in ,

Sailor Moon: Nereden Başlamalı, Neyi Bilmeli ve Nasıl İzlenir?

Sailor Moon: Nereden İzlenir ve Okunur

Naoko Takeuchi‘nin sihirli kız serisi Sailor Moon, eski ve yeni izleyicilere karşı yıllara meydan okuyan bir romantizm klasiği olarak kabul edilir. Bu seri, süper kahraman “Ay savaşçısı” olarak seçilen bir genç kızın hikayesini anlatır; Dünya’yı kötü güçlere karşı savunmak zorundadır.

Aslında Naoko Takeuchi, Sailor Venus hakkında bir tür öncül hikaye olan Codename: Sailor V ile seriye başlamıştı. Bildiğimiz 1992 yapımı “Sailor Moon” serisinin mangaya göre ilerlemediğini söyleyebiliriz. Mangaya göre ilerleyen animesi “Sailor Moon Crystal” olarak bizi karşılıyor. Crystal’den sonra “Sailor Moon Eternal & Sailor Moon Cosmos” filmleriyle devam etmemiz gerekir.

Sailor Moon Hakkında Ne Biliyoruz

image 13 3

Sailor Moon” derinlemesine işlediği aşk, adalet ve kalıcı dostluğun gücü gibi temaları ele alır. Hikaye, Usagi Tsukino‘nun, tembel ve kolayca korkan genç bir ergen olarak başladığı yerden, olgun ve güçlü bir geleceğin kraliçesi olarak nasıl geliştiğini takip eder. Sailor Moon’u klasik yapan şeylerden biri de topluluk kadrosudur. Diğer savaşçıların her biri, belirgin bir kişiliğe, temaya uygun kıyafetlere ve hikaye ilerledikçe gelişen benzersiz güçlere sahiptir.

Sailor Moon gibi Shoujo animeler, genellikle romantizm, aile ve arkadaşlık gibi kişilerarası ilişkilere odaklanan karakter odaklı hikayelerdir. Sailor Moon, ana karakterlerle güçlü içsel gelişimler içerdiği gibi aynı zamanda aksiyonu da bol bir yapısıyla öne çıkar.

Sailor Moon için oldukça büyük bahisler söz konusudur. O ve diğer Gardiyanlar kötüleri yenemezlerse, hiç kimse bu işi yapamaz. Tabii ki, Ay Krallığı’ndan Luna adlı kedi ve Prenses Serenity’nin annesinin ruhu gibi bazı mentor karakterlerin rehberliği altındadırlar. Sailor Moon’da birçok farklı unsur bulunur. Sailor Moon, kötü güçler gibi masum insanları Dark Kingdom ile onun temsilcilerinden kurtarmal ve diğer “Sailor Guardianlar” tarafından kimliklerini ortaya çıkarmalıdır. Birlikte, öldürülen ve Dünya’da yeniden doğmuş olan Ay Prensesi Serenity’yi bulup korumalıdırlar. Ayrıca, yakışıklı ve pelerinli bir adam olan Tuxedo Mask tarafından da desteklenirler. O, yakışıklı ve çekici olsa da Sailor Moon ile diğer Gardiyanlar onun sadakatinin tam olarak ne olduğundan emin değildirler. bunlar sadece serinin ilk bölümünden gelen sorular.

İlginizi Çekebilir:  İzlenmesi Gereken Kült Anime Önerileri

Sailor Moon’u Kim Okumalı ya da İzlemeli

image 14 2

Sailor Moon, romantizm hayranlarına kesinlikle hitap edecektir. Sailor Moon, daha genç bir izleyici kitlesi için hazırlanmış olsa da, diziyi yayınlandığı dönemde izlemiş olanların hikayeye özel bir bağları kurduklarına da şahit olmuşuzdur. Günümüzde bile serideki romantizmi ve mükemmel yazımı hakkında mükemmel yorumlar görüyoruz. Serinin bazı yerlerindeki olaylar yetişkin izleyiciler için çok bariz olsa da dizinin mükemmel tasarlanmış olan gerilimini asla azaltmaz.

Usagi, çok sevilen bir ana karakterdir. Başlangıçta şikayetçi, ağlak bir tavırla başlar, ancak kusurlarıyla karaktere bağ kurmak bir o kadar kolaydır. İlk bölümde Sailor Moon kimliği açığa çıkardığında, Bunu kabullenme aşaması hızlı olmaz. Gerçek kahraman benliğine adım atması uzun bir zaman alır ve bu süreçte Luna, Tuxedo Mask ve diğer Senshi’lerden yardım alır. İlk sezon, özellikle Inner Senshi‘nin her birini tanıtmaya odaklanır, ancak daha fazlası sonraki sezonlarda ortaya çıkar.

Dizi birçok farklı unsur içerse de, sıkıcı bir deneyim sunmaz. Sailor Moon‘daki kötüler, InuYasha gibi klasik bir shounen animeye iyi uyacak türden karakterlerdir. Gerçekten tehditkârlar ve bazıları oldukça komik veya çekici olabilirken, kötülerin bir kısmı yetenek ile karakter tasarımı açısından oldukça korkutucu olabilir. Bu, Sailor Moon‘un shoujo izleyici kitlesinin ötesine geçen cazibesinin bir parçasıdır. Her türlü anime izleyicisi için bu diziyi izleyip keyif almanın bir yolu vardır. Temel hikayeyi görmek isteyenlerde en başta bahsettiğim gibi mangayı okuyabilir veya Sailor Moon Crystal sonrasında Sailor Moon Eternal filmini izleyebilirler.

Sailor Moon Nereden İzlenir?

image 15 2

Sailor Moon’u izlemek için birkaç farklı yol ve seçenek bulunuyor. Orijinal animenin sezonları birçok filler (Ana hikayeden bağımsız) bölüm içeriyor. Bu filler bölümleri eğlenceli ve karakter gelişimleri, motivasyonları hakkında daha fazla bilgi verir. Ancak herkes filler bölümlerle dolu büyük bir seriye başlamak istemez. İşte burada Sailor Moon Crystal devreye giriyor. Birçok hayran Sailor Moon animesinin her iki anime versiyonunu da sever, ancak Crystal, filler bölümleri olmayan, sadece mangaya göre yer alan olayları takip eder. Sailor Moon Crystal ve orijinal Sailor Moon animesi birçok izleme platformunda yerini almıştır.

Ayrıca, birkaç Sailor Moon filmi ve her biri için özgün dizi dönemlerine özgü isimler bulunur, bu da işleri karıştırabilir. Tam deneyim için yeni gelenler aşağıdaki sırayla izlemelidir:

 • Bishoujo Senshi Sailor Moon (46 Bölüm)
 • Bishoujo Senshi Sailor Moon R (43 Bölüm)
 • Sailor Moon R The Movie: The Promise of the Rose (1 Bölüm)
 • Bishoujo Senshi Sailor Moon S (38 Bölüm)
 • Sailor Moon S The Movie: Hearts On Ice (1 Bölüm)
 • Bishoujo Senshi Sailor Moon SuperS (39 Bölüm)
 • Bishoujo Senshi Sailor Moon: Sailor Stars (34 Bölüm)

Eğer ki “Sailor Moon” serisinin mangasına göre fillersız halinin izleme sırasını istiyorsanız:

 • Bishoujo Senshi Sailor Moon: Crystal (26 Bölüm)
 • Bishoujo Senshi Sailor Moon: Crystal – Death Busters-hen (13 Bölüm)
 • Bishoujo Senshi Sailor Moon: Eternal – Zenpen (1 Bölüm)
 • Bishoujo Senshi Sailor Moon: Eternal – Kouhen (1 Bölüm)
 • Bishoujo Senshi Sailor Moon: Cosmos – Zenpen (1 Bölüm)
 • Bishoujo Senshi Sailor Moon: Cosmos – Kouhen (1 Bölüm)

Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen: Lanetli Enerji Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Clannad

Clannad: Kalbimizi Sızlatan 9 Sahne