in ,

Ranma 1/2 Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

Ranma 1/2 Hakkında Bilmediğiniz Şeyler!

Rumiko Takahashi’nin ikonik shounen animesi Ranma 1/2 35 yılına girdi ve anime hakkında sıkı hayranların bile bilmediği bazı şaşırtıcı detaylar var.

Rumiko Takahashi, Maison Ikkoku, Urusei Yatsura ve InuYasha‘daki çığır açan anime çalışmalarıyla tanınan üretken bir mangaka. Bununla birlikte, en büyük şöhret iddiası, 35. yıldönümünü kutlayan eğlenceli bir shounen serisi ve gag komedi melezi olan Ranma ½‘dir. Takahashi’nin Ranma ½’si 38 ciltlik mangası, 150 bölümden fazla süren animesi ve üç uzun metrajlı filmiyle 80’li yılların en büyük serilerinden biriydi. Ranma ½, soğuk suya maruz kaldığında dişiye dönüşmesine neden olan benzersiz bir lanetten muzdarip pervasız bir genç dövüş sanatçısı olan Ranma Saotome’yi takip ediyor.

Ranma normal bir hayat yaşamaya ve doğaüstü durumunu bir şekilde iyileştirip iyileştiremeyeceğini görmeye çalışırken, iyi kalpli Tendo ailesiyle birlikte yaşar ve yavaş yavaş Akane’ye ve diğer birkaç yüksek ve komik kişiye aşık olur. Ranma ½, popüler “harem” mecazını benimseyen ikonik bir shonen serisidir, ancak uzun süredir devam eden manga ve anime serisi hakkında kendini adamış hayranların bile bilmediği oldukça sıra dışı ayrıntılar ve şaşırtıcı bilgiler de vardır. Ranma ½‘nin 35. yıldönümünde, seriyi ve en şaşırtıcı gerçeklerinden bazılarını yeniden ziyaret etmek için mükemmel bir zaman.

Ranma ½ Aslında Düşük Reytingler Nedeniyle İlk Sezonundan Sonra İptal Edildi

Ranma ½ jpg

Ranma ½ üç yıldan fazla sürdü ve 150’den fazla bölüm ve bir düzine OVA bölümü çıktı. Bu, herhangi bir anime için başarı sayılır, ancak bazı hayranlar Ranma ½’nin Fuji TV’de yayınlanmasından sadece birkaç ay sonra düşük reytingler nedeniyle iptal edildiğini öğrenince şaşırabilirler. Animenin prömiyeri 15 Nisan 1989’da yapıldı, ancak aynı yılın 16 Eylül’ünde iptal edildi. Sadece ilk Ranma ½ animesi iptal edilmekle kalmadı, aynı zamanda tüm bölümlerini bile yayınlamadı. Üretilen 20 bölümden sadece 18’i yayından kaldırılmadan önce televizyona kondu.

İlginizi Çekebilir:  Tüm Zamanların En İyi Psikolojik Gerilim Animeleri

Ancak, Ranma ½ sadece bir ay sonra Ranma ½ Nettōhen olarak yeniden başlayacaktı. Ranma ‘nın bu versiyonu düzgün bir şekilde başarıya ulaştı ve iptal edilen orijinal serinin yayınlanmamış iki bölümü de dahil olmak üzere 143 bölüm yayınlandı. Ranma ½ genellikle tek bir uzun seri olarak görülmekte ve serinin hayatındaki bu erken hıçkırık unutulmakta ve birleştirilmektedir. Neyse ki, Ranma ½ ‘ye sorununu çözme ve başarı için ikinci bir şans elde etme fırsatı verildi. Çoğu anime bu kadar şanslı değil ve Ranma ½ sadece iptal edilen ve asla izleyici bulamayan 18 bölümlük bir seri olarak var olsaydı anime endüstrisi çok farklı olabilirdi.

Ranma ½ Video Oyunu Var, Bunlardan Sadece İkisi Batıda Yayınlandı.

Ranma ½ 1 jpg

Birçok popüler anime video oyun endüstrisinde ek başarı elde eder ve Dragon Ball, One Piece ve Naruto gibi shounen serilerinin adlarına düzinelerce oyun vardır. Ranma ½, biraz daha belirsiz olsa da, aslında 90’lar boyunca bol miktarda bulunan 17 ayrı video oyununa sahiptir. Ranma ½ dövüş oyunları, RPGS ve aksiyon yan rolleri Super Nintendo, Sega CD, PlayStation ve Game Boy için piyasaya sürüldü. Ranma ½ özellikle PC Engine/TurboGrafx-16 konsolunda popülerdi.

Bu 17 video oyunundan sadece ikisi Japonya dışında piyasaya sürüldü – Ranma ½: Hard Battle ve Ranma ½: Neighborhood Combat Chapter – her ikisi de Super Nintendo oyunlarıydı. Ranma ½: Neighborhood Combat Chapter , oyunun tamamen değiştirilmiş ve Street Combat adı verilen Amerikanlaştırılmış bir oyuna dönüştürülmüş olması nedeniyle özellikle ilginç bir sürümdür. Street Combat, Ranma ½ özelliğinin neredeyse her izini ortadan kaldırıyor. Örneğin, Ranma’nın kendisi Steven adında mavi zırhlı sarışın bir adam haline gelir.

İngilizce Dublajında Genç Karakterlerinin Birçoğu Gençler Tarafından Seslendirildi.

Ranma ½ 2 jpg

Anime dublajlarında seslendirmen seçimi, özellikle genç karakterler söz konusu olduğunda zor bir süreç olabilir. Çoğu zaman, çocuk oyunculara rol vermek veya anime meslektaşlarıyla aynı yaşta sesler bulmak mümkün değildir. Ranma ½ , birçok modern seriden farklı beklentilere ve koşullara maruz kalan erken dönem bir dublajdır. Sonuç olarak, Ranma ½ dublajı aslında endüstriye yeni girmeye başlayan genç seslendirme sanatçılarının da genç olan karakterleri oynamasını sağlamayı başarıyor. Sarah Strange Ranma’nın erkek versiyonunu seslendirmeye başladığında sadece 19 yaşındaydı.

Benzer şekilde, Myriam Sirois Akane Tendo’yu seslendirmeye başladığında sadece 18 yaşındaydı. Nabiki’nin seslendirme sanatçısı Angela Costain, Ukyo’yu canlandıran Kelly Sheridan gibi 17 yaşında seslendirmeye başlamıştı. Mousse’un seslendirme sanatçısı Brad Swaile sadece 18 yaşındaydı ve Ranma ½‘nin en genç seslendirme sanatçısı Willow Johnson, Kasumi’yi seslendirmeye başladığında sadece 16 yaşındaydı. Bu, Ranma ½‘nin dublajına heyecan verici ve ham bir kalite katıyor; bu karakterler gerçek anlamda çocuksu hissettiriyor, ancak seslendirme sanatçıları profesyonelce ses çıkarmıyor. Ranma ½’nin İngilizce dublajı için gerçekten ödüllendirici bir unsur…

Ranma ½ Japon ve Uluslararası Yaratıcıları Etkiledi.

Ranma ½ 3 jpg

Ranma ½ genel izleyiciler arasında inanılmaz derecede popüler hale geldi, ancak dizinin alametifarikası karakterleri ve mizah anlayışı diğer birçok yaratıcıya da ilham verdi. Ünlü anime film yapımcısı Makoto Shinkai, dönüm noktası niteliğindeki filmi Your Name için Ranma ½’den ilham aldı. Diğer Japon hikaye anlatıcılarının da Ranma ½’den ilham alması sürpriz sayılmaz. Bununla birlikte, pek çok Batılı yaratıcı Rumiko Takahashi’nin shonen serisini en büyük eserlerinden bazılarına ilham kaynağı olarak göstermiştir.

Bryan Lee O’Malley, Ranma ½’nin kendi çizgi roman serisi Scott Pilgrim üzerinde büyük bir etkisi olduğunu ve çizgi romanın baş kahramanında Ranma Saotome’den çok şey bulunduğunu belirtmiştir. Colleen Coover’ın Small Favors çizgi roman serisi de Ranma ½‘den ilham alıyor. Shantae video oyunlarının yaratıcısı Matt Bozon da Ranma ½’nin oyunlar üzerinde büyük bir etkisi olduğunu gururla belirtiyor. Hatta Bozon, serinin dördüncü oyunu Shantae: ½ Genie Hero söz konusu olduğunda bu ilhamı açıkça ortaya koyuyor.

Ranma’nın Orijinal İngilizce Dublaj Seslendirmeni Tartışmalı Tepkilerin Ardından Değiştirildi.

Ranma ½ 4

Ranma ½ ,Viz Media’nın haritaya girmesine yardımcı olan oldukça üretken bir İngilizce dublaja sahip. Bununla birlikte, bu yapım büyük ölçüde devam eden bir çalışmaydı ve tüm dublajın tamamlanması sekiz yıl sürdü. Bu kadar uzun süren bir prodüksiyon, oyuncuların değişken müsaitlik durumları nedeniyle zaman içinde birçok rolün yeniden düzenlendiği ve değiştirildiği anlamına geliyordu. Bu durum serinin bazı ana karakterleri için de geçerli olsa da, en azından büyük değişiklikler arasında yumuşak bir geçiş olması için çaba gösterilmiş. Bununla birlikte, Ranma ½‘nin dublajının çok başlarında, ani doğası nedeniyle tamamen gözden kaçırılması kolay bir sarsıntı meydana geliyor.

Brigitta Dau, kadın Ranma’nın ilk seslendirme sanatçısıydı, ancak dublajdaki çalışması genellikle gözden kaçıyor çünkü çok kısa bir süre için dahil oldu. Dau, yerini Venus Terzo’ya bırakmadan önce Ranma’yı yalnızca animenin ilk altı bölümü ve iki OVA bölümü için seslendirdi. Terzo’nun seslendirmesi çok daha uzun sürdü ve Dau’nun ayrılışının Ranma ½ dublajının başlangıcındaki sallantılı resepsiyonla çok ilgisi vardı. Bu pek Dau’nun suçu değildi, ancak ana karakterle ilişkilendirildiği ve serinin bu kadar büyük bir parçası olduğu için çok fazla suçlandı. Terzo, Dau’nun yerine geçerken, İngilizce dublaj aynı anda kırışıklıklarını gidermeye ve ritmini bulmaya başlıyor.

Animenin Dönüştürücü Değişimi Aslında Fiziksel Şiddet Yoluyla Gerçekleşecekti

Ranma ½ 5

Ranma ½‘nin en ikonik ayrıntılarından biri, Ranma ve Jusenkyo lanetli pınarlarına düşen herkesin soğuk suya maruz kaldıklarında sismik bir dönüşüm yaşamalarıdır. Bu tetikleyici unsur mantıklıdır, çünkü bu kaosun nedeni lanetli bir kaynaktır. Soğuk su aynı zamanda bu rahatsız edici ve utanç verici dönüşümleri düzenli hale getirecek kadar yaygın bir unsurdur. Bununla birlikte, Takahashi’nin Ranma ½ için orijinal planı, bu radikal değişimlerin yumruklar ve fiziksel şiddetin sonucu olmasıydı.

Takahashi sonunda bu konudaki fikrini değiştirdi çünkü bu, karakterlerin girdiği herhangi bir savaşın, çizilmesi kafa karıştırıcı ve hantal olacak sonsuz dönüşümler içereceği anlamına geliyordu. Su, seri için çok daha mantıklı ve karakterlerin kaçınılan veya özel durumlar için ayrılmış bir şey olmak yerine özgürce savaşa girebilecekleri anlamına geliyor. Bununla birlikte Takahashi, Rumic World ‘ün “Excuse Me For Being A Dog!” adlı tek sayısında orijinal fikrine geri dönüyor . Bu hikayede, ana karakter ne zaman burnu kanasa bir Shiba Inu’ya dönüşüyor, ki bu boksör olduğu için onun için olağan bir durum haline geliyor.

Ranma Saotome ve Bir Takım Urusei Yatsura Yardımcı Karakterinden Esinlenildi

Ranma ½ 6 jpg

Hikaye anlatıcılarının en ünlü karakterlerini nasıl ortaya çıkardıklarını ve bu yaratımlara neyin ilham verdiğini öğrenmek her zaman ilginçtir. Ranma ½ , Takahashi’nin Maison Ikkoku ve Urusei Yatsura‘sından sonra geliyor, ancak Urusei Yatsura ‘nın yardımcı oyuncularından biri olmasaydı bu ünlü shonen serisinin asla ortaya çıkmamış olması mümkün. Ryuunosuke Fujinami, hayattaki zalim kaderi güldürmek için oynanan trajik bir figürdür. Eksantrik babasının bir erkek çocuğu olarak yetiştirmeye karar verdiği ve sıkı ve acımasız bir eğitimle dövüş sanatlarına ittiği bir kızdır.

Ryuunosuke, bastırılmış kadınsı dürtülerini ve niteliklerini ifade etme özlemiyle baş başa kalır, ancak babası sürekli yoluna çıkar ve gerçek kimliğini engeller. Takahashi, Urusei Yatsura‘nın Ryuunosuke’sinden o kadar etkilenmiştir ki, karakterin arka planını genişletmeye ve bu süreçte Ranma Saotome’yi geliştirmeye karar vermiştir. Ranma, kendisini dövüş sanatlarına zorlayan benzer şekilde zorba bir babaya sahip bir karakterdir. Ancak Ranma, vasisinin bir kurgusu olmaktan ziyade, cinsiyetler arasında gerçek anlamda bir geçiş yaşayan biridir.

Ünlü Japon Seslendirme Sanatçısı Megumi Hayashibara Büyük Çıkışını Dişi Ranma Olarak Yaptı!

Ranma ½ 7 jpg

Megumi Hayashibara Japonya’nın en büyük seslendirme sanatçılarından biri ve otuz yılı aşan gerçekten kıskanılacak bir kariyere sahip. Hayashibara sektörün en iyi yeteneklerinden biri olarak kabul ediliyor ve Neon Genesis Evangelion‘ dan Rei Ayanami, Cowboy Bebop‘tan Faye Valentine, Pokémon‘ dan Jessie ve hatta Hello Kitty de dahil olmak üzere animenin en popüler karakterlerinden bazılarını seslendirdi. Ancak, Hayashibara Ranma Saotome’nin kadın versiyonu olarak büyük çıkışını yapmasaydı bunların hiçbirinin gerçekleşmemesi mümkündü.

Hayashibara Ranma serisiyle eşanlamlıdır, ancak ilginç bir şekilde gözünü animenin baş karakteri yerine Akane Tendo rolüne dikmiştir. Hayashibara, kadın Ranma rolüyle ana akıma girdi, ancak Rumiko Takahashi’nin önceki serisi Maison Ikkoku‘da da birçok zorlukla ve birden fazla seanstan sonra repliklerini yeniden kaydetmesi gerekmesine rağmen küçük roller seslendirdi. Ranma ½‘de sonunda kendine olan güvenini buldu.

Ranma ½ 1990’larda Hollywood Filmi Olmak Üzere Seçildi

Ranma ½ 8 jpg

Popüler anime ve manga serilerinin live-action sinema uyarlamaları alması alışılmadık bir durum değil ve JoJo’s Bizarre Adventure ‘dan Saint Seiya ‘ya kadar her şey bu süreçten geçti. Bu canlı aksiyon uyarlamalarının Kuzey Amerika yapımları olması biraz daha nadirdir ve bu durumlarda hataya çok daha fazla yer vardır. Zaman zaman Speed Racer ya da One Piece gibi başarı öyküleri olsa da Dragon Ball Evolution ve Death Note gibi kötü şöhretli başarısızlıklar normdur. Şaşırtıcı bir şekilde, canlı aksiyon Ranma ½ 90’larda bir Hollywood filmi olmak için seçildi, ancak geliştirme sorunlarından asla kurtulamayan ve düzgün bir şekilde üretime giremeyen birçok projeden biri.

Canlı aksiyon bir 90’lar Ranma ½ filmi şüphesiz büyüleyici olurdu, ancak muhtemelen hiçbir zaman gerçekleşmemesi en iyisi. Sonuç muhtemelen Mortal Kombat veya Street Fighter gibi bir şeye benzeyecekti. Eğer bir şey varsa, bu, izleyicileri bu eşsiz mülkle daha fazla ilgilenmek yerine animeye bir şans vermekten caydırırdı. Hollywood’un onlarca yıl sonra hala canlı aksiyon bir Ranma ½ yapmamış olması, serinin zor tonunun ve konusunun bir kanıtıdır. Bu projenin başarısız olacağı pek çok yol var. Bu tavizlere rağmen, 2011 yılında Japonya’da bir live-action TV özel bölümü yayınlandı. Ancak bu, serinin yeni izleyicileri seriyle tanıştırmak için kullanılacak bir Amerikan versiyonundan hala oldukça farklı.

Bir Ranma ½, InuYasha ve Urusei Yatsura Çaprazlaması Var

Ranma ½ 9 jpg

Ranma ½ ,Rumiko Takahashi’nin manga ve anime dünyasına yaptığı ünlü katkılardan sadece bir tanesidir. “It’s A Rumic World” 2008 yılında Takahashi’nin 30 yıllık eserlerini kutlamak için düzenlenen özel bir müze sergisiydi. Ranma ½, Urusei Yatsura ve InuYasha ‘nın hepsinin bu kutlama sergisinde yayınlanan özel OVA bölümleri vardı, ancak Takahashi’nin en popüler serileri arasındaki çizgileri bulanıklaştıran özel bir geçiş etkinliği de vardı. It’s a Rumic World: 50th Anniversary Weekly★Shonen Sunday, Ranma Saotome’yi Lum, Ataru Moroboshi, Inuyasha ve Kagome Higurashi ile bir araya getiren “It’s A Rumic World” sergisinin farkındalığını artırmak için kısa bir reklamdı.

Ancak, serginin Urusei Yatsura OVA’sı The Obstacle Course Swim Meet bir adım daha ileri giderek daha önemli bir crossover etkinliği sağlıyor. Ataru ve Lum bu şakacı yüzme saçmalığının ana karakterleri, ancak yine de hem Ranma ½ hem de InuYasha‘dan tanıdık yüzler içeriyor. Ranma Saotome ve Ataru Moroboshi gibi karakterlerin birbirleriyle etkileşime girdiğini ve aynı zamanda Akane ve Lum’u kızdırdığını görmek uzun süredir Takahashi hayranları için son derece tatmin edici. Ranma ½‘nin “It’s A Rumic World” sergi OVA’sı Cilt 34’ün “Nightmare! Incense of Deep Sleep” hikayesinden uyarlanmıştır.

Anime Tarihindeki En İyi 10 Turnuva

Shounen Türünün Neden Bu Kadar Çok Sevildiğini Gösteren, Anime Tarihindeki En İyi 10 Turnuva

Genshin Impact, Ufotable Tarafından Animeye Uyarlanıyor!

Genshin Impact, Ufotable Tarafından Animeye Uyarlanıyor!