in , , ,

Jujutsu Kaisen: Anime ve Manga Arasındaki 10 Fark

Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen’in anime uyarlamasındaki bu farklılıklar diğerlerinden daha dikkat çekici, bazıları pozitif olsa bile. İşte bu 10 fark.

Jujutsu Kaisen’in anime uyarlaması 2019’da duyurulduğundan beri büyük bir kitle tarafından bekleniyor. Halen Weekly Shonen Jump’ta serileşen bu manga serisi, geçtiğimiz birkaç yılda epey geniş bir okuyucu kitlesi kazandı. Yani bu kitle, stüdyo MAPPA’nın animasyonları yaparken bu şekilde hikayeye nasıl uyarlayacağı konusunda kuşkusuz endişeli ve heyecanlı.

Genel olarak, seri oldukça doğru bir şekilde kaynağa bağlı kalsa da hikaye anlatı tarzını bir formattan diğer formata direkt aktarmak imkansız olduğundan hikayenin çizgi biçimiyle anime arasında farklılıklar var. Bu farklılıklardan bazıları diğerlerinden daha dikkat çekici olsa da pozitif farklılıklar yok değil.

İlk Bölüm Mangadaki ilk Kısımdan Farklı Başlıyor

Jujutsu Kaisen
Jujutsu Kaisen

İlk bölümü büyük bir oranda manganın ilk kısmını takip etse de, büyük bir farklılığa sahip. Aslında ilk bölümde mangadaki ikinci kısmın başı gösteriliyor. Burada amaç, izleyicilere dünyayı yavaşça öğretmenin aksine onları hikayenin tam ortasına ve daha heyecanlı bir aksiyon sekansına daldırmak.

Animede Farklı Karakter Perspektifleri Var

Jujutsu Kaisen
Jujutsu Kaisen

Çizgi romanın her türünde, değişen bakış açılarını ortaya çıkarmak çok zor olduğundan hikaye anlatısı mantıklı olması için oldukça dikkatli yapılmalıdır. Bu her zaman böyledir diye bir şey yok fakat Jujutsu Kaisen’de de olduğu gibi alışagelmedik bir şey ve bu çoğunlukla Yuji’nin perspektifine uygun oluyor.

Bununla birlikte, anime bundan etkilenmiyor ve diğer karakterlere daha fazla zaman harcanıyor, farklı durumlara tepki verdiklerini ve onlar hakkında düşüncelerini almalarını sağlıyor.

Yuji’nin Dedesinin Ölümü Animede Daha Ağır İşleniyor

Jujutsu Kaisen
Jujutsu Kaisen

Mangada Yuji’nin dedesinin ölümü kesinlikle Yuji’ye zarar veriyor, hayatı daha kötü bir hal alıyor. Ama bunun ötesinde Yuji’yi kişisel olarak o kadar etkiliyor gibi gözükmüyor ve buna tepki vermeye fazla zaman harcamıyor. Anime, bu olaya daha fazla vakit ayırıyor, hatta Yuji’yi gerçek bir kederin içinde, sevdiği birinin ölümü için ağlarken gösteriyor. Bu kahramanımız için bir geliştirme ve böyle bir senaryoda olabileceklerin daha otantik bir versiyonu.

Animede Aksiyon Sekanslarına Daha Fazla Zaman Harcanmış

Jujutsu Kaisen
Jujutsu Kaisen

Karmaşık ve iyi gözüken bir aksiyon sekansı çizmek kesinlikle çok çalışmakla oluyorken, özellikle haftalık takvime bağlı serilerin bölümlerini kısıtlı zaman aralığında çizmeleri göz önünde bulundurulduğunda bir manga çizerinin işi daha da zor oluyor. Bu çizilmesi uzun sürdüğünden dolayı her aksiyon sekansının aşırı detaylı ve uzun sürdüğü anlamına gelebilir. Anime, sekanslara daha fazla alan ayırarak heyecanı ve ilerde olacakları detaylı ve uzun bir şekilde işleyebiliyor.

Animede Karakter Gelişimine Az Yer Ayrılmış

Jujutsu Kaisen
Jujutsu Kaisen

Shonen animede olduğu gibi Jujutsu Kaisen de oyuncu kadrosunda çok fazla karaktere sahip. Mangada karakterlerin gelişimi ve birbirleri arasındaki ilişkiler için azıcık fazla bir alan ayrılmıştı. Ama animede özellikle ne kadar az bölümün olduğu göz önünde bulundurulduğunda insanların kim olduğunu bulmak için sınırlı bir boşluk var. Bu, bazı karakterlerin seriye zorlama olduğunu ve yoktan varolmuşlar gibi hissettirebilir.

Bir Shonen Uyarlamasına Göre Oldukça Kısa Bir Seri

Jujutsu Kaisen
Jujutsu Kaisen

Devam serisi ya da ikinci bir sezon duyurusu ihtimalinin her zaman olmasına karşın, anime şu anlık 24 bölüm olacak şekilde ayarlanmış.

Manganın 100 bölümden fazla olduğu düşünüldüğünde serinin bütünlüğü bir anime uyarlaması şeklinde bitecek gibi görünmüyor. Bu, serinin, hangi bölümlerin ve hangi hikayelerin anime de olacağını seçmesi gerekecek anlamına geliyor.

Seri “Juju Sanpo” Sahnelerine Önem Veriyor

Jujutsu Kaisen
Jujutsu Kaisen

Birçok seri, mangada animeye az uygun olan ya da fazla yer kaplayan kısımları çıkarmaya çok fazla zaman harcarken, Jujutsu Kaisen atmosferi kurma ve karakterler için alan oluşturuyor.

Seri bunu çoğu bölümünde “Juju Sanpo” nun kısa sahnelerini dahil ederek yapıyor. Bu kısa sahneler ana karakterleri serinin dışında yaptıkları şeyler dahil olmak üzere günlük yaşamlarına devam ederken gösteriyor.

Daha Fazla Görsel Şaka Var

Jujutsu Kaisen
Jujutsu Kaisen

Çoğu Shonen mangası gibi Jujutsu Kaisen mangası birçok komik ana sahip. Bu özellikle ağır ve yoğun anlardan sonra ruhu kaldırmaya yardımcı oluyor.

Ama animasyon olması televizyon dizilerine komik anları zorlamaları için boşluk yaratıyor. Animasyon ve ses oyunculuğu, daha fazla görsel şaka ve kelime oyunu yapmalarına ve mangadaki hikayeyi anlatırken halihazırda oldukça komik olan anların komikliğini artırmalarına olanak tanıyor.

Karakter Dizaynlarında Farklılıklar Var

Jujutsu Kaisen
Jujutsu Kaisen

Çoğu anime uyarlaması karakterleri mangadaki orijinal karakter dizaynlarına oldukça yakın tutmaya çalışır. Ancak manga yaratıcısının kendine göre çizmemesi nedeniyle sanat tarzı neredeyse hep biraz farklı olur. Manganın çoğunlukla siyah beyaz olarak çizilmesi nedeniyle de karakterler bazen animede farklı görünebilir. Örneğin yüzü bir patchwork tasarımından oluşan Mahito, heterokromiye, yani iki farklı renkli göze sahip.

Karakter İlişkileri Animede Daha İyi Yazılmış

Jujutsu Kaisen
Jujutsu Kaisen

Shonen hikayeleri hem manga hem de animede karakterlerin ilişkilerini ve neden önemli olduklarını bazen ayrıntılı bir şekilde anlatmada başarısız oluyor. Jujutsu Kaisen, özellikle Yuji’nin büyükbabasıyla ilişkisi konusunda animede mangaya göre daha fazla zaman harcıyor. Seri, karakterlerin ilişkilerine biraz daha fazla zaman ayırıyor ve bu da Yuji’nin büyükbabası onu etrafını başkalarıyla doldurmasını istediğinden beri sahip olduğu bazı diğer ilişkilerine daha fazla ağırlık veriyor gibi görünüyor.

İlginizi çekebilecek içeriklerimiz:
Anime Nedir? Yeni Başlayanlar için Anime Önerileri
Denjin N’in Mangası Bitiyor!
Anime Fansub: FGL Çeviri Topluluğu [Röportaj]

İlginizi Çekebilir:  Record of Ragnarok Mangası 2021 Yılında Anime Oluyor
The Promised Neverland

The Promised Neverland: Kesinlikle İzlenmesi Gereken Bir Anime Olmasının 10 Sebebi

DonghuaTR

Anime Fansub: DonghuaTR [Röportaj]