in ,

Naruto vs. One Piece: En İyi Shonen Jump Animesi Hangisi?

Animeler dünyasında One Piece ve Naruto Shonen serilerin babası olarak karşımıza çıkıyor. İkisi de farklı farklı hikayelere ve karakterlere sahip olsa da ikisinde de çok azimli ve karakteri ile izleyiciyi çeken bir ana karakter mevcut.

One Piece Monkey D. Luffy’nin Korsan Kralı olma hayalini anlatırken Naruto ise Naruto Uzumaki’nin Hokage olmaya çalışmasını anlatıyor. Apayrı dünyalarda geçseler de bu iki anime sürekli karşılaştırılıyor. Peki ya gerçekten en iyisi hangisi?

Konu ve Tema

Naruto
Naruto – Luffy

One Piece biraz tembel başlıyor diyebiliriz. Ama Luffy’nin hikayesine daldıkça işler ilginçleşiyor. Mesela Usopp gibi yeteneksiz birini tayfasına alıyor ve seyirciler istemeden bunu sorguluyor. Böyle korkunç bir göreve neden bu kadar korkak birini uygun görmüş olabilir? Bu şapşal ve güvenilir Luffy denizin hükümdarı olmayı başarabilecek mi? Şimdi “Oda” Luffy’i serinin merkezine oturtmuş olsa da merkezde onlarca karakter var.

Yani hikayede izleyenlerin yakınlık hissedebileceği tek karakter Luffy değil. Roronoa Zoro, Trafalgar D. Law, Oden, Beyazsakal, Ace ve onlarcası… Oda’nın seyircilerin önüne sürekli attığı gizemler sayesinde hâlâ sonuna yaklaşmamış olan bu uzun soluklu seri ilgi çekici bir hal alıyor. Gizemlerin asla sonu yok 800 yıllık boşlukta ne oldu? Gizemli İmu ile bir alakası var mı? Vivi’nin Hükümete göre bu kadar özel olmasının sebebi ne? Aradıkları One Piece ne olabilir? ve bir çoğu… One Piece’de seyirciler gidişatı tam olarak hiçbir zaman kestiremiyor. Sadece Oda’nın serinin içine koyduğu ipuçlarını takip ederek varsayımlar yapabiliyorlar. Fakat, her yolculuğun bir sonu olduğundan dolayı elimizden gelen tek şey son arc’ı beklemek.

Naruto duygusal olarak çok yoğun bir seri. Bunu karakterimiz yalnız ve baş belası Naruto ilk tanıtıldığında dahi anlayabiliyoruz. Naruto, hayatın zor yüzünü o kadar gençken görmüştür ki ondan nefret eden topluma dahil olduğunu sadece başlarına bela açarken hissedebilmektedir. Naruto gerektiğinde biraz daha karanlık olabilen bir seri. One Piece ise genellikle tatlı ve cesaretli anlar yansıtıyor. Naruto daha bodoslama konuya dalıyor ve daha olgun bir konu işlediğini gösteriyor. İlk başlarda bocalayan One Piece’in aksine Naruto, ana temayı ve konuyu sonradan belli ediyor. Uchiha Klan’ının kılıçtan geçirilmesi ve Sasuke’nin başına gelen olaylar gibi trajedileri kullanan Kishimoto karakterlere dert bindirerek hikayeyi de ilerletmiş oluyor.

One Piece de Naruto da ortak temalar taşımıyor değil; arkadaşlık, umut, kendine olan inanç, savaşın etkileri, ayrımcılık ve en önemlisi hayallerinden asla vazgeçmemek.

Karakterler

Naruto

One Piece karakterlerine çok güveniyor. Karakterler hem hatırlanabilir kişiliklere sahip hem de hepsinin kendine göre bir mizah anlayışı var. Oda uzun bir serideki gerilimi komedi ile kırabileceğini fark etmiş. Naruto ise inanılmaz karakter gelişimlerine sahip, One Piece’den bile iyiler.

İkisi de unutulamaz karakterlere sahip olsa da, Naruto’nun karakterleri One Piece’e göre daha derin. Naruto’daki neredeyse her ana karakter farklı farklı trajediler yaşamış ve kendince büyük dertlere sahip karaktelrer ve bu sayede okurlar ile bir ilişki kurabiliyorlar. Karakterler az olduğundan dolayı Naruto’nun karakterleriyle yakınlaşmak daha kolay olsa da One Piece’de de o kadar fazla karakter var ki görülecek sayısız hikaye var.

Naruto‘da konu klasik bir şekilde Akatsuki adında kötü bir grubun etrafında dönüyor. Beklendiği gibi, bu grubun yaptığı şeyler bir yerden sonra savaşa sebep oluyor. One Piece’de ise bir güç kazanma faktörü var. Seyircilere o kadar fazla kötü karakter gösteriliyor ki bir sonrakinde ne büyük güç gerekeceği az çok anlaşılıyor. Ayrıca Oda, farklı arc’larda karşımıza çıkan kötü karakterleri de unutulamaz kılmayı biliyor.

Animenin genelinde her kötü karakter hikayeye katkıda bulunuyor. Bir sürü karakterin bir şekilde birbirine bağlanması, Oda’nın becerisinden ve yeteneklerinden geliyor.

Dünya Yaratımı

Naruto

Animelerde, seyircileri çeken şey; yaratıcıların özenle hazırladıkları yapay dünyalardır. Animelere inandırıcılık veya fantastik özellik kazandıran bu dünyalardır. Naruto’da, Shinobi ulusu genellikle fazla keşfedilmiyor ve olaylar sürekli ana karaktere biraz şans ile destek verilmedikten sonra atlatılamıyor.

Fakat, One Piece’in pek çok ırk ile, okyanus ile, ada ile maceraları bitmiyor. Oda’nın yarattığı dünya öyle bir yer ki bir kere daldığınız zaman geri dönüş yok. Oda pek çok gizem ve olasılık ile dolu bir dünya yaratarak gerçek dünyasını hayata daha da yakınlaştırmış.

Müzik

Naruto

One Piece’in müzikleri güzel olsa da Naruto’nunkiler çok daha kendini belli ediyor ve insanı büyülüyor. Naruto’nun One Pieceden çok daha fazla OST(original sound track)’si var fakat hepsi One Piece’inkilerden çok daha hatırlanabilir. Naruto’nun “Blue Bird” şarkısı gelmiş geçmiş en ikonik anime şarkılarından biri olabilir. One Piece’in “Bings Sake” şarkısı seyircileri Luffy’i desteklemeye itiyor. Bu şarkılar animelerin kalbi ve ruhu diyebiliriz. Animelerin diğer her özelliği kadar önemliler ve animeye ve karakterlerin hareketlerine yoğunluk katıyorlar.

“Naruto mu One Piece mi?” tartışması hiçbir zaman bitmeyecek diyebiliriz. İki anime de harika yaratıcıları sayesinde birer başyapıt sayılabilirler. Bu yüzden seyircilerin kendi keyiflerine göre hangisinin daha iyi olduğu belirlenebilir ve bu sebepten de sürekli anime severler arasında bir tartışma dönecektir. Fakat şüphesizdir ki, iki animeyi de izlemesi gerçekten keyifli.

İçerik Yazarı Keşif Asya

KesifAsya.com / Eski Çeviri Kurucusu

Bir cevap yazın

Oyasumi Punpun

Oyasumi Punpun Benzeri En İyi 11 Manga

İsekai Anime

İsekai Animeleri Neden Bu Kadar Popüler?