in

Anime Fansub: Tempest Fansub [Röportaj]

Tempest Fansub, adları “Tensei shitara Slime Datta Ken” animesindeki Tempest karakterinden gelmekte, üç arkadaşın kurduğu Tempest Fansub bazı serilerin Türkçe’si olmadığını görünce, bu konuda bir şeyler yapacaklarına inanmış bir fansubdır.

Fansub bazlı sorulara geçmeden önce sizi kısaca tanıyalım, kimsiniz?

Ben Kuroyukihime 21 yaşındayım, şu anda Amasya da yaşıyorum. Erkeğim, ismimi internette kullanmıyorum. Genel olarak çok ama çok üşengeç birisiyimdir ancak çalışmaya başladığım zaman herkesten fazla ve hızlı çalışırım. Genel zevkim ve hobim animelerden oluşmaktadır, öyle çok dizi veya film izleyen birisi değişim. Müzik dinlemeyi severim.

Tempest ismi nereden geliyor? Ve neden Tempest?

“Tensei Shitara Slime Datta Ken” serisinden geliyor. İşin komiği Tempest ismini tamamen random seçtik. 3 kurucu acaba kuracağımız fansubın ismi ne olsa diye düşünürken “Acaba Tempest mi yapsak? Hazır yeni çıkmış bir seri hem üçümüz de seviyoruz neden olmasın.” dedim ve sonra Tempest ismini seçtik.

Tempest ne amaçla ve nasıl kuruldu?

Tempest’in ilk açılma amacı Türkçe’si olmayan, çevirisi eskimiş veya izlenmeyecek durumda olan serileri çevirmekti. Hala arka planda bunu devam ettiriyoruz ancak aynı zamanda güncel serileri de çeviriyoruz.

Anime yerine neden Manga kısmına daha çok ağırlık vermeye başladınız?

İlk başta Manga kısmını açıp Anime kısmını kendimce salma sebebim artık Anime çevirmekten sıkılmamdı ancak şu anda en büyük sebebi para. TürkAnime üzerine attığımız Anime bölümlerinden hiçbir şey kazanmazken kendi sitemize attığımız Manga bölümleri bize para kazandırıyor. Kazandığımız para kadar Mangada çalışan ekip üyelerine para veriyorum ve şu anki gidişata göre 1-2 ay içerisinde bu miktarı artıracağım.

Ekibinizde yapılan çeviri, düzenleme gibi işlemleri yapanlara bir ücret veriyor musunuz?

Cevabını aslında yukarıda verdim ancak detaylandırayım. Anime kısmından para kazanmadığımız için Anime ekibindekiler para almamaktadır. Manga kısmında ise şu anki kazanca göre para vermekteyim. Çevirmenler 2-3 ₺ arası, Editörler 5-6 ₺ arası almaktadır. Ücretin şu anda az olduğunun farkındayım, site her geçen ay daha da büyümekte ve bununla birlikte kazandığımız para da artıyor. Bu yüzden tahminen 1-2 ay içerisinde bu ücretleri duruma göre 2 veya 3 katına çıkartacağım. Eğer Manga kısmının kazandığı para Fansub’ın bütün giderlerini karşılayıp, geriye elimde güzel bir meblağ kalırsa Anime ekibinin Çevirmen ve Redaktörlerine de para vermeyi düşünüyorum.

Sitedeki tasarım artık neredeyse çoğu fansub tarafından kullanılıyor, değiştirecek misiniz? Var mı bir yenilik?

Bu temayı ilk kullanan kişiler biz ve DonghuaTR idi ancak dediğiniz gibi artık bu temayı kullanmayanı dövüyorlar resmen. Evet yeni bir site tasarımına geçmeyi düşünüyoruz ve bunu kendimiz yazıyoruz. Olabildiğince gelişmiş, kullanımı rahat ve şık gözüken bir site yapmak istediğimden sitenin yapımı sürecek gibi duruyor. Bir süre daha şu anki temada devam edeceğiz.

İlk başladığınız günden bugüne ne değişti? Ekibinizin şu anki durumundan memnun musunuz?

İlk başladığımız günden bugüne en çok değişen şey kalitemiz oldu. Her zaman kaliteyi ön planda tutmaya çalışan bir Fansub olsak da zamanla o kadar kendimizi geliştirdik ki eski işlerimiz artık gözüme çok kalitesiz gelmeye başladı. Yavaş yavaş eski serilerimizi baştan elden geçirip yeniliyoruz. Ekibimin şu anki durumunu seviyorum, şu anda TürkAnime’deki Fansublardan en büyük ekibe sahip olanız ve ekibimizin içinde her türden insan olduğundan oldukça eğlenceli bir ekip. Arada sıkıntılar çıksa da ekibimden oldukça memnunum.

İzleyiciler ve Okuyucular sizlere nereden ulaşabilir ve onlara ne söylemek istersiniz?

Bize ulaşmak isteyen birisi discord sunucumuza gelebilir. Oradan bize her türlü ulaşabilir. Kendilerine diyebileceğim bir şey yok umarım imkanlarınız el verir de bu Anime Manga hobinizi devam ettirebilirsiniz umarım. Herkese iyi günler diliyorum kendinize dikkat edin.

İçerik Yazarı Keşif Asya

KesifAsya.com / Eski Çeviri Kurucusu

Bir cevap yazın

Bleach

Bleach Animesinin En İyi 10 Kadın Karakteri

Bilim Kurgu Manhwa

Manga Okurların Hoşuna Gidebilecek En İyi 15 Bilim Kurgu Manhwa Önerisi