in ,

İzleme Sırasına Göre One Piece Filmleri ve Ova’ları

One Piece Filmleri

1000 bölümü çoktan geçen One Piece şimdiye dek yapılmış en uzun animelerden biri. Anime hala istikrarlı bir şekilde devam etmekte. Manga finale yaklaşıyor olsa bile anime uyarlamasının mangaya yetişmesi için daha önümüzde yıllar var.

Günümüze kadar birçok One Piece filmi yayınlandı, en son çıkan ise pek çok kişinin sinemaya gidip izleme fırsatı bulduğu One Piece Film: Red. One Piece filmleri, haftalık olarak yayınlanan animesine göre daha çok filler tarzı bir gidişata sahip olsa da bazen içlerinde mangadan ufak spoilerlar da yer alıyor. Bu filmleri ve OVA’ları kronolojik olarak izlemek ve hikayeyi daha iyi anlamak isteyenler için filmlerini ve ovalarını izleme sırasıyla listeledik.

One Piece Filmleri İzleme Sırası

One Piece: Taose! Kaizoku Ganzack

image 94

Anime stüdyosu Production I.G. tarafından yapılan Taose! Kaizoku Ganzack aslında One Piece’in ilk animasyon uyarlamasıdır. Bu amaçla, daha sonra gelecek olan resmi serilerden oldukça farklı görünüyor. Ayrıca manganın belirli bir bölümüne dayanmıyor, ancak Orange Town ve Syrup Village arcını anlatırken mangada anlatılan asıl hikayeye sadık kalıyor.

One Piece Movie 01

image 95

Sırasına uygun olarak izlemek isteyenler için ilk One Piece filmi: 2000 yapımı One Piece: The Movie. Bu film, Usopp’un Hasır Şapka Korsanları Tayfası’na çoktan katılmış olduğu “East Blue” hikayesi sırasında geçiyor. Hikayede anlatılanlar, animenin temel önermesine çok benziyor ve film ayrıca Woonan adlı büyük bir korsanın kaybettiği altın hazinesini anlatıyor. Luffy ve mürettebatı bu hazineyi bulmak için Tobio adında bir çocuğa katılıyor ve bu sırada güçlü Şeytan Meyvelerinden birini tüketen El Drago ile ters düşüyorlar. Sadece 51 dakikalık bu film oldukça hızlı bir işleyişe sahip olması bakımından bir filmden çok uzun bir anime bölümü gibi hissettiriyor.

İlginizi Çekebilir:  Spy x Family'nin En iyi 10 Özelliği

One Piece Movie 02: Nejimaki-jima no Daibouken

image 97

Nejimaki-jima no Daibouken listemizdeki ikinci One Piece filmi ve Sanji tayfaya katıldıktan sonra gerçekleştiği için animenin 53’ncü bölümünden sonra izlenmelidir. Konusu, Luffy ve mürettebatının Trump Kardeşliği adlı yeni düşmanları tarafından soyulmasını ve Nami’nin de karşılaşmada kaybolmasını içeriyor. Trump Kardeşliği ile takım olmaya zorlanan Hasır Şapka Korsanları, dünyanın en pahalı saatinin gömülü olduğu bir adaya giderler.

One Piece Movie 03: Chinjuu-jima no Chopper Oukoku

image 99

One Piece: Chinjuu-jima no Chopper Oukoku, yaklaşık bir saatlik başka bir One Piece filmi. Adından da anlaşılabileceği gibi, Luffy’nin tayfasından Tony Tony Chopper’ın maceralarını anlatıyor. Bu nedenle, animenin 102’nci bölümünden sonra izlenmeli. Adını taşıyan adayı ziyaret eden genç ren geyiği, aniden orada yaşayan hayvanların yeni kralı haline getirilir. Ayrıca bu, onu boynuzlarını yemek isteyen bir düşman için açık hedef haline getirir. Daha sonra Luffy ve diğerleri Chopper’ı korumak için bir dövüşe girerler.

One Piece Movie 04: Dead End no Bouken

image 100

Dead End no Bouken, bir buçuk saatten biraz daha fazla olan ilk uzun metrajlı One Piece filmidir. Hikaye esasen One Piece ile popüler seri Hızlı ve Öfkeli’yi birleştiriyor ve Hasır Şapka Korsanları biraz para kazanmak için bir sokak yarışına katılıyor. Nico Robin karakteri de filmde yer aldığı için serinin 130’ncu bölümünden sonra izlenmeli.

One Piece Movie 05: Norowareta Seiken

image 101

2004 yılında yayınlanan Norowareta Seiken de başka bir hikayeye sahip bir One Piece filmi. Bu film de esas olarak Hasır Şapka Tayfası’nın kılıç ustası Roronoa Zoro’ya odaklanıyor; Zoro geçici olarak tayfadan ayrılmış ve eski bir arkadaşı için tayfaya ihanet etmiştir. Karakterlerin kendilerini içinde buldukları kasaba uzun zamandır mistik bir kılıç tarafından kuşatılmıştır ve Zoro ne pahasına olursa olsun onları bu silahtan kurtarmaya söz verir. Norowareta Seiken, One Piece 153’ncü bölümden sonra izlenmeli.

One Piece Movie 06: Omatsuri Danshaku to Himitsu no Shima

image 102

Omatsuri Danshaku to Himitsu no Shima, animasyon ve hikaye anlatım tarzında görüldüğü gibi öncekilerden biraz farklı. Omatsuri Danshaku to Himitsu no Shima, daha sonra The Girl Who Leapt Through Time, Summer Wars ve ödüllü Belle gibi klasiklere imza atacak olan Mamoru Hosoda tarafından yönetildi. Filmin hikayesi, Luffy ve tayfasının, bir baronun karanlık bir sırrı gün ışığına çıkarırken çeşitli oyunlara katılmalarını sağlayacağı, aynı adı taşıyan Gizli Ada’ya daveti kabul etmelerini içeriyor. Omatsuri Danshaku to Himitsu no Shima, şimdiye kadarki en karanlık One Piece filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. Bu film One Piece bölüm 224’ten sonra izlenmeli.

One Piece Movie 07: Karakuri-jou no Mecha Kyohei

image 103

Altıncı One Piece filmi, anime serisinin 228’nci bölümünden sonra izlenmesi gereken Karakuri-jou no Mecha Kyohei’dır. Hikaye, Luffy’nin ekibinin bir hazine sandığında yaşlı bir kadın bulmasını ve hemen ardından liderleri Ratchet ile tanışmak üzere bir adaya götürülmelerini içeriyor. Ne yazık ki Ratchet adanın potansiyelinin tamamen farkındadır ve adanın kontrolünü ele geçirerek dünyayı ele geçirmeyi amaçlamaktadır. Bu filmde, Baron Omatsuri’de yapılan değişikliklerden sonra daha geleneksel bir tarza ve tona geri dönüldü.

One Piece Movie 08: Episode of Alabasta – Sabaku no Oujo to Kaizoku-tachi

image 104

One Piece Filmi: Episode of Alabasta – Sabaku no Oujo to Kaizoku-tachi, aslında Eiichiro Oda’nın mangasından bir bölümü uyarlandığı için şimdiye kadar listelenen filmlerden farklı. Adından da anlaşılacağı gibi, Alabasta konusunu anlatıyor ve animenin 312’nci bölümünden sonra izlenmelidir. Hikaye esasen Luffy ve tayfasının Crocodile ve çetesiyle savaşmasının yeniden anlatımıdır ve bu nedenle spoilerlardan kaçınmak için Alabasta’nın tüm bölümleri izlendikten sonra izlenmeli.

One Piece Movie 09: Episode of Chopper Plus – Fuyu ni Saku, Kiseki no Sakura

image 105

Episode of Chopper Plus – Fuyu ni Saku, Kiseki no Sakura, mangadaki Drum Island Arc’ını yeniden anlattığı için bir başka “Canon” One Piece filmidir. Aynı zamanda seride esas olarak Chopper’a odaklanan ikinci filmdir. Hasır Şapka Korsanları Nami’nin hastalığını tedavi etmek için Drum Adası’na gidişini ve obur Wapol’a karşı verilen mücadeleyi bir kez daha gözler önüne seriyor. Animenin 325’nci bölümünden sonra izlenmeli.

One Piece Film: Strong World Episode 0

image 106

Strong World filmine bir giriş olarak yapılan OVA, daha önce geçmesine rağmen bir yıl sonra yayınlandı. Serinin hikayesinin başlamasından yirmi yıl önce geçen film, korsan dünyasının arkasındaki tarihi, yani Shiki ve Korsan Kral Gold Roger arasındaki ilişkiyi gözler önüne seriyor. Manganın Bölüm 0’ının animasyon uyarlaması.

One Piece Film: Strong World

image 107

Strong World onuncu One Piece filmidir ve serinin yaratıcısı Eiichiro Oda’nın bizzat yapımına daha olduğu bir filmdir. Hikaye, Nami’yi kaçıran ve onu mürettebatına katılmaya zorlayan Shiki adlı bir korsanı içeriyor. Nihai amacı East Blue’yu ele geçirmektir. Thriller Bark ve Sabaody Archipelago hikayeleri arasında geçiyor ve ilk defa Brook bir One Piece filminde görünüyor. Bu film 381’nci bölümden sonra izlenmeli.

One Piece: Romance Dawn Story

image 108

İkinci One Piece OVAsı, Eiichiro Oda’nın seriye resmi olarak başlamadan önce hazırladığı prototip bir hikayenin yeniden anlatımıdır. Luffy’nin Hasır Şapka Korsanları (bu noktada zaten birkaç üyesi vardır) için yiyecek aramaya çıkar ve genç bir kızla tanışır. Orada, o ve kız hikayelerini anlatırken, başka bir korsan tayfası saldırmaya gelir. Strong World gibi, Thriller Bark ve Sabaody Takımadaları arasında geçmekte.

One Piece 3D: Mugiwara Chase

image 109

Bir sonraki One Piece filmi klasik filmlerin kısa süresine geri dönen ve CGI animasyonunu kullanan ilk film oldu. Bu nedenle, yapımcıların bir deney niteliği de taşıyor, muhtemelen bu yüzden hikayesi Luffy’nin şapkasını kurtarmaya çalıştığı basit bir boğuşmayı içerir. Strong World gibi, 381’nci bölümden sonra izlenmeli.

One Piece: Glorious Island

image 110

Glorious Island OVA, One Piece Film’in bir ön bölümü olarak yayınlandı: Z’nin ön bölümü olarak yayınlanmıştır ve bu nedenle önceden izlenmelidir. Daha büyük bir filmin ön bölümü olduğu için, çoğunlukla Hasır Şapka Tayfası’nın şakalaşmalarını içeriyor.

One Piece Film: Z

image 111

One Piece Film: Z animedeki hikayenin ilerleyişine uygun ilerliyor. Hikaye, mürettebatın Dyna Taşlarını çalan ve onları kendi yıkıcı amaçları için kullanan haydut denizci Zephyr ile savaşmasını anlatıyor. Bahsettiğimiz hikaye film için bir tür prolog olması nedeniyle, 578’nci bölümden sonra izlenmeli.

One Piece Film: Gold Episode 0 – 711 ver.

image 112

One Piece Filmi: Gold’un, One Piece’e uygun bir şekilde adlandırılmış bir OVAsı da yapılacaktı: Gold Episode 0. Bir başka film uyarlaması olan yapım, önceki geçiş filmleri gibi tayfanın eğlendiği sahneler içeren bir film olma özelliğini taşıyor. Bu bölümde Gran Tesoro’ya giderken barbekü yapıp oyun oynuyorlar ve filmde anlatılan hikayenin asıl hikayeye pek bir katkısı yok.

One Piece Film: Gold

image 113

Gold, yaklaşık olarak 750’nci bölümden sonra geçiyor ve Hasır Şapka Tayfası’nın kaptan Gild Tesoro ile savaşmasını anlatıyor. Hem muazzam bir servete hem de sonsuz bir hırsa sahip olan Tesoro’nun eylemleri, Luffy ve arkadaşlarının inandığı korsan ilkelerine hiç uygun değildir.

One Piece Movie 14: Stampede

image 114

Stampede’in hikayesi, korsanların bir dizi eğlence ve oyunla kutlamalar yaptığı Korsanlar Festivali sırasında geçiyor. Dünyanın dört bir yanından korsanların yer aldığı filmin konsepti serinin geçmiş filmleriyle benzerlik gösteriyor. Animenin 20. yıldönümü için yayınlanan filmin konusundaki hazinenin bir zamanlar Gold Roger’a ait olması da asıl hikayeden kopmadığının bir göstergesi. Film 889’ncu bölümden sonra izlenmeli.

Romance Dawn

image 115

Oda’nın Romance Dawn konseptinin ikinci OVA uyarlaması ve aslında One Piece animesinin 907’nci bölümünün devamı.

One Piece Film: Red

image 116

Son olarak en yeni ve son çıkan One Piece filmi, 2022’de sinemalarda gösterime giren ve büyük beğeni toplayan Red. Hikaye, Şeytan Meyvesi yeteneğini kullanarak etrafındakileri huzurlu görünen başka bir dünyaya gönderen Uta’yı konu alıyor. Bu, şarkı söyleyerek dünyadaki tüm üzüntüyü sona erdirme arzusundan kaynaklanıyor ve Uta’nın bu hayali aslında Luffy’nin ilham kaynağı ve akıl hocası Shanks’le olan geçmişinden kaynaklanıyor. Film, 1029 ve 1030’ncu bölümlerden sonra izlenmeli, çünkü bu bölümler hikayenin ön sözü niteliğinde.

Hangi Genshin Impact Karakterisin

MBTI Kişilik Tipine Göre Hangi Genshin Impact Karakteri Olduğunu Söylüyoruz!

Dark Trio

İşte Dark Trio’nun Büyük Üçlü’den Farkı ve Daha İyi Olma Sebebi