in ,

Değeri Bilinmeyen En İyi 5 Shoujo Manga

Shoujo temalı Fruits Basket ve NANA gibi çok güzel animeler olsa da ilgiyi hak eden daha çok anime var.

Shoujo manga türü genç kızlara yönelik olmakla beraber çok eskiye uzanıyor. İlk başta 1900lerin başında ortaya çıkan bu tür, sonrasında kendi içinde reforme olarak 1950de şimdiki halini aldı. Shoujo manga, kendine has çizimleri renkleri ve estetiğiyle biliniyor.

Sailor Moon, Ouran High School Host Club, NANA, Fruits Basket gibi popüler animelerin yer aldığı bu türde, böyle başarılı mangaların yanında kendini ön plana çıkarmak zor olduğundan bazı mangaların hakettiği değeri görmemesi çok normal.

Uruwashi no Yoi no Tsuki

Shoujo Manga
Uruwashi no Yoi no Tsuki

Mika Yamamori’nin Uruwashi no Yoi no Tsuki mangasında, birbirine aşık olan iki prensesin büyüleyici aşkını görüyoruz. Yoi Takiguchi bir prensesin her klişe özelliğine sahip sıradan biridir. Uzun bacakları, kalın bir sesi ve çok güzel bir suratı vardır. Sonrasında üst sınıflarından İchimura adında bir prenses ile tanışır. Ve bu kişi onun kişiliğini tam olarak anlayabilen tek kişidir. Arkadaşlıklarının bir sonraki seviyeye geçişini açıkça görebiliyoruz.

Uruwashi no Yoi no Tsuki, harika çizimlere sahip ve ana karakterin cinsel kimliğini ve insanlar tarafından nasıl görünmek istediğini derinlemesine anlatan bir seri. İki ana karakterin arasındaki sevginin çok doğal olduğunu okurlar hissedebiliyor. Bu seri, An An dergisinin 2021 yılındaki yarı-büyük ödülünü kazandı. 2022 senesinde ise Kodansha’nın 46ıncı Manga Ödüllerinde en iyi Shoujo’ya aday seçildi.

Namaikizakari.

Shoujo Manga
Namaikizakari.

Miyuki Mitsubachi tarafından yazılan Namaikizakari. aşırı tatlı ve spor temalı romantik komedi mangasıdır. Ana karakter Yuki Machida okulunun basketbol takımının yöneticisidir. Altılı arasından en büyük olan Yuki tüm hayatını duygularını saklayarak, başkalarına yük olmaktan korkarak geçirmiştir. Sonrasında bencilliği ve sözleri ile Yukiyi delirten Sho Naruse ile tanışır. Sürekli birbirleriyle atışsalar da Yuki aslında yakın zamanda yeni bir ilişkiye başlayan ve basketbol takımının kaptanı olan Shido’yu seviyordur. Kalbi kırık olan Yuki’yi Sho teselli etmeye gider ve aralarında bir bağ oluşur.

İlginizi Çekebilir:  Terra Formars: 5 Yıl Aradan Sonra Geri Geliyor!

Namaikizakari. sıradan bir Shoujo romantik mangası gibi gözükse de Namaikizakari., zıtlar birbirini çekermiş konusunu ve karşılıksız aşkı da göz önüne alan bir manga. Ayrıca, Robico’s My Little Monster mangasının hayal kırıklığına uğrattığı kişiler bu manga aynı yapıda devam etse de çok daha iyi işleniyor.

Koiwazurai no Ellie

Shoujo Manga
Koiwazurai no Ellie

Aşkı bulmakta zorlanan herkes için Koiwazurai no Ellie mangasını önerebiliriz. Toplum içerisinde kendini tuhaf hisseden Eriko İchimura, her gün okulun tatlı çocuğu Akira Ohmi’yi düşünür ve bu aşkını anlatmak için Koiwazurai no Ellie adında bir twitter hesabı bile açar. Bir gün Eriko, Ohmi’nin iki yüzlü birisi olduğunu öğrendiğinde Akira’nın normal hayatı mahvolur. Ohmi kızın Twitter hesabını bulur ama Eriko’nun fantazileri hoşuna gittiğinden ikili beraber vakit geçirmeye başlarlar.

Koiwazurai no Ellie hem komik hem romantik hem de çok komik bir seri. Tuhaf ve bazen sapık olan Eriko ile prens gibi Ohmi arasındaki dinamik seriyi çok tatlı tutuyor. Koiwazurai no Ellie 42inci Kodansha Manga Ödüllerinde en iyi shoujo manga ödülüne aday gösterilmişti. On birinci bölümü çıktığında diğer bölümlerle beraber 1,4 milyon kopyayı çoktan satmıştı.

Rosen Blood: Haitoku no Meikan

Shoujo Manga
Rosen Blood

Kachiru İshizue tarafından yazılan Rosen Blood, aşırı derecede eğlenceli bir reverse-harem serisi. Ana karakterimiz Stella Violetta hizmetçi olarak yeni bir hayata yelken açacakken feci bir kaza geçirir ve kendisini gösterişli bir gotik malikanenin önünde bulur. Dört yakışıklı yabancı Levi-Ruin, Friedrich, Yoel, Gilbert’in arasında kendisini bulan bu kıza genç erkekler acıyıp hizmetçi olarak işe alırlar. Stella yeni hayatına alışacakken bu erkeklerin aslında genç kızların kanıyla beslenen vampirler olduklarını öğrenir.

Sadece gotik estetiğiyle bile çok çekici olan Rosen Blood aynı zamanda çok da eğlenceli bir reverse-harem sunuyor. Erkek karakterler hem özgünler hem de bu dört vampirin aşkla çatışması olayları daha da ilgi çekici hale getiriyor. Stella çok güzel bir ana karakter ve cesur karakteri ile okunması gerek bir manga sunuyor.

Kieta Hatsukoi

Shoujo Manga
Kieta Hatsukoi

Kieta Hatsukoi ilk aşkı çok komik bir şekilde alan ve iki erkeğin aslında straight olmadıklarını öğrenmesini çok iyi işleyen bir seri. Ana karakterimiz Aoki yanında oturan sınıfın güzel kızı Hashimoto’ya aşıktır. Sonrasında görür ki, kızdan ödünç aldığı silginin üzerinde İda adında bir başkasının adı yazılıdır. Sonrasında İda adındaki oğlanımız, ana karakterimiz Aoki’yi elinde bu silgiyle görür ve kendisine aşık olduğunu zanneder.

Kieta Hatsukoi’nin en iyi kısmı ise Wataru Hinekuru ve Aruko ikilisinin Aoki’nin cinsel yönelimini nasıl yönettikleri. Bariz bir şekilde romantik komedi olsa da İda ile Aoki’nin birbirleriyle çatışmasını ve Aoki’nin kime ne hissettiğini çözmesini okumak çok keyifli. Ayrıca serinin Ekim 2021’de çok güzel bir live action dizisi yapıldı. Kieta Hatsukoi 2022 yılındaki 67inci Shogakukan Ödül seremonisinde shoujo manga dalında en iyi manga seçildi.

Bir yanıt yazın

Highschool of the Dead

Highschool of the Dead’in 2. Sezonu Olacak mı?

Hunter x Hunter

Hunter x Hunter Neden En İyi Shounenlerden Biri?