlikte sosyal medya yabancı izleyici toplamakta ayrıca rol oynuyor.

Kakegurui

Her yıl birçok yeni serinin çıkmasıyla birlikte bazılarının gözden kaçması oldukça karşılaşılan bir durum. Bir sezonda çıkan her animeye ayak uydurabilmek en fanatik izleyiciler için bile kolay olmuyor artık. Fanatik olmayan izleyicilerin ise bu anime seline ayak uydurabilmeleri neredeyse imkansız. Bir seri çıkışının hemen ardından popüler olmadığı sürece genel izleyici kitlesi tarafından fark edilmesi pek mümkün değil. Kakegurui çıktığı gibi bu övgüyü kazanan şanslı serilerden.

Isekai Anime Onerileri 1

İsekai Anime Önerileri

The Promised Neverland

The Promised Neverland: Kesinlikle İzlenmesi Gereken Bir Anime Olmasının 10 Sebebi