in ,

Jujutsu Kaisen: Lanetli Enerji Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Jujutsu Kaisen: Lanetli Enerji

Jujutsu Kaisen, shonen türünün şu anda yayınlanan en iyi animelerinden birisi ve -Jujutsu büyücüleri ile lanetli enerji- de dahil olmak üzere oldukça etkileyici bir hikayeye sahip.

Gege Akutami’nin çok beğenilen Jujutsu Kaisen animesinin popüler olmasının birçok nedeni var ve çetrefilli hikayesi de bunlardan biri. Naruto, One Piece ve hatta Dragon Ball Z gibi tüm zamanların en çok izlenen klasik shonen animeleri kemik bir izleyici kitlesine sahip, çünkü bu animeler hikayelerini tamamen orijinal kavramlara ve olaylara dayanarak yaratmak ve inşa etmek için emek harcamışlar. Tecrübeli anime izleyicileri JJK’nin hikayesinin %100 orijinal olduğuna katılmasa da, karakterlere verilen güçler ve serinin işleyişi kesinlikle eşsizdir. Jujutsu dünyasında büyücülüğün nasıl işlediğine dair belirgin özellikler akıllara durgunluk veriyor ve öyle ustalıkla anlatılıp detaylandırılmış ki, insan kendini Jujutsu Kaisen’in gerçek bir başyapıt olduğunu kabul etmekten alıkoyamıyor.

Lanetli enerji JJK’deki karakterlere verilen gücün temelini oluşturmaktadır; bu da eğer ki okurlarımız Hunter x Hunter ya da Naruto’yu daha önce izlemişlerse onlar üzerinde nostaljik bir etki yaratabilir. Lanetli enerjiye sahip olan, onu kullanan, manipüle eden ve hatta görebilen herkes jujutsu büyücüsü olma kriterlerini karşılıyor. JJK, büyücülerin güçlerini kullanma şeklini ele alış bakımından animenin Dark Trio‘dan biri sayılmasının hakkını veriyor.

Lanetli Enerji Nasıl İşliyor?

image 4 8

Yakışıklı Satoru Gojo’nun bir zamanlar söylediği gibi, lanetli enerji insanların olumsuz duygularından kaynaklanır; ve adından da anlaşılacağı üzere, lanetli enerji doğası gereği karanlıktır, çünkü korku, öfke, keder ve insanları çileden çıkaran diğer yoğun duyguları kullanarak kendini gösterir. Üzüntü, kıskançlık, ızdırap ve suçluluk duygusu lanetli enerjinin güçlü kaynaklarıdır ve lanetli ruhlar insanlardan sızan bu olumsuz duyguların birikmesi ve mayalanmasıyla doğarlar.

İlginizi Çekebilir:  En İyi Fullmetal Alchemist Openingleri

Bu yüzden lanetli ruhlar çoğunlukla büyük travmaların ya da kötü anıların bolca vuku bulduğu, lanetli enerjinin yoğun olduğu bölgelerde ya da terk edilmiş yerlerde yaşarlar. Dünya lanetli enerjiyle doludur ama sıradan insanlar bunu göremez, lanetli ruhları da göremez. Ancak, insanların çoğu bu olumsuz duyguların çoğunu deneyimlediğinden, bir dereceye kadar lanetli enerjiye sahiptirler ve eşik aşılırsa, insanlar jujutsu büyücüsü olma yeteneği kazanırlar.

Jujutsu büyücüleri oldukça nadirdir; Jujutsu liselerinde ve dünya etrafında onlardan sadece bir avuç vardır. Sıradan bir insanın lanetli enerjisi ile bir jujutsu büyücüsününki arasındaki fark kontroldür. İnsanlar negatif enerjiyi kontrolsüzce etrafına akıtırken, jujutsu büyücüleri lanetli enerjilerini kontrol altında tutabilir ve onu benzersiz bir güç veya tekniğe dönüştürebilirler. JJK’nin lanetli enerjiyi ele alışını anlamak o kadar kolay değil ve bazı yönleri hala izleyicilerin hayal gücüne bırakılmış bir gizem. Örneğin, lanetli enerjinin bir büyücüye nasıl bağlandığını veya büyücülerin lanetli enerjilerini kendi tekniklerine nasıl dönüştürebildiklerini kesin olarak bilmek zor.

Ters Lanetli Teknik Kullanmak Neden Zordur?

image 55

Gojo’nun benzetmesine göre, lanetli enerjiyi uçucu bir enerji olarak düşünebiliriz ve jujutsu büyücüsü onu bir tür yakıt olarak kullanır – ancak kontrol edilmesi son derece zordur. Hatırlarsanız, lanetli enerjisini kontrol edemeyen ve Rika’yı lanetli bir ruha dönüştüren Yuta Okkotsu‘nun durumu da  böyle idi. Lanetli enerjideki dalgalanmayı kontrol etmenin bir yolu, Gojo’nun hem Yuta’ya hem de Itadori’ye enerjilerini kontrol etme konusunda öğrettiği gibi, onu lanetli nesnelere indirgemek veya lanetli aletler ve bedenlere yönlendirmektir.

Lanetli enerji sürekli olarak değişkenlik gösterdiğinden, yalnızca yetenekli büyücüler onun sınırsız güçlerinden faydalanmak için doğru tekniği ve lanetli enerji dengesini yakalayabilir. Ters lanetli teknik, lanetli enerjinin ustalaşması oldukça zor bir formudur. Ters lanetli tekniğin mantığı, iki negatifin bir pozitif oluşturmasına dayandığı için hâlâ biraz belirsizdir. Lanetli enerji negatif olan her şeyden geldiği için, Gojo gibi bir büyücü bile onu fiziksel bedeni iyileştirmek dışında bir amaçla doğrudan kullanamaz.

Lanetli enerji, çoğunlukla yıkıcı olarak nitelendirilen özel teknikleri doruğa çıkartmak için kullanılır; Ters lanetli teknik ise büyücülere çeşitli seçenekler sunar. Ters lanetli tekniğin en yaygın kullanımı insan bedenini iyileştirmektir, ancak doğrudan lanetli bir tekniğe güç vermek için de kullanılabilir. Bununla birlikte, Ters Lanetli Teknik’i  kullanmak Gojo gibi biri için bile riskli ve zordur, ancak hatırlatalım ki JJK Sezon 2’deki bölümlerde, Gojo’nun jujutsu lisesinde üçüncü yılını okurken ters lanetli teknikte ustalaştığı ortaya çıkmıştı.

Satoru, Toji tarafından öldürülmesine ramak kala, bedenini iyileştirmek için ters lanetli tekniği kullandı. Daha sonra arkadaşlarına, Altı Göz’ünü aktif tutarken beynini korumak için tekniği sürekli aktif tutabileceğini söyledi. Pozitif enerji, yani ters lanetli teknikten doğan enerji; Sukuna, Gojo ve Yuta dışında JJK anime serisinde tam anlamıyla keşfedilmemiştir. Doğru uygulandığında, ters lanetli tekniğin orijinal bir tekniğin etkilerini bile tersine çevirebileceği düşünüldüğünde. Bu teknik, animenin gelecekteki bölümlerinde güzel bir şekilde işlenirse, Gojo’nun Sonsuzluk tekniği ile muazzam uyum yakalayacak bir şey, özellikle de Sukuna ile muhtemel bir yüzleşme sırasında.

İlahi Anlaşmalar Nedir?

image 1 16

Maki’nin lanetli ruhları bile göremeyen biri olarak tanıtılması kafaları biraz karıştırmış olabilir, çünkü jujutsu büyücülerini diğerlerinden ayıran en önemli özellik lanetli ruhları ve enerjiyi görüp tespit etme yetenekleridir. Peki, Maki lanetli enerjisi yokken nasıl oluyor da bir jujutsu büyücüsü olabiliyor? İlahi Anlaşmalar, Maki Zenin gibi istisnaları açıklayan oldukça ilginç bir kavramdır. İlahi Anlaşmalar ile doğan büyücülerin bedenlerinde, onlara sunulan iyileştirmeler veya zayıflatılmalar karşılığında lanetli enerji akışlarını etkileyen bir tür bağ vardır.

İlahi Anlaşmaların bireye bahşettiği güçlerin en açık kanıtı, yok denecek kadar az lanetli enerji ile doğmuş veya hiç doğmamış olmalarına rağmen olağanüstü fiziksel becerilerle ödüllendirilmiş Maki Zenin ve Toji Fushiguro’dur. Toji, jujutsu lisesine gizlice girebilmiş ve Yıldız Plazma Taşıyıcısı’nı (Riko Amanai) öldürmüştür çünkü büyücülerin tespit edebileceği tek bir damla bile lanetli enerji yaymamıştır. Maki, fiziksel bedeni bakımından olağanüstü derecede yeteneklidir ancak lanetli ruhları görmesini sağlayacak kadar bile bir lanetli enerjiye sahip değildir. Onları özel gözlükler yardımıyla görüyor ve savaşmak için lanetli aletler kullanıyor. İşin ironik yanı, Maki’nin Toji’nin aksine gerçek potansiyeline ulaşamamasının nedeni sahip olduğu bir tutam lanetli enerjidir.

İlahi Anlaşmalardan kaynaklanan zayıflatılmalara gelirsek, Kokichi Muta, şu an için JJK’de lanetli enerji karşılığında bir bireyin kusurlu bir bedene sahip olduğu tek vakadır. Kokichi, bir kolu olmadan doğdu ve derisi o kadar hassas ki hayatını geçirdiği dört duvar arasındaki karanlık odadan dışarı tek bir adım dahi atamıyor. Ne var ki, zayıf bedenine karşılık, akıl almaz miktarda lanetli enerji depolama yeteneğine sahip oldu. Devam etmekte olan ikinci sezonun Shibuya Olayı’nı anlatan bölümlerinde, Kokichi Muta’nın muazzam gücünü gözler önüne seren 17 yıllık birikmiş bir lanetli enerjiye sahip olduğunu gördük.

JJK evreninde gücün kaynağı lanetli enerjidir ve bu enerji kolayca yakıt olarak adlandırabileceğimiz kadar basit bir şey değildir; karmaşıktır ve her zaman onu kullanmanın bir bedeli vardır. Hiçbir büyücü yoktur ki sınırsız lanetli enerji kaynağı olsun ve Yuji Itadori’nin varlığıyla bu kavram daha da gizemli bir hal alıyor. Yuji’nin, daha önce lanetli enerjiyi kullanmak bir yana hissetmek gibi bir yeteneği bile yoktu, buna rağmen Lanetler Kralı’nın taşıyıcısı oldu ve onu tolere etmeyi bile başardı. Bu yılın merakla beklenen bölümlerini içeren 2. Sezonla birlikte, dillere destan olmuş lanetli enerjinin karanlık sırları hakkında henüz açıklanacak çok şey var.

A Returner's Magic Should Be Special

A Returner’s Magic Should Be Special Yeni Fragmanlarıyla Karakterleri Tanıtıyor

Sailor Moon

Sailor Moon: Nereden Başlamalı, Neyi Bilmeli ve Nasıl İzlenir?