in ,

Japonların Çalışma Kültürünü Anlatan 5 Manga Önerisi

Japonların Çalışma Kültürünü Anlatan Mangalar

Home ofis çalışmayla geçen yılların ardından, birden fazla vesaitle ofise geri dönme fikri birçok çalışan için cazibesini yitirdi. Bazı yerler diğerlerine göre daha muhafazakâr olduğundan, bu ve diğer konuların değişip değişmeyeceği ayrı bir konudur. Örneğin, Japon çalışma kültürü eski yöntemleri, modası geçmiş teknolojisi ve yukarı doğru hareketliliği zorlaştıran hiyerarşik yapısıyla özellikle kendi yöntemlerine saplanıp kalmış durumda.

Bu durum çalışanları yerli şirketler yerine uluslararası şirketlere yöneltmeye yetti. Ancak kitaplardan bilimsel makalelere, filmlerden videolara kadar Japon çalışma kültürünü daha derinlemesine inceleyen başka medyalar da var. Bir Japon şirketinde çalışmanın nasıl bir şey olduğunu anlatan bazı mangalar bile var.

Skull-face Bookseller Honda-san

Çalışma Kültürü
Skull-face Bookseller Honda-san

Pixiv’de bir webcomic olarak başlayan Skull-face Bookseller Honda-san, Media Factory tarafından basılacak ve Yen Press tarafından İngilizceye çevrilecek kadar başarılı oldu. Crunchyroll’da yayınlanan anime uyarlamasından bahsetmiyorum bile. Manganın adından da anlaşılacağı üzere, manga ve farklı medyaları Honda ve meslektaşlarının bir kitapçıyı günden güne nasıl işlettiklerini konu alıyor. Mangadaki Honda ve iş arkadaşları gerçek kişiler olduğu için bu aynı zamanda otobiyografik bir çizgi roman.

Hatta bazı bölümler yeni keşfettiği şöhretinden bahsediyor ve bunun 2019’daki finaline kadar çalışmalarını nasıl etkilediğini ele alıyor. Açıkçası, o gerçekten yaşayan bir iskelet değil, tıpkı meslektaşlarının etrafta gaz maskeleri veya kağıt torbalarla dolaşmadığı gibi. Bu değişiklikler sadece gizlilik, yasal kaygılar ve komedi içindir. Ancak sunum biraz süslenmiş olsa da, manganın perakendeciliğin tehlikelerine ilişkin tasvirleri, ilginç müşterilerle uğraşmaktan yayıncılık aksaklıkları ve yanlış siparişlerle başa çıkmaya kadar oldukça gerçekçi.

Salaryman Kintaro

Çalışma Kültürü
Salaryman Kintaro

Hiroshi Motomiya, Capcom’un birinci sınıf ninjası Strider Hiryu’nun arkasındaki manga grubu Moto Kikaku’nun kurucusu olarak biliniyor. Konuyu bilenler ise onu Çin’in Üç Krallık dönemi hakkındaki mangası Tenchi wo Kurau’nun yaratıcısı olarak tanıyacaklardır. Ayrıca Hirohiko Araki’nin ilk ve şu anda kayıp olan mangası The Bottle’ı okuyan birkaç kişiden de biridir.

İlginizi Çekebilir:  En İyi 10 Shoujo Korku Mangası

Ayrıca, eski bir motosiklet çetesi liderinin, merhum karısının vasiyeti olan doğru yola girme isteğini konu alan işyeri draması mangası Salaryman Kintaro’yu yarattı. Çete lideri, ilk başta balıkçı olmaya çalışır. Ne var ki, Yamato İnşaat’ın başkanı Morinosuke Yamato’nun hayatını kurtardıktan sonra onun şirketinde bir iş pozisyonuyla ödüllendirilir. Kaba tavrı sık sık daha çekingen işyeri adabıyla çatışır, ancak ne olursa olsun işini ciddi bir özveri ile yapar. Bu tatlı hikaye bir animeye, bir TV dizisine ve bir Takashi Miike filmine uyarlanmıştır.

Angel Bank: Dragon Zakura Gaiden

image 5 3
Angel Bank: Dragon Zakura Gaiden

Norifusa Mita’nın orijinal Dragon Zakura’sı, eski motorcu avukat Kenji’nin Ryuzan Lisesi’nin kontrolünü ele geçirmesiyle Japonya’nın okul sistemine derinlemesine bir bakış sunuyor. Hedefi, başarısız bir okulun başarısız öğrencilerinden en az beşi Tokyo Üniversitesi’ne kabul ettirmek. Tokyo Üniversitesi, Japonya’nın en prestijli üniversitesidir, bu nedenle başarısız öğrencileri oraya kaydettirmek hiç de kolay değildir. Bununla birlikte, bu hikaye Yakuza’nın Kazuma Kiryu’su ile Dangerous Minds’a benziyor ve sadece bir işyeri draması değil.

Ancak yan serisi Angel Bank, Ryuzan’ın İngilizce öğretmeni Mamako’nun işinde tatmin olmadığını hissetmesi ve kariyer değişikliği arayışına girmesiyle bir işyeri sorununa odaklanıyor. Japonya’da insanlar geleneksel olarak üniversiteden mezun olduktan sonra tek bir kariyer piyasasına bağlı kalmaya teşvik edildiğinden ve Mamako 30’lu yaşlarının başında olduğundan bu kolay bir şey değildir. Bu yüzden manga, Mamako’nun “mesleki değişim ajanı” Yasuo’ya katılarak diğer insanların kariyerlerinin gidişatını değiştirmelerine nasıl yardımcı olduğunu vurguluyor ve okuyuculara bunun sadece iyi değil bazen gerekli olduğunu da gösteriyor.

Hataraki Man

Çalışma Kültürü
Hataraki Man

Moyoco Anno ismi tanıdık geliyorsa, bunun nedeni Neon Genesis Evangelion’un yaratıcısı Hideaki Anno’nun eşi olması ve hatta kocasıyla yaşamın nasıl olduğuna dair manga temelli bir deneme yazmış olmasıdır. Ayrıca, kendi yaptığı çalışmaları ile de başarılı bir manga sanatçısıdır ve genellikle karakterlerinin psikolojisini inceler. Japon işyerinde kadın ve erkek arasındaki psikolojik farklılıkları vurguladığı Hataraki Man serisini de bu şekilde ortaya koymuştur.

Örneğin, ana karakterimiz Hiroko, dergi yayıncılığı dünyasında başarılı olmak istiyor ve işlerini halletmek için kişisel hayatı pahasına sık sık “Hataraki Man” (İş Adamı) rolüne giriyor ve buna rağmen diğer meslektaşlarına kıyasla az övgü alıyor. Bu durum, dünyanın dört bir yanındaki kadın çalışanların kendileriyle ilişkilendirebilecekleri bir durumdu ve Anno’nun eserine sadık bir izleyici kitlesi kazandırdı. Ne yazık ki Anno, sağlık sorunları nedeniyle seriye 2008 yılında ara verdi, ancak dört cildi Maiden Japan aracılığıyla İngilizce olarak mevcuttur.

Kōsaku Shima

image 7 3
Kōsaku Shima

Gerçek ama karikatürize olan Honda-san’ın aksine, Kōsaku Shima kurgusal ama çok daha ayakları yere basan bir karakter. Seri, bir elektronik şirketinde çalışan itibari karakteri takip ediyor. Manga başlangıçta Şube Müdürü Kōsaku Shima olarak adlandırıldı, daha sonra rütbeleri yükseldikçe başlık değişti ve son olarak, karakterimiz 2022’de Kıdemli Danışmandan Yönetim Kurulu Üyesi’ne terfi etti.

Seri bir tutam politika ve bir tutam da romantik drama ile harmanlanmış. Bununla birlikte, Japon çalışma kültürünün en gerçekçi tasvirlerinden biri olduğu ve çoğu zaman hırslı olmayan Shima’nın hayal ettiğinden bile daha ileri gitmek için iç siyasetini nasıl sorguladığını gösterdiği için övgüyle karşılandı. Serinin günümüz dünyasının gidişatını ve zaman çizgisini takip etmesi de izleyiciyi tatmin ediyor, yani hem Shima’nın hem de Japon iş yerlerinin son kırk yılda nasıl geliştiği de anlatılıyor.

Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen: Gege Akutami Manga’nın Finaline Dair İpuçları Veriyor

Hayattan Kesitler

En İyi 10 Hayattan Kesitler Fantastik Animeler