in , , ,

10 Büyük Naruto Gizemi

Naruto Evrenindeki En Büyük Gizemler!

Özet

  • Naruto serisi, Hidan’ın nasıl ölümsüzleştiği gibi açıklanamayan birçok gizeme sahip.
  • Kaguya ebatında hâlen daha açıklanamayan gizemli bir figür mevcut ancak büyük ihtimalle Sakura’dır.
  • Diğer gizemler arasında serideki nihai kötü adamın gerçekten bir uzaylı olup olmadığı, Naruto’nun klanına ne olduğu ve daha fazlası yer alıyor.

Masashi Kishimoto’nun efsane ninja animesi/mangası Naruto 2015 yılında sonra erdi ve Boruto serisiyle devam etti. Fakat serinin hayranlarının yıllar sonra bile hâlâ düşündüğü en az on gizem mevcut. Yoğun geçen Dördüncü Shinobi Savaşı’nın tartışmalı sonu Kaguya’nın dahil edilmesiyle serinin devam etmesine yol açtı ancak onun gizemli kökeni manganın son bölümü yayınlanmadan önce daha iyi açıklanabilecek hikâyenin sadece bir yönüydü.

Naruto ile Sasuke’nin duygusal ve çoğu zaman aksiyon dolu maceralara atılması on beş yıl ve 700 bölüm sürdü. Bu süreç içerisinde birçok tehlikeli düşman ve inanılmaz jutsular, eğlenceli çatışmalar ve hayran kitlesi arasında şiddetli tartışmalara neden olan birkaç gizem ortaya çıktı.

Naruto serisinin cevaplanmamış sorularından bazıları hikâyenin sonuna doğru Tanrı benzeri Kaguya’nın tartışmalı bir şekilde eklenmesinden kaynaklanırken, Naruto’nun yetiştirilmesiyle ilgili olan sorular ise serinin başından beri vardı. Naruto’nun resmî olarak belirli demografik gruplarda dünyanın en popüler anime dizisi olarak kabul edilmesiyle birlikte birkaç hayran anime dizinin en büyük on gizemini merak eder oldu.

Akatsuki’nin Hidan’ı Ölümsüzlüğü Nasıl Elde Etti

Jashinist Klanının Güçlü Sırları Var

Hidan jpg

Son savaşlarında Naruto’yu yenmeye çalışmadan önce Sasuke, ezici gücünü dünyayı barışa zorlamak için kullanmayı planladığını ve kontrolü elinde tutmak için ölümsüzlüğe ulaşabilecek çeşitli yöntemler olduğunu dile getirmişti. Hayranlar Naruto dünyasında bir kişinin hayatını uzatmanın farklı yöntemleri olduğunu gördüler ancak Akatsuki üyesi Hidan, kafasının kesilmesi de dahil olmak üzere korkunç derecede ölümcül yaralanmalardan kurtulmasını sağlayan bir ölümsüzlük seviyesine ulaşmıştı. Herhangi bir saldırıdan sağ çıkma yeteneğini kazandığı için bu karmaşık yeteneği nasıl kazandığını ve gerçekten kötü bir Tanrıdan gelip gelmediğini merak etsek yanlış olmaz.

İlginizi Çekebilir:  Kalbinize Dokunacak En İyi 10 Yuri Animesi

Hidan ve Akatsuki’nin diğer büyüleyici üyeleri hakkındaki bilgiler Naruto Hidden kısa romanlarında ve Naruto evrenine ekstra bilgiler sağlayan veri kitaplarında ortaya çıkmıştır. Ölümsüz Kasap genç yaşından beri kana susamış bir ninjaydı ve Jashin adında kötü bir Tanrıya tapan bir klanda şiddet eğilimleri için kendine uyan bir çıkış yolu bulmuştu. Klanın üyeleri Tanrılarını yatıştırmak için başkalarını öldürmeleri gerektiğine inanıyordu. Klanın gizli tekniklerini ve kurban ritüellerini denemek Hidan’a ölümsüzlük kazandırdı ancak Tanrı Jashin’in var olduğuna dair hiçbir kanıt yoktu.

Not: Hidan her türlü saldırıdan sağ kalabilirken yetersiz beslenmeden dolayı ölebilir.

Kaguya’nın Ebadındaki Gizemli Figür Kim?

Mangada, Kaguya’nın Yer Çekimine Meydan Okuyan Ebadında Gölgeli Bir İzleyici Göründü

Kaguya

Kaguya’nın Dördüncü Shinobi Savaşı’nda ortaya çıkışı Naruto, Sasuke, Sakura, Obito ve Kakashi için boyutlar arası dramatik bir geçiş olmuştu. Tüm çakraların kaynağı olan öteki dünyalı düşman, kendisinin ve diğerlerinin kendi yarattığı farklı boyutlara ışınlanmasını sağlayan muazzam güç rezervlerine sahipti. Diğerleri için ölümcül hava koşulları içeren bu yerde yer çekimi artmaktaydı. Her bir alan devasa boyutlardaydı ve Kishimoto’nun 687. Naruto bölümündeki belirli bir kısımda Kaguya’nın ebatlarında asla açıklanamayan gizemli bir figür varmış gibi görünüyordu.

Kaguya’nın yer çekimine meydan okuyan ebadındaki gizemli figür hakkındaki tahminler birçok eğlenceli teori ortaya çıkardı. Teoriler başka bir Otsutsuki, bir zaman yolcusu, Ichiraku Ramen’in sahibi ve hatta garip şekilli bir kaya olduğu yönünde değişmekteydi. Ancak en az heyecan verici ve muhtemelen gerçek olan cevap bu gizemli figürün Sakura olduğu yönünde. Daha önce Obito, Naruto’yu kurtarmak için aşağı atlamadan önce Sakura’nın onunla birlikte uçurumun kenarında olduğu görülmüştü. Yüz hatları ayırt edilemeyecek kadar uzakta olsa da o açıdan bakıldığında onun Sakura olduğu ve yabancı bir boyuttan gelen uğursuz bir izleyici olmadığı daha mantıklıdır.

Dördüncü Shinobi Savaşı’ndan Sonra Ninja Köyleri Arasında Barış Sağlandı mı?

Savaş Dünyayı Bir Araya Getirdi

Dorduncu Shinobi Savasi jpg

Shinobi dünyasının kanlı geçmişinde ilk defa, en önde gelen beş ninja köyü Dördüncü Shinobi Savaşı sırasında ortak bir düşmana karşı farklılıklarını bir kenara bıraktı. Güçlü köylerin her birinden çok sayıda can kaybedilmiş olsa da hepsinin inanılmaz çabası sayesinde savaş kazanıldı ve hayat bir nevi normale dönebildi. Neyse ki her köyün shinobisinin fedakarlıkları ve katkıları unutulmadı ve ninja toplumunun işleyişini sonsuza dek değiştiren Shinobi Birliği kuruldu.

Beş Shinobi köyü ve Demir Ülkesi samuraylarından oluşan Birleşik Güçler’in aksine Shinobi Birliği, katkıda bulunmak isteyen tüm Saklı köylere kucak açmıştır. Birlik, shinobi görevlerini kabul eder ve hangi köyden bu görevleri yerine getirmek için en uygun shinobi kimse ona verir. Bu da köyler arasındaki çatışmaları büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olur. Shikamaru’nun Shinobi Birliği’nin baş organizatörü olmasıyla birlikte birliğin, onlarca yıldır birbirleriyle sürekli savaş hâlinde olan ülkeler arasında barışın korunmasına yardımcı olmakta başarılı olmasına şaşmamak gerek.

Naruto’nun Nihai Kötü Karakteri Kaguya Otsutsuki Bir Uzaylı Mıydı?

Otsutsuki Gezegen Yutan Göksel Varlıklardan Oluşan Kadim Bir Irkdır

Kaguya Otsutsuki

Kara Zetsu’nun inanılmaz derecede şok edici ihanetini gören Madara ve izleyiciler, Çakranın Atası Kaguya Otsutsuki’nin dirilişine hazırlıksız yakalandı. Çakrayı dünyaya tanıtan ilk varlık olan Kaguya, uzun zaman önce insanlığa olan inancını kaybettikten ve gezegeni köleleştirmeye çalıştıktan sonra iki oğlu tarafından mühürlenmiş bir tanrıça olarak kabul ediliyordu. Bir noktada Kaguya bir insana âşık olmuş ve kozmik fatihler klanının aklındakinden çok farklı bir hedef olan barış içinde bir yaşam için çabalamıştı.

Seri, Madara’yı son kötü adam olarak etkili bir şekilde inşa etmiş olsa da tartışmalı bir şekilde Kaguya’nın eklenmesi Boruto devam serisinin genişlemesi için gerekli gazı verdi. Tavşan Tanrıça ve Otsutsuki klanı hakkında daha fazla bilgi devam serisinde ve Naruto Shippuden filler bölümlerinde ortaya çıkar. Otsutsuki klanı, aslında Kaguya’nın kendi çıkarları için ihanet ettiği bir amaç olan evrimleşmek için, gelişmiş uygarlıkların yaşam enerjisini tüketme umuduyla evreni dolaşan uzaylılardır.

Kaguya Neden Zetsu’dan Oluşan Bir Ordu Kurmak İstiyordu?

Dördüncü Shinobi Savaşı’nda Kullanılan Zetsular Kaguya’nın Sonsuz Tsukuyomi’sinin Önceki Kurbanlarıydı

Zetsu jpg

Kaguya, daha önce tüm insan ırkını bir Beyaz Zetsu ordusuna dönüştürmeye çalıştıktan sonra mühürlenmiş olan Naruto dünyasındaki tüm çakraların kaynağıdır. Boruto serisi, uzaylı Otsutsuki klanı üyelerinin çiftler hâlinde seyahat ettiğini ve birinin evrimleşebilmesi için diğerinin bir ritüelde kendini feda ettiğini ortaya çıkarmıştır. Kaguya, klanına ihanet edip insanlıkla barışçıl bir hayat yaşamayı denedi ancak olmadı. İhanet ve kayıplarla yaşadığı acılardan sonra Kaguya’nın insanlığa olan inancı yok oldu ve korkunç çakrasıyla Tavşan Tanrıçası olarak hüküm sürmeye karar verdi.

Güç yüzünden delirmeden önce Kaguya bir insana âşık olmuş ve iki oğul dünyaya getirmişti. Onlar da çakra kullanabiliyorlardı ve tüm dünyayı Beyaz Zetsu’ya dönüştürmekle tehdit ettiğinde bunu annelerine karşı kullanmak zorunda kaldılar. Boruto serisindeki olaylardan Kaguya’nın, diğer Otsutsuki üyelerinin Dünya’ya gelmesini ve ihanetinin intikamını almasını beklediği açıktır. Göksel varlıkların neler yapabileceğini gördükten sonra kendini savunmak için bu kadar hazırlık yapmasına şaşmamak gerek.

Not: Naruto serisinin sona ermesinden sonra Sasuke, Kaguya’nın neden kendine ait bir ordu kurduğuna dair daha fazla bilgi edinmek için seyahat etmeyi kendine görev edinmiştir.

Dördüncü Shinobi Savaşı’nda Obito ve Kara Zetsu, Shinobi İttifakı’na Karşı 100,000 Beyaz Zetsu’dan oluşan bir ordu kullandı. Çarpık gerçek şu ki, onlar daha önce Kaguya’nın sonsuz Tsukuyomisi’nde hapsolmuş insanlardan geriye kalanlardı. Yıllarca yaşam güçleri Tanrı Ağacı’nın kökleri tarafından emildikten sonra kurbanlardan geriye kalan tek şey Beyaz Zetsu olarak bilinen kabuklardı. Dünyanın tüm nüfusu bir orduya dönüştürüldüğünde Kaguya, Otsutsuki istilacılarını sayı üstünlüğüyle alt edebilirdi.

Naruto ve Sasuke Hâlâ Altı Yolun Bilgesi Güçlerine Sahip Mi?

Tanrısal Altı Yol Yeteneklerinin Bile Sınırları Vardır

Naruto ve Sasuke

Dördüncü Shinobi Savaşı’nın sonunda Naruto ve Sasuke fiilen ölür ve yeniden dirilirler. Yoldaşları ve yaşayanların dünyasına geri getirilme süreçleri sayesinde iki silah arkadaşı Altı Yolun Bilgesi’ne yakışır yeni yeteneklerin kilidini açarlar. Naruto her bir Kuyruklu Canavar’dan çakra alarak kendi Altı Yol formunu kazanırken Sasuke Uchiha çakrasını, Kabuto’nun kalbinden bıçaklandıktan sonra iyileşmesi için ona verdiği Senju çakrasıyla birleştirerek bir Rinnegan’ın kilidini açar. Ayrıca bir shinobi Tanrısından küçük bir hediye de alırlar.

Naruto ve Sasuke ölü hâldeyken onları, Kaguya’yı mühürlemek ve dünyayı kurtarmak için gerekli araçları veren Altı Yolun Bilge’si Hagoromo ziyaret eder. Tavşan Tanrıça mühürlendikten ve Naruto ile Sasuke ellerini kaybettikleri son savaşlarını yaptıktan sonra, Altı Yolun Bilgesi’nin güçlerinin ne kadarının hâlâ ikisinin içinde bulunduğu belirsizdi. Nihai cevap tartışmalıdır ancak Naruto ve Sasuke’nin serinin son savaşlarında Altı Yol güçlerinin çoğunu kullanmış olsa da hâlâ bazı yetenekleri kullanabilmeleri olasılığı çok da mantıksız değildir.

Naruto ve Sasuke’nin hatırı sayılır yetenekleri, yeni karakterlerin parlayabilmesi için devam filminin hikâyesi boyunca azaltılmış gibi görünüyor. Bu, Sasuke’nin Rinnegan yeteneklerini neden kullanmadığını ve Boruto’da çakrasının neden bu kadar sık bittiğini açıklıyor. Öte yandan Naruto, Guy ve Kakashi üzerinde kullandığı nihai iyileştirme yeteneklerini bir daha kullanmadı ancak kuyruklu canavarlardan kendisine hediye edilen birden fazla çakra türünü kullanabildiği gösterildi. Naruto ve Sasuke’nin hâlâ bazı Altı Yol yeteneklerine sahip oldukları fikri mantıklıdır fakat bunların hepsi sürekli olarak kullanılamaz.

Naruto’nun Uzumaki Klanı’na Ne Oldu?

Tıpkı Uchiha Gibi Uzumaki’nin Gücü de Diğerlerini Aptalca Davranışlara Yönlendirdi

Uzumaki Klani

Saklı Yaprak Köyü’nün kurulmasına yardım eden Senju ve Uchiha klanları gibi Uzumaki klanı da bir zamanlar kendi gelişmiş köylerine sahip olan önemli bir güçtü. Sonunda Naruto’nun annesi Kushina ve Sasuke’nin yoldaşı Karin gibi shinobiler ortaya çıkaran klan bir zamanlar dünyanın en güçlülerinden biri olarak kabul ediliyordu. Girdaplar Diyarı olarak bilinen refah bir shinobi köyünde yaşıyorlardı ve mühürleme jutsularındaki uzmanlıkları nedeniyle büyük saygı görüyor ve korkuluyorlardı. Bu korku sonunda tüm köylerin yıkılmasına ve tüm klanın neredeyse soykırıma uğramasına yol açtı.

2014 yılında serinin yazarı Masashi Kishimoto’nun altıncı Naruto ek rehber kitabı yine seri hakkında büyüleyici detaylar sundu. Bir ayrıntı genç Kushina’nın Konoha’ya transfer edilmesinden kısa bir süre sonra meydana gelen Uzumaki klanının köyünün yıkımı hakkında fikir veriyordu. Uzumaki klanının güçlü mühürleme teknikleri nedeniyle diğer uluslar savaş zamanlarında onları sık sık kiralıyorlardı. Kayda değer yetenekleri yanlış bir şekilde dikkat çekti ve çok güçlü kabul edildi. Bu nedenle diğer köyden gelen koordineli bir saldırı Girdaplar Ülkesini yok etti ve hayatta kalan Uzumakiler dağıldı.

Not: Dördüncü Shinobi Savaşı’ndan sonra Uzumaki Klanı, Konoha’nın evi olmasıyla birlikte resmî olarak tekrar aktif hâle geldi.

İlk Hokage Hashirama Senju Nasıl Öldü?

Her Hokage Onurlu Bir Sonla Karşılaştı Ancak Birinin Son Anları Hâlâ Gizemini Koruyor

Hashirama Senju jpg

Hashirama Senju, Naruto serisi tarihinin en güçlü shinobisi olarak kabul edildiğinden dolayı pek çok hayran Birinci Hokage’nin nasıl öldüğünü merak ediyor. Rejenerasyonu ve büyük ölçekli saldırı yetenekleri onu durdurulamaz bir güç hâline getirmişti ancak o bile yenilmez değildi. Madara’ya karşı verdiği zorlu savaş sırasında büyük hasar almıştı ve dünyanın en güçlü jutsularından birkaçı, kullanıcılarının jutsu yapmak için yaşam sürelerini feda etmelerini gerektiriyordu. Jutsusunun ömrünü kısaltmış olması ya da Itachi ve Kimimaro gibi diğer güçlü shinobilerde olduğu gibi hastalıktan ölmüş olması tamamen mümkündür.

Üçüncü ve Dördüncü Hokage’nin sonlarının nasıl geldiği oldukça iyi bilinmektedir. İkinci Hokage ise Birinci Shinobi Savaşı sırasında Danzo ve genç Üçüncü Hokage’yi kurtarmak için yem olarak kendini feda eder. Önde gelen figürlerin ölümleri ortaya çıktığı için Hashirama’nın sonunu çevreleyen ayrıntıların eksikliği Naruto serisinin çözülmemiş gizemlerinden biridir. Kishimoto’nun bunu iyi bir nedenle paylaşmamış olması, hikâyeye dahil etmeyi unutmuş olması ya da birçok kişinin Shinobi Tanrısı olarak gördüğü bir figür için olaysız bir son olmasını istemesi mümkündür.

Naruto Neden Jiraiya veya Üçüncü Hokage Tarafından Yetiştirilmedi?

Naruto’nun Yalnızlığı Onu İntikamdan Uzak Tutmuş Olabilir

Naruto jpg

Naruto’nun ebeveynleriyle yapılan geçmişe dönük sahneler, Jiraiya’nın onun vaftiz babası olduğunu ve Kushina’nın ölmeden önce özellikle Üçüncü Hokage’den oğluna bakmasını istediğini gözler önüne sermiştir. Bu nedenle yetimin Saklı Yaprak Köyü’nde neden bu kadar sefil ve yalnız bir varoluşla büyüdüğü sinir bozucu bir gizemdir. Her iki figür de görünüşe göre merhum Minato ve Kushina’nın kendilerine yüklediği sorumlulukları yerine getirmemişlerdir ancak Jiraiya ve Hokage’nin Naruto’yu ebeveynlerinin umduğu gibi yetiştirmemelerinin iyi nedenleri vardır. Naruto’yu hayatta tutabilecek nedenler.

Seri ilerledikçe Kuyruklu Canavar ruhlarını barındıran insanların genellikle diğer shinobi köylerinin ve Akatsuki örgütü gibi tehlikeli düşmanların hedefi olduğu anlaşılır. Naruto’ya iltimas gösterilmemesinin ve babasının adı yerine annesinin adını almasının muhtemel nedeni ona zarar vermek isteyenlerden veya Dokuz Kuyruk’u ele geçirmek isteyenlerden gizlenmesini sağlamaktı. Yine de Naruto’nun Üçüncü Hokage’den gelmiş olabilecek bir evi, yiyeceği ve giyeceği vardı. Naruto’nun yalnız bir yetiştirilme tarzı vardı ama hayatta kalması için gereken nedenler verilmişti.

Naruto Shippuden serisinin en duygusal bölümlerinden birinde Jiraiya ölüm döşeğindeyken hayatındaki özel anları anlatmaktadır. Daha sonra Naruto’nun adını Jiraiya’nın ilk kitabındaki ana karakterden aldığı ve vaftiz babası olduğu ortaya çıkar. Yine de Saklı Yaprak’ın bir Sannin’i olarak Jiraiya sürekli seyahat ediyor ve köy için casusluk yapıyordu. Böyle bir yaşam tarzı bir çocuk yetiştirmek için en iyi ortam değildi. Özellikle de Dokuz Kuyruk ruhunu barındıran ve kötü şöhretli amansız Dördüncü Hokage’ye karşı kin besleyenler tarafından avlanabilecek bir çocuk için.

Boruto, Naruto’nun Sonsuz Tsukuyomi Rüyasının Bir Parçası mı?

Sanki Hepsi Bir Rüyaymış Gibi Naruto İçin Her Şey Yolunda Gitti

Boruto jpg

Shinobi İttifakı’nın çabalarına, Guy’ın ikonik 8 kapılı saldırısına ve Naruto ile Sasuke’nin inanılmaz güçlenmelerine rağmen Madara, Sonsuz Tsukuyomi’yi yapma hedefinde başarılı olur. Nihai genjutsu tüm dünya nüfusu üzerinde uygulanır ve yaşam güçleri yavaşça boşaltılırken onları mükemmel bir rüyanın içine çeker. Sasuke’nin Susanoo’su sayesinde o, Naruto, Sakura, Kakashi ve Obito büyüden etkilenmezler ya da en azından serinin gösterdiği budur.

Yaygın bir teori Naruto’nun Sonsuz Tsukuyomi’ye yakalandığını ve serinin sonunda her şeyin ve Boruto’nun hikâyesinin onun rüyasının bir parçası olduğunu öne sürmektedir. Eğer durum böyle olsaydı Boruto serisinde olan her şey ve Naruto’nun hayal edemeyeceği geniş yeni karakter kadrosu gerçekleşmezdi ve önemli olmazdı. Naruto, Madara’nın genjutsusunda sıkışıp kalmadı çünkü eğer öyle olsaydı serinin finalinin sağladığı tüm karakter gelişimine ve yaşamı etkileyen hayat derslerine ihanet etmiş olurdu.

Dövüş Sanatları Animeleri

En İyi Dövüş Sanatları Animeleri, Sıralı

One Punch Man Mangası’ndaki En İyi 10 Dövüş

One Punch Man Mangası’ndaki En İyi 10 Dövüş