in ,

En İyi 20 Fantastik Anime, Sırasına Göre

Fantastik Anime Önerileri

Karanlık fanteziden çağdaş fanteziye kadar uzanan ve Japon anime dünyasında da sıkça yer almasıyla birlikte böylesine zengin ve karmaşık olan bu tür hakkında öğrenilecek çok şey ve hatta sevilecek daha çok şey var. Fantezi, periler ve sihirden Tolkien tarzı krallıklara ve çok daha fazlasına kadar doğaüstü veya imkansız olanı konu alan herhangi bir kurgusal eserdir ve en iyi fantastik animeler, sıradan fantezi hayranları için bile her daim izlenmeye değerdir.

İzlemeye değer harika bir fantastik anime arayan herkes, karanlık fanteziden doğaüstü hikayelere sahip olan ve harika fantastik dünyalarda geçen en iyi isekai animelere kadar sihir ve canavarların dünyasında kendilerini kaybedebilir.

Junketsu no Maria

Fantastik Anime
Junketsu no Maria

Fransa ve İngiltere arasındaki Yüz Yıl Savaşları’nın perde arkasında geçen anime “Bakire Cadı Maria” (Junketsu no Maria), iki orduyu da ateşkes ilan etmeye zorlamak için büyüsünü kullanan bir cadıyı konu alıyor. Animede, Maria’nın bekareti üzerinden epey geyik dönüyor, özellikle de kendisine hizmet eden bir karabasan ve bir dişi iblise sahip oluşu animeye epey komedi katıyor.

Animedeki savaşlar destansı ve bu anime, acımasız paralı askerler ve göğüs göğse çarpışan zırhlı şövalyelerle birlikte, Orta Çağ savaş tasviri konusunda oldukça tutarlı. Maria ise amansız şiddet ve trajediyle kuşatılmış bir dünyaya sihir ve neşe katan, seriye can veren eğlenceli bir karakter.

Fairy Tail

Fantastik Anime 1
Fairy Tail

Fairy Tail, shounen anime türünün büyük üçlüsüyle asla aynı zirveye ulaşamadı, ancak yine de herhangi bir shounen hayranının izlerken zevk alacağı oldukça eğlenceli ve uzun soluklu bir fantastik animedir. Fairy Tail, Fairy Tail loncasına mensup olan ve cana yakın büyücülerden oluşan bir karakter kadrosuna sahiptir ve onları bolca macera beklemektedir.

İlginizi Çekebilir:  House of Lee: Bruce Lee'nin Anime Versiyonu!

Fairy Tail’de fantastik anime severler için rengarenk büyü savaşlarından devasa ejderhalara, tablo güzelliğindeki fantastik kasabalardan zamanda ve ölümsüzlüğe kadar her şeyden bir tutam var. Animede, ana karakter Lucy Heartfilia, bir büyücü olarak kaderini çizmek için evden kaçıyor ve ünlü Fairy Tail loncasına kaydolduğunda bundan daha fazlasını bulacak!

InuYasha

Fantastik Anime
InuYasha

InuYasha yıllara meydan okuyan eski bir seridir ve meraklılar devam serisi olan Yashahime’ye de göz atabilirler. Sengoku Çağı Japonya’sında geçen InuYasha, Kagome Higurashi adında uzay ve zaman içinde günümüzden farklı bir evrene geçmiş bir kız ile yarı iblis olan Inuyasha’nın birlikte birçok doğaüstü dehşetle savaşmasını konu alıyor.

InuYasha en sevilen ve en iyi fantastik animelerden biridir ve aynı zamanda isekai türünün güzel yazılmış erken bir örneğidir. Kagome çift dünyalı bir kızdır, 1990’ların sonundaki Tokyo şehir hayatını, feodal çağdaki iblisler ve büyü ile ilgili tehlikeli maceralarıyla dengelemeye çalışır.

That Time I Got Reincarnated as a Slime

Fantastik Anime 2
That Time I Got Reincarnated as a Slime

That Time I Got Reincarnated as a Slime, kısaca “TenSura” olarak da bilinir, aşırı güçlü olmasıyla ün salmış slime kahramanı Rimuru Tempest’in yer aldığı popüler bir fantastik isekai animedir. Anime, sıradan bir isekai gibi gözükse de TenSura bu türden en iyi şekilde yararlanıyor ve fantezi hayranlarının isteyebileceği her şeye sahip.

TenSura,  son derece ilham verici bir ana mesaja sahip olan isekai fantezi animesidir. Rimuru, her türden yaratığın barış ve uyum içinde yaşayabileceği; orklardan devlere, goblinlerden kertenkele halkına kadar herkesin kendi potansiyelini gerçekleştirebileceği yapıcı, hoşgörülü ve yepyeni bir krallık kurmayı amaçlıyor.

Death Note

Fantastik Anime 3
Death Note

Death Note’un şehirde geçen fantastik hikayesi, Ölüm Defteri olarak bilinen büyülü bir ajanda edinen zeki lise öğrencisi Light Yagami’yi konu alıyor. Light, bir kişinin adını ve simasını bilirse, o kişinin adını deftere yazabilir ve bu da o kişinin ölümüne neden olur.

Light yeni güçleriyle suçluları öldürmeye koyulur ve Kira adını da kullanarak daha iyi bir dünya yaratma yolunda öldürmeye devam eder. İlerleyen bölümlerde, onu durdurmak için L olarak bilinen ve en az Light kadar zeki olan gizemli bir dâhinin liderliğinde bir polis timi toplanacaktır. Bu hikaye, günümüz Tokyo’sunda geçen, kara büyü ve ölüm tanrılarıyla dolu bir kovalamaca senaryosu.

Berserk

Fantastik Anime 4
Berserk

Berserk, şimdiye kadar yapılmış en iyi manga serilerinden biri olarak yaygın bir şekilde bilinmektedir. En son 2017’de çıkan anime serisi biraz dağınık olsa da, 90’ların orijinal animesi Kentaro Miura’nın mangasının “Altın Çağ” serisi manganın güzel bir uyarlamasıdır. Berserk’in üç Altın Çağ filmi de güzeldir.

Bu seri, Şahin Takımının yaralı ve korkutucu paralı asker kaptanı Guts’ı takip ediyor. Devasa kılıcıyla ön saflarda savaşırken, Guts ve Şahinler tarif edilemez iblislerle ve en az onlar kadar ölümcül olan insan düşmanlarla savaşırlar. Dövüş sahneleri muhteşem olsa da, Berserk’in asıl unutulmazlığı muhteşem karakterleri ve felsefi ilerleyişidir.

Fruits Basket

Fantastik Anime 5
Fruits Basket

Fruits Basket, geleneksel romantizm ve lise romantik komedi animelerinin hayranlarına da hitap eden, ilgi uyandırıcı çekiciliğe sahip bir fantastik-lite anime. Deredere -Japonca’da birine aşık kimseler için kullanılır.- kahramanımız Tohru Honda, münzevi Sohma ailesiyle tanıştı ve tuhaf sırlarını öğrendi: Asırlık bir lanetin onları Çin Zodyak’ının ruhlarıyla birbirine bağladığı sırrı.

Yuki, Kyo, Hatsuharu ve Sohma ailesinin diğer üyeleri sarıldıklarında hayvanlara dönüşürler, ancak her şey eğlence ve oyundan ibaret değildie. Bu büyülü bağlar genellikle Sohma ailesine, özellikle de Akito’nun aile reisi olduğu aileye bela getirir, bu yüzden Tohru zavallı Sohma’ları bu kader bağından sonsuza dek kurtarmaya yemin eder.

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist Brotherhood
Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist: Brotherhood, en iyi fantastik anime serilerinden biri olmakla kalmayıp, aynı zamanda da tüm anime türleri arasında en iyi animelerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu efsanevi shounen anime, bir zamanlar ölüleri canlandırmak için yasaklı insan transmutasyona teşebbüs etme gafletinde bulunan Elric kardeşler Edward ve Alphonse’u konu alıyor.

Ed ve Al, parçalanmış bedenlerini canlandırmak için Felsefe Taşı’nı kullanmayı umuyorlardı, ancak bu arayış onları kısa sürede komplolar, korkunç homunculi’ler, simyanın tuhaf gerçekleri ve hatta Amestris’in kuruluşu hakkında şok edici sırlarla dolu bir kasırganın içine sürükledi.

Mahoutsukai no Yome

Fantastik Anime 6
Mahoutsukai no Yome

Kadim Büyücü Gelin, Londra, İngiltere’nin alternatif bir versiyonunda geçiyor. Chise adında genç bir kız, yetim ve evsiz büyüdükten sonra bir açık artırmada köle olarak satılmasına izin verir. Elias Ainsworth adında eski ve tanınmış bir büyücü, onun “Sleigh Beggy” adı verilen nadir ve özel bir büyücü insan ırkından geldiğini fark eder.

Bu gerçek, artık umduğundan daha değerli olan Chise için her şeyi tersine çevirir. Elias, Chise’e çırağı olma ve gücünü artırma fırsatı sunar, ancak bunun tek karşılığı olarak Elias bir gün onun gelini olacağıdır, bu yüzden de onun lakabı Kadim Büyücü Gelin’dir.

Little Witch Academia

776081
Little Witch Academia

Atsuko “Akko” Kagari, büyüye ve onun harikalarına hayranlık duyan genç bir kızdır. Toplumun gözünde sihir artık modası geçmiş gibi gözükse de Akko, Little Witch Academia’nın fantezilerle dolu hikayesini başlatmak için Luna Nova Magical Academy adlı prestijli bir kız sihir okuluna kaydolur.

Ne kadar çabalarsa çabalasın, Akko geçmişinde büyü ile uğraşmadığı ve çok az sihir yeteneğine sahip olduğu için uyum sağlamakta zorlanır. Neyse ki Akko, cadı olma hayalinden vazgeçmeden önce bir zamanlar güçlü bir cadıya ait olan ve ona yadigar kalan eski bir büyülü kalıntıya sahip olmuştur. Artık diğer öğrencilerle rekabet edebilir ve hayali için çalışabilir.

Made In Abyss

Fantastik Anime 7
Made In Abyss

Made in Abyss’teki Boşluk, hazinelerin ve gizemli yaratıkların bulunabileceği görünüşte dipsiz bir çukurdur. Etrafına inşa edilmiş bir şehir, en iyi dalgıçlardan biri olan Lyza’nın yuvasıdır. Herkesi şaşırtan bir şekilde, son görevi korkunç bir şekilde yanlış gider ve arkasında kızı Riko’yu kaybederek uçurumun içinde sırra kadem basar.

Annesini bulmaya pek kararlı olan Riko, Beyaz Düdük -Boşluk’un en derinlerine inmiş deneyimli ve insanlığa katkılarda bulunmuş saygın dalgıçlara verilen prestijdir- prestijine sahip olmayı ve kendisi de Uçurum’a dalmayı arzular. İlk görevi sırasında hafıza kaybından muzdarip garip bir robot çocukla karşılaşır ve ikisi birlikte Boşluk’un derinliklerine doğru yola çıkarlar. Renkli ve sevimli temasına rağmen, Made in Abyss heyecan verici ve büyüleyici bir macera vaadiyle oldukça karanlık bir fantastik hikayeyi hayranlara sunuyor.

Tokyo Ghoul

Fantastik Anime 8
Tokyo Ghoul

“Ghoul’ların”, yani insan eti yiyen yaratıkların insanlar arasında yaşadığı bir dünyada, Ken Kaneki adlı bir üniversite öğrencisi, hikayenin başlarında bu yaratıklardan biriyle karşılaşarak mucizevi bir şekilde hayatta kalır. Hastanede uyandığında Ken, geçirdiği ameliyatın onu yarı insan yarı “ghoul’a” dönüştürdüğünü öğrenir.

Hikâye, Ken’in yeni kimliğiyle yaşamayı ve bu yeni gerçeklikle yüzleşmeyi öğrenmesini anlatıyor. Ken artık ne ghoul ne de insan olduğu için, gittiği her yerde peşine düşen kötü ghoul’lar ve uzman CCG dedektifleri ile baş etmekte zorlanıyor.

Kobayashi-san Chi no Maid Dragon

Fantastik Anime 9
Kobayashi-san Chi no Maid Dragon

Miss Kobayashi’s Dragon Maid, komedi severler için kesinlikle en iyi fantastik animeler arasında yer alan büyüleyici bir tersine isekai animedir. Hikaye, ofis çalışanı Kobayashi’nin modern topluma uyum sağlamak için insan formuna dönüşebilen Tohru adlı bir ejderhayla tanışmasıyla başlar.

Tohru, Kobayashi’ye iyiliğinin karşılığını ödemek için ona hizmetçisi olarak çalışmayı teklif eder, ancak Tohru’nun alışılmışın dışındaki yöntemleri çoğu zaman yardımdan çok kaos getirir. Yine de Tohru, Kobayashi’nin sadık hizmetçisi olarak iyi niyetlidir ve güçlü bir dövüşçüdür, bu da rakip ejderhalar ve canavarlar kargaşa çıkardığında gerçekten işe yarar.

Magi

Fantastik Anime 10
Magi

Dünyanın dört bir yanında, insanların bazı değerli hazineleri ortaya çıkarma umuduyla bulmaya çalıştıkları “Zindan” adı verilen çeşitli labirentler gizlidir. Birbirlerine tamamen yabancı olmalarına rağmen, genç bir sihirbaz olan Aladdin ve Alibaba, zengin bir tüccarın malzeme arabasına verdikleri zararı ödemek için birlikte bu Zindanlardan birini aramaya karar verirler.

Basit olacağını düşündükleri bu hazine arayışı, şaşırtıcı bir şekilde her ikisi için de hayatlarını değiştiren bir hal alır. Magi animesi, sadece 25 bölüm sürmesine rağmen güzel bir fantastik hikaye anlatıyor. Meraklı hayranlar hikayeye 37 ciltlik orijinal Magi: The Labyrinth of Magic mangasından devam edebilirler.

Demon Slayer

Fantastik Anime 11
Demon Slayer

Demon Slayer’ın animesi kısa sürede sadece fantastik anime türünün değil, shounen animenin ve hatta tüm sektörün en büyük isimlerinden biri haline geldi. Bu popüler fantezi aksiyon serisi, shounen hayranları ve ötesi arasında geniş bir çekiciliğe sahip, samimi ve iyi animasyonu ile büyük bir şevkle çekildi.

Demon Slayer, tehlikeli iblislerle savaşmak ve hikayenin başında kendisi de iblise dönüşen kız kardeşi Nezuko için bir tedavi bulmak zorunda olan kılıç kullanıcısı baş kahraman Tanjiro Kamado’yu konu alıyor. InuYasha ve Bleach gibi fantastik aksiyon serilerini seven herkes Demon Slayer’ı da sevecektir.

Konosuba

Fantastik Anime 12
Konosuba

Bazen, parodi ve iğneleyici animeler, türlerinin en iyi serilerinden biri haline gelir. Bu durum, hem son derece eğlenceli bir atmosfere sahip olan ve hem de isekai ve fantezi klişeleriyle dalga geçen popüler bir fantezi isekai animesi olan Konosuba için de geçerli.

Konosuba’da Kamyon-kun -isekai animelerinde insanlara genelde çarpan ve ışınlanmalarını sağlayan ünlü kamyona verilen isimdir- ve hoş bir fantezi dünyasından büyülü kızlara, kalelere, renkli büyülere, Dullahan ve dev kurbağalar gibi korkunç canavarlara kadar her şey var. Konosuba ayrıca “işe yaramaz” tanrıça Aqua’dan patlama takıntısı olan sevimli cadı Megumin’e kadar en işlevsiz ama en eğlenceli maceracı karakterlere sahiptir.

Akatsuki no Yona

Fantastik Anime 13
Akatsuki no Yona

Yona of the Dawn oldukça popüler bir shojo aksiyon anime serisi ve en iyi fantastik anime serilerinden biridir. Avatar: Son Hava Bükücü hayranlarının da bu seriden hoşlanacaktır, çünkü ana kahramanımız Prenses Yona, büyük krallıkların ana elementleri temsil ettiği Asya coğrafyasından esinlenilerek yaratılmış bir dünyayı barış içinde birleştirmelidir.

Yona bir zamanlar güllük gülistanlık bir prenses hayatına sahipti. Ne var ki, babası ihanete uğrayıp öldürülür ve Yona, fedaisi Hak’ın yardımıyla kaçmayı başardı. Kısa süre sonra Yona, kralın ihanetinin intikamını alabilecek ve yanındaki özel element ejderhalarının da yardımıyla ülkeye barış getirecek gezgin bir prenses olarak daha güçlü ve bilge hale geldi.

Jujutsu Kaisen

Fantastik Anime 14
Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen modern bir shounen yıldızı olan 2000’li yılların ünlü Bleach’inin varisi diyebileceğimiz ve çok yüksek bir popülarite ve izleyici kitlesine ulaşmış fantastik anime serisidir. Jujutsu Kaisen’in kahramanı Yuji Itadori, lanetlerin şeytani kralı Ryomen Sukuna‘nın bir parmağını yemiş ve insanlığı canavarlardan korumak zorunda olan bir jujutsu sahiri olmuştur.

Yuji’nin jujutsu sahirliği ve lanetlerle dolu yeni hayatı vahşi ve karanlıktır. Ne var ki, hayatına giren yeni arkadaşları Nobara Kugisaki ve Megumi Fushiguro onu destekleyecek ve asla pes etmeyecektir.

Re:Zero

Fantastik Anime 15
Re:Zero

Re:Zero, mizahı ve gerçeklikten kopuşu dengelemek için senaryosunu karanlık temalarla harmanlayan ve hayranların dilinden düşmeyen bir fantastik isekai anime. Başkahramanımız Subaru Natsuki, fantastik bir diyara düşen eşofmanlı bir NEET’tir ve ölümü defalarca baştan baştan yaşayıp, her seferinde tekrardan dirilerek bu düştüğü fantastik diyarın kaderine öncülük etmek ona kalmıştır.

Subaru her seferinde ölümden geri dönebilir ve bu fantastik dünyanın kaderini istediği yönde ilerletmek adına deneme yanılma yöntemini kullanmak için bu güce ihtiyacı vardır. Subaru, bu karanlık dünyada, ölümcül suikastçılardan dev hizmetçilere ve entrikacı asilzadelere kadar birçok dost ve düşmanla tanışacak.

Attack on Titan

Fantastik Anime 16
Attack on Titan

Attack on Titan, en karanlık, en şiddetli ve en iyi fantastik anime serileri arasında yer alıyor. Bu “gaslamp” türündeki –gaslamp fantezi, genellikle sihirli veya doğaüstü öğelerle birlikte, Viktorya veya Edward dönemlerini çağrıştıran bir dünyada geçen bir alt türdür- fantastik anime, yüksek surlarla çevrili bir şehrin, insan yiyen Titan sürülerine karşı hayatta kalma mücadelesini anlatıyor ve hikaye boyunca bol miktarda aksiyon, gizem, dehşet ve korku sunuyor.

Ana kahramanımız Eren Yeager, evine Titanlar tarafından saldırılması ve çocukluğuna dair her şeyi kaybetmesiyle Titanların hepsinden intikam almaya ant içti Ne var ki, olay örgüsü ilerledikçe Eren beklenmedik fantastik güçleri kucaklayacak ve Titanlar’la kendi kurallarıyla savaşacak. Çok geçmeden Eren, duvarların ötesindeki bir dünya gerçeğini ve bu dünyadaki rolünü öğrenecektir.

Shoujo Anime Önerileri

En İyi 10 Yeni Jenerasyon Shoujo Anime Önerileri

JoJo's Bizarre Adventure

Kötüden İyiye Doğru JoJo’s Bizarre Adventure Serileri